سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - 24 Oct 2017
۰

قاسمی: برای تکمیل ۲۰ درصدی پروژه‌ها، ۴ سال زمان صرف کردند

چهارشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۴۴
وزیر سابق نفت گفت: در دولت نهم و دهم، ۱۸ فاز جدید در اوج تحریم‌ها شروع شد و افتتاح این پروژه‌ها در این روزهای قبل از انتخابات، نتیجه تصمیم شجاعانه‌ای بود که در شرایط تحریم‌های ظالمانه گرفته شد.
قاسمی: برای تکمیل ۲۰ درصدی پروژه‌ها، ۴ سال زمان صرف کردند
به گزارش خدمت؛ رستم قاسمی اظهار داشت: در دولت‌های سازندگی و اصلاحات، 10 فاز پارس جنوبی شروع شد؛ 5 فاز تمام شد و 5 فاز نیمه‌تمام به دولت بعد تحویل شد که به اتمام رسید.

وی ادامه داد: در دولت نهم و دهم، 18 فاز جدید در اوج تحریم‌ها شروع شد و افتتاح این پروژه‌ها در این روزهای قبل از انتخابات، نتیجه تصمیم شجاعانه‌ای بود که در شرایط تحریم‌های ظالمانه گرفته شد.

وزیر سابق نفت گفت: بعضی از این فازها، مثل 15 و 16 پارس جنوبی، در دولت قبل افتتاح شد؛ پروژه پتروشیمی کاویان نیز در دولت قبل به پیشرفت 99 درصدی رسید و با انجام تست‌های مربوطه افتتاح شد.

وی اضافه کرد: فاز 12 پارس جنوبی نیز به 95 درصد پیشرفت رسیده و در مرحله راه‌اندازی بود و برخی فازها هم با 80 درصد پیشرفت تحویل دولت یازدهم شد.

قاسمی تصریح کرد: نتیجه 50 میلیارد دلار قرارداد دولت قبل در پارس جنوبی، دو برابر شدن برداشت گاز ایران از پارس جنوبی بوده است.

وی با بیان این‌که گفته شده فازها 35 ماهه باید تمام می‌شد، ادامه داد: شما این فازها را با 80 درصد پیشرفت تحویل گرفته‌اید و برای تکمیل 20 درصد باقیمانده، 4 سال زمان صرف کرده‌اید.

وزیر سابق نفت تاکید کرد: بعضی از این فازها باید در مدت یک یا دو سال به بهره‌برداری می‌رسید، اما با تأخیر یک‌ساله و دوساله، ده‌ها میلیارد دلار به این کشور خسارت زده شده است.

وی با بیان این‌که آن‌هایی که باعث این تأخیرها شده‌اند باید پاسخگو باشند، گفت: متأسفانه دولت حرف، اقدامات مردم و متخصصان و صنعت‌گران را به برجام گره می‌زند.

منبع: مشرق
کد مطلب: 67891
نام شما

آدرس ايميل شما

فرق بمب اتمی و بمب هیدروژنی چیست؟
چاقی و روغن زیتون!
آیا دوست دختر داشتن در اسلام حرام است؟