سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - 24 Oct 2017
۰

تاثیرات ماری جوانا بر بدن

جمعه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۹
بیش از یک نفر از هر سه نفر در آمریکا تلاش نموده‌اند که ماری جوانا را در مقطعی از عمر خود مصرف نمایند.
تاثیرات ماری جوانا بر بدن
به گزارش خدمت؛ اگر شما تاکنون هرگز سیگار نکشیده‌اید یا ماری جوانا مصرف نکرده‌اید، جزو عده معدودی از افراد هستید که این تجربه را نداشته‌اند؛ زیرا بیش از یک نفر از هر سه نفر در آمریکا تلاش نموده‌اند که ماری جوانا را در مقطعی از عمر خود مصرف نمایند.

چگونه ماری جوانا بر بدن شما تاثیر می‌گذارد؟
ماری جوانا، کانابیس٬ گل، علف٬ جوینت، ماری جین، وید، مرجان یا ماری گُلِ خشکِ گیاه شاه‌دانه است؛ ولی هر زمان که بدن این ماده را مصرف کند، مصرف آن می‌تواند بدن و ذهن شما را تحت تاثیر قرار دهد. موارد زیر مسائلی است که شما نیاز به دانستن آن دارید:

اثرات فیزیکی ماری جوانا
ماری جوانا از گیاه بوته‌ای شاهدانه حاصل می‌شود. این ماده یک عنصر فعال به نام THC دارد که باعث می‌شود شما احساس نئشگی و نشاط آوری داشته باشید. THC و سایر ترکیبات در ماری جوانا همچنین می‌توانند شیوه فعالیت بدن شما را تحت تاثیر قرار دهند.

اکثر افراد برگ‌های خشک، گل‌ها، ساقه‌ها و دانه‌های این گیاه را به‌صورت سیگار می‌کشند و مصرف می‌کنند؛ اما ماری جوانا همچنین می‌تواند با مواد غذایی(مانند کیک‌های شکلاتی، بیسکویت‌ها و آبنبات‌های چوبی) مخلوط شود و یا به‌صورت چای آماده شود و یا این‌که به‌صورت بخار استنشاق گردد.

این مهم نیست که چه مقدار آن به سیستم بدن شما وارد می‌شود؛ این ماده تقریبا هر بافت یا ارگان در بدن شما و سیستم عصبی و سیستم ایمنی بدن شما را تحت تاثیر شدید قرار می‌دهد.

مصرف ماری جوانا به‌صورت سیگار
هنگامی که شما ماری جوانا را به‌صورت سیگار می‌کشید، بدن شما THC را از دور جذب می‌نماید(اگر شما آن را به‌صورت خوب پخته شده بخورید یا به‌صورت گزینه‌های دیگر مصرف نمایید، ممکن است مدت زمان بسیار طولانی‌تری لازم باشد تا THC جذب بدن شما گردد؛ زیرا آن باید در معده شما تجزیه گردد، قبل از این‌که این ماده به جریان خون بدن شما وارد گردد).

شما ممکن است متوجه تغییراتی در بدن خود شوید؛ درست بعد از اینکه شما ماری جوانا را به‌صورت سیگار می‌کشید. این اثرات معمولا بعد از ۳ یا ۴ ساعت متوقف می‌شوند. مصرف نمودن ماری جوانا به‌صورت سیگار می‌تواند ضربان قلب شما را بیش از دو برابر به مدت سه ساعت افزایش دهد. به همین دلیل برخی از افراد درست بعد از این‌که ماریجوانا استفاده می‌کنند، دچار حمله قلبی می‌شوند.

ماری جوانا می‌تواند خونریزی را افزایش دهد؛ فشار خون را کاهش دهد و قند خون شما را بیش از حد تحت تاثیر قرار دهد. ما هنوز نمی‌دانیم که آیا ماری جوانا به سرطان ریه مرتبط است یا خیر؛ اما این فرآیند، ریه‌های شما را تحریک می‌نماید؛ به همین دلیل است که افرادی که ماری جوانا را به‌صورت سیگار به‌طور منظم مصرف می‌کنند، به احتمال زیاد دارای حالت سرفه و مشکلات بهداشتی مرتبط با ریه، مانند سرماخوردگی  درد قفسه سینه و عفونت ریه هستند.

