شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ - 23 Sep 2017
۰

تنها دو درصد از موقوفات کشور به موقوفات قرآنی اختصاص دارد

دوشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۹
حجت الاسلام حسینی، با بیان این‌که در عرصه موقوفات قرآنی با فقر شدیدی مواجه هستیم، گفت: تنها دو درصد از موقوفات کشور به موقوفات قرآنی اختصاص دارد.
تنها دو درصد از موقوفات کشور به موقوفات قرآنی اختصاص دارد
به گزارش خدمت؛ حجت الاسلام والمسلمین سید مصطفی حسینی، عصر دیروز در جمع دست اندر کاران ستاد استانی چهلمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم اظهار کرد: بر اساس منشور توسعه فرهنگ قرآنی ،ایجاد موقوفات قرآنی یکی از بسترها و زمینه‌های توسعه فعالیت‌های قرآنی در سطح کشور است، اما متأسفانه در این زمینه خلاء عمیقی وجود دارد که باید با تلاش مضاعف مبلغان و مروجان فرهنگ وقف جبران شود.

حجت الاسلام حسینی افزود: در طول تاریخ و مقاطع مختلف تاریخی فرهنگ وقف توانسته با ایجاد موقوفات با نیات ترویج معارف اهل بیت(ع)، توسعه مراکز عام المنفعه همچون حوزه‌های علمیه، مدارس، بیمارستان‌ها و...، نقش مهمی در این زمینه ایفا کند؛ اما در عرصه موقوفات قرآنی با فقر شدیدی مواجه هستیم؛ به‌طوری که در حال حاضر تنها دو درصد از موقوفات کشور به موقوفات قرآنی اختصاص دارد.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف تاکید کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های سازمان اوقاف و امور خیریه، ادارات اوقاف استان‌ها باید با یک برنامه‌ریزی مناسب و تبلیغ و ترویج فرهنگ وقف، هر کدام به‌طور متوسط ۱۰ موقوفه جدید قرآنی ایجاد کنند.

وی ابراز امیدواری کرد به برکت مسابقات سراسری قرآن که در قالب آن دستاوردهای قرآنی نظام و ظرفیت‌های قرآنی استان آذر بایجان غربی معرفی می‌شود، خیرین، واقفین و جامعه قرآنی نسبت به ایجاد موقوفات قرآنی ترغیب و تشویق شوند و از این طریق مؤسسات قرآنی، مجامع مردمی و مراکز آموزش عالی و فعالین قرآنی کشور هم از عواید آن بهره‌مند شوند.

وی به اقدامات صورت گرفته در زمینه پژوهش‌های قرآنی اشاره کرد و گفت: در این راستا طی ۱۰ سال گذشته که همایش بین‌المللی پژوهش‌های قرآنی همزمان با مسابقات بین‌المللی قرآن کریم برگزار شده، با توجه به اعلام آمادگی دانشکده علوم قرآنی آذربایجان غربی می‌توان فارغ از بعد بین‌المللی آن در قالب استانی و کشوری فرصتی به‌وجود آورد تا بتوانیم در کنار بخش آوایی و معارفی بخش پژوهشی را نیز برگزار کنیم.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف افزود: همچنین در راستای تقویت بخش پژوهشی و توجه به فهم آموزهای قرآن کریم، امسال رشته‌های بخش معارف به ۳ رشته افزایش یافته و درصددیم تا در دو سال آینده تعداد رشته‌ها به دو برابر افزایش یافته و زمینه‌ای فراهم شود تا افراد با تمام توانمندی‌ها در رشته‌های معارفی شرکت کنند.

منبع: مهر
کد مطلب: 70302
نام شما

آدرس ايميل شما

فرانسه: ایران جزو قدرت‌های صاحب‌نفوذ در سوریه است
قاتل آتنا به دار مجازات آویخته شد
به چه کسانی درون‌گرا می‌گویند؟