جمعه ۳۱ شهريور ۱۳۹۶ - 22 Sep 2017
۰

رأی پارلمان ونزوئلا به برکناری رئیس‌جمهور

سه شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۴
پارلمان ونزوئلا با تصویب قانونی به برکناری رئیس‌جمهوری این کشور رأی داد. دادگاه عالی ونزوئلا این اقدام نمایندگان پارلمان را غیرقانونی خوانده است.
رأی پارلمان ونزوئلا به برکناری رئیس‌جمهور
به گزارش خدمت؛ تسنیم به نقل از «تاس» نوشت: پارلمان ونزوئلا، که تحت کنترل مخالفان دولت است، دوشنبه‌شب با تصویب قانونی، به برکناری «نیکولاس مادورو» رئیس‌جمهوری این کشور از سمتش، رأی داد.

به‌رغم تصویب این قانون در پارلمان ونزوئلا، ولی این قانون «قدرتی» ندارد و موضوع «برکناری رئیس جمهور» در قانون اساسی این کشور مورد تصریح قرار نگرفته است.

طبق این گزارش، نمایندگان پارلمان، «نیکلا مادورو» رئیس‌جمهوری را به «کوتاهی در انجام وظایف» متهم کرده و مسئولیت «وضعیت خطرناک کشور» را متوجه او دانسته‌اند. نمایندگان پارلمان خواستار برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری شده‌اند.

گفتنی است «لویزا اورتیگا لوبیز» دادستان کل ونزوئلا، اواخر اکتبر گذشته گفته بود: «حتی در صورت سلب رأی اعتماد از رئیس‌جمهور، این قانون تنها می‌تواند در ارتباط با معاونان رئیس‌جمهور و وزراء اجرایی شود».

از سوی دیگر، دادگاه عالی ونزوئلا با غیرقانونی خواندن این اقدام پارلمان، در بیانیه‌ای تصریح کرد، بر اساس ماده 336 قانون اساسی از نمایندگان پارلمان خواسته شد دست از تسویه حساب سیاسی رئیس‌جمهوری بردارند و اسنادی را تصویب نکنند که از دایره اختیارات قانونی‌شان خارج است.

مخالفان ونزوئلا با توجه به بحران فزاینده از جمله کمبود غذا و دارو، قطع مکرر برق و تورم، به‌دنبال عزل رئیس‌جمهور هستند.

ونزوئلا بیشترین ذخایر نفت جهان را دارد، اما به‌دلیل سقوط بهای جهانی نفت در یک سال و نیم گذشته درآمدهای این کشور کاهش یافته است.
کد مطلب: 61303
نام شما

آدرس ايميل شما

فرانسه: ایران جزو قدرت‌های صاحب‌نفوذ در سوریه است
قاتل آتنا به دار مجازات آویخته شد
به چه کسانی درون‌گرا می‌گویند؟