پنجشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۶ - 21 Sep 2017
۰

اس 400 در سوریه و تهدیدهای صهیونیستی

دوشنبه ۳۰ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۶
در حالیکه سامانه های اس 300 و 400 روسیه در قالب توافق همکاری ضدتروریستی حریم هوایی سوریه را زیر پوشش دفاعی دارند، رژیم صهیونیستی تهدید کرده، پدافند هوایی این کشور را هدف قرار می دهد.
اس 400 در سوریه و تهدیدهای صهیونیستی
به گزارش خدمت؛ آویگدور لیبرمن وزیر جنگ رژیم صهیونیستی که جمعه گذشته یک فروند جنگنده متجاوز این رژیم به دلیل نقض حریم هوایی سوریه سرنگون و سه جنگنده متجاوز نیز مجبور به فرار شدند، تهدید کرده است: اسرائیل پدافند هوایی سوریه را نابود می کند.

وی دیروز(یکشنبه) گفت: در باره شلیک مجدد به هواپیماهایمان به سوریه هشدار می‌دهیم و در صورت تکرار شلیک، پدافند هوایی این کشور را نابود خواهیم کرد.

جنگنده های صهیونیستی با نقض حریم هوایی سوریه از طریق خاک لبنان در منطقه البریج یکی از مراکز نظامی را در مسیر تدمر در ریف شرقی حمص هدف قرار دادند که بر اساس بیانیه ارتش سوریه، پس از مواجه شدن با پدافند هوایی، یکی از آن‌ها در منطقه اشغالی سرنگون شد.

فرماندهی کل ارتش و نیروهای مسلح سوریه، در این بیانیه، بر عزم و اراده مقابله با هر گونه تجاوز صهیونیستی به خاک این کشور تاکید و اعلام کرد که در صورت تکرار این اقدام‌ها، با تمامی وسایل و توان پاسخ مستقیم داده می‌شود.

هواپیماهای رژیم صهیونیستی بیشتر همزمان با پیشروی نیروهای سوری به مواضع تروریست‌های مورد حمایت چند کشور غربی-عربی، پایگاه‌های ارتش سوریه را هدف قرار می‌دهند.

لیبرمن در حالی تهدیدهای بیشتری علیه سوریه مطرح کرده که مسکو متحد نظامی-سیاسی دمشق، در واکنش به تجاوز هوایی بمب افکن‌های رژیم صهیونیستی به سوریه، سفیر این رژیم را احضار و نگرانی مسکو را در این‌باره اعلام کرد.

وزارت امور خارجه روسیه، روز جمعه و چند ساعت پس از تجاوز هوایی رژیم صهیونیستی، با درخواست میخائیل بوگدانف -معاون این وزارتخانه- هری کورن سفیر رژیم صهیونیستی را احضار کرد که موضوع آن تجاوز هوایی جنگنده‌های این رژیم به یک پایگاه سوریه نزدیک مرکز نظامی روسیه بود.

با وجود گذشت سه روز از این مساله و پیگیری رسانه‌ها، سفارت رژیم صهیونیستی هنوز در این‌باره حاضر به اظهارنظر نیست.

هر چند مسکو و رژیم صهیونیستی برای جلوگیری از برخورد هوایی هنگام تجاوزهای هوایی این رژیم، مذاکراتی داشته‌اند، اما عملی شدن تهدیدهای لیبرمن می‌تواند روسیه را نیز نگران کند؛ زیرا ممکن است وضعیت غیر قابل کنترل در سوریه شکل گیرد؛ در حالیکه نظامیان روسی و مراکز استقرار آن‌ها نیز زیر پوششش سامانه‌های دفاع موشکی روسیه قرار دارد.

آبان‌ماه سال جاری، این کشور اعلام کرد که بخش زیادی از آسمان سوریه زیر پوشش یک مجموعه سامانه پدافند موشکی اس 400 و هفت یگان اس 300 قرار گرفته است.

سرگئی شایگو -وزیر دفاع روسیه- اعلام کرده بود که با استقرار مجموعه‌های پدافند موشکی اس 300 و اس 400 پوشش هوایی بخش دریایی سوریه تا قبرس فراگیر شده است.

وی افزوده بود: حریم هوایی سوریه در چارچوب استقرار سامانه‌های موشکی روسی به خوبی زیر پوشش دفاعی قرار گرفته است.

با توجه به این وضعیت و همچنین اتحاد نظامی-سیاسی دمشق و مسکو، انتظار می‌رود روسیه در معادلات پیش روی خود در ارتباط با تجاوزهای هوایی رژیم صهیونیستی، از این رژیم بخواهد از انجام اقدام‌های تحریک آمیز به ویژه نزدیک شدن و حمله به مراکز و پایگاه‌های نظامی سوریه خودداری کند.

از سوی دیگر، سرپیچی رژیم اشغالگر قدس از پذیرش این توصیه مسکو، می‌تواند دامنه دستاوردهای بزرگ عملیات ضد تروریستی 18 ماهه روسیه در سوریه را محدود کند؛ زیرا هدف بیشتر حمله‌های هواپیماهای رژیم صهیونیستی، پایگاه‌های نظامی و مراکز حساس است که از بین رفتن آن‌ها سبب تقویت تروریست‌های ضد سوری می‌شود.

منبع: ایرنا
کد مطلب: 65571
نام شما

آدرس ايميل شما

فرانسه: ایران جزو قدرت‌های صاحب‌نفوذ در سوریه است
قاتل آتنا به دار مجازات آویخته شد
به چه کسانی درون‌گرا می‌گویند؟