پنجشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۶ - 21 Sep 2017
۰
با وجود بدهی 17 هزار میلیاردی دولت به شهرداری

نه تحریم های خارجی اثر داشت نه تحریم های دولتی/ مترو تهران در حال تکمیل شدن

جمعه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۲۱
در حالیکه بدهی دولت به شهرداری تهران هر روز افزون تر می شود، اما توسعه شهر تهران اندکی عق نمی افتد و با سرعت به سان قطاری که ترمز ندارد به پیش می رود.
نه تحریم های خارجی اثر داشت نه تحریم های دولتی/ مترو تهران در حال تکمیل شدن
به گزارش خدمت؛ اکنون که در تهران گشت می زنیم، شاید به ذهنمان نیاید که وضعیت 12 سال پیش این شهر چطور بود. حالا که از بزرگراه های متعدد و پل ها عبور می کنیم به یادمان نمی آید روزی که از این پل ها و بزرگراه ها خبر نبود.

سوار مترو که می شویم، با خیالی آسوده- و اگرچه با دشواری به علت کمبود واگن- از شرق به غرب، شمال به جنوب و شمال شرق به جنوب غرب می رویم بدون اینکه به یاد داشته باشیم که اوضاع 12 سال قبل چطور بود.

آن سال تهران تنها 79 کیلومتر خط مترو داشت که 35 کیلومتر آن خط بین شهری تهران کرج بود. برای پایتخت تنها 44 کیلومتر خط مترو وجود داشت و دوخط مترو که خط اول هم انتهایش حقانی بود.

اما بدون آنکه متوجه توسعه شویم در تمام این سالها زیر پایمان ده ها متر زیر زمین دستگاه ها غولپیکر تونل هایی حفر کردند که کیلومترش تا پایان بهار امسال به 300 خواهد رسید.

این تنها بخشی از توسعه شهر تهران است که با وجود عدم پرداخت سهم دولت طی این 12 سال انجام شده است.
در همین ارتباط جعفر تشکری هاشمی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهرانمی گوید: در این مدت مترو تهران تحولات قابل توجهی داشته است به طوری که قبل از انقلاب اسلامی سیستم حمل و نقل شهری فاقد مترو بود.

وی با اشاره به تحولات ساخت و ساز مترو در 10 سال اخیر گفت: تا سال 84، 79 کیلومتر مترو ساخته شد که شامل 45 کیلومتر مترو تهران کرج و 35 کیلومتر مترو درون شهری بود.

تشکری هاشمی با اشاره به تلاش های شهردار تهران در یک دهه اخیر گفت: با تلاش های شهرداری تهران طی یک دهه 79 کیلومتر مترو به 109 کیلومتر مترو افزایش پیدا کرد یعنی سالانه به طور میانگین 11 کیلومتر مترو ساخته شد به طوری که در یک کار اجرایی 79 کیلومتر مترو امروز به 188 کیلومتر خط ریل قطار شهری ارتقاء یافته است.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با اشاره به تعداد ایستگاه ها اظهار کرد : 35 ایستگاه در ده سال گذشته به 101 ایستگاه ، تعداد 350 واگن به 1200 واگن و حدود 645 هزار نفر مسافر به بیش از سه میلیون نفر رسیده است.

وی با اشاره به تحولات عظیم پیش روی مترو تهران خاطر نشان کرد: در دو سال آینده به اندازه ده سال گذشته و به نسبت 1.5 برابر نسبت به مدت زمان پیش از آن ، مترو تهران را گسترش می دهیم.

تشکری هاشمی در پایان با تاکید بر تلاش های گذشته در مدیریت مترو تهران اعلام کرد: آنچه پیش از این رخ داد موجب شگفتی بسیاری شده است و آنچه قرار است در آینده در توسعه مترو تهران رقم بخورد موجب بهت و ناباوری همگان خواهد شد.

نه تحریم های خارجی اثر داشت نه تحریم های دولتی
در تمام این سالها که مترو و شهر تهران توسعه می یافت هم از سوی کشورهای خارجی تحریم بودیم و هم دولت شهرداری تهران را تحریم کرده بود. آنقدر این تحریم سنگین بوده که میزان بدهی دولت به شهرداری حالا برابری می کند با بودجه یک سال پایتخت.

در همین زمینه چندی پیش شهردار تهران گفت: تا قبل از سال 84 یک متر تونل ترافیکی در شهر نداشتیم برای ساخت تونل رسالت 11 سال زمان صرف شد؛ 70 درصدهزینه تونل صرف شد اما 43 درصد پیشرفت فیزیکی داشت. در حالی که هم اکنون بیش از20 کیلومتر تونل درشهر تهران وجود دارد که با استانداردهای روز دنیا ساخته شده است.

قالیباف با اشاره به اینکه کل پل در شهر تهران تنها 157 پل بود، افزود: خوشبختانه تعداد این پل ها امروز به 333 پل رسیده است ما دوربرگردان ها را جمع کردیم و تقاطع های غیر همسطح کارشناسی شده احداث کردیم.

با وجود نسبت سببی و نسبی بین مدیرعامل مترو و مسوول دولت اما احداث مترو در ان سال ها پیشرفت نداشت
وی با بیان اینکه البته دولت ها نیز با این عزیزان که هم اکنون این سخنان را مطرح می کنندهمیشه همراه بودند و حتی نسبت سببی و نسبی میان مسوولان دولت و مترو درگذشته وجود داشت، ادامه داد: با همه این اوصاف تا سال 84 با احتساب خط 5 تنها 70 کیلومتر مترو در شهر تهران ساخته شده بود.

شهردار تهران گفت: من یک روز گفتم شمایی که 13 سال مسئولیت مترو را بر عهده داشتید و ادعا می کنید که این کاره هم بودید و حتی 5 سال در دوره مدیریت ما و زیر نظر ما مسئولیت مترو را بر عهده داشتید، حداقل این 5 سال که زیر نظر ما بودید را با آن 8 سال مقایسه کنید و ببینید در آن 8 سال چه کارهایی صورت گرفت و در مقابل، این 5 سال پیشرفت چگونه بود؟

تا پایان بهار امسال خطوط متروی تهران به 300 کیلومتر خواهد رسید
قالیباف با بیان اینکه ان شالله تا پایان بهار امسال خطوط متروی تهران به 300 کیلومتر خواهد رسید، تصریح کرد: درحالی خطوط متروی تهران تکمیل می شود که ما هم تحریم داخلی و هم تحریم خارجی بوده ایم . باید اعلام کنم که شرکت واگن سازی مترو نیز از ابتدای سال در سه شیفت کاری فعالیت خواهد کرد.
کد مطلب: 67980
نام شما

آدرس ايميل شما

فرانسه: ایران جزو قدرت‌های صاحب‌نفوذ در سوریه است
قاتل آتنا به دار مجازات آویخته شد
به چه کسانی درون‌گرا می‌گویند؟