طلایی بر ضرورت ارتقای فرهنگ توسعه پیش‌ از توسعه تاکید کرد

ساختار اداری ما مشارکت‌پذیر نیست

27 ارديبهشت 1396 ساعت 17:05

نائب رئیس شورای شهر تهران ساختار اداری در کشور را مشارکت‌ناپذیر دانست و بر ضرورت ارتقای فرهنگ توسعه پیش‌ از اجرای برنامه های توسعه ای تاکید کرد.


به گزارش خدمت؛ مرتضی طلایی گفت:‌ پیش نیاز توسعه در تمام عرصه‌ها داشتن فرهنگ توسعه است و توجه به این نکته ضروری است که بدون داشتن فرهنگ توسعه هیچ مشکلی حل نخواهد شد. به همین دلیل است که معتقدم مردم یک محله برای توسعه یک منطقه و محله نقش محوری دارند.

وی با اشاره به اینکه هم‌‌اندیشی و همفکری باید در مدیریت شهری جدی گرفته شود تصریح کرد: اگر چه شهروندان نشان داده‌اند که آمادگی مشارکت و همفکری دارند اما باید بگویم که ساختار اداری ما مشارکت‌پذیر نیست. به همین دلیل باید با برنامه‌ریزی مشارکت‌پذیری امور اداری را ارتقا داد. از سوی دیگر باید هوشیار بود و فریب پیشرفت‌ها و موفقیت‌ها را نخورد! هر پیشرفت و موفقیتی باید آسیب‌شناسی شود. وظیفه ماست که این آسیب‌ها را ارزیابی و شناسایی کنیم و ظرفیت موجود برای حل آنها را به کار ببندیم. به عبارت دیگر باید از بیماری جامعه پیشگیری کنیم تا کار جامعه به تشخیص و درمان بیماری نرسد.

رئیس ستاد هماهنگی شورایاری‌های تهران افزود: باید با استفاده از هوش و ذکاوت ایرانیان و پایبندی به آداب و سنت به پیروزی و موفقیت برسیم. البته باید موانع این راه را شناخت و از آن ها دوری کرد. موانعی مانند وابستگی بیش از اندازه به دولت مرکزی، اعتماد به فعالیت های زودبازده و .... که تردید ندارم با شناخت و دوری از این موانع راه رسیدن به موفقیت و توسعه محلات کوتاه خواهد بود.

مرتضی طلایی با اشاره ای گذرا به نقش سازمان های مردم نهاد (NGO ها) در فراهم کردن زمینه های مشارکت پذیری در جامعه، گفت: سازمان های مردم نهاد (NGO ها) می توانند در این فرصت کوتاه باقیمانده تا روز انتخابات با برنامه ریزی و تلاش زمینه مشارکت حداکثری مردم پای صندوق های رای را فراهم کنند.

وی با بیان اینکه سهم ناآگاهی و عدم آموزش و مهارت و توانمندی در بوجودآمدن بستر آسیب پذیری اجتماعی تا بالاترین سطح آن (آشفتگی های اجتماعی) بیش از ۸۰ درصد است، تاکید کرد: باید با حرکت به سمت آموزش های منعطف، توانمندسازی شهروندان از منظر مهارت های فردی و جمعی و ایجاد زیرساخت های کالبدی در کنار تشویق شهروندان می تواند به مشارکت و مسئولیت پذیری آنان منجر شود.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران، در پایان شورایاران را سرمایه اجتماعی عنوان و تاکید کرد: شورایاری ها سرمایه های اجتماعی جامعه برای رفع مشکلات محله و شهروندان در محلات به شمار می روند که باید به آنها توجه ویژه داشت. اگر شورایاران و هئیت امنا مجموعه‌ای مشترک و همکار را در قیاس محلی با مدیریت یکپارچه تشکیل دهند بسیاری از مشکلات حل خواهد شد. در حقیقت نمایندگان مردم و نمایندگان نهادهای محلی، با استفاده از منابع و اختیارات می‌توانند به مجموعه‌ای مستحکم و یکپارچه تبدیل شوند که تنها هدف‌شان حل مشکلات است و این نمادی عینی از مشارکت جویی و مشارکت پذیری است.


کد مطلب: 70478

آدرس مطلب: http://www.khedmat.ir/news/70478/ساختار-اداری-مشارکت-پذیر-نیست

خدمت
  http://www.khedmat.ir