يکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ - 24 Jan 2021
۰

اتحاد چین-روسیه-ایران در سوریه، چالش جدید اوباما در خاورمیانه

يکشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۳
یک پایگاه خبری آمریکایی در گزارشی تأکید کرد، «اتحاد چین، ایران و روسیه در سوریه و در حمایت از "بشار اسد" به درد سری جدید برای دولت آمریکا تبدیل شده است».
اتحاد چین-روسیه-ایران در سوریه، چالش جدید اوباما در خاورمیانه
به گزارش خدمت؛ پایگاه خبری «فیسکال نیوز» آمریکا نوشت: بیانیه اخیر چین مبنی بر افزایش کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم سوریه و ارائه آموزش‌های نظامی به نیروهای سوریه، هم‌اکنون به «درد سری جدید برای آمریکا» تبدیل شده است.

بنا بر این گزارش، «هم‌اکنون چین تصمیم گرفته تا نقش فعال‌تری در سوریه ایفا کند. این اقدام پکن، درست یک روز پس از اعلام روسیه در خصوص انجام حملات هوایی علیه داعش از طریق پایگاه هوایی ایران صورت گرفته است. این دو رویداد در کنار یکدیگر، به یک مسئله بغرنج برای دولت "باراک اوباما" در کاخ سفید تبدیل شده است؛ چرا که به نظر می‌رسد سه کشور روسیه، چین و ایران که هر سه در برابر آمریکا در عرصه بین‌المللی ایستادگی کرده‌اند، حالا علیه یک بازیگر منطقه‌ای(داعش) متحد شده‌اند.»

این پایگاه خبری آمریکایی می‌افزاید: «اگر چه هم آمریکا و هم روسیه اعلام کرده‌اند که هدف مشترکی دارند و آن نابودی داعش در سوریه است، اما هر کدام در نبردهای موازی و جداگانه‌ای علیه این گروه تروریستی در حال مبارزه هستند و در عین حال از گروه‌های مخالف درگیری در سوریه حمایت می‌کنند؛ روسیه از بشار اسد و آمریکا از معارضان سوری.»

در ادامه این گزارش آمده است: «در وهله نخست، شاید به نظر برسد این‌که روسیه و چین و ایران به‌عنوان سه دشمن اصلی آمریکا علیه دشمن چهارم یعنی داعش متحد شده‌اند، یک فرصت مناسب برای واشنگتن است، اما مشکل اصلی اینجا است که هر سه این کشورها در حمایت از دولت سوریه با یکدیگر متحد شده‌اند؛ دولتی که آمریکا بارها اعلام کرده باید سرنگون شود».

فیسکال تایمز در پایان تأکید کرد: «به هر طریق با وجود این‌که ائتلاف روسیه-چین-ایران علیه داعش و در جبهه مشترک آمریکا در سوریه می‌جنگند، اما تشکیل چنین ائتلافی در حمایت از اسد، تبدیل به یک مسئله بغرنج برای اوباما شده است.»

هفته گذشته اعلام شد که بمب‌افکن‌های روس در عملیاتی مشترک با ایران، از پایگاه هوایی «نوژه» همدان برای انجام پرواز به‌سمت سوریه استفاده می‌کنند. تحلیلگران آمریکایی این مسئله را تازه‌ترین نمونه از تقویت بیش از پیش اتحاد تهران-مسکو ارزیابی کرده‌اند.

منبع: فارس
کد مطلب: 52041
نام شما

آدرس ايميل شما

۳ عادت مخرب که سلامت کبدتان را به خطر می‌اندازد
این 7 مدل دختر، پسران را فراری می‌دهند
تالار عروسی را چگونه انتخاب کنیم؟