چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ - 30 Sep 2020
۰

حقوق‌های نجومی در حکومت اسلامی توجیه‌پذیر و قابل دفاع نیست

چهارشنبه ۱۰ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۹
یک کارشناس اقتصادی با بیان این که پدیده حقوق‌های نجومی از نظر آماری در کمترین سطح قرار دارد، اما باید برای همیشه ریشه‌کن شود، گفت: در حکومت اسلامی که از ائمه اطهار الگو می‌گیرد نمی‌توان از پدیده موسوم به حقوق‌های نجومی دفاع یا آن را توجیه کرد.
حقوق‌های نجومی در حکومت اسلامی توجیه‌پذیر و قابل دفاع نیست
به گزارش خدمت؛ ساسان شاه ویسی -اقتصاددان- در مصاحبه با رادیو اقتصاد اظهار داشت: رفتارهای مدیریتی و مالی در حکومت اسلامی تابع اصول دینی و شرعی است و الگوی خود را از نظام حکومت داری اهل بیت(ع) استخراج می‌کند و هرگز در چنین ساختاری نمی‌توان از پدیده موسوم به حقوق‌های نجومی دفاع یا آن را توجیه کرد.

وی گفت: در حکومت اسلامی، همه مدیران و مسئولان خود را خدمتگزاران مردم و امانت داران بیت‌المال می‌دانند و نباید اجازه داده شود عده‌ای بسیار اندک با عبور از هنجارهای قانونی و دینی و شرعی از دریافتی‌های غیر متعارف یا نجومی بهره‌مند شوند.

این اقتصاددان اظهار داشت: حتی در کشورهای غیر اسلامی و غربی، در بدنه دولتی و حکومتی تلاش می‌کنند هنجارهای مالی را طوری ساماندهی کنند که برای فعالیت‌های بخش‌های غیر دولتی، غیر سازنده نباشد، بلکه الگویی برای هدایت رفتارهای سالم در بخش‌های غیر دولتی هست.

شاه ویسی تصریح کرد: برخی کارشناسان معتقدند که شکل‌گیری ناهنجاری‌های مالی و دریافتی‌های غیر نامتعارف اگر در همان ابتدا برخورد و ریشه‌کن نشود، در ادامه مانند بیماری تشدید خواهد شد و به سرطان مدیریتی تبدیل می‌شود که درمان آن سخت‌تر می‌شود و باید نقطه آغاز فروپاشی یک نظام اجتماعی را از همان نقطه ارزیابی کرد.

وی گفت: خوشبختانه در نظام جمهوری اسلامی ایران، اکثریت قاطبه مدیریت و مدیران کشور تابع هنجارهای دینی و اسلامی هستند و باعث بسی افتخار است که رهبر جامعه از واژه خدمتگزاری بیشترین استفاده را می‌فرمایند و با همین رفتارهای رهبران جامعه اسلامی است که رابطه ملت و رهبری هر روز مستحکم‌تر می‌شود.

شاه ویسی گفت: رفتار امام راحل دربرخورد با فرستاده ویژه گورباچف در سال 1367 در محیطی بسیار ساده و بی‌آلایش در ادبیات سیاسی روسیه همچنان زبان‌زد است و ویژگی‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی هم این ارزش‌ها را به روشنی نمایش می‌دهد.

وی افزود: هیچ دولتی در ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی، از فساد دفاع نکرده است و آنچه که به‌عنوان پدیده حقوق نجومی مطرح شده، از نظر آماری در کمترین سطح قرار دارد؛ اما باید برای همیشه ریشه‌کن شود و باید قدردان زحمات همه خدمتگزاران باشیم و اجازه ندهیم گروهی بسیار اندک چهره ارزشی مدیران نظام را خدشه‌دار کنند.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 52721
نام شما

آدرس ايميل شما

۳ عادت مخرب که سلامت کبدتان را به خطر می‌اندازد
این 7 مدل دختر، پسران را فراری می‌دهند
تالار عروسی را چگونه انتخاب کنیم؟