پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - 29 Oct 2020
۱۲
۰

رئیس انجمن لرزه شناسی آمریکا: زلزله تهران قطعي است

سه شنبه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۱۴:۳۶
"ریچارد استر" محقق و استاد موسسه معدن و تکنولوژی در نیومکزیکو و رئیس انجمن لرزه شناسی آمریکا به سئوالاتی درباره زمین لرزه اخیر ژاپن و احتمالات دانشمندان درباره زمین لرزه ای که ممکن است تهران را به شدت تهدید کند پاسخ داده است.

به گزارش جهان به نقل از مهر، زمین لرزه ژاپن همه را شوک زده کرد و وقوع سونامی مهیب پس از آن، کشته شدن هزاران انسان و ویرانی شهرهای مختلف این کشور پیشرفته و صنعتی و بدتر از همه تخریب نیروگاه اتمی فوکوشیما دائیچی که نشت مقادیر زیادی مواد رادیو اکتیو به محیط اطراف و آب دریا را در پی داشت طی یک ماه گذشته به یکی از اصلی ترین نقاط تمرکز رسانه های جهان تبدیل شده و کشورهای کمتر توسعه یافته را در نگرانی شدیدی فروبرده است.

دانشمندان نیز در این میان دست از کار نکشیده اند و این فاجعه طبیعی را از زوایا و دیدگاه های مختلف علمی مورد بررسی قرار داده اند تا راهکارهایی برای کنترل نشت مواد سمی و سر و سامان دادن به وضعیت آشفته شهرهای سونامی زده یافته و به بررسی علل زمین لرزه و احتمال وقوع دوباره چنین زمین لرزه ای در جایی دیگر از جهان بپردازند.

هفته گذشته گروهی از همین دانشمندان سئوالی مهم را مطرح کردند: آیا زمین در دوره ای جدید از وقوع زمین لرزه های مهیب قرار گرفته است؟ سئوالی که هنوز پاسخی برای آن یافته نشده است اما "ریچارد استر" محقق و استاد موسسه معدن و تکنولوژی در نیومکزیکو و رئیس انجمن لرزه شناسی آمریکا که خود یکی از طراحان این سئوال به شمار می رود در گفتگوی مشروح با خبرگزاری مهر درباره زوایای مختلفی از این فاجعه طبیعی سخن گفته است:

* خبرگزاری مهر - گروه فناوریهای نوین: آقای استر ؛ آیا ما واقعا در عصر وقوع زمین لرزه های مهیب زندگی می کنیم؟ دوره ای خاص که سیاره زمین فعالیتهای شدیدتری از خود نشان می دهد؟

- ریچارد استر - رئیس انجمن لرزه شناسی آمریکا: دلیلی بر اثبات وجود چنین دورانی ندارم. می توانم نتیجه بگیرم که ما در دورانی از وقوع زمین لرزه های جهانی قرار گرفته ایم. به این معنی که زمین لرزه های بزرگ می توانند در نواحی مجاور خود پس لرزه های شدیدی را خلق کنند و بر روی گسلهای بزرگ نزدیک به مرکز زمین لرزه فشار شدیدی وارد آورند. از این رو زمین لرزه ها به طور حتم می توانند تاثیر کوتاه-بردی بر روی گسلهای اطراف خود داشته باشند اما تاثیر دور-برد (برای مثال تاثیر زمین لرزه ژاپن بر روی شمال غرب آمریکا) احتمالا امکان پذیر نیست. با این حال زمین لرزه هایی نیز وجود دارند که محاسبه عملکرد آنها در این زمینه کمی دشوار است.

* وقوع چنین پس لرزه های شدیدی در ژاپن امری عادی است؟ چنین پس لرزه های شدیدی می توانند یک شهر را در کشوری دیگر کاملا ویران کنند، آیا رابطه مستقیمی میان شدت زمین لرزه اول و پس لرزه های پس از آن وجود دارد؟

- بله. زمین لرزه های بزرگ پس لرزه های بزرگی از خود به جا می گذارند به طوری که زمین لرزه اخیر ۹ ریشتری ژاپن می تواند فعالیتهای لرزه ای زمین را برای یک دهه افزایش دهد، برای مثال امکان دارد وقوع پس لرزه های ۷ ریشتری در این منطقه افزایش پیدا کند.

