دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - 23 Oct 2017
۰
گروههای تلگرامی متقاضیان مسکن مهر به سرعت حذف شدند

مشکل امنیتی در مسکن مهر / فضای رعب و وحشت در میان متقاضیان مسکن مهر ایجاد شده است

چهارشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۱۸
یک روز جلوی مجلس تجمع میکنند. یک روز به خیابان پاستور میروند و یک روز هم خود را به عباس آباد میرسانند تا جلوی وزارت راه و شهرسازی جمع شوند تا شاید صدایشان به گوش مسوولان برسد و البته به واسطه پوشش رسانه ای بهتر بتوانند حق خود را مطالبه کنند. این خلاصه وضعیت متقاضیان مسکن مهر است.
مشکل امنیتی در مسکن مهر / فضای رعب و وحشت در میان متقاضیان مسکن مهر ایجاد شده است
به گزارش خدمت؛ متقاضیان مسکن مهر خواستار پایبندی دولتی ها به تعهدات و اظهارات خود درباره پروژه های این طرح شده اند و با حمل دست نوشته هایی اعتراض خود را نشان داده اند. البته متقاضیان مسکن مهر به ویژه در یک سال اخیر از ابزار جدید شبکه های اجتماعی و کانالهای تلگرامی برای رساندن صدای اعتراض خود به مسوولان استفاده کرده اند.

در این میان، فقط تهرانیها میتوانند از فرصت مجلس و نهاد ریاست جمهوری و وزارت راه وشهرسازی استفاده کنند و در باقی شهرها معمولاً اخبار اعتراض متقاضیان مسکن مهر به گوش کسی نمیرسد. حالا در روزهای منتهی به انتخابات اینکه بعد از 4 سال مردم به حقشان نرسیده و با مشکلات روبه رو هستند، یک مشکل امنیتی محسوب شده و مشکلات جدیدی را برای این افراد به وجود آورده است!
خبرگزاری تسنیم در خصوص وضعیت جدید متقاضیان مسکن مهر مینویسد: «دیروز نیز تعدادی از متقاضیان مسکن مهر پردیس به دنبال طولانی شدن روند تکمیل و تحویل واحدهای خود مقابل ساختمان شرکت عمران پردیس تجمع کردند. آنها پس از آن به سمت مسجد جامع پردیس حرکت کردند و در آنجا فرماندار پردیس به ایراد سخنرانی پرداخت. در نهایت هم صورتجلسه ای 9 بندی شامل درخواست متقاضیان تهیه شد که مدیرعامل شرکت عمران پردیس و فرماندار این شهر آن را امضا کردند؛ اما موضوع تأسفبار در خصوص تجمع اعتراضی متقاضیان چند ساعت پس از این امضاها روی داده است.

ماجرا از این قرار است که به متقاضیان مسکن مهر فشارهایی وارد و گفته شده که باید کانالهای تلگرامی خود را تعطیل کنند. در همین راستا کانالهای تلگرامی متقاضیان به عنوان یکی از راههای اطلاعرسانی بسته شده است.» این خبرگزاری همچنین مینویسد: «دولت یازدهم خود را مدافع فعالیت شبکه های اجتماعی و کانالهای تلگرامی معرفی میکند ولی ظاهراً این دفاع تنها از کانالهایی صورت میگیرد که در راستای منافع این دولت فعالیت کنند.»

این روزها تلگرام پُر از کانالهای مستهجن و سیاسی است که خلاف اخلاق و قانون فعالیت میکنند ولی چرا باید کانالهای تلگرامی بسته شوند. وقتی با یکی از فعالان مسکن مهر در فضای مجازی صحبت میکنیم، در ابتدا با احتیاط و استرس صحبت میکند تا اینکه مطمئن میشود ما صرفاً خبرنگار هستیم! او خیلی زود تماس تلفنی را قطع کرده و صرفاً به یک پیامک بسنده میکند: «سلام. نمیشه توضیح داد. فقط برای حفظ امنیت مردم و حاضرین تجمع از اونجایی که لیست اعضا در گروهها مشخصه، گروهها حذف شد.» او همچنین یک نشانی کانال تلگرامی را میدهد تا بتوانیم از طریق آن اطلاعات بیشتری را کسب کنیم.

