سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - 24 Oct 2017
۰
عشرت شایق نماینده دوره هفتم مجلس شورای اسلامی و کارشناس مسایل سیاسی

مدعیان اصلاح طلبی درصدد خدشه‌دار کردن وحدت نیروهای انقلاب هستند

چهارشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۸
اولویت اصلی «جریان ارزشی» رسیدن به وحدت و انسجام جهت حفظ انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن است و در مراحل بعدی، حضور موثر و قوی در فعالیت های سیاسی اجتماعی بویژه انتخابات مختلف از طریق شناسایی و معرفی افراد اصلح جهت تصدی مسئولیت های قانونگذاری و اجرایی است.
مدعیان اصلاح طلبی درصدد خدشه‌دار کردن وحدت نیروهای انقلاب هستند
به گزارش خدمت؛ ضرورت رسیدن به وحدت حداکثری کلید واژه ای است که برای انتخابات پیش رو همه طیف های جریان اصولگرا را گرد هم آورده تا در نهایت با سازوکاری که طراحی نموده اند به گزینه ای واحد برای ورود به انتخابات ریاست جمهوری برسند از این رو به سراغ عشرت شایق نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و یکی از فعالین زن اصولگرا رفتیم تا نظر وی را در این خصوص جویا شویم.

وی می گوید که اولویت اصلی «جریان ارزشی» رسیدن به وحدت و انسجام جهت حفظ انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن است و در مراحل بعدی، حضور موثر و قوی در فعالیت های سیاسی اجتماعی بویژه انتخابات مختلف از طریق شناسایی و معرفی افراد اصلح جهت تصدی مسئولیت های قانونگذاری و اجرایی است. مشروح این گفتگو را در زیر بخوانید.

*به نظر شما وحدت در این برهه از زمان در میان جریان ارزشی چه ضرورتی دارد؟
شایق: وحدت، یکی از اصلی ترین پایه های پیروزی انقلاب اسلامی و از موثرترین عوامل حفظ و تداوم آن بوده و هیچکس نمیتواند در «ضرورت وحدت» کوچکترین تردیدی داشته باشد. جریان ارزشی و افراد پایبند به این جریان، با آگاهی بر شرایط داخلی و خارجی کشور، بیش از پیش ضرورت وحدت را احساس نموده و درصدد تعمیق بخشی به آن می باشند.

برای افراد معتقد به اصول و ارزشهای انقلاب اسلامی، حفظ وحدت و گسترش آن یک وظیفه شرعی و رسالت انقلابی محسوب میشود که در هیچ شرایطی کمرنگ نمی شود. اولویت اصلی «جریان ارزشی» رسیدن به وحدت و انسجام جهت حفظ انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن است و در مراحل بعدی، حضور موثر و قوی در فعالیت های سیاسی اجتماعی بویژه انتخابات مختلف از طریق شناسایی و معرفی افراد اصلح جهت تصدی مسئولیت های قانونگذاری و اجرایی است.

* در خصوص الزامات رسیدن به وحدت و تبیین نقش گروههای مختلف ارزشی کمی توضیح دهید.
شایق: اصل «وحدت» در میان گروههای مختلف ارزشی بر پایه حفظ «انقلاب اسلامی» و نظام «مردم سالاری دینی» برخاسته از آن است و در همین راستا، افراد و گروههای معتقد به جریان ارزشی بر نقاط مشترک میان خود اصرار دارند که می‌تواند آثار مهم و سرنوشت‌سازی برای آینده کشور داشته باشد. هرچند ممکن است برخی افراد و گروههای ارزشی در موضوعات مختلف، مواضع‌ خاص و متفاوتی داشته باشند اما این موضوع نمی‌تواند هدف متعالی «جریان ارزشی» یعنی حفظ امانت بزرگی به نام انقلاب اسلامی و تداوم آن را تحت تاثیر قرار دهد. اختلاف سلیقه و شیوه کار در میان گروههای سیاسی طبیعی است اما همه گروههای «جریان ارزشی» در هدف اصلی که همان حفظ انقلاب اسلامی و دستاوردهای بسیار ارزشمند آن، اشتراک نظر دارند. «جریان ارزشی» در شرایط فعلی، تلاش خود را معطوف به ظرفیت سازی برپایه اصول و ارزشهای انقلاب اسلامی نموده و در این مسیر از روش های مختلف و متعدد استفاده می کند.

*به نظر شما نقش وحدت در جلب اعتماد مردم چه اندازه است؟
شایق: وحدت و همدلی افراد و گروههای سیاسی بویژه معتقدین به «جریان ارزشی» در جلب اعتماد مردم و تشویق آنان برای مشارکت بیشتر در فعالیت های سیاسی و اجتماعی نقش تعیین کننده ای دارد. بدیهی است شرط تحقق اهداف متعالی انقلاب اسلامی و ادامه حرکت رو به رشد آن، در گرو همراهی مردم است که این همراهی، به شکل قابل توجهی متاثر از وحدت نیروهای فعال سیاسی بخصوص افراد و گروههای معتقد به «جریان ارزشی» بوده و تصمیمات معقول و تاثیرگذار در اداره امور کشور نیز با همین نگرش قابل تبیین و ریل گذاری است.

