دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - 23 Oct 2017
۰

پلی که تهران را جهانی کرد

چهارشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۴۳
هر شهر با نمادهایش به جهانیان معرفی می‌شود. اگر نماد پاریس برج ایفل است، بیش از هر چیز این نماد بیانگر ورود انسان به عصر مدرن است و دوران چیرگی آهن و فولاد بر زندگی مدرن. اگر نماد مسکو، میدان سرخ است، این میدان نشانه تفکر مردم آن سرزمین یخ زده است.
پلی که تهران را جهانی کرد
به گزارش خدمت؛ اگر مجسمه عيسي مسيح بر فراز ريودوژانيرو برافراشته است، نشانه فتح قاره آمريكاي جنوبي توسط مسيحيت است. اگر نماد توكيو، بزرگراه‌هاي تودرتو و خانه‌هاي چوبي است، بيانگر زندگي منظم و در عين حال آرام و بي‌دغدغه مردم اين شهر است.

نماد هر شهر بيانگر سبك زندگي شهروندان آن شهر است. اگرچه اين نماد به‌تدريج شكل گرفته است و مردم يك شهر به ديده يك نشانه به آن توجه كرده‌اند، اما روح زندگي در شهرها با نمادهايشان عجين است. ميدان آزادي تا سال‌ها به نشانه آزادي خواهي مردم اين مرز و بوم نماد شهري پايتخت بود. در روزگار معاصر نيز برج ميلاد نشانه دستاوردهاي فني ايرانيان است و باور و خود اتكايي.

اكنون پلي در هم تنيده با طبيعت در دل تپه‌هاي عباس‌آباد احداث شده است كه توانسته باز‌ هم رتبه‌اي ديگر در عرصه جهاني كسب كند؛ پلي كه بيش از هر چيز بيانگر روح توسعه همراه با حفظ طبيعت است. اين پل بي‌ترديد اين روزها به يكي از نمادهاي پايتخت تبديل شده‌است و دست‌كم يكي از نمادهاي معروف پايتخت ايران. پلي كه در كنار مصلي جان گرفته است و چشم‌اندازي شكوهمند و فراخ دارد به ساحت ديني مردم. پل طبيعت نمادي از هوش، توان و علم و باور شهري است كه تهران مي‌ناميمش.

معاون معماري و شهرسازي شركت نوسازي عباس‌آباد جايزه A+ براي پل طبيعت را بيشتر بهانه‌اي مي‌داند براي سخن گفتن در مورد فضاهاي شهري. سيد جواد مير حسيني مي‌گويد: شاخص‌ترين اتفاقي كه در اين پروژه افتاد حس احترام به انسان در اين پروژه بوده است.

او مي‌گويد: قبل از آنكه در مورد مسابقه A+ سخن گفته شود، بايد از رفتار اجتماعي درستي كه اتفاق افتاد سخن به ميان‌ آيد. اتفاقي كه در اين پروژه افتاد احترام به فضاي زيست انساني است. اينكه عابر پياده در اين شهر براي عبور از يك پل لازم نيست حتما از پله‌ها پايين برود. اگر كسي بخواهد وارد پل شود، به راحتي و با امنيت كامل وارد پل طبيعت مي‌شود، روي آن مكث مي‌كند و از طبيعت اطراف لذت مي‌برد. اين راز و رمز موفقيت اين پل است.

به گفته مير حسيني اگر كسي در تهران يا شهرهاي ديگر از فراز يك پل مي‌خواست عبور كند، با سرعت از آن مي‌گذشت اما در پل طبيعت اتفاق ديگري در حال وقوع است. در آنجا شهروندان مي‌توانند كوه‌هاي البرز را به راحتي ببينند. شهر تهران را مي‌توانند ببينند. كمتر اتفاق مي‌افتد كه در شهر تهران بتوان چنين منظره‌اي زيبا از البرز را پيش روي شهروندان گذاشت. اين پل و اين پروژه به انسان احترام مي‌گذارد. معاون معماري و شهرسازي شركت نوسازي عباس‌آباد معتقد است: ما در ايران معماري بسيار خوبي داريم؛‌معماري بي‌نظيري كه تاكنون كمتر فرصت داشته خود را نشان دهد. امروز اين فرصت به عرصه معماري بايد داده شود تا بيش از پيش خودش را بيان كند و فضاي زيست مناسب آنگونه كه در فرهنگ غني ماست را براي انسان امروز تعريف كند. مسلما هر جا و در هر پروژه‌اي به انسان احترام گذاشته شود، مردم نيز ازآن استقبال مي‌كنند.

