يکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - 22 Oct 2017
۰
امیل لحود تشریح کرد:

عربستان؛ از خرید سیاسیون تا استخدام تروریسم

چهارشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۰۳
تا پیش از بهار عربی عربستان به مسوولان عرب پول میداد اما اکنون که اوضاع تغییر کرده آنها به تروریستها برای پیشبرد اهداف خود پول میدهند.
عربستان؛ از خرید سیاسیون تا استخدام تروریسم
به گزارش خدمت؛ امیل لحود زاده سال 1936 میلادی در شهر بعبدات در استان جبل لبنان است. لحود از سال 1989 تا 1998 میلادی سمت فرماندهی کل ارتش و از این سال تا 2007 سمت ریاست جمهوری لبنان را بر عهده داشت. وی که در دو مرحله آزاد سازی جنوب لبنان از اشغال رژیم صهیونیستی در سال 2000 و همچنین جنگ 33 روزه سال 2006 میلادی رییس جمهور این کشور بود، مواضعی قاطع در حمایت از مقاومت اسلامی علیه رژیم صهیونیستی و سازش عربی دارد که شهره خاص و عام است. در ادامه سرتیرهایی از این گفت وگو را که به زودی به شکل مفصل انتشار می یابد میخوانید.

* وقتی که به عنوان فرمانده کل ارتش انتخاب شدم عربستان 500 هزار دلار در یک چمدان برای من فرستاد اما من نپذیرفتم؛ قرار بود که این مبلغ به شکل مستمر برای من فرستاده شود و این رسمی برای همه مسوولان تأثیر گذار است.

* بزرگترین مشکل لبنان طایفه گرایی است؛ من اولین کاری که انجام دادم واحد ساختن ارتش از شر طایفه گرایی بود و تنها راه نجات لبنان، رها ساختن سیاست آن از فرقه گرایی است؛ باید قانون انتخابات ملی و یکپارچه در لبنان تصویب شود.

* نپذیرفتن پیشنهاد ایران به منظور تسلیح ارتش لبنان بزرگترین اشتباه است؛ حتی اگر عربستان به وعده خود برای تسلیح 3 میلیارد دلاری ارتش عمل کند، غربیها سلاحی به ما نخواهند داد که بتوانیم در برابر اسرائیل مقاومت کنیم.

* واحد ساختن ارتش کار مهمی بود؛ اگر کوچکترین مشکل در کشور رخ میداد دخالت ارتش خود سبب شعله ور شدن فتنه ای مذهبی و طایفه ای میشد. مثلاً اگر در منطقه ای مسیحی مشکل پیش می آمد نمیدانستیم فرمانده ای مسیحی بفرستیم یا سنی یا شیعه. ملی شدن ارتش این مشکلات را از پیش رو برداشت.

* در سال 2002 اجلاس سران اتحادیه عرب در بیروت برگزار شد و عربستان سعی داشت با تصویب قطعنامه پایانی عملاً حق بازگشت فلسطینیان را از بین ببرد که من به عنوان رییس آن اجلاس نگذاشتم به اهداف خود برسند.

* به دلیل کوچک بودن لبنان بسیاری از سیاستمداران ما میگویند که قدرت لبنان در ضعف آن است؛ اما من میگویم که قدرت لبنان در قوی بودنش بوده و بر همین اساس توانستیم جنوب لبنان را آزاد کرده و صهیونیستها را شکست دهیم.

* تمام مشکلاتی که در منطقه می بینید در ورای آن اسرائیل قرار دارد؛ اسرائیل به سران آمریکا و عربستان دستور میدهد که کشورها را به آشوب بکشانند. تا پیش از بهار عربی عربستان به مسوولان عرب پول میداد اما اکنون که اوضاع تغییر کرده آنها به تروریستها برای پیشبرد اهداف خود پول میدهند.

* تنها راه پیش روی سوریه، موفقیتهای میدانی در صحنه نبرد است، همانگونه که در حلب شاهد بودیم؛ سیاست آمریکا و غرب و سازمان ملل در مورد سوریه و منطقه یک بام و دو هواست. چرا در مورد خان شیخون جهان به پا خاست اما در مورد فوعه و کفریا هیچ صدایی از کسی نشنیدیم!

* حزب الله با ورود به جنگ سوریه بزرگترین خدمت را به لبنان کرد. در استراتژیهای جنگی اگر بخواهیم در خانه خود کمین کرده و از خود دفاع کنیم خانه خراب خواهیم شد. حزب الله به سوریه رفت تا از ملت لبنان کیلومترها دورتر دفاع کند.

* اینکه عربستان و دیگر کشورها بویژه اسرائیل از تروریستها حمایت میکنند اشتباه است؛ وگرنه روسیه و ایران به خواست دولت قانونی سوریه که در سازمان ملل متحد نماینده دارد برای کمک به این کشور آمده اند سرسوزنی ایراد ندارد؛ این امر بخشی از قوانین بین الملل است.

* در زمان جنگ 33 روزه از سیاسیون لبنان فقط من حامی حزب الله و مقاومت بودم؛ فؤاد سنیوره و دولتش در آن ایام هرگونه مشکل تراشی برای مقاومت میکردند و حتی میخواستند که پس از اتمام جنگ حزب الله را خلع سلاح کنند.

* اوایل که فرمانده ارتش شده بودم اطلاعات زیادی از حزب الله نداشتم؛ اما بعد از اینکه فهمیدم آنها علیه اشغالگری صهیونیستها فعالیت میکنند گفتم که باید از آنها حمایت کرد. نمایندگان سوریه مخالف بودند اما در نخستین دیداری که با حافظ اسد داشتم او به من گفت که من هم با تو هم عقیده ام.
کد مطلب: 67874
نام شما

آدرس ايميل شما

آیا دوست دختر داشتن در اسلام حرام است؟
اشتباهات رایج ورزشی پسران در باشگاه
عواملی که باعث مرگ سلول‌های عصبی می‌شود