* آیا پیش از این نیز زمین لرزه ای چنین مهیب در این گسل خاص اقیانوسی رخ داده و این گسل پیش از این نیز بر روی زمین آثار تخریبی از خود به جا گذاشته است؟

- زمین لرزه ای که در ۹ جولای سال ۸۶۹ در این منطقه رخ داد، بسیار مشهور بوده و بارها و بارها بررسی و مطالعه شده است. شدت این زمین لرزه ۸.۴ ریشتر تخمین زده شد اما امواج سونامی ناشی از این زمین لرزه بسیار عظیم و مهیب بوده است به شکلی که رسوبات شن به جا مانده از این سونامی را می توان تا مسافت ۴ کیلومتری در ساحل "سندای" مشاهده کرد.


* زمین لرزه ژاپن نتیجه یک فرایند دوره ای لرزه ای در زمین بوده است؟

- این زمین لرزه یک رویداد کاملا غافلگیر کننده بود. زمین لرزه ها لزوما به صورت دوره ای رخ نمی دهند اما تمامی شواهدی که پیش از این وجود داشتند نشان می دادند زمین لرزه بزرگ بعدی در این منطقه شدتی برابر ۸ ریشتر خواهد داشت.

* چند گسل در وقوع این فاجعه طبیعی نقش داشته اند؟

- عامل اصلی این زمین لرزه بزرگ قرارگیری ژاپن در منطقه ای فرورانشی است. این به آن معنی است که در این منطقه گسلهای کم عمق پوسته ای بیشماری وجود دارند که می توانند در فاجعه ژاپن نقش داشته باشند.

* تا جایی که می دانم شیوه ای قابل قبول برای پیش بینی زمین لرزه ها وجود ندارد. پس چرا کشوری پیشرفته مانند ژاپن باید چنین نیروگاه بزرگی را بدون در نظر گرفتن عواقب وقوع پدیده های طبیعی در کنار اقیانوس بنا کند؟

- سئوال خوبی است. در واقع به نظر می رسد این کشور تنها خطر سونامی را دست کم گرفته بوده است زیرا همانطور که دیده شد ژاپن در بنای سازه های مختلف خطر وقوع لرزه های شدید را به خوبی پیش بینی کرده، در نظر گرفته و محاسبه کرده است.

* فکر می کنید زمین لرزه ژاپن پدیده ای کاملا طبیعی بوده است؟

- قطعا همین طور است. زمین لرزه ژاپن پدیده ای کاملا طبیعی و ناشی از حرکت تکتونیکی صفحه های زمین بوده است.

* آیا پس از وقوع زمین لرزه ژاپن احتمال انفجار آتشفشانی تحت تاثیر حرکات صفحه های زمین در این منطقه افزایش یافته است؟

- این احتمال وجود دارد که برخی از سیستمهای آتشفشانی تحت تاثیر لرزه های ناشی از زمین لرزه شدید ژاپن و یا تغییرات فشار یا کشش صفحه های زمین در اثر این لرزه ها، قرار بگیرند. با این همه تا کنون هیچ نشانه ای از وجود چنین تاثیری در ژاپن مشاهده نشده است.

* نظرتان درباره گسل سن آندریاس* چیست؟ آیا این گسل می تواند در آینده ای نزدیک منجر به وقوع فاجعه ای مشابه ژاپن شود؟

- گسل سن آندریاس خطر وقوع سونامی را به دنبال ندارد اما می تواند به تدریج زمین لرزه های مخربی را در جنوب و شمال کالیفرنیا به وجود آورد. امیدواریم این تخریبها را بتوان از طریق آماده سازی های پیش از وقوع زمین لرزه ها و کار گذاشتن سیستمهای هشدار پیش از زمین لرزه محدود کرد. این سیستمها می توانند نزدیک شدن ارتعاشات شدید زمینی را احساس کرده و برای مثال ده ها ثانیه پیش از رسیدن این ارتعاشات به لس آنجلس به آن شهر هشدار بدهد.

* ایران هم شاهد وقوع زمین لرزه های بسیاری در طول سال است. زلزله مهیب در ایران قابل پیش بینی است؟

- ایران به طور کلی عنوان کشوری زلزله خیز بسیار مشهور است و بیشتر از جانب وقوع زمین لرزه های مهیب تهدید می شود و نه سونامی. از جمله مهمترین این زمین لرزه ها زلزله ای است که احتمال وقوع آن در نزدیکی تهران وجود دارد، از این رو بهتر است ایرانیها از هر نظر خود را برای این احتمال آماده کنند.

* تقریبا تمامی متخصصان زمین شناسی و لرزه شناسی درباره وقوع زمین لرزه در تهران هشدار می دهند. شما این پدیده را چگونه ارزیابی می کنید؟

- از دیدگاه علم زمین شناسی وقوع زلزله ای بسیار مخرب در نزدیکی تهران امری کاملا قطعی است که در عین حال نمی توان زمان وقوع، شدت و قدرت تخریب آن را پیش بینی کرد. تنها می توان میزان خطر و آسیبهای ناشی از آن را پیش بینی کرده و خود را برای وقوع آن آماده کرد.

