دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - 23 Oct 2017
۰

نعیم قاسم: مقاومت آماده مقابله با حماقت احتمالی اسرائیل است

پنجشنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۲
معاون دبیر کل حزب الله لبنان به تشریح مواضع این حزب درباره قانون انتخابات این کشور و نیز سوریه و جنگ احتمالی با رژیم صهیونیستی پرداخت.
نعیم قاسم: مقاومت آماده مقابله با حماقت احتمالی اسرائیل است
به گزارش خدمت؛ مهر به نقل از الاخبار نوشت: شیخ نعیم قاسم معاون دبیر کل حزب الله لبنان با اشاره به موضع این حزب درباره قانون انتخابات گفت: من آنچه حزب الله بارها اعلام کرده را مورد تاکید قرار می دهم که قانون نسبیت بهترین و عادل ترین است که رضایت همه طرفها را جلب می کند. هر قانون ملی به نفع مسلمانان و مسیحان لبنان است.

وی درباره بحث و جدل های حزب الله با جریان ملی آزاد درباره قانون انتخابات نیز افزود: طبیعی است که با برخی امور موافق و با برخی دیگر مخالف باشیم این تاثیری بر ائتلاف و همپیمانی ندارد و به زیان آن نیست. برخی تحلیل های رسانه ای در این باره درست نیست. کسانی که به دنبال صید از طریق گل آلود کردن هستند چیزی به دست نخواهند آورد. ساز و کارها در زمینه قانون انتخابات وجود دارد.

نعیم قاسم در ادامه درباره سوریه و موضع آمریکایی ها و حمله اخیر به الشعیرات گفت: آمریکا در زمینه سوریه گزینه های تفصیلی خود را مشخص نکرده است آنها نیاز به دستاوردهای مستقیم در میدان را ضروری می بینند و نه از طریق ترکیه یا سعودی ها و قطری ها. ترجمان آن تفکر آزادی سازی الرقه از داعش است. اما درباره حمله به الشعیرات نیز باید آن را حادثه محدود و تمام شده بدانیم. واشنگتن قصد داشت که بگوید در عرصه هست.بازتاب سیاسی حمله به الشعیرات برای آمریکا مهم بود تا تحول میدانی. این با اطلاع دادن حمله به روسها و سرخوردگی اسرائیلی ها پس از شادی نخست نمایان شد. آمریکا گزینه های دقیقی ندارد و طی ماههای آینده باید منتظر تحولاتی باشیم. زمانی که آزاد سازی الرقه که همزمان با پایان عملیات آزاد سازی موصل خواهد بود، انجام شود می توان از امکان نشستن طرفهای مختلف از جمله آمریکا روی میز برای بررسی حقوق سیاسی سخن گفت.

وی افزود: راهکار سیاسی در سوریه اگر طرف های اصلی مانند آمریکا، روسیه، عربستان، ایران، ترکیه، سوریه و معارضان مشارکت نکنند، در کار نخواهد بود. عدم مشارکت آمریکا و تعطیل کردن همه گامها از سوی کشورهای حوزه خلیج فارس به مفهوم این است که در برابر ما گزینه های سیاسی روشنی نیست.

درباره درخواست های جدیدی که به ویژه از سوی اردن و ترکیه درباره رفتن بشار اسد مطرح می شود نیز گفت: بشار اسد اساس راه حل است و وی از هر راه حلی حمایت خواهد کرد موضوع ماندن اسد در قدرت تمام شده و قطعی است و قابل بحث نیست و در هر گامی که ترسیم شود بشار اسد یکی محورهای اساسی است.

نعیم قاسم درباره تحرکات گروههای مسلح در مرز اردن با سوریه و از آماده شدن برای تشدید تحرکات در درعا در جنوب سوریه نیز بیان کرد: درباره اردن باید آگاه باشیم که تکفیری ها در این کشور در حال رشد هستند و این نگرانی وجود دارد که بحران سوریه به خاک این کشور از طریق حرکت تکفیری ها منتقل شود. همه اقدامات مرتبط با اردن دفاعی و پیشگیرانه است اما آنچه در درعا می گذرد نبرد بهبود شروط است.

درباره کفریا و الفوعه و اتهاماتی که به حزب الله درباره تغییرات جمعیت شناسی زده می شود نیز گفت: بیشتر از دو سال است که فوعه و کفریا که ۱۶ هزار شهروند دارد و بیشتر آنها زنان و کودکان و سالمندان هستند تحت محاصره شدید هستند و با تجاوزهای گروه‌های تروریستی در اطراف آن مواجهند؛ در این برهه زمانی دیگر راه‌حلی منطقی جز تخلیه بر اساس توافقی که حاصل شد، نبود. میان آرامش شهروندان باقی مانده در فوعه و کفریا و ادامه محاصره آنها، راه‌حل اول بهتر بود. این منصفانه نیست که این موضوع تعبیر به «تغییرات دموگرافی» شود زیرا مربوط به افرادی می‌شود که در برابر مرگ تدریجی هستند اما حل تغییرات جمعیت شناختی بخشی اساسی از راه‌حل سیاسی سوریه و بازگرداندن مردم به شهرهایشان است.

نعیم قاسم درباره احتمال جنگ با رژیم صهیونیستی در تابستان نیز اعلام کرد: همه شواهد نشان می دهد که اسرائیل به دنبال جنگ جدید ضد لبنان نیست نه که اینکه مرام اخلاقی داشته باشد بلکه می داند که هر جنگی ضد لبنان به زیان آن است و شواهد مثبت میدانی یا سیاسی برای آن نیست. علاوه با آن آشفتگی اسرائیل درباره ضعف جبهه داخلی در برابر هر جنگی و نیز منتظر سرنوشت امور سوریه ماندن را نیز باید اضافه کرد. اما درباره خودمان باید بگوییم که مقاومت در اوج آمادگی به سر می برد و اگر اسرائیلی ها مرتکب حماقتی شوند، حزب الله آماده رویارویی است. سوریه هرگز مقاومت را مشغول نکرده است.

درباره تحریم های آمریکا ضد حزب الله نیز گفت: دولت لبنان مسئول پیگیری تحریم های آمریکا به شکل فعال و مسئولانه است.
کد مطلب: 67988
نام شما

آدرس ايميل شما

فرق بمب اتمی و بمب هیدروژنی چیست؟
چاقی و روغن زیتون!
آیا دوست دختر داشتن در اسلام حرام است؟