شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ - 21 Oct 2017
۰

ترکیه درباره تسلیح کُردهای سوریه هشدار داد

چهارشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۰
آنکارا به واشنگتن درباره ارسال سلاح به «نیروهای مدافع خلق»(کردها) در سوریه هشدار داد و گفته است، در صورتی‌که آمریکا ضمانت امنیتی لازم را به ترکیه ندهد، این کشور در اقدام به عملیات نظامی فرا مرزی تعلل نخواهد کرد.
ترکیه درباره تسلیح کُردهای سوریه هشدار داد
به گزارش خدمت؛ «حریت» اعام کرد: «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه، که در حال حاضر برای دیدار و گفتگو با رئیس‌جمهوری آمریکا در واشنگتن به‌سر می‌برد، در حالی‌که خواستار بهبود روابط دو کشور شده، در مورد ارسال سلاح برای شبه‌نظامیان کُرد سوریه، هشدار داده ‌است.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا و رجب طیب اردوغان، سه‌شنبه شب در کاخ سفید در برابر خبرنگاران حاضر شده و هر دو در مورد گفتگوهای خود ابراز خوشبینی کردند. اردوغان گفته است دو رهبر «در حال بنای عصر تازه‌ای» از روابط آنکارا و واشنگتن هستند.

با این‌حال رئیس‌جمهوری ترکیه تاکید کرده کشورش هرگز حاضر نیست همکاری آمریکا و «نیروهای مدافع خلق» را بپذیرد.

«نیروهای مدافع خلق»، گروهی مسلح از کردهای سوریه است که در قالب تشکلی با عنوان «نیروهای دمکراتیک سوریه» همراه با شماری از شبه‌نظامیان عرب سوریه، و حمایت ائتلاف آمریکایی، در حال نبرد با گروه تروریستی داعش برای بازپس‌گیری «الرقه» است.

آنکارا، «نیروهای مدافع خلق» را شاخه‌ای از پ‌ک‌ک و هر دو را گروهی تروریستی می‌داند. آمریکا پ‌ک‌ک را گروهی ترویستی می‌داند، اما از قبول دسته‌بندی ارائه‌شده از سوی ترکیه در مورد پ‌.ک‌.ک خودداری کرده‌ است.

وازرت دفاع آمریکا(پنتاگون)، هفته گذشته اعلام کرد دولت این کشور بنا دارد در جریان ادامه نبردها علیه گروه داعش در سوریه، «تا جایی که لازم است» تسلیحات در اختیار شبه‌نظامیان کرد بگذارد.

همزمان، بن‌علی ییلدریم» نخست‌وزیر ترکیه، سه‌شنبه اعلام کرد، در صورتی‌که آمریکا ضمانت امنیتی لازم را به ترکیه ندهد، این کشور در اقدام به عملیات نظامی فرا مرزی تعلل نخواهد کرد.

بر این اساس، ییلدریم در نشست هفتگی نمایندگان حزب عدالت و توسعه در پارلمان گفت: «روشن است که اگر ضمانت لازم داده نشود ما دست به چه اقدامی خواهیم زد. ما در تصمیم خود قاطع هستیم و برای از میان بردن تروریسم هر کاری لازم باشد انجام می دهیم، چه در داخل مرزهایمان باشد و چه خارج از مرزها.»

منبع: تسنیم
کد مطلب: 70452
نام شما

آدرس ايميل شما

آیا دوست دختر داشتن در اسلام حرام است؟
اشتباهات رایج ورزشی پسران در باشگاه
عواملی که باعث مرگ سلول‌های عصبی می‌شود