* آقای استر؛ آیا زمین به واکنشی زنجیره ای تن داده است، یعنی زمین لرزه ژاپن می تواند انرژی کافی برای فعال کردن گسلهای بزرگ دیگر در دیگر نقاط جهان را به زمین تزریق کرده و زمین لرزه های زنجیره ای را به وجود آورد؟

- همانطور که گفتم هیچ مدرک و نشانه ای از احتمال وقوع چنین واکنشهای دور-برد ارتعاشی میان گسلهای بزرگ جهان وجود ندارد.

* از این که در بین زمانهایی که به مطالعه و تحقیق می گذرانید سئوالهای خبرگزاری مهر را پاسخ گفتید سپاسگزارم.

- من هم از این گفتگو متشکرم.
کد مطلب: 6898
نام شما

آدرس ايميل شما

۳ عادت مخرب که سلامت کبدتان را به خطر می‌اندازد
این 7 مدل دختر، پسران را فراری می‌دهند
تالار عروسی را چگونه انتخاب کنیم؟
رویا
سلام جالب بود.مرسی
من رشتم زمینشناسیه و علاقه زیادیم به رشتم دارم.اما ای کاش تو کشور ما بیشتر به ما اهمیت میدادن.من لیسانسم اما بیکار...
اما بدلیل علاقه زیادم به رشتم مطالبای این چنینی رو زیاد میخونم
لطف کنید چیزی روکه مطمئن نیستید نگید مردم به اندازه کافی نگرانی دارند بیشترش نکنید
حسین
زلزله تهران نوشتید از ژاپن صحبت کردید
احمد فتحی
کم شدن جاذبه الکتریکی زمین ، راه حل پیش بینی زلزله
صنعت برق ندانسته از خاصیت جاذبه الکتریکی زمین بهره ها می برد ولی نگاهش بسیار محدود و فقط در حد نیاز های حرفه ای از قبیل مقاومت الکتریکی لایه های سطح زمین ، نصب ترانس ها و صاعقه گیرها و استفاده از زمین در صرفه جوئی از مصرف رشته سیم های نول است و در این رابطه معادلات ریاضی دقیق متنوعی را هم در اختیار دارد اما نگاهش به اعماق زمین نفوذی ندارد و از سرنوشت الکتریسیته تزریقی به زمین کاملاً بی خبر است ونمی داند که این الکتریسته ای « الکترونها »که از طریق رسانائی پوسته زمین جذب زمین می شود در اثر جاذبهالکتریکی ضد ماده درون زمین « پوزیترونها ـ ضد الکترونها »به اعماق و مرکز زمین رفته تا به پوزیترونها ی ضد ماده درون زمین بپیوندند.
حالا نه تنها صنعت برق بلکه دانش کنونی فیزیک وزمین شناسی هم از این موضوع اطلاعی ندارد.
به هر حال برای پیش بینی زلزله نیاز به آگاهی از تغییرات جاذبه الکتریکی زمین مناطق مختلف است که هر گاه مقدار مقاومت الکتریکی زمین منطقه ای نسبت به ماههای متشابه سالهای قبل به اندازه غیر متعارفی بالا رود نشانه خطر و بروز زلزله خواهد بود ولی سنجش اینگونه مقاومت الکتریکی زمین در حیطه تخصص کارشناسان صنعت برق و متخصصین نصب ترانسفورماتورها و صاعقه گیرها نیست چرا که آنها مقاومت الکتریکی زمین را چگونگی رسانائی زمین در امر انتقال الکتریسیته از نقطه ای از سطح زمین به نقطه ای دیگر از سطح زمین می بینند و دستگاه اِرت تستر سه سیمه آنها هم بر همین اساس سطح به سطح کار می کند اما منظور از مقاومت الکتریکی زمین این مقاله ،میزان جاذبه الکتریکی کُره زمین است که الکتریسیته را از سطح زمین می رباید و از طریق رسانائی پوسته زمین به مرکز زمین و به پوزیترونها ی ضد ماده درون زمین می رساند یعنی همان جاذبه الکتریکی که بار ابرها را با آذرخش به اِرت زمین تخلیه می کند و یا همان جاذبه الکتریکی که باعث برودت وسردی و همچنین بارش درمناطقی که جاذبه الکتریکی بالائی دارند می شود .
