جمعه ۳۱ شهريور ۱۳۹۶ - 22 Sep 2017
۰

جایگاه زنان در دولت امام زمان(عج)

يکشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۴
امام باقر علیه السلام در این‌باره فرمودند: به خدا سوگند! 313 مرد که پنجاه زن نیز در میان آن‌هاست، مانند قطعه‌های ابر در فصل پاییز، در غیر موسم حج، در مکه معظمه گرد می‌آیند.
جایگاه زنان در دولت امام زمان(عج)
به گزارش خدمت؛ حجت الاسلام والمسلمین خدامراد سلیمیان، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، در کتاب «نقش مردم در انقلاب جهانی حضرت مهدی علیه السلام» می‌نویسد:

بی‌گمان در فراهم‌ کردن هسته اصلی آن پیکار بزرگ و جهاد مقدس، زنان نیز نقش به‌سزایی دارند و بر پایه بیان برخی روایات، پنجاه زن، از یاران ویژه امام(عج) و همراه یاران خاص در آن قیام جهانی حضور دارند.

امام باقر علیه السلام در این باره فرمودند: «وَ اللَّهِ ثَلَاثُمِائَةٍ وَ بِضْعَةَ عَشَرَ رَجُلًا فِیهِمْ خَمْسُونَ امْرَأَةً یَجْتَمِعُونَ بِمَکَّةَ عَلَی غَیْرِ مِیعَادٍ قَزَعاً کَقَزَعِ الْخَرِیفِ یَتْبَعُ بَعْضُهُمْ بَعْضاً…؛ به خدا سوگند! 313 مرد که پنجاه زن نیز در میان آن‌هاست، مانند قطعه‌های ابر در فصل پاییز، در غیر موسم حج، در مکه معظمه گرد می‌آیند.

این موضوع، دو نکته را روشن می‌سازند:

یکم؛ با وجود پافشاری‌های فراوان آموزه‌های وحیانی -به‌ویژه در دین مقدس اسلام- زنان در طول تاریخ، از حقوق خویش محروم بوده و شخصیت آنان تحقیر شده است؛ اما، در دوران آن انقلاب بزرگ و جهانی حضرت مهدی علیه السلام، شخصیت حقیقی خویش را باز می‌یابند و به‌عنوان کارگزاران اصلی آن تحوّل عظیم، در جامعه جهانی شرکت می‌کنند. این موضوع، اهمیت ویژه‌ای دارد که ارزش واقعی و پایه قدرت و توانمندی نوع زن و ارزشیابی استعدادهای او را مشخص می‌سازد.

دوم؛ زنان اگر در جهاد و رویارویی مستقیم همراهی نکنند، در دیگر مسئولیت‏‌ها و سازندگی‌ها، می‌توانند همکاری کنند. همچنیـن، در گــسترش فــرهنگ اسلامی و آموزش معارف الهی می‌توانند کــارآمد باشند و نقش بــرجسته‌ای ایفا کنند. در مسائل پشت جبهه و مسائل اجتماعی و تربیتی نیز می‌‏توانند نقش سازنده‌ای داشته باشند.

این موضوع، ارجمندی جایگاه زن و رشد و تکامل قابل توجّه او را روشن می‌‏کند. اثر تربیتی این موضوع مهم، در جامعه منتظر، می‌تواند خــودآگاهی زنــان و بازشناسی تــوان رشــد و بازیــابی شخصیت آنان باشد.

برای شرکت در آن انقلاب جهانی، زنان از هم اکنون باید با معیارهای دقیق اسلامی و اخلاقی، شخصیت خود را بسازند و در بعد علم و عمل تکامل یابند و بدانند که هم اکنون و در آینده، مسئولیت‌های بزرگی بر عهده دارند و در آینده کارهای مهمی را انجام خواهند داد. پس بایستی از هم اکنون به شناخت دقیق و درست اسلام بپردازند و در تربیت خویش بکوشند، تا پیش از ظهور، در جرگه زنان منتظر قرار گیرند و پس از آن، شایستگی شرکت در آن حرکت بزرگ و کمک رساندن به داعی حق را داشته باشند.

منبع:‌ افکار
کد مطلب: 65194
نام شما

آدرس ايميل شما

فرانسه: ایران جزو قدرت‌های صاحب‌نفوذ در سوریه است
قاتل آتنا به دار مجازات آویخته شد
به چه کسانی درون‌گرا می‌گویند؟