دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - 23 Oct 2017
۰

تهران شهر دکل های بی قواره

چهارشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۸
یک اختلاف قدیمی است اختلافی میان شورای شهر تهران و اپراتورهای تلفن های همرا. حالا هم که شرکت های ارائه دهنده اینترنت به میدان آمده اند و هر یک در هر خیابان دکل خود را هوا می کنند.
تهران شهر دکل های بی قواره
به گزارش خدمت؛ مدتی قبل جمع آوری دکلی در خیابان شهید قرنی حسابی سرو صدا به پا کرد. تا جایی که عده ای خواستند عملکرد شورای شهر و شهرداری را زیر سوال ببرند.

اما اقدام قانونی شهرداری از سوی فرمانداری به تایید رسید و حالا هم که سخنگوی شورای شهر تاکید کرده باید مراقب توسعه و افزایش بی رویه دکل ها در تهران باشیم.

رضا تقی پور سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به آخرین وضعیت دکل های مخابراتی شهر تهران، اظهار داشت: درخواست اپراتورهای مختلف ارتباطات سیار و ارایه دهندگان سرویس های پهنای باند اینترنت در یک کارگروه بررسی می شود.

سخنگوی شواری اسلامی شهر تهران ادامه داد: این کارگروه که دبیرخانه آن در شرکت ارتباطات مشترک شهر تهران است متشکل از اعضای سایر سازمان‌ها، اعضای شورای شهر تهران و چند تن از اعضای شهرداری تهران است که درخواست های اپراتورها را بررسی و در مورد آن تصمیم گیری می‌کنند.

تقی پور اضافه کرد: بر اساس طرح کلان مطرح شده در راستای شناسایی یک هزار نقطه در شهر تهران که از نظر سیگنال‌های الکترومغناطیسی، انتقال نقاط بهینه‌، مکان مناسبی برای نصب دکل و آنتن هستند، امیدواریم این یک هزار نقطه را بتوانیم به صورت مشترک در اختیار همه متقاضیان قرار دهیم.

وی با بیان اینکه اساسا به اشتراک گذاشتن سایت های مربوط به آنتن و دکل ها موضوعی بود که از ابتدا روی آن تاکید داشتیم، گفت: امروزه پراکنش (میزان و درجه پراکندگی) نامناسبی به دلیل مجوزهای مختلف صادر شده در شهر تهران داریم که باعث شده 7 تا 8 هزار دکل و آنتن در تهران داشته باشیم.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: لازمه ساماندهی دکل ها و آنتن ها، استفاده حداکثری از دکل ها و آنتن‌های مشترک و ارایه طرح های این چنینی است و با این امر می توانیم ساماندهی را انجام دهیم.

تقی پور با اشاره به موضوع راه اندازی سامانه ای توسط شهرداری تهران در خصوص دکل های مخابراتی، تصریح کرد: بر روی درآمد این بخش نمی توانیم خیلی حساب باز نمی کنیم، چراکه هدف ما بیشتر توسعه ارتباطات است.

وی با تاکید بر اینکه با توسعه نسل های جدید فناوری روز به روز تقاضا نسبت به دکل های مخابراتی بیشتر می‌شود، گفت: بدون شک نگران این هستیم که این پراکندگی و اقدامات موضعی باعث شود سیما و منظر شهر تهران زیبایی خود را از دست بدهد.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران وجود آنتن‌ها و دکل‌های مختلف و متفاوت با قیافه و شکل های نه چندان مناسب را دلیل بر هم ریختگی مبلمان شهری دانست و گفت: هدف ما توسعه ارتباطات و ساماندهی سیما و منظر شهری است، چراکه با اجرای آن می‌توانیم به صورت یکپارچه تقاضا را پاسخ و هزینه ها را حتی برای اپراتورها بهینه کنیم.

جمع آوری دکل ها قانونی است
همین مهرماه گذشته بود که مدیرعامل شرکت ارتباط مشترک شهر تهران با اشاره به سیاست این شرکت مبنی بر جلوگیری از نصب دکل های مخابراتی اضافی در شهر از ممانعت نصب هشت دکل مخابراتی همجوار در تهران طی ماه گذشته خبر داد.

سید علیرضا اردوبادی با بیان این مطلب اظهار داشت: شهرداری تهران ضمن بررسی کارشناسی درخواست های نصب دکل های مخابراتی اپراتورها، تلاش برای تجمیع آنتن های مخابراتی (sitesharing) و جلوگیری از نصب آنتن اضافی در شهر دارد.

