پنجشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۹ - 9 Jul 2020
۴
۰

ترکیه سفیرش را از آلمان فراخواند

پنجشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۴۵
به دنبال اقدام پارلمان آلمان در تصویب لایحه نسل کشی ارامنه، آنکارا سفیر خود در برلین را برای مشورت فراخواند.
ترکیه سفیرش را از آلمان فراخواند
به گزارش خدمت؛ فارس به نقل از تلویزیون دولتی ترکیه نوشت: به دنبال اقدام پارلمان آلمان در تصویب لایحه نسل کشی ارامنه، آنکارا سفیر خود در برلین را برای مشورت فراخواند.

علیرغم تاکید و هشدار دولت ترکیه، پارلمان آلمان امروز پنج شنبه لایحه به رسمیت شناختن "نسل کشى" ارامنه در سال 1915 را تصویب کرد.

«بینالی ایلدیریم» نخست وزیر ترکیه روز پنج‌شنبه (امروز) درباره قطعنامه آلمان و «نسل‌کشی» نامیدن کشتار ارامنه گفته بود که این موضوع معیاری برای دوستی دو کشور است.

ایلدیریم همچنین گفته بود، این اقدام پارلمان آلمان غیرمنطقی است که قطعنامه‌ای نمادین برای قتل عام سال 1915 میلادی تصویب و آن را نسل‌کشی ارامنه بخواند.

در جریان جنگ جهانی اول، امپراطوری عثمانی با طرح این داعیه که ارامنه ستون پنجم روس‌ها هستند، دستور اخراج آنها را از اراضی تحت حاکمیت خود صادر کرد. در جریان این کوچ اجباری تعداد کثیری از ارامنه جان باختند که برخی منابع تعداد آنها را بیش از یک میلیون نفر ذکر می‌کنند.

بیش از 20 کشور جهان تاکنون این اقدام امپراطوری عثمانی را به‌عنوان نسل‌کشی به‌رسمیت شناخته‌اند اما ترکیه اتهام نسل‌کشی را قبول ندارد و اتفاقات مزبور را بخشی از جنگ جهانی اول و فجایع خانمان‌سوز آن می‌داند که مردم ترک‌تبار را نیز تحت تاثیر خود قرار داده بود.
کد مطلب: 46103
نام شما

آدرس ايميل شما

۳ عادت مخرب که سلامت کبدتان را به خطر می‌اندازد
این 7 مدل دختر، پسران را فراری می‌دهند
تالار عروسی را چگونه انتخاب کنیم؟
افشای کمک تسلیحاتی آمریکا به عناصر مسلح در سوریه
Romania
افشای کمک تسلیحاتی آمریکا به عناصر مسلح در سوریه

جمعه 14 خرداد 1395 - 9:1:59
مرکز دیده بان حقوق بشر سوریه اذعان کرد که ائتلاف آمریکا برای گروههای مسلح در شمال استان ادلب، سلاح فرستاده است.
به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، این مرکز وابسته به مخالفان سوریه که مقر آن در لندن قرار دارد، تأکید کرد که سلاحهای مذکور از طریق هواپیما برای گروههای مسلح در شهر "مارع" فرستاده شده است.
کمک تسلیحاتی ائتلاف آمریکا به گروه های مسلح در حالی است که درگیریها در اطراف شهر "مارع" بین گروه های مسلح و داعش شدت بیشتری گرفته است.
به گفته منابع سوری، داعش دیگر گروههای مسلح را در شهر مارع محاصره کرده و خطوط امداد رسانی بین شهرهای مارع و اعزاز را قطع کرده است.


جنگطلب نیستیم اما مقابله با تکفیریها را درعراق و سوریه ادامه میدهیم

پنج شنبه 13 خرداد 1395 - 20:54:34
جانشین فرمانده کل سپاه گفت: ما برای مقابله با تفرقه‌افکنی‌ها و بی‌رحمی‌ها و شرارت‌های تکفیری‌ها در عراق و سوریه تلاش کرده و می‌کنیم.
به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم ، سردار حسین سلامی عصر دیروز درهمایش بیداری اسلامی در اندیشه امام خمینی (ره) طی سخنانی اظهارداشت : جمهوری اسلامی ایران توانست درعین محاصره و تحریم که در چند جبهه از لحاظ سیاسی، اطلاعاتی، عملیات روانی و فرهنگی و رسانه‌ای می‌جنگیدیم در عین حال پیشرفت کردیم. شاید شما بتوانید بخش‌هایی از این پیشرفت‌ها را ببینید. همه این پیشرفت‌ها تحت محاصره دشمن اتفاق افتاد.
وی افزود: ما به فضا دست یافتیم و به آسمان ماهواره فرستادیم، موشک‌هایمان سینه فضا را شکافت تا وحشت و ترس را بر قلوب کفار و مشرکین و منافقین و صهیونیست‌ها منتقل کند.
جانشین فرمانده کل سپاه تصریح کرد: آنچنان نیروی دریایی قدرتمندی ایجاد کردیم که می‌تواند با هر نیروی دریایی قدرتمندی در جهان بجنگد و پیروز شود. ما توانستیم به دنیای اتم نفوذ کنیم و دستاوردهای عظیمی به ارمغان بیاوریم.

