آیا اموات جمعه‌ها آزاد هستند؟

25 اسفند 1395 ساعت 15:53

در مفاتیح الجنان، در بحث زیارت قبور مؤمنین، به نقل از جامع الاخبار آورده است که ارواح مؤمنان، هر جمعه به آسمان دنیا، مقابل خانه‌های خود می‌آیند و از بازماندگان خود طلب مهربانی و صدقه می‌کنند.


به گزارش خدمت؛ در جواب این سؤال، به این چند امر توجه کنید:

1. انسانیت انسان به روح اوست؛ اما بین روح انسان و این بدن که در قبر است، ارتباط و پیوندی است و به‌خاطر این ارتباط و پیوند، بدن مورد توجه روح است و چنین نیست که بین بدن و روح ارتباطی نباشد. پس قبری که بدن در آن است، مورد نظر روح است.

2. در آن زمان که انسان زنده است، بین روح و بدن، ارتباط مخصوصی است؛ یعنی روح تعلق تدبیری به بدن دارد و تدبیر و اداره بدن، در اختیار روح است. به تعبیر دیگر، بدن به منزله مرکب روح برای تکامل و سیر معنوی از خاک تا افلاک است. پس از مرگ، تعلق تدبیری روح به بدن قطع می‌شود؛ اما ارتباط روح و بدن به‌صورت کاملا منقطع نمی‌گردد.

3. بدنی که در قبر است و نیز خود قبر، یادگار و یادآور روح است و انسان در این محل بهتر می‌تواند روح مرده را یاد کند؛ به این خاطر، رفتن به قبرستان بهتر است؛ اگر چه فاتحه در خانه نیز رواست و به مرده می‌رسد؛ اما بر اساس روایات، هنگام آمدن نزدیکان میت به زیارت او، روح مرده در قبر حاضر می‌شود و با دیدن آن‌ها شادمان می‌گردد.

4. قبرستان یادآور مرگ است و یاد مرگ، از ابزارهای تربیتی است و برای همین به قبرستان رفتن بهتر است و جای دیگر چنین نیست. انسان در قبرستان و دیدن قبور گذشتگان، به فانی بودن و بی‌ارزش بودن دنیا پی می‌برد که در آنجا فقیر و غنی در کنار هم خوابیده‌اند و به قبرستان رفتن، به منزله کلاس تربیتی و عبرت‌آموزی است.

5. در مفاتیح الجنان، در بحث زیارت قبور مؤمنین، به نقل از جامع الاخبار آورده است که ارواح مؤمنان، هر جمعه به آسمان دنیا، مقابل خانه‌های خود می‌آیند و از بازماندگان خود، طلب مهربانی و صدقه می‌کنند.

منبع: افکار


کد مطلب: 65446

آدرس مطلب: http://www.khedmat.ir/news/65446/آیا-اموات-جمعه-ها-آزاد-هستند

خدمت
  http://www.khedmat.ir