وی با بیان اینکه این سیاست به منظور حفظ آراستگی بصری، افزایش ایمنی و اجرای استانداردهای نصب آنتن در پایتخت صورت می گیرد، افزود: در پاره ای از مواقع، درخواست نصب دکل مخابراتی در محل هایی است که دکل اپراتور دیگری در نزدیکی آن وجود داشته و از این رو تلاش می شود با تجمیع آنتن های مخابراتی از ازدیاد این آنتن ها در شهر جلوگیری شود.

مدیرعامل شرکت ارتباط مشترک شهر تهران با تاکید بر اینکه شهر تهران ظرفیت محدودی برای نصب آنتن های مخابراتی دارد، تصریح کرد: شهرداری تهران با نصب آنتن در صورت رعایت ضوابط شهری و فنی مخالف نیست.

مدیرعامل شرکت ارتباط مشترک شهر تهران خاطرنشان کرد: هم اکنون بیش از هشت هزار آنتن، دکل و سایت مخابراتی در تهران وجود دارد خاطرنشان کرد: افزایش بی رویه آنتن های مخابراتی قطعا زیان هایی برای شهر دارد و از این رو ساماندهی آنها به طور جدی از سوی شهرداری تهران دنبال می شود.

11 هزار دکل در تهران
گزارش های دو سال گذشته نشان می دهد که در تهران 11 هزار دکل وجود دارد. خدشه‌دار شدن منظر شهری و نیز تاثیرات آسیب زا به افراد سالمند و کودکان ناشی از امواج رادیویی علت بیشترین اختلافات است.

سال 94 که اختلافات شهرداری و شرکت ارتباطات سیار به اوج خود رسید، رحمت الله حافظی گفت: «ما هیچ‌گاه نگفتیم که در این زمینه با کسی اختلاف نظر داریم، چراکه همانطور که اپراتورها و شرکت‌های مخابراتی بر اساس قانون وظایفی بر عهده دارند، شرکت ارتباطات سیار شهر نیز در چارچوب حفظ حقوق مردم و صیانت از آن وظایفی بر عهده دارد. بر اساس قانون برای فعالیت‌ اپراتورهای همراه استانداردهایی تدوین شده که بیش از آنچه مقرر است، آنها مجاز به فعالیت نیستند. اخیرا در نمایشگاه تلکام مسوولان شرکت ارتباطات سیار کوتاهی در ارائه خدمت مناسب به مردم را بر گردن شرکت ارتباطات سیار شهر (زیرمجموعه شهرداری تهران) انداخته‌اند.

درحالی‌که در حال حاضر 2500 دکل مخابراتی در شهر تهران وجود دارد که اگر در مورد مکان‌یابی آنها درست عمل می‌شد امروز دچار چنین مشکلاتی نبودیم. همچنین اپراتورها می‌توانند با استفاده از سایت مشترک به فراخور مشترکین خود ارائه خدمات داشته باشند، اما به نظر می‌رسد آقایان برای فرار از پاسخگویی به سهامداران خود به دنبال پیدا کردن راه فرار هستند.»

او افزود: جایگاه شورای شهر نظارت بر عملکرد تمامی دستگاه‌هایی است که به مردم خدمت ارائه می‌کنند بنابراین باید برای صیانت از سلامت جسمانی و روحی و بصری مردم پیگیر باشند. بنابراین اجازه نخواهیم داد اپراتورها شهر تهران را محلی برای کاشت آنتن‌های مخابراتی کنند و در این زمینه تمام‌قد ایستاده‌ایم.

به گفته او، مقوله منظر شهری و حفظ جایگاه بصری بیش از هر موضوعی برای اعضای شورای شهر مهم است: «همین حالا در کوچه پس کوچه‌های شهر بالغ بر 11 هزار دکل مخابراتی وجود دارد که مخل منظر شهری هستند. شهروندان تهران هم حقی از نظر بصری و منظر شهری دارند که طبیعتا با افزایش این تعداد دکل خدشه‌دار شده است. » به گفته او بر اساس قانون نصب همین دکل‌ها در مراکز تجمع جمعیت، در حاشیه مدارس، مهدکودک‌ها، بیمارستان‌ها و مراکزی که افراد سالمند نگهداری می‌شوند ممنوع است چراکه این افراد در برابر خطرات ناشی از امواج رادیویی آسیب‌پذیر‌ترند.
کد مطلب: 67823
نام شما

آدرس ايميل شما

فرق بمب اتمی و بمب هیدروژنی چیست؟
چاقی و روغن زیتون!
آیا دوست دختر داشتن در اسلام حرام است؟