شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ - 21 Oct 2017
۰

هزینه نجومی عربستان برای کشاندن ترامپ به ریاض

جمعه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۲
گزارش‌های منتشره حاکی است، در آستانۀ سفر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، به ریاض، محمد بن نایف، ولیعهد عربستان سعودی، بیش از 5 میلیون دلار به یک شرکت لابی‌گر امریکایی پرداخت کرده است.
هزینه نجومی عربستان برای کشاندن ترامپ به ریاض
به گزارش خدمت؛ پولیتیکو روز چهارشنبه در گزارشی اعلام کرد نایف به شرکت اس‌پی‌جی که روابط نزدیکی با تیم ترامپ دارد، 5/4 میلیون دلار پول پرداخت کرده است.

این گزارش می‌افزاید: در عوض، این شرکت مستقر در واشنگتن به وزارت کشور عربستان سعودی خدماتی چون «روابط عمومی و پوشش رسانه‌ای و همچنین مشاوره امور عمومی» ارائه می‌دهد.

این اولین‌بار است که وزارت کشور عربستان سعودی با یک شرکت لابی‌گر آمریکایی قرارداد رسمی امضا می‌کند.

این اقدام نایف به نظر می‌آید ریشه در رقابتش با محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد و فرزند پادشاه عربستان سعودی، دارد. محمد بن نایف و محمد بن سلمان در تلاش‌اند تا جانشین سلمان بن عبدالعزیز آل‌سعود، پادشاه 81 ساله عربستان سعودی، شوند. گفته می‌شود وضعیت جسمانی ملک سلمان نامطلوب است.

ترامپ در اواسط ماه مارس با محمد بن سلمان در کاخ سفید دیدار کرد. در این دیدار مایک پنس، معاون اول رئیس‌جمهور امریکا، جارد کوشنر، داماد و مشاور ارشد ترامپ و چند تن از مقامات کاخ سفید حضور داشتند.

همچنین محمد بن سلمان نیز با دیگر شرکت‌های لابی‌گر امریکایی از جمله پادستا گروپ و بی‌جی‌آر همکاری دارد.

نهادهای مختلف حکومتی آل‌سعود در ماه‌های اخیر همکاری‌های زیادی با شرکت‌های لابی‌گر آمریکایی داشته‌اند.

رکس تیلرسون، وزیر خارجۀ آمریکا، می‌گوید که هدف ترامپ از سفر به عربستان سعودی، ایجاد «اتحاد» میان کشورهای عربی با رژیم اسرائیل علیه ایران است.

منبع: افکار
کد مطلب: 70527
نام شما

آدرس ايميل شما

آیا دوست دختر داشتن در اسلام حرام است؟
اشتباهات رایج ورزشی پسران در باشگاه
عواملی که باعث مرگ سلول‌های عصبی می‌شود