جمعه ۳۱ شهريور ۱۳۹۶ - 22 Sep 2017
۰

راهکارهای پیشگیرانه برای کاهش جرائم رایانه‌ای

پنجشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۲۰
برای این‌که از جرائم رایانه‌ای در امان بمانید، 10 راهکار مهم و ساده را رعایت کنید.
راهکارهای پیشگیرانه برای کاهش جرائم رایانه‌ای
به گزارش خدمت؛ کارشناسان پلیس فتا استان مازندران، راهکارهای پیشگیرانه‌ای را که امکان بروز جرائم اینترنتی را برای کاربران فضای مجازی فراهم می‌کند، در 10 مورد به شرح زیر عنوان داشته است:

• استفاده از کلمات عبور قوی
استفاده کابران از رمز عبور مختلف برای حساب‌های مختلف و نوشتن آن‌ها به‌صورت پیچیده‌تر و با ترکیب حروف‌، اعداد، کاراکترهای خاص(‌حداقل 10 کاراکتر)، در ضمن می‌بایست رمز عبور خود را به‌طور منظم تغییر دهند.

• امنیت کامپیوتر شخصی
الف: فایروال خود را فعال کنید: فایروال‌ها(دیواره آتش) اولین خط دفاعی سایبری هستند؛ آن‌ها اتصال به سایت‌های ناشناخته و یا ساختگی را مسدود می‌کنند و در مقابل برخی از ویروس‌ها و هکرها شما را حفظ می‌کنند.

ب: استفاده از نرم افزار ضد ویروس؛ ضد تروجان: جلوگیری از آلوده کردن کامپیوتر خود‌ توسط ویروس با نصب و به‌روزرسانی منظم نرم‌افزار ضد ویروس.

ج: جلوگیری از حملات نرم‌افزارهای جاسوسی: جلوگیری از نفوذ نرم‌افزارهای جاسوسی، به کامپیوتر شما با نصب و به‌روز رسانی نرم افزارهای ضد جاسوسی.

• درک اجتماعی-رسانه‌ای
اطمینان حاصل کنید که پروفایل‌های شبکه‌های اجتماعی خود(فیس‌بوک، توییتر، یوتیوب، msn و غیره) را به‌صورت خصوصی تنظیم نموده‌اید و تنظیمات امنیتی خود را بررسی کنید. مراقب اطلاعاتی که ارسال می‌کنید باشید؛ چون آن‌ها در اینترنت موجود می‌باشد و برای همیشه وجود دارد.

• تامین امنیت دستگاه‌های موبایل شخصی
آگاه باشید که دستگاه تلفن شما آسیب‌پذیر به ویروس‌ها و هکرهاست، دانلود‌ برنامه‌های کاربردی را از منابع قابل اعتماد انجام دهید.

• نصب آخرین به‌روزرسانی سیستم عامل
برنامه‌های کاربردی و سیستم عامل(‌به‌عنوان مثال، ویندوز‌، مک‌، لینوکس) در حال حاضر با آخرین به‌روزرسانی سیستم نگه‌دارید‌، به‌روزرسانی خودکار نرم‌افزارهای قدیمی برای جلوگیری از حملات احتمالی.

• محافظت از اطلاعات شما
استفاده از رمزگذاری برای فایل‌های حساس خود، مانند اظهارنامه مالیاتی و یا پرونده مالی و ذخیره آن‌ها در محل دیگر.

• امنیت شبکه بی‌سیم خود
شبکه wifi در خانه آسیب‌پذیر بوده و در صورتی که به درستی امنیت آن حاصل نشود، امکان نفوذ به آن وجود دارد؛ بررسی و اصلاح تنظیمات پیش فرض وای‌فا‌ی عمومی الزامی است؛ حدالامکان از انجام تراکنش‌های مالی بزرگ در این شبکه ‌ها بپرهیزید.

• محافظت الکتریکی هویت شخصی
در دادن اطلاعات شخصی، مانند نام‌، آدرس‌، شماره تلفن و یا اطلاعات مالی در اینترنت احتیاط نمایید. اطمینان حاصل نمایید که وب سایت‌ها امن هستند(‌به‌عنوان مثال هنگام خرید آنلاین) و یا این‌که شما تنظیمات حریم خصوصی را فعال کرده‌اید(به‌عنوان مثال زمانی که از شبکه اجتماعی استفاده می‌کنید).

•جلوگیری از فریب خوردن
همیشه قبل از این‌که بر روی لینک و یا فایل یا منشاء ناشناخته‌ای کلیک می‌کنید، فکر کنید. همواره احساس تحت فشار توسط هر ایمیل‌، منبع تماس را بررسی کنید. هنگامی که به منبع شک دارید، هرگز به ایمیل‌هایی که از شما درخواست بررسی اطلاعات شما و یا اعلام شناسه کاربری و یا رمز عبور دارند، پاسخ ندهید.

• پاسخ فرد مناسب برای کمک
جای نگرانی نیست، اگر شما یک قربانی هستید‌؛ اگر محتوای اینترنت غیر قانونی(به‌عنوان مثال بهره‌کشی از کودکان) روبرو می‌شوید و یا به جرم‌های کامپیوتری‌، سرقت هویت و یا کلاهبرداری تجاری شک کردید، به پلیس سایبری محل سکونت خود گزارش دهید.

منبع: افکار
کد مطلب: 65449
نام شما

آدرس ايميل شما

فرانسه: ایران جزو قدرت‌های صاحب‌نفوذ در سوریه است
قاتل آتنا به دار مجازات آویخته شد
به چه کسانی درون‌گرا می‌گویند؟