ناگفته پیداست که یکی از اهداف «جنگ نرم» دشمنان علیه ملت ایران، بی تفاوت نمودن مردم به سرنوشت خود و انقلاب اسلامی از طریق ناامید کردن آنان از آینده و ناتوان جلوه دادن «نظام مردمسالاری دینی» از حل مشکلات است که برای خنثی سازی این دسیسه، لازم است حضور مردم در صحنه های مختلف سیاسی و اجتماعی کشور، پررنگتر از قبل باشد و «وحدت نیروها و گروهها» در فراهم ساختن این حضور، بسیار موثر است.

همه می دانیم تمام توطئه‌ها و دسیسه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و نظامی دشمنان علیه نظام جمهوری اسلامی ایران در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی توسط مردم آگاه ایران خنثی شده و همین مسئله موجب تمرکز عملیات روانی دشمنان برای خارج کردن ملت ایران از گردونه تحولات کشور است.

* صدمات جریانهای واگرا به انقلاب در دهه چهارم انقلاب اسلامی از نظر شما چیست؟
شایق: حفظ اصول و ارزش‌ها دینی و انقلابی، اجرای عدالت، مستحکم‌تر ساختن پایه‌های سیاسی و اقتصادی، مشارکت افراد اصلح در مدیریت‌ها از طریق نهادینه شدن نظام شایسته سالاری، توزیع عادلانه ثروت و فرصت‌های پیشرفت جزو اهداف انقلاب اسلامی بوده و از مطالبات اساسی مردم محسوب می‌شوند اما برخی افراد و گروههای واداده با فرافکنی سعی نموده اند حضور مردم و اهداف و خواسته های آنان را به حاشیه ببرند.
جریان های واداده سیاسی، خواسته یا ناخواسته در مسیر همسو با اهداف دشمنان انقلاب اسلامی قرار گرفته و با اتخاذ مواضع منفعلانه، سعی در قبولاندن «قدرت کدخدا» به ملت ایران داشته اند در حالیکه ملت ایران هیچگاه از مشکلات نترسیده و موضع انفعالی اتخاذ نکرده است.

* تاکتیکهای جریانهای اصلاح طلب برای ممانعت از وحدت نیروهای انقلابی چیست؟
شایق: برخی از افراد و گروههای مدعی اصلاح طلبی که وحدت نیروهای «جریان ارزشی» را مغایر با اهداف و منافع خود تشخیص می‌دهند با شگردهای مختلف درصدد خدشه‌دار کردن وحدت جریان سیاسی رقیب بوده و آن را یکی از تاکتیک های خود برای حفظ قدرت می دانند.
سیاه نمایی، حذف نیروهای ارزشی از پست های مدیریتی، بزرگنمایی مشکلات و کاستی ها و انداختن آن ها بر گردن جریان رقیب، برچسب زدن و تهمت زدن به نیروهای ارزشی، تخریب شخصیت، نشر اخبار کذب و ... از جمله شیوه هایی است که برخی از گروههای مدعی اصلاح طلبی برای ممانعت از وحدت نیروهای وابسته به «جریان انقلابی و ارزشی» بکار می‌گیرند.

* اهمیت همگرایی اصولگرایی در صیانت از دستاوردهای انقلاب به نظر شما چیست؟
شایق: وحدت و همگرایی نیروهای مومن و معتقد به انقلاب اسلامی از مهمترین و ضروری ترین عوامل حفظ اصول و ارزشهای انقلاب اسلامی و دستاوردهای مهم و کم نظیر آن است که در هیچ شرایطی نباید مورد خدشه واقع شود.
تلاش دشمنان در مرحله اول، ایجاد اختلاف بین ملت ایران و در مرحله بعدی اختلاف بین نیروهای مومن و وفادار به انقلاب اسلامی بوده و سرویس‌های اطلاعاتی و مراکز امنیتی کشورهای سلطه‌جو و عوامل داخلی آن ها، برای جلوگیری از ادامه روند روبه رشد «نظام مردمسالاری دینی» بیشترین سرمایه‌گذاری خود را در این زمینه بکار گرفته اند. دشمنان بر این مسئله واقفند که ملت مقاوم ایران با اتحاد و همبستگى و تلاش و مجاهدت توانایی رسیدن به قله‌های بسیار رفیع را دارد و از همین رو تمام امکانات خود را برای مقابله با آن بکار گرفته‌اند.

* رابطه انقلابیگری با حفظ وحدت در میان جریان ارزشی از منظر شما چیست؟
شایق: نیروها و گروههای معتقد به «جریان ارزشی» با مقدم دانستن مصالح کلی انقلاب و نظام جمهوری اسلامی بر منافع فردی و گروهی، اصل وحدت بین نیروهای وفادار به اصول و ارزشهای دینی و انقلابی را در دستور کار خود قرار داده اند.

