جمعه ۳۱ شهريور ۱۳۹۶ - 22 Sep 2017
۰

اقتصاد ایران نه تنها از رکود خارج نشد، بلکه همچنان بحرانی باقی ماند

چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۵
محمد جواد جمالی در یادداشتی، چالش‌های اقتصاد ایران در سال ۹۶ را اعلام کرد.
اقتصاد ایران نه تنها از رکود خارج نشد، بلکه همچنان بحرانی باقی ماند
به گزارش خدمت؛ محمد جواد جمالی، در یادداشتی به بیان فراز و نشیب‌های سال ۹۵ پرداخته است:

نرمک نرمک، صدای پای بهار به گوش می‌رسد و در روزهای پایانی سال، فراز و نشیب‌های ۹۵ از جلوی چشممان می‌گذرد. خبرهای تلخ و شیرینی که در طول سال شنیدیم و دیدیم که بدترین آن‌ها، حادثه تلخ پلاسکو و همچنین حادثه ریلی سمنان-دامغان و بهترین آن‌ها، پیروزی قهرمانان ایرانی در المپیک ریو بود.

امسال پر بود از اخبار ناگوار، مرگ چهره‌های مختلف سیاسی، هنری و مشهور، از مرگ آیت الله هاشمی رفسنجانی تا مرگ عباس کیارستمی، منصور پورحیدری، حسن جوهرچی، داوود رشیدی، دنیا فنی زاده و بسیاری دیگر از چهره‌های هنری و معروف و این دم آخر هم، علی معلم عزیز که سال ۹۵ را به سیاه‌ترین سال برای هنر، به‌خصوص سینما تبدیل کرد.

اتفاقات مهم جهانی هم که خود حکایتی دیگر دارد. از عجیب‌ترین اتفاقات و از جمله پدیده ترامپ به‌عنوان شگفت‌آورترین وقایع. کودتای ترکیه، خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، حضور ترامپ در کاخ سفید، وقایع نیس فرانسه، اسکار فروشنده برای ایران و وقایع ریز و درشتی که ۹۵ را به سالی پر هیاهو و جنجالی تبدیل کرد.

در این بین، مسائل اقتصادی کشور که همچون سال‌های اخیر، با بحران همراه بود.

روزهای پایانی دی‌ماه ۹۴ بود که برجام اجرایی شد؛ اما وعده‌های اقتصادی دولت بعد از برجام، اجرایی نشد و سال ۹۵ را به سالی سخت و بحرانی در اقتصاد ایران تبدیل کرد. با توافق برجام و لغو تحریم‌ها در ابتدای سال ۹۵، اکثر کارشناسان پیش‌بینی می‌کردند اقتصاد ایران از رکود خارج شود.

بانک جهانی نرخ رشد اقتصادی ایران در سال ۹۵ را ۵/۹ درصد پیش‌بینی کرده بود؛ اما به اعتقاد بسیاری کارشناسان و صاحب‌نظران، نرخ رشد، ۳ تا ۴ درصد در سال ۹۵ واقع‌بینانه‌تر بود؛ اگر چه با تمام این پیش‌بینی‌ها، اقتصاد ایران نه تنها از رکود خارج نشد، بلکه همچنان بحرانی باقی ماند.

این در حالی است که چندی پیش، صندوق بین‌المللی پول در گزارشی با اعلام نرخ رشد ۶/۶ درصد در سال جاری، برآورد کرد که نرخ رشد در سال۹۶، به ۳/۳ درصد کاهش یابد و تورم هم در سال آینده روند صعودی داشته باشد.

البته به‌نظر می‌رسد سه چالش اساسی، پیش روی اقتصاد ایران در سال آینده وجود داشته باشد و در صورتی که در تنظیم و تصویب بودجه، به این چالش‌ها توجه نشده باشد، شوک‌های جدی در سال آینده برای بودجه دولت به‌وجود خواهد آمد.

چالش اول این است که کماکان نوسانات در بازار جهانی بسیار بالا بوده و این بازارها، بی‌ثبات هستند؛ بنابراین نه تنها این اهداف در سال ۲۰۱۶ محقق نمی‌شود، بلکه پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۱۷ نیز این بازارها از مسیر تعیین‌شده خود خارج شوند و نوسانات در سال آینده میلادی نیز، تقریبا افزایش یابد.

نکته دوم، چالش یکسان‌سازی نرخ ارز است که اجرای این سیاست در صورتی که بانک مرکزی به تعهد خود پایبند باشد و اجازه دهد که نیروهای بازار، قیمت را تعیین کنند، آنگاه به یک چالش بزرگ برای اقتصاد ایران تبدیل خواهد شد و سومین چالش این‌که در صورتی که بانک مرکزی در بازار ارز دخالت مستقیم نکند، احتمال این‌که نرخ ارز رو به افزایش رود، زیاد است و در این شرایط، ممکن است مقادیری که با آن بودجه بسته می‌شود، دچار تغییرات اساسی شده و به دستاورد مهمی که دولت در سال ۹۵ به‌دست آورده و به‌عنوان رسالت سال ۹۶ در نظر گرفته است، دست نیابد.

منبع: مهر
کد مطلب: 65432
نام شما

آدرس ايميل شما

فرانسه: ایران جزو قدرت‌های صاحب‌نفوذ در سوریه است
قاتل آتنا به دار مجازات آویخته شد
به چه کسانی درون‌گرا می‌گویند؟