جمعه ۳۱ شهريور ۱۳۹۶ - 22 Sep 2017
۰

جهت فک رهن از آپارتمان مشاعی چه باید کرد؟

چهارشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۴۹
جهت فک رهن از آپارتمان مشاعی چه باید کرد؟
به گزارش خدمت؛ پرسش: دو سال قبل سه سهم از 6 دانگ یک واحد آپارتمان را که کل 6 دانگ آن در رهن بانک قرار داشت، از یکی از دو مالک ملک مذکور به‌صورت مبایعه‌نامه‌ای و وکالتی خریداری و تسویه کردم و فروشنده کنار رفت.

پس از خرید، شریک مشاعی اینجانب، مدت دو سال بود بدون دادن کرایه یا اجرت المثل در همان ملک مشاعی نشسته بود. نهایتا مجبور شدم سهم وام تضامنی ایشان و خودم را شخصا یک‌جا بپردازم تا بتوانم سه دانگ خود را به‌طور رسمی به نام خود انتقال دهم. ضمن این‌که وام تضامنی قابل تجزیه نبود که فقط سهم خود را بپردازم. صحت مبایعه‌نامه و سند رسمی تنظیمی، طی پرونده‌ای جداگانه به تایید دادگاه رسیده است. سوال این است، به استناد کدام ماده قانونی می‌توانم حق السهم وام ایشان را که بالاجبار یک‌جا پرداخته‌ام "به‌طور یک‌جا(نه تا سر رسید اقساط)" مطالبه کنم؟ با توجه به این‌که بدون اذن ایشان بدهی‌اش را پرداخته‌ام.

پاسخ: با توجه به قانون، این امکان برای شما وجود دارد که آنچه را بابت اقساط وام پرداخت نموده‌اید و اساساً دینی بابت آن نداشته‌اید را بتوانید از مدیون اصلی مطالبه نمایید. صرف اعلام ماده قانونی نمی‌تواند ادعای شما را ثابت کند.

منبع: دادرس
کد مطلب: 69821
نام شما

آدرس ايميل شما

فرانسه: ایران جزو قدرت‌های صاحب‌نفوذ در سوریه است
قاتل آتنا به دار مجازات آویخته شد
به چه کسانی درون‌گرا می‌گویند؟