دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - 23 Oct 2017
۰

شاهکاری دیگر از دولت وعده ها/ قطع برق دلخوشان به وعده رئیس جمهور

چهارشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۴۵
در حالی که دولت به مردم خوزستان وعده داده بود که قبض بهمن ماه انها به علت مشکلات ریزگردها رایگان خواهد بود اما خبرها از خوزستان حکایت از ان دارد که برای مردمی اخطار قطع برق آمده است.
شاهکاری دیگر از دولت وعده ها/ قطع برق دلخوشان به وعده رئیس جمهور
به گزارش خدمت؛ مشکلات زیرگردها در خوزستان سبب شد تا رئیس جمهور بعد از سفر به خوزستان وعده دهد که قبض برق بهمن ماه مردم رایگان خواهد بود.

11 فروردی معاونت امور عمرانی استاندار خوزستان در مصاحبه ای اعلام کرد: طبق دستور رئیس جمهور، قبض برق بهمن ماه سال 95 خوزستانی‌ها به دلیل مشکلات ایجاد شده در پی ریزگردها، رایگان شد.

فرامند هاشمی زاده که با ایسنا صحبت می کرد ادامه داد: با توجه به نامه‌ای که استاندار خوزستان در پایان بهمن ماه سال گذشته برای رییس جمهور در خصوص بخشودگی پرداخت هزینه قبض بهمن ماه شهرواندان خوزستانی ارسال کرد، ایشان با این درخواست موافقت کردند. با موافقت آقای روحانی با نامه استاندار در خصوص بخشودگی پرداخت قبض بهمن ماه، رییس جمهور به وزیر نیرو این مساله را اعلام کرد تا این قبض مردم خوزستان بخشوده و رایگان شود.

هاشمی زاده در خصوص نحوه محاسبه این قبوض با توجه به این‌که هزینه از سوی مردم پرداخت شده است، عنوان کرد: در این زمینه شرکت‌های توزیع برق تصمیمگیری خواهند کرد اما قطعا در قبوض ماه‌های آینده مردم این مساله به صورت بستانکاری اعمال خواهد شد. کسانی که قبض بهمن ماه خود را پرداخت کرده‌اند، قطعا بر روی قبض ماه های دیگر این بخشودگی اعمال خواهد شد و در قبض آن‌ها محاسبه می‌شود.

اخطار قطع برق روی قبض مردم
با این وجود اما اکنون در استانه آغاز موج دیگری از ریزگردها (تکرار گرد و غبار در تابستان) و همزمان با گرم تر شدن هوا در این استان، روی قبض پرداخت نشده بهمن ماه اطار قطع برق آمده است.

عده ای از مردم با این اخطارها دل از وعده رئیس جمهور کندند و قبوضشان را پرداخت کردند اما عده ای که به وعده روحانی دلخوش بودند، قبضشان را پرداخت نکردند و حالا احتمالا برقشان قطع شود.

.هوشنگ شیرمردی رئیس شورای استان خوزستان در گفت وگو با شهرایران در خصوص بخشش قبض های برق بهمن ماه مردم این استان گفت: قرار بود طبق دستور رئیس جمهور، قبض برق بهمن ماه سال 95 خوزستانی‌ها به دلیل مشکلات ایجاد شده در پی ریزگردها، رایگان شود ولی این وعده عملی نشده است.

وی افزود: طی شنیده ها از برخی شهروندان قبض بهمن ماه خود را پرداخت کرده اند و آن دسته ای که قبض برق خود را بخاطر وعده رئیس جمهور پرداخت نکردند، برایشان از سوی اداره برق اخطاریه قطع برق آمده است.

رئیس جمهور وعده های فراموش شده
قبض برق تنها یک نمونه از وعده های محقق نشده رئیس جمهور است. اما می توان مهمترین وعده فراموش شده او را همان وعده 100 روزه ای دانست که به کلی فراموشش کرد.

وعده ای که چنان در مورد گشایش اقتصادی‌ داده شد که مردم کشور تصور کردند از دریافت یارانه نقدی بی‌نیاز می شوند. اکنون که بعد از چهار سال خبرنگاری تحقق این وعده را می‌پرسد، حل این مشکل را خارج از توان دولت معرفی می‌کند و نیازمند مشارکت دیگر قوا می‌خواند. طبیعتاً خبرنگار مربوط فرصت یا جسارت این پرسش را نیافته که در ادامه بپرسد اگر قرار بود این مسئله توسط مجلس و قوه قضائیه و... تحقق یابد، چرا نامزد انتخابات ریاست جمهوری وعده آن را داد.

