سیاستمداران آلمانی خواستار واکنش برلین به اقدامات عربستان در حمایت از سلفی‌ها شدند

24 آذر 1395 ساعت 15:47

برخی از سیاستمداران آلمانی خواستار اقدام دولت این کشور در واکنش به حمایت عربستان از سلفی‌ها شدند.


به گزارش خدمت؛ بنابر گزارش شبکه خبری «دویچه‌وله»، پس از انتشار خبری مبنی بر اینکه عربستان، کویت و قطر از سلفی‌ها در اروپا حمایت می‌کنند، درخواستها برای تغییر سیاست‌ها در برابر این کشورها قدرت گرفته است و بیشتر تمرکز متوجه فروش تسلیحات به ریاض است.

سرویس اطلاعات آلمان درز اطلاعات در این زمینه را رد کرده است و اطلاعات بیشتری هم در اختیار نگذاشته است و اعلام کرد که هر مطلبی را به اطلاع دولت می‌رساند با این حال کارشناسان چنین موضوعی را جدی تلقی می‌کنند.

«سباستین زونز» از اندیشکده شورای روابط خارجی آلمان گفت: «من تصور می‌کنم که این گزارش معتبر است کاملا روشن است که برای چندین دهه عربستان برنامه‌های تبلیغاتی را در جهان پیگیری می‌کند و از نهادهای خصوصی و مبلغ اینکار را انجام می‌دهد. عربستان می‌خواهد خود را رهبر جامعه سنی‌ها در جهان جلوه دهد.»

«رولف موتزنیش» کارشناس مسایل خاورمیانه و عضو سوسیال‌دموکرات پارلمان آلمان گفت: «این خطری واقعی است و نباید نادیده گرفته شود.ما شواهدی داشتیم که نشان از این بود که از سلفی‌ها حمایت می‌شود و این اقدام با حمایت عربستان، قطر و کویت صورت می‌گیرد.»

روزنامه آلمانی زوددویچه روز گذشته نوشت که بسیاری از نهادهای مذهبی در عربستان سعودی، کویت و قطر مظنون به حمایت از سلفی‌های آلمان هستند.دولت آلمان از این نگران است که اقدامات خشونت‌بار سلفی‌ها در آلمان افزایش یابد و پناهجویان را هم تحت تاثیر قرار دهد.اعزام مبلغین مذهبی و واعظان، همچنین ساختن مساجد و مدارسی به همین منظور نشانگر تلاش برای گسترش تفکرات بنیادگرایی از اسلام است. کارشناسانی از جانب دولت آلمان، بررسی بیشتر این موضع را در دستور کار دارند.

سازمان‌هایی مانند احیای میراث جامعه اسلامی (RIHS) در کویت، موسسه خیریه شیخ عید در قطر و لیگ جهان اسلام از عربستان سعودی، سلفی‌های آلمان و دیگر کشورهای اروپایی را مورد حمایت مالی قرار می‌دهند.

سلفی‌ها هم‌اکنون حدود 10 هزار عضو در آلمان دارند و این امکان دارد که بتوانند از میان پناهجویان عضو‌گیری کنند.در واقع این گروه‌ها با حمایت کشورهای یاد شده در حال طراحی برای راهبردی بلند مدت در راستای نفوذ هستند.


کد مطلب: 59597

آدرس مطلب: http://www.khedmat.ir/news/59597/سیاستمداران-آلمانی-خواستار-واکنش-برلین-اقدامات-عربستان-حمایت-سلفی-ها-شدند

خدمت
  http://www.khedmat.ir