سردار سلامی ادامه داد‌: ما همچنین توانستیم تمام زیرساخت‌های توسعه و پیشرفت را در کشور به دست توانمند خود بسازیم و به نیروی درونی خود تکیه کردیم اما در همین حال از دنیای اسلام غافل نبودیم.
وی تأکید کرد: در همین حال از ملت مظلوم یمن و از انقلاب مردم بحرین حمایت کرده و می‌کنیم. برای احیای نهضت فلسطین تلاش کردیم، برای نجات مردم مسلمان عراق از جنگ داخلی تلاش کردیم، همچنین برای مقابله با تفرقه‌افکنی‌ها و بی‌رحمی‌ها و شرارت‌های تکفیری‌ها در عراق و سوریه تلاش کرده و می‌کنیم.
جانشین فرمانده کل سپاه گفت:‌ هدف ما این است که جهان اسلام به مجد و عظمت خود بازگردد. ما احیای تمدن نوین اسلامی را در دستور کار خود قرار داده‌ایم و معتقدیم دنیای اسلام برای ایجاد تمدن نوین اسلامی درخشان‌تر از تمدن عصرهای گذشته ظرفیت دارد.
سردار سلامی بیان کرد: ما امروز می‌توانیم عصر شکوفایی اسلامی را ایجاد کنیم، علم و صنعت را به عنوان مرجع نقاط پیشرفت‌های جهان قرار دهیم. ما دارای قدرت و حاکمیت هستیم و امروز قدرتمندیم و همین که توانسته‌ایم سیاست‌های رژیم‌های استعماری را در جهان اسلام متوقف کنیم و هزینه‌های آنها را بر منافع‌شان غلبه بدهیم این یک پیروزی بزرگ است.
وی افزود: ما در مسیر یک حرکت بزرگ هستیم و قله‌‌‌های بزرگی پیش روی ما وجود دارد که باید با وحدت آن را فتح کنیم.
جانشین فرمانده کل سپاه تأکید کرد: رژیم‌های مستکبر و استکبار جایگاهی در جهان اسلام ندارند، نبرد با جهان استکبار را تا دستیابی به حقوق حقه ملت‌های مسلمان ادامه خواهیم داد. ما مصمم هستیم و هرگز در مسیر این جهاد بزرگ سست نخواهیم شد.
سردار سلامی بیان کرد: ما صاحب یک رهبر بزرگ هستیم که با حکمت‌های الهی و شناخت عمیق از سنت الهی و با نگرشی عمیق و ژرف به آیات الهی و تعالیم انبیاء و امامان معصوم راه سعادت جهان اسلام را به زیبایی هر چه تمام‌تر در نقشه راه امتی اسلامی ترسیم کرده است.
وی افزود: ما از ظرفیت‌های عظیمی در جهان اسلام برخورداریم که اگر این ظرفیت‌ها را بر هم گره بزنیم هندسه قدرت جهان را تغییر می‌دهیم.شما می دانید در منطقه غرب آسیا یا خاورمیانه یا به طور کلی جهان اسلام منابع انرژی عظیم جهان نهفته است. یک موقعیت ژئوپلتیک ممتاز و یک جغرافیای اعتقادی عمیق و آگاهی‌بخش که به انسان‌ها روح و حیات می‌بخشد و اراده آنها را برای رسیدن به هدف مستحکم می‌کند و در عین حال ملت‌های بزرگی که آگاه شدند و دیگر فرش قرمز زیر پای استعمارگران پهن نمی‌کنند.
جانشین فرمانده کل سپاه تأکید کرد: ما جنگ طلب نیستیم اما از ارزش‌های خود تا آخرین قطره‌های خون خود دفاع می‌کنیم و هرگز از پا نمی‌نشینیم. امید داشته باشید پیروزی‌ها نزدیک است و این سنت الهی است. خداوند مؤمنان را نصرت می‌بخشد به شرط آنکه مؤمنان در مسیر جهاد باشند هرچند کافران و مشرکان نپسندند.به دلیل کشتار کودکان یمن؛
سازمان ملل ائتلاف عربستان را در لیست سیاه قرارداد
جمعه 14 خرداد 1395 - 7:24:49
بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد با انتقاد شدید از ائتلاف نظامی عربستان، آن را به کشتن کودکان یمنی متهم کرد و گفت که این ائتلاف در لیست سیاه نیروهایی که حقوق کودکان را در جریان جنگ نادیده می‌گیرند، قرار گرفته است.
به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز پنجشنبه (13 خرداد ، دوم ژوئن) با انتشار گزارشی اعلام کرد: ائتلاف نظامی عربستان مسئول ۶۰ درصد از کودکان کشته و زخمی شده در یمن طی سال گذشته بوده و در جریان حملات این ائتلاف ۵۱۰ کودک کشته و ۶۶۷ کودک دیگر زخمی شده‌اند.
در این گزارش همچنین آمده است که ائتلاف عربستان مسئول نیمی از حملات نظامی به مدارس و بیمارستان‌ها در یمن بوده است.
به گزارش رویترز، دفتر نمایندگی عربستان در سازمان ملل متحد هنوز به این گزارش واکنشی نشان نداده است.
بان کی مون همچنین تاکید کرده است که "با افزایش و گسترش درگیری‌ها (در یمن)، خشونت علیه کودکان به طرز وحشتناکی افزایش یافت.
211