هر یک از گروههای منتسب به این جریان، براساس مرامنامه خود اهدافی دارند که در صحنه‌های سیاسی و اجتماعی دنبال می کنند اما «اصل وحدت» برای تحقق اهداف متعالی انقلاب اسلامی همیشه مدنظر این گروهها بوده و مابقی اهداف، در چارچوب این هدف دنبال می شود. بدیهی است وجود وحدت، موجب کاهش خودبینی‌ها و افزایش خرد جمعی در میان نیروهای ارزشی می شود و هر قدر قرابت فکری و سلیقه‌ای گروههای سیاسی با اخلاقیات و ارزش‌های جامعه بیشتر باشد، اقبال مردم به آن گروهها بیشتر خواهد بود.

* موانع وحدت اصولگرایان در گذشته و در حال حاضر چه بوده است؟
شایق: تجربه نشان داده است که تفرقه و پراکندگی برای هیچ گروه و جریان سیاسی برد به حساب نمی‌آید بنابر این، نیروهای «جریان ارزشی» بخوبی واقفند که خودمحوری و خودخواهی‌های سیاسی، نتایج منفی زیادی به دنبال دارد. وحدت و انسجام در بین نیروهای همسو، همیشه نتیجه‌ بخش بوده و جریان اصولگرایی در مباحث اعتقادی و کلان نظام هیچ اختلاف و مشکلی ندارد اما گاهی بروز برخی رفتارها و تکروی ها موجب برهم زدن کلیت‌ها می‌شود. در برخی از برهه ها، طیف‌هایی از «جریان اصولگرا» نتوانستند با سایر طیف‌های این جریان به وحدت رسیده و همراه شوند که آسیب ناشی از این غفلت متوجه کل نیروها و گروههای «جریان ارزشی» شده است.
فاصله گرفتن از اخلاقیات به ماهیت و اهداف گروههای سیاسی خصوصا جریان اصولگرایی خدشه وارد می‌کند، بنابراین بازنگری با نگاه به تجارب گذشته می‌تواند در میان گروههای جریان اصولگرایی به عنوان اصلی مهم مورد توجه قرار گرفته و نتایج مفیدی به بار آورد.

* چگونه می توان به وحدتی پایدار رسید؟
شایق: احساس مسئولیت در قبال دین، مردم و دستاوردهای انقلاب اسلامی بهترین انگیزه برای ارزش گذاری و پرداختن به موضوع «وحدت» است. تبعیت از احکام دین و سفارش بزرگان در خصوص حفظ وحدت، مسیری است که نتیجه آن رسیدن «وحدتی پایدار» جهت خدمت صادقانه به مردم و حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی است.
بدیهی است که حمایت مردم ایران از انقلاب اسلامی و نظام برخاسته از آن بر اساس باورهای دینی و تعهد انقلابی بوده و هر جریان سیاسی که به این ارزشها پایبندی بیشتری داشته باشد مورد اقبال مردم قرار خواهد گرفت.
وحدت و همبستگی برای دفاع از اصول و آرمان‌های متعالی دینی و انقلابی، درس عملی از بصیرت و آگاهی است هر چند که برنامه‌های دشمن بر پایه تضعیف وحدت بین «گروههای ارزشی» بنا نهاده شده و آن ها تلاش می‌کنند که با پررنگ کردن موضوعات حاشیه‌ای و ایجاد تشنجات سیاسی و امنیتی، موجبات تفرقه در میان این طیف سیاسی را دنبال نمایند. اما بصیرت افراد و گروههای«ارزشی» و بهره‌مندی آنان از تجربیات گران‌بهای گذشته، باعث شده تا موضوع وحدت به عنوان یک وظیفه دینی و انقلابی و هدف استراتژیک مطرح شود که این وظیفه، در مواقع حساس و سرنوشت‌ساز بیشتر و بیشتر احساس می‌شود.

*چگونه می توان در عین وحدت، کثرت و تنوع آراء و نظرات را هم که مقتضی طبیعت بشری است به رسمیت شمرد؟
شایق: کثرت سلیقه و تنوع آراء یک امر طبیعی است اما این اختلاف سلایق نباید موجب هدررفت استعدادها و توانمندیها شود. گروه ها، احزاب و جناح های سیاسی خصوصا «جریان ارزشی» باید در این رابطه به منویات مقام معظم رهبری توجه بیش از پیش داشته باشند و منافع ملی را بر منافع شخصی و گروهی ترجیح دهند.
حفظ وحدت و همدلی میان گروههای ارزشی، برای مردم امید بخش و الگو است و نباید اجازه داده شود که مسایل حاشیه ای، جامعه را دچار تفرقه نموده و کشور را به مسیرهای ناصحیح بکشاند. بدون تردید حفظ وحدت و آرامش در میان آحاد جامعه، از وحدت حقیقی میان خواص جامعه و گروههای سیاسی متاثر بوده و در آستانه انتخابات مهم ریاست جمهوری دوازدهم، زمینه مشارکت گسترده مردم را فراهم می نماید.
کد مطلب: 67833
نام شما

آدرس ايميل شما

فرق بمب اتمی و بمب هیدروژنی چیست؟
چاقی و روغن زیتون!
آیا دوست دختر داشتن در اسلام حرام است؟