به گفته مير حسيني، شاخصه اصلي اين پل، شايد به لحاظ اجتماعي داراي ارزش و اعتبار باشد. شايد بتوان گفت كه پل طبيعت يك فضاي شهري به‌وجود آورده است؛ عرصه‌‌اي مناسب براي ارائه يك تجربه نو به مردم.وي مي‌افزايد: من فارغ از مسابقه و بحث‌هاي فني، بيشتر از احساس خوب مردم در اين پروژه رضايت دارم و اينكه مردم در كمال امنيت و آرامش از يك فضاي شهري مناسب استفاده مي‌كنند. مير حسيني در ادامه مي‌گويد:

واقعيت اين است كه تهران بيشتر از پل به ساختمان‌هاي خوب نياز دارد؛ ساختمان‌هايي كه مردم در آنها حس آرامش به‌دست آورند و از زندگي در آنها لذت ببرند. اميدوارم معماري ما حس خوب و آرامش را در ساختمان‌هاي شهري هم جست‌وجو كند. مسلما هر اثر معماري كه آرامش با خودش داشته باشد و به انسان احترام بگذارد، مستحق جايزه است.

وي در پايان از همه كساني كه باني خلق چنين فضاي ارزشمند شهري شده‌اند تشكر مي‌كند و مي‌گويد: چنين فضاهايي محيط‌زيست انساني را آرام‌تر و زيباتر مي‌كند و هر كس كه در اين مسير گام بردارد، مسلما بايد مورد تقدير قرار گيرد.

محيط‌زيست اولويت اول ساخت پل
كار مطالعاتي پل طبيعت در سال 88 آغاز شد. مديرعامل شركت نوسازي عباس‌آباد مي‌گويد: در همان سال فراخواني از سوي شركت نوسازي عباس‌آباد در رسانه‌ها منتشر شد و طراحي اين پل در قالب يك مسابقه انجام و عمليات اجرايي آن از اواخر ۶‌ماه دوم سال ۸۹ آغاز شد. قبل از اينكه مسابقه طراحي پل طبيعت برگزار شود، كارشناسان شركت نوسازي عباس‌آباد مطالعات اوليه‌اي را درخصوص ويژگي‌هاي اين پل انجام دادند. كارشناسان اين شركت چند مسئله مهم را در طراحي اين پل مدنظر قرار دادند كه نخستين اولويت توجه به مسائل محيط‌زيست در طراحي اين پل بود. با توجه به اينكه پل طبيعت در نقطه‌اي واقع شده است كه تمامي شاهراه‌هاي پايتخت مانند بزرگراه مدرس، همت، حقاني و رسالت از بالاي اين پل به خوبي ديد دارد، محل جانمايي آن نيز از اهميت زيادي برخوردار است.

اردشير نوريان با اشاره به الگوي ساخت پل در ايران مي‌گويد: مهم‌ترين نكته پل طبيعت تغيير نگرش عمومي مردم نسبت به پل‌هاي عابر پياده نه فقط در تهران بلكه در كشور و خاورميانه است. اگر نگاهي كوتاه به پل‌خواجو يا سي‌و‌سه‌پل در اصفهان بيندازيم، مي‌بينيم كه اين پل‌ها به غير از آنكه يك مسير رفت‌وآمد براي مردم محسوب مي‌شوند به‌عنوان يك مقصد گردشگري براي شهروندان اين شهر است. در نتيجه در طراحي پل طبيعت به اين مسئله توجه شد كه اين پل به غيراز آنكه امكان دسترسي ۲ بوستان طالقاني و بنادر را در 2 سوي بزرگراه مدرس تأمين مي‌كند، امكان تامل شهروندان و استفاده از نماي پل و فضاي سبز اطراف آن را براي پايتخت‌نشينان فراهم مي‌آورد.
نوريان درباره فعاليت‌هاي عمراني و شيوه اجرايي اين پل مي‌گويد: با توجه به فرايند برشكاري، مونتاژ قطعات، نصب و جوشكاري در كنار بهره‌مندي از سازه‌هاي فضايي در ارتفاع 40متري در كل كشور منحصر به ‌فرد بود كه در نهايت موجب شده با وجود برخي تحريم‌هاي خارجي، سازه‌اي بزرگ در پهنه فضاي سبز مياني بزرگراه مدرس نمايان شود.