سایر اثرات فیزیکی ماریجوانا عبارتند از:

سرگیجه
تنفس کم عمق
چشم‌های قرمز و گشاد شدن مردمک چشم
دهان خشک
افزایش اشتها
واکنش کند(اگر شما پس از استفاده از ماری جوانا رانندگی کنید، خطر تصادف نمودن شما بیش از دو برابر افزایش می‌یابد).

اگر شما یک مصرف‌کننده طولانی‌مدت هستید، می‌توانید علائم فیزیکی مانند هوس، تحریک‌پذیری، بی‌خوابی و کاهش اشتها را از بین ببرید، هنگامی که مصرف ماری جوانا را متوقف کنید.

اثرات روحی و روانی ماری جوانا
بسیاری از افراد از ماری جوانا استفاده می‌کنند؛ به‌دلیل این‌که این ماده باعث می‌شود که آن‌ها را خوشحال، آرام یا از واقعیت جدا نماید.

مصرف ماری جوانا به‌صورت سیگار، همچنین می‌تواند اثرات کمتر لذت‌بخشی در ذهن و خلق و خوی شما ایجاد کند؛ شما ممکن است دارای علائم زیر باشید:

حس تحریف شده از زمان
تفکر تصادفی
پارانویا
اضطراب
افسردگی
فراموشی کوتاه‌مدت

این اثرات معمولا تا چند ساعت پس از مصرف ماری جوانا تسهیل می‌یابند.

عوارض ماری جوانا و خطرات ناشی از مصرف آن
ممکن است شما شنیده باشید که ماری جوانا می‌تواند اعتیاد آور باشد؛ نزدیک به ۱۰ درصد از افرادی که از آن استفاده می‌کنند، به این ماده معتاد شده‌اند.

این روشن نیست که آیا ماری جوانا یک دروازه ورود است که باعث می‌شود افراد به احتمال زیاد سعی کنند مواد مخدر به اصطلاح سنگین‌تری مانند کوکائین و هروئین مصرف کنند.

مقدار THC در ماری جوانا در سال‌های اخیر کاهش یافته است. بیشتر برگ‌های مورد استفاده حاوی بین ۱ تا ۴ درصد THC هستند که در حال حاضر نزدیک به ۷ درصد است. کارشناسان نگران این هستند که ممکن است افراد به‌صورت آسان‌تر وابسته یا معتاد به ماری جوانا شوند و این ماده همچنین بسیاری از اثرات تغییرات ذهنی ماده مخدر را تقویت می‌کند.

حتی اگر شما آن را از یک مرکز درمانی قانونی و تحت نظارت دولت(در برخی کشور ها) خریداری نمایید، این می‌تواند به سختی دانسته شود که شما چه مقدار THC یا سایر ترکیبات موجود در ماری جوانا را می‌خورید؛ به‌طوری که این اثرات می‌توانند غیر قابل پیش‌بینی باشند.

ماری جوانا همچنین می‌توانند باعث مشکلات سلامتی بیشتر شود، اگر شما دارای یک بیماری مانند بیماری‌های کبدی، کاهش فشار خون یا دیابت باشید. اگر شما یک مرد هستید، استفاده سنگین ماریجوانا می‌تواند سطوح تستوسترون و تعداد و کیفیت اسپرم شما را کاهش دهد و این، به نوبه خود، می‌تواند میل جنسی و باروری شما را کاهش دهد.

تحقیقات نشان می‌دهد که بین استفاده از ماری جوانا و مشکلات روانی مانند افسردگی، اضطراب، افکار خودکشی، روانپریشی کوتاه‌مدت و اسکیزوفرنی ارتباط وجود دارد؛ در حالی‌که معلوم نیست آیا ماریجوانا باعث این شرایط می‌شود، یا می‌تواند آن‌ها را بدتر کند.

نکته پایانی
به شما توصیه می‌کنیم که حتی برای یک‌بار هم ماری جوانا مصرف نکنید؛ زیرا احتمال آن زیاد است که مدتی پس از مصرف ماریجوانا، تصمیم به مصرف مواد مخدر سنگین‌تر بگیرید و خساراتی به بار آورید که جبران کردن آن‌ها تقریبا امکان‌پذیر نیست.

منبع: بهداشت
کد مطلب: 68048
نام شما

آدرس ايميل شما

فرق بمب اتمی و بمب هیدروژنی چیست؟
چاقی و روغن زیتون!
آیا دوست دختر داشتن در اسلام حرام است؟