جمعه ۳۱ شهريور ۱۳۹۶ - 22 Sep 2017
۰

شرکت‌های زیان‌ده در دولت روحانی ۵ برابر شده‌اند + نمودار

دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۵
تعداد شرکت‌های دارای زیان یا سود صفر در دی‌ماه امسال در بورس تهران، به ۵۴ شرکت رسید؛ این در حالی است که در پایان سال ۹۲، تنها ۱۰ شرکت در بورس تهران، زیان‌ده بوده‌اند.
شرکت‌های زیان‌ده در دولت روحانی ۵ برابر شده‌اند + نمودار
به گزارش خدمت؛ در 3.5 سال گذشته، شاید کمتر بخشی از اقتصاد کشور را بتوانیم پیدا کنیم که دچار مشکل نشده باشد. صنعت، بانک، کشاورزی، سرمایه‌گذاری، مسکن، حمل و نقل و... دچار رکود فزاینده‌ای شده که به گواه اکثر فعالان اقتصادی، شاید نمونه آن را در سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی سراغ نداشته باشیم؛ اما هر وقت صحبت از رکود و ضرر و زیان می‌شود، شاید نام یک بخش، پر رنگ‌تر از دیگر بخش‌ها باشد. به درستی حدس زدید، بازار سرمایه، یکی از بدترین وضعیت‌ها را در اقتصاد ایران دارد!

اوضاع بورس در دوران فعالیت دولت یازدهم، بسیار آشفته و زیان‌آور بوده و بسیاری از سهامداران بازار سرمایه را به دردسر انداخته است. نوسانات بازار سرمایه که تحت تاثیر رکود فراگیر اقتصاد ایران در دولت تدبیر و امید بوده، شرایطی را به‌وجود آورده که سهامداران زیادی از حضور در بورس پشیمانند و همین مسئله سردی زیادی را به بورس وارد کرده‌است.

ضرر و زیان هنگفت بازار سرمایه بعد از بازگشایی دو نماد بانکی در ماه‌های اخیر به‌خوبی عمق مشکلات در بورس را نشان می‌دهد. شوک‌های به ظاهر مثبت و ناگهانی ناشی از مذاکرات هسته‌ای و برجام به بازار سرمایه هم نتوانست کار زیادی به پیش ببرد و به‌نظر می‌رسد بورس، چشم انتظار انتخابات ریاست جمهوری سال آینده است.

اما حالا که دو ماه بیشتر تا پایان عمر دولت روحانی باقی نمانده، شاید بد نباشد که عملکرد شرکت‌های بورسی را در دوران فعالیت دولت تدبیر و امید بررسی کنیم.

واکاوی دقیق عملکرد شرکت‌های بورسی در بازار سرمایه طی سال‌های فعالیت دولت یازدهم نشان می‌دهد که شرکت‌های زیان‌ده بورس تهران در دولت حسن روحانی، ۴۴۰ درصد رشد داشته‌اند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در سایت سازمان بورس، تعداد شرکت‌های دارای زیان یا سود صفر در دی‌ماه امسال در بورس تهران، به ۵۴ شرکت رسیده است؛ این در حالی است که در پایان سال ۹۲، تنها ۱۰ شرکت در بورس تهران زیان‌ده بوده‌اند.

در زمان فعالیت دولت گذشته، در سال ۸۹، ۳۶ شرکت زیان‌ده داشتیم که این رقم در سال ۹۲، به ۱۰ شرکت کاهش یافت. بنابراین در آن زمان، ظرف سه سال، شرکت‌های زیان‌ده بورس تهران، ۷۲ درصد کاهش یافتند؛ این در حالی است که حد فاصل سال‌های ۸۹ تا ۹۰ کشور با مشکلاتی از قبیل تحریم، نوسانات قیمت ارز، تورم، مشکلات سیاست داخلی، و تقابل احزاب، قوای مقننه و قضاییه و دولت درگیر بود و در دوران پسافتنه ۸۸ قرار داشتیم.

اما در دوران فعالیت دولت روحانی طی سال‌های ۹۲ تا ۹۵، تعداد شرکت‌های زیان‌ده بورس تهران، از ۱۰ شرکت، به ۵۴ شرکت افزایش یافت که ۴۴۰ درصد بیشتر شده است؛ این در حالی است که در سه سال گذشته، بنا به گواه دولتمردان یازدهم، از رکود عبور کردیم و در بازار ارز ثبات ایجاد شد؛ تورم تک رقمی شد و احزاب و قوای مختلف با دولت تعامل مناسبی پیدا داشتند.

بنابراین مقایسه شرایط بورس در هر دوی این دولت‌ها نشان می‌دهد که عامل اصلی افزایش شرکت‌های زیان‌ده در دولت روحانی، مدیریت ضعیف اقتصاد کشور و عدم وجود برنامه است.منبع: قدس
کد مطلب: 65308
نام شما

آدرس ايميل شما

فرانسه: ایران جزو قدرت‌های صاحب‌نفوذ در سوریه است
قاتل آتنا به دار مجازات آویخته شد
به چه کسانی درون‌گرا می‌گویند؟