شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ - 21 Oct 2017
۰

بزرگترین قرآن زرباف جهان در استانبول +عکس

چهارشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۴۲
بزرگترین قرآن زرباف جهان در چهارمین نمایشگاه بين‌المللی کتاب استانبول با استقبال گسترده بازدیدکنندگان مواجه شد.
بزرگترین قرآن زرباف جهان در استانبول +عکس
به گزارش خدمت؛ جام نیـوز به نقل از پایگاه خبری «مکه نیوزپیپر» نوشت: این قرآن ۸۰ سانتی‌متر طول و ۶۰ سانتی‌متر عرض دارد و ۲۱۰ متر پارچه در آن به کار رفته است.

غرفه بخش عربی چهارمین نمایشگاه کتاب استانبول در معرض دید عموم قرار گرفت و این قرآن بزرگترین قرآن زربافی‌شده در جهان است و ۲۰۰ کیلوگرم وزن دارد.

قرآن ابریشمی نمایشگاه استانبول را ماهر الحاضری، خوشنویس و هنرمند سوری در ۱۲ جلد زربافی کرده و در داخل این جلدها ۴۲۵ صفحه از قرآن به رسم‌الخط عثمانی قرار داده شده است.

زربافی قرآن طی ۱۲ سال
الحاضری، زربافی این قرآن را طی ۱۲ سال انجام داده و این اثر ارزشمند در چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب استانبول که یکشنبه، ۱۵ اسفندماه، به کار خود پایان داد، چشم هر بازدیدکننده‌ای را خیره کرد.

وی درباره نحوه انجام این کار هنری قرآنی گفت: قرآن به روش‌های مختلف از جمله بر روی کاغذ و پوست با جوهر کتابت شده است، من می‌خواستم با روشی متفاوت این کار را انجام دهم، به همین دلیل آیات را روی پارچه زربافی کردم.

الحاضری افزود: چون خوشنویس هستم، از کودکی دوست داشتم قرآن را با قلم کتابت کنم؛ اما زمانی که زربافی را یادگرفتم، به جای کتابت کلام وحی روی کاغذ، آیات را روی پارچه زربافی کردم.

ماهر الحاضری تصریح کرد: این کار را از سال ۱۹۹۸ میلادی در شهر «حمص» سوریه آغاز کردم و اتمام آن تا ۲۰۱۰ ادامه داشت.

ماهر الحاضری: در این کار مفهوم صبر را آموختم
وی گفت: در طول زربافی قرآن مفهوم زیبای صبر را آموختم، اول احساس می‌کردم به خاطر اینکه این کار به تلاش، دقت، برنامه‌ریزی و مهارت کافی نیاز دارد، هرگز تمام نمی‌شود؛ اما به بهترین شکل به اتمام رسید.

الحاضری درباره جلدهای این اثر معنوی اظهار کرد: هر جلد آن دو جزء و نیم از قرآن را که معادل ۵۰ صفحه به رسم‌الخط عثمانی است، در خود جای داده است.

وی افزود: زربافی قرآن با نقطه‌گذاری ۸ سال طول کشید و دو سال هم بررسی و ارزیابی لغوی آن توسط شیوخ و قاریان شام از جمله «مصطفی الجلیلاتی» زمان برد و کار جلدکردن هم دو سال ادامه داشت.

این هنرمند سوری با اشاره به طرح پیشنهاد فروش این قرآن در ازای میلیون‌ها دلار گفت: من این پیشنهاد را رد کردم؛ زیرا مایلم قرآنم را به موزه‌ای اسلامی هدیه کنم تا از آن نگهداری شود.

ماهر الحاضری در پایان تأکید کرد: من نمی‌خواهم که قرآن کالایی تجاری باشد، به همین دلیل با پیشنهاد فروش آن مخالف بودم.کد مطلب: 65023
نام شما

آدرس ايميل شما

آیا دوست دختر داشتن در اسلام حرام است؟
اشتباهات رایج ورزشی پسران در باشگاه
عواملی که باعث مرگ سلول‌های عصبی می‌شود