میزان جاذبه الکتریکی پوسته کُره زمین در ماههای سال متغییر است در مردادماه «تابستانها » که زمین در مدار انتقالی خود به دور ترین فاصله از خورشید می رسد « نقطه اوج » ، جاذبه الکتریکی پوسته زمین زیاد می شودبه همین خاطر استهلاک برق خطوط فشار قوی انتقال در تابستانها بسیار زیاد است چرا که قسمت اعظم الکتریسیته انتقالی در طول مسیر توسط جاذبه الکتریکی زمین بلعیده می شود و بالعکس در دیماه که زمین به نزدیکترین فاصله به خورشید می رسد « نقطه حضیض » این جاذبه الکتریکی کم می شود بر این اساس برای پیش بینی زلزله بوسیله سنجش چگونگی تغییرات جاذبه الکتریکی زمین هر منطقه می باید میزان تغییرات را با مقدار ماههای مشابه سالهای قبل آن منطقه مقایسه کرد افزون بر اینکه زمان زیاد شدن لکه های خورشید و طوفانهای خورشیدی و شدت گرفتن تشعشعات کیهانی که باعث کم شدن جاذبه الکتریکی پوسته زمین و بالا رفتن مقاومت الکتریکی این پوسته می شود را نباید از نظر دور داشت.
چگونه جاذبه الکتریکی زمین مناطق مستعد زلزله کم می شود ؟
ارتباط رسانائی لایه های زمین با مرکز زمین یعنی جایگاه ضد ماده « پوزیترونها ـ اضداد الکترونها و الکتریسیته » ، در سطح زمین جاذبه الکتریکی بوجود می آورد و الکتریسیته سطح زمین از این طریق بلعیده می شود .
اگر در مسیر انتقال رسانائی سطح زمین منطقه ای تا اعماق زمین آن منطقه ، حفره و فضای خالی وسیعی بوجود آید این ارتباط الکتریکی سطح زمین با مرکز زمین و جایگاه پوزیترونها کم می شود در نتیجه جاذبه الکتریکی زمین آن منطقه نقصان پیدا می کند .
وقتی که در زیر پوسته جامد زمین حفره وسیعی بوجود آید وفضای گسترده ای بین مذاب و پوسته جامد شکل بگیرد علاوه بر آنکه به علت قطع ارتباط الکتریکی درون زمین با سطح زمین و کم شدن جاذبه الکتریکی سطح زمین ، این پوسته جامد بی اتکا مستعد شکسته شدن و فرو ریختن یعنی زلزله می شود پس کم شدن جاذبه الکتریکی یا ببالا رفتن غیر متعارف مقاومت الکتریکی زمین هر منطقه ای نشانه آمدن قریب الوقوع زمین لرزه است به همین خاطر پس از زمین لرزه های سنگین و شکسته شدن پوسته و فرو افتادن آن بر روی مذاب و پُر شدن این حفره و فضای خالی که ماحصلش برقراری دوباره اتصال الکتریکی پوسته با مذاب زیرین می شود ، ناگهان و همراه با این زلزله ،جاذبه الکتریکی منطقه زلزله زده به شدت بالا می رود آنقدر بالا می رود که الکتریسیته خطوط انتقال فشار قوی عبور کرده ازمنطقه را می بلعد و پست های برق فشار قوی این مناطق آنرا به خوبی احساس می کنند انگار که یک شهر بزرگ به ناگهان وارد مدار مصرف می شود. احمد فتحی ــ مدیر وبلاگ « اسرار ناب هستی »
hadi
زلزله دست خداست
M_ORTEZA
مرسی از اطلا عاتتون
س
Romania
با توجه به زلزله های قبلی میشه زلزله های جدید رو پیشبینی کرد تا حدی..
بهروز
برو دنبال کار بگرد اسکورت
Iran, Islamic Republic of
سلام یه سوالی دارم آیا برنامه ای هستش که زلزله رو پیشبینی کنه ورو گوشی قابل نصب باشه ؟
مهرداد
به نظر من اگه تو شهر تهران زلزله بیاد بیشتر از پنج میلیون نفر کشته میشن.ساختمان پلاسکو به خاطر یه آتش سوزی ریخت.چه برسه به زلزله هفت ریشتری.تمام ساختمان های تهران الحمد الله غیر اصولی ساخته شدن.همشون میان پایین... خدا می دونه به سر کشور چی میاد...
علی
خدایا خودت کمک کن توو وقایع اخرالزمان هم سال 1439 ه.ق زلزله بزرگ تهران اورده شده... در ایام ماه محرم لطفا اطلاع رسانی کنید
پیمان
Iran, Islamic Republic of
وااای میترسم ما تهرانیم :(