به نظر میرسد که خبر تعطیلی کانالهای مسکن مهر صحت نداشته یا حداقل همه کانالها بسته نشده اند اما گروهها به سرعت در حال تعطیلی اند تا دیگر متقاضیان مسکن مهر نتوانند برنامه هماهنگی را برگزار کنند. زیرا نزدیک به ایام انتخابات است و خواسته های مسکن مهری ها مشکل امنیتی محسوب میشود! طرح مسکن مهر از سال ۱۳۸۶ و با وعده خانه دار کردن اقشار کم درآمد جامعه کلید خورد اما اکنون و در آستانه ۱۰سالگی این پروژه عظیم همچنان بخشهای بسیاری از این طرح دارای مشکلات متعددی اند که گویا حل نخواهند شد.

پردیس یکی از شهرستانهایی است که یکی از بزرگترین پروژه های مسکن مهر در کشور در آن اجرا شده و تعدادی از هموطنان در این پروژه درگیرند و هر روز اظهارات خاصی از یکی از مقامهای مسوول در این پروژه در خبرها منتشر میشود؛ از سختگیری های بانک مسکن در پرداخت وامها به مردم گرفته تا بدقولی های پیمانکاران و بسیاری از معضلات مدیریتی دیگر. همه اینها دست به دست هم داده اند تا مردم هنوز سقفی را بالای سر خود نبینند.

آقای محمد حسینی، یکی از متقاضیان مسکن مهر پردیس در گفت وگو با خبرنگاران میگوید: دریافت وام از بانک مسکن به این راحتی امکان پذیر نیست و به نوعی غیرممکن است. بانک مسکن دو ضامن معتبر کارمند رسمی دولتی نیاز دارد و در برخی موارد ارائه مدرک کسر از حقوق از فرد گیرنده وام و ضامن نیز اخذ میشود. بانک مسکن سختگیری زیادی میکنند، از این بانک میخواهم شرایط راحتتری را برای مشتریان در نظر بگیرد.

پس از مدت زیادی انتظار از دریافت مسکن مهر منصرف شدم
آقای علی رجایی، از دیگر مشتریان مسکن مهر پردیس نیز در این خصوص میگوید: در این شرایط اقتصادی و کمبود کار دولتی، معمولاً کارمند دولت بسیار سخت پیدا میشود، آن هم نه یک نفر که دو ضامن کارمند؛ به هرکس هم نمیشود رو زد. مدتهاست منتظر دریافت مسکن مهر خود بودم اما حالا با این شرایط سخت بانک مسکن دریافت خانه برای من یک آرزوی دست نیافتنی شده و منصرف شدم. تمام اطرافیان من شغل آزاد دارند و یافتن حتی یک ضامن کارمند برای من یعنی خداحافظی با مسکن مهر و به همین دلیل از دریافت مسکن انصراف خواهم داد.

آقای احمد خادمیان، نماینده ویژه قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر به خبرگزاری مهر گفت: در تاریخ ۲۸ اسفندماه سال قبل قائم مقام وزیر راه و شهرسازی نامهای را به هیأت مدیره بانک مسکن ارسال کرد. در متن این نامه آمده که در تیرماه ۴ هزار و ۵۵۰ واحد در فاز ۱۱ افتتاح شده که متأسفانه بنابر مشکلات متقاضیان در سپردن ۲ ضامن کارمند حدود هزار واحد تحویل شده است. عدم توانایی متقاضیان در ارائه ضامن و در پی آن دریافت نکردن دفترچه اقساط دلیل اصلی عدم حضور متقاضیان برای تحویل گرفتن واحدهایشان شده است.

نماینده ویژه قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر ادامه داد: در این نامه آمده که بانک مسکن تا تاریخ ۱۹ فروردینماه ۹۶ مشکل ضامن برای تسهیل در فروش اقساطی را حل کند در غیر اینصورت شرکت عمران به صورت یکطرفه واحدها را بدون کارت قسط تحویل متقاضیان خواهد داد. پس از گذر از ۱۹ فروردین ماه، با حضور قائم مقام وزیر در ۲۱ فروردینماه به بانک مسکن تا ۲۶ فروردین فرصت دوباره یک هفتهای داده شد تا شرایط را برای رفع موانع مهیا کند.
کد مطلب: 67876
نام شما

آدرس ايميل شما

فرق بمب اتمی و بمب هیدروژنی چیست؟
چاقی و روغن زیتون!
آیا دوست دختر داشتن در اسلام حرام است؟