وزن كل سازه فلزي پل آنگونه كه نوريان مي‌گويد بيش از 2000تن بوده و در ساخت آن بيش از 14هزار قطعه فولادي با بيش از 102كيلومتر جوشكاري به هم متصل شده است. درمجموع وزن كل بتن‌ريزي انجام شده حدود 15هزار تن است. مساحت اين پل 7000مترمربع است كه 720متر آن به فضاي سبز و 480متر آن به رستوران‌ها، كافي‌شاپ و ديگر فضاهاي فرهنگي و تفريحي اختصاص خواهد داشت.

به گفته نوريان، براي ساخت پل از مصالح ويژه و لوله‌هاي خاصي استفاده شده و بالاترين استانداردها و ضريب ايمني براي آن درنظر گرفته شده و براساس قولي كه پيمانكار اجرايي طرح داده پل طبيعت از زمان بهره‌برداري 100سال عمر خواهد كرد و در برابر حوادث و بلاياي طبيعي حتي زلزله بالاي 7 ريشتري مقاوم است.

پلي براي ثبت خاطرات
نوروز 94چهره‌اي تازه از منطقه فرهنگي و گردشگري عباس‌آباد آشكار كرد. چهره‌اي كه فعاليت‌ فرهنگي آن توسعه بيشتري يافت و پل طبيعت نيز مكاني تازه شد براي گردشگري شهري. معاون اجتماعي و فرهنگي شركت نوسازي عباس‌آباد از استقبال گسترده مردم از منطقه فرهنگي و گردشگري عباس‌آباد در نوروز 94خبر مي‌دهد. سيدمحمد حسين حجازي مي‌گويد: ايام نوروز امسال به بركت ايام فاطمي، بيش از 350هزار شهروند تهراني و مردم كشور از منطقه فرهنگي گردشگري عباس‌آباد بازديد كردند.

هر چند ارائه ويژه برنامه عيدشرقي نيز توانست بيش از پيش حضور مردم در عباس‌آباد را با برنامه‌هاي فرهنگي متعدد همراهي كند، اما استقبال مردم از پل طبيعت بسيار مشهود بود. معاون اجتماعي و فرهنگي شركت نوسازي عباس‌آباد معتقد است: تاكنون ميدان آزادي مكاني خاطره‌انگيز براي مردم بود. به‌گونه‌اي كه مردم با گرفتن عكس، در حوالي آن خاطرات خود از تهران را ثبت مي‌كردند اما در اين زمان كوتاه بسياري از مردم از سراسر كشور با انتشار تصاويرشان در شبكه‌هاي اجتماعي و در كنار پل طبيعت، اين سازه را به‌عنوان نمادي خاطره‌آفرين از تهران پذيرفته‌اند. حجازي همچنين مي‌گويد كه ثبت خاطره و احساس تعلق نسبت به اين سازه عظيم نشانه خوبي از پويا بودن اين پروژه شهري و جاري بودن حيات مدني و زندگي اجتماعي در آن است.

3طبقه پل براي گذشتن، ايستادن و به‌خاطر سپردن زيبايي پايتخت
پل طبيعت 3طبقه دارد، طبقه اول1450، طبقه دوم 2870 و طبقه سوم 571مترمربع است. همچنين قرار است در طبقه سوم انواع فضاهاي تفريحي از نمايشگاه و كافي‌شاپ گرفته تا گالري و رستوران‌هاي متنوع به‌عنوان يك مقصد گردشگري جذاب ايجاد شود. پيش‌بيني فضاهاي مكث روي پل و طراحي مبلمان شهري مناسب و هماهنگ با ويژگي‌هاي اين سازه از نكاتي است كه در طراحي اين پل مدنظر بوده است.
کد مطلب: 67882
نام شما

آدرس ايميل شما

فرق بمب اتمی و بمب هیدروژنی چیست؟
چاقی و روغن زیتون!
آیا دوست دختر داشتن در اسلام حرام است؟