پنجشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۶ - 21 Sep 2017
۰

اعتراف وزارت رفاه به افزایش فقر در کشور

سه شنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۴
مشاور معاون رفاه اجتماعی وزارت رفاه گفت: دهک اول درآمدی که 2 میلیون و 300 هزار خانوار هستند، تا 45 درصد به درآمد یارانه وابسته بوده و دهک دهم، کمتر از 5 درصد وابسته به درآمد یارانه بوده که ترجیح داده شد حذف شود.
اعتراف وزارت رفاه به افزایش فقر در کشور
به گزارش خدمت؛ علیرضا عبدالله زاده گفت: هزینه‌های زیادی در حوزه رفاهی صرف می‌شود که حدود 73 هزار میلیارد تومان در سال جاری است؛ اما همچنان نابرابری‌های درآمدی وجود دارد و عده‌ای هستند که بیش از این از قطار جا می‌مانند که زنان، سالمندان، روستاییان و جوانان جزو آن‌ها هستند.

وی افزود: تلاش برای بازتوزیع صحیح منابع در شرایطی رخ داده که دهک اول درآمدی که 2 میلیون و 300 هزار خانوار هستند، تا 45 درصد وابستگی به درآمد یارانه دارند و دهک دهم کمتر از 5 درصد وابسته به درآمد یارانه است که البته این 5 درصد را حذف کردیم.

عبدالله زاده ادامه داد: اولین کاری که انجام شد این بود که توانستیم خانوار را حداقل از لحاظ شاخص‌های اجتماعی در پایگاه اطلاعاتی رفاه ایرانیان مرتب کنیم و به نتایجی رسیدیم؛ از جمله این‌که فقر به جز در یکی دو سال اول واریز یارانه، در حال افزایش است و گویی چرخه فقر به تنهایی با دادن یارانه شکسته نمی‌شود.

وی از بررسی شاخص‌های چندبعدی فقر خبر داد و گفت: هدف، توزیع بهتر منابع است؛ چون سیستم توزیع ثروت در کشور سال‌های سال است که با مشکل جدی مواجه است و در کنار آن افراد فقیر از فرصت‌های شغلی هم آنچنان بهره‌مند نبودند.

مشاور معاون رفاه گفت: 50 درصد خانوارها از سال 67 تا سال 92، از تسهیلات وام نتوانسته‌اند استفاده کنند که حاکی از عدم دسترسی برابر است.

عبدالله زاده افزود: پایگاه اطلاعاتی رفاه ایرانیان، ابزار مکانیکی به‌دست ما داد تا وضعیت را بهتر تحلیل کنیم.

منبع: کارگر
کد مطلب: 69873
نام شما

آدرس ايميل شما

فرانسه: ایران جزو قدرت‌های صاحب‌نفوذ در سوریه است
قاتل آتنا به دار مجازات آویخته شد
به چه کسانی درون‌گرا می‌گویند؟