البته آنچه در مورد وعده‌ها در نشست اخیر بدان پرداخته شد، تن‌ها معدودی از چند صد وعده‌ای است که مردم در حوزه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی از نامزد پیروز انتخابات یازدهم شنیده‌اند و در مورد تحقق یا عدم تحقق اینها، گفتنی بسیار است. خبرنگاران در حالی نشست اخیر ریاست جمهوری را ترک کردند که با انبوهی از «نگفتم‌ها» و «تکذیب‌ها» مواجه شده بودند و در یک‌کلام تصویری که مخاطبان از این نشست دریافت کردند، کوهی از وعده‌های فراموش‌شده بود؛ وعده‌هایی که چهار سال پیش رئیس دولت فعلی را راهی پاستور کرد و اکنون به هر دلیل آن وعده‌ها یا تکذیب می‌شوند یا تفسیرهای جدیدی از آن‌ها ارائه می‌گردد.

بی‌جهت نیست که چهار سال پیش در کوران رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری ۹۲، رهبر معظم انقلاب در هشداری نسبت به نامزدهای انتخابات وقت فرمودند: «[نامزدهای انتخابات]وعده‌های نشدنی ندهند. من به نامزدهای گوناگون عرض می‌کنم جوری حرف بزنید که اگر در خرداد سال آینده نوار امروز شما را جلوی خودتان گذاشتند یا پخش کردند، شرمنده نشوید؛ جوری وعده بدهید که اگر چنانچه آن وعده را بعداً به رخ شما کشیدند، مجبور نباشید تقصیر را گردن این‌وآن بگذارید که نگذاشتند، نشد. کاری را که می‌توانید انجام دهید، وعده بدهید.» اکنون این بیانات هوشمندانه معظم‌له دقیقاً قابل مصداق‌یابی است. در آموزه‌های دینی و اخلاقی، بر لزوم «صداقت» و «وفای به عهد» تأکید فراوان رفته است و اتفاقاً نامزد پیروز انتخابات ۹۲ نیز مدعی تشکیل «دولت راستگویان» بود.

اکنون نوع مواجهه با مطالبه افکار عمومی در خصوص وعده‌های داده‌شده، محک خوبی برای میزان پایبندی به دو مؤلفه یادشده اخلاقی است. از رقابت‌های انتخاباتی و جناحی هم که عبور کنیم در سطح کلان حاکمیت، موضوع حفظ سرمایه اجتماعی نظام و ارکان آن موضوع کم‌اهمیتی نیست و با تأسف باید گفت: عدم صداقت و خلف وعده در این سرمایه، خدشه جدی وارد می‌کند. اینک چند هفته تا انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم باقی نمانده است. طبعاً به فراخور حال انتخابات، نامزدهای انتخابات و ازجمله احتمالاً شخص رئیس دولت مستقر باید شعار‌ها و وعده‌هایی برای کسب رأی اعتماد جامعه عرضه کند؟ آیا آقای روحانی و طرح ریزان اتاق فکر ستاد انتخاباتی ایشان به این مهم اندیشیده‌اند که همان‌ها که چهار سال پیش روحانی را برگزیدند با چه حجت و دلیلی باید بار دیگر اعتماد کنند؟ در برابر این پرسش افکار عمومی چه پاسخی خواهند داشت که چه تضمینی هست که در پساانتخابات بار دیگر «نگفتم‌ها» تکرار شود؟! این‌ها و البته نکات مهم دیگر این شائبه را در ذهن‌ها تقویت می‌کند که بسیاری از پاستورنشینان فعلی نیز روحانی را اولین رئیس‌جمهور چهار ساله ایران می‌دانند و امید چندانی به عبور از کسب اعتماد مجدد جامعه ندارند که برای آن تلاشی بکنند.
کد مطلب: 67737
نام شما

آدرس ايميل شما

فرق بمب اتمی و بمب هیدروژنی چیست؟
چاقی و روغن زیتون!
آیا دوست دختر داشتن در اسلام حرام است؟