سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - 24 Oct 2017
۰

فضای مجازی محیط امن و قابل اعتمادی نیست

يکشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۹
مسئول پلیس فتا فرماندهی انتظامی گلستان، با اشاره به سوءاستفاده از اطلاعات شخصی ‌افراد توسط مجرمان در فضای مجازی، امنیت در اینترنت را موضوعی مهم و حیاتی دانست و گفت: در صورت عدم رعایت نکات امنیتی لازم در این فضا، خطرات و آسیب‌های زیادی به وجود می‌آید.
فضای مجازی محیط امن و قابل اعتمادی نیست
به گزارش خدمت؛ سروان صاحبکاران گفت: کاربران عزیز اطلاعات شخصی و عکس‌های خصوصی و خانوادگی خود را در شبکه‌های اجتماعی رد و بدل نکنند؛ زیرا امکان هر گونه هک و سرقت اطلاعات در این شبکه‌ها وجود دارد.

وی افزود: اگر از این فضا به‌طور صحیح استفاده نشود، به تهدید تبدیل شده و خطرات جبران‌ناپذیری را در پی خواهد داشت.

‌این مقام انتظامی اظهار کرد: بسیاری از پرونده‌های مربوط به سوء‌استفاده از اطلاعات شخصی افراد، ناشی از نداشتن اطلاعات کافی در حوزه امنیت، نگهداری و حفظ اطلاعاتشان می‌باشد و این امر موجب شده تا افراد سود‌جو و فرصت طلب از این موضوع سوء‌استفاده نمایند.

وی در توصیه به کاربران گفت: از ذخیره اطلاعات شخصی و محرمانه خود بر روی رایانه‌هایی که با آن‌ها مستقیماً به اینترنت متصل می‌شود، خودداری نموده و سعی کنید برای ذخیره‌سازی اطلاعات، از لوح‌های فشرده و هاردهای اکسترنال که در آن‌ها تکنولوژی‌های رمزکننده به کاربرده شده، استفاده نمایید.

سروان صاحبکاران، با بیان این‌که جهت تعمیر رایانه خود به افراد قابل اعتماد و نمایندگی‌های مجاز مراجعه نمایید، افزود: تا حد ممکن در هنگام تعمیر و یا نصب هر گونه برنامه توسط مراکز تعمیر در کنار رایانه خود حضور داشته باشید.

مسئول پلیس فتا فرماندهی انتظامی گلستان تاکید کرد: اطلاعات خصوصی و مهم خود مثل اطلاعات مربوط به حساب‌های بانکی و... را بر روی رایانه ذخیره نکنید.

وی به کاربران توصیه کرد: از کلمه‌های عبور ترکیبی برای افزایش امنیت استفاده کنید و کلمه‌ عبور خود را به هیچ عنوان به نمایش نگذارید. ضمن آن‌که پوشه‌های حاوی اطلاعات خود را رمزگذاری نمائید.

سروان صاحبکاران به کاربران تاکید کرد: اطّلاعات و تصاویری را که نشان‌دهنده‌ هویّت شماست، به هیچ عنوان به اشتراک نگذارید.

وی برای جلوگیری از هک شدن گفت: از باز کرن ایمیل‌ها، تصاویر و فایل‌هایی که حاوی محتوای مشکوک هستند، خودداری نمایید و حتما آنتی‌ویروس سیستم خود را به‌طور مرتب به روز رسانی کنید.

این مقام انتظامی، با بیان این‌که جهت استفاده از اینترنت و فضای مجازی با برنامه عمل كنید و بی‌هدف اقدام به بازكردن لینك‌ها و صفحات نكنید، افزود: قبل از این‌که چیزی را به اشتراک بگذارید و یا با فشار کلید اینتر ارسال کنید، خوب فکر کنید که آیا حاوی اطلاعات شخصی و محرمانه است یا خیر!؟

مسئول پلیس فتا فرماندهی انتظامی گلستان گفت: فضای مجازی حریم امن و خصوصی شما نبوده و افراد فرصت طلب و کلاهبردار نیز از این فضا و فرصت به‌دست آمده غافل نشده و به‌دنبال دریافت اطلاعات شخصی و بانکی شما و سوء استفاده از آن هستند.

سروان صاحبکاران در پایان گفت: در صورت مواجه شدن با موارد مشکوک، آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخشش ارتباطات مردمی گزارش نمایید.

منبع: پلیس‌فتا
کد مطلب: 70228
نام شما

آدرس ايميل شما

فرق بمب اتمی و بمب هیدروژنی چیست؟
چاقی و روغن زیتون!
آیا دوست دختر داشتن در اسلام حرام است؟