پنجشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۶ - 21 Sep 2017
۰

روحانی در رشد "بیکاری جوانان" رکورد ۵ دولت را شکست + سند

جمعه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۳
گزارش‌ رسمی معتبرترین مرکز آماری کشور، از رکوردشکنی دولت حسن روحانی در افزایش نرخ بیکاری جوانان بین ۵ دولت گذشته خبر می‌دهد.
روحانی در رشد "بیکاری جوانان" رکورد ۵ دولت را شکست + سند
به گزارش خدمت؛ مرکز آمار ایران، معتبرترین مرجع رسمی کشور در خصوص اعلام گزارش‌ها و آمار و ارقام مربوط به بازار کار، اشتغال و بیکاری است و به‌طور فصلی و سالانه گزارش‌هایی در این خصوص منتشر می‌کند.

یکی از مهمترین چالش‌های این روزهای کشور، مساله اشتغال و بیکاری است و طبق نظرسنجی‌های متعددی که طی ماه‌های اخیر از سوی مراکز متعبر داخلی در سراسر کشور انجام شده، به نظر می‌رسد، موضوع بیکاری و اشتغال بحث اول و اصلی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم خواهد بود و در واقع چالش‌ها بر سر این مساله رئیس جمهور بعدی را انتخاب خواهد کرد.

یکی از آمارهای مهم بیکاری که از سوی مرکز آمار ایران منتشر می‌شود، نرخ بیکاری جوانان 15 تا 24 ساله است که قصد داریم در این گزارش کوتاه بر اساس مستندات مرکز آمار ایران روند تغییرات نرخ بیکاری جوانان را در 5 دولت گذشته از سال 1376 تا 1395 بررسی کنیم.

بر اساس این گزارش، نرخ بیکاری جوانان در دولت هفتم که از سال 76 تا 79 روی کار بوده، روند صعودی داشته و از 30.2 درصد به 32.3 درصد رسیده که رشد 2.1 درصدی را در 4 سال نشان می‌دهد. ولی این روند در دولت هشتم نزولی شد و نرخ بیکاری جوانان از 33.6 درصد در سال 80 به 24 درصد در سال 83 کاهش یافت.

روند نزولی نرخ بیکاری جوانان در دولت نهم هم ادامه داشت و این نرخ از 23.3 درصد در سال 84 به 23 درصد در سال 87 رسید؛ اما در دولت دهم روند مجدد صعودی شد و نرخ بیکاری جوانان از 24.7 درصد در سال 88 به 26.8 درصد در سال 91 رسید که رشد 2 درصد را نشان می‌دهد.

کاهش نرخ بیکاری جوانان در دولت‌های هشتم و نهم و افزایش حدود 2 درصد در دولت‌های هفتم و دهم در حالی است که نرخ بیکاری جوانان در دولت یازدهم روند متفاوت‌تری داشته و سیر صعودی آن رکورد جدیدی برای دولت روحانی ثبت کرده است.

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری جوانان از 24 درصد در سال 92 به 29.2 درصد در سال 95 رسیده که با افزایش 5.2 درصدی بالاترین رشد بیکاری جوانان را بین 5 دولت گذشته نشان می‌دهد.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 68073
نام شما

آدرس ايميل شما

فرانسه: ایران جزو قدرت‌های صاحب‌نفوذ در سوریه است
قاتل آتنا به دار مجازات آویخته شد
به چه کسانی درون‌گرا می‌گویند؟