سلاح های ممنوعه امریکایی برای کشتار مردم یمن
پنج شنبه 2 اردیبهشت 1395 - 15:14:0
العالم - مدیر پروژه "سلاح و امنیت" در مرکز سیاست بین الملل امریکا تأکید کرد امریکا برای کشتار مردم یمن، سلاح های ممنوعه در اختیار عربستان سعودی قرار می دهد.
به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، " ویلیام هارتنگ " در مقاله ای در روزنامه "نیویورک تایمز" نوشت: باراک اوباما رئیس جمهوری امریکا در دیدار با مقام های کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس نباید مانند نشست سال گذشته در "کمپ دیوید" به آنها وعده قراردادهای سلاح را بدهد.
وی نتایج قراردادهای فروش سلاح از سوی امریکا به عربستان را مرگبار دانست و افزود: امریکا، سلاح هایی به قیمت 33 میلیارد دلار به این کشورها فروخت که خریدار اصلی آن ، عربستان بوده است.
هارتینگ افزود: ادعاهای واشنگتن مبنی بر اینکه قراردادهای فروش سلاح باعث تقویت امنیت همپیمانان این کشور با هدف تقویت ثبات سیاسی در خاورمیانه، می شود کاملا واهی است.
این در حالی است که عربستان همچنان به نقض آتش بس مورد توافق در یمن ادامه می دهد به طوری که توپخانه این کشور، منازل شهروندان در شهرهای "الغیل" و "المتون" واقع در استان الجوف را هدف قرار دادند.
همچنین هواپیماهای عربستانی به شهر "نهم" واقع در استان صنعا حمله کرده و منطقه "هیلان" از توابع شهر"صرواح" در استان مأرب را بمباران کردند.
درمقابل، نیروهای ارتش یمن و کمیته های مردمی به مواضع مزدوران عربستان در دره "حمه ثوابه" واقع در استان مأرب حمله کردند که در نتیجه آن شش مزدور کشته و 10 نفر زخمی شدند.
نیروهای یمنی همچنین ضمن پاسخ به اقدام مزدوران عربستان، مواضع آنها در "وادی نخلا" را هدف قرار دادند.
216-9


کشتار عربستان در یمن صدای پارلمان انگلیس رادرآورد

جمعه 17 اردیبهشت 1395 - 8:23:0
العالم - شماری از نمایندگان پارلمان انگلیس، دولت را به خاطر اتکا به منابع سعودی در خصوص تحقیقات پیرامون تخلف احتمالی از قوانین جنگ در یمن مورد انتقاد قرار داده و بازنگری در قراردادهای فروش اسلحه به ارتش سعودی را خواستار شدند.
به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، کمیته توسعه بین‌المللی مجلس عوام انگلیس در نامه‌ای به فیلیپ هاموند، وزیر خارجه، گفته ‌است که "قانع نشده‌اند" منابع دولتی سعودی در "موقعیتی مناسب" قرار دارند تا بتوانند در زمینه اتهام های مربوط به نقض قوانین بشردوستانه بین‌المللی توسط نیروهای ائتلاف به رهبری آن کشور در یمن تحقیق کنند.
به گزارش بی بی سی در این نامه آمده است که شواهدی از بمباران مناطق غیرنظامی توسط نیروهای ائتلاف علیه به گفته آنان "حوثی‌های وابسته به ایران" باعث طرح سئوالاتی جدی در مورد تصمیم دولت بریتانیا به ادامه فروش اسلحه به عربستان سعودی شده است.
کمیته توسعه بین‌المللی مجلس عوام در گزارشی که پیرامون جنگ یمن تهیه کرده گفته است که یکی از اصول معتبر قضایی این است که تحقیقات پیرامون اتهامات علیه یک فرد یا نهاد مشخص باید توسط تشکیلاتی مستقل صورت گیرد. در این گزارش آمده است: "ما نگران آن هستیم که ممکن است تحقیقاتی که به رهبری اعضای ائتلاف بین‌المللی انجام می‌شود پیشاپیش به این نتیجه برسد که اتهامات وارد شده بی‌اساس بوده است."

بمباران مناطق مسکونی یمن از سوی جنگنده های سعودی
در این گزارش همچنین آمده است که اگر این احتمال وجود داشته باشد که ادامه فروش اسلحه به عربستان سعودی باعث می‌شود انگلیس از قوانین بین‌المللی ناظر بر تجارت اسلحه تخطی کند، لازم است دولت از تحویل اسلحه به یکی از طرف‌های درگیر در جنگ یمن خودداری ورزد.
هاموند در پاسخ به نامه اعضای این کمیته نوشته است که دولت سعودی اخیرا یک گروه تحقیق نامرتبط با فرماندهی نیروهای ائتلاف را به منظور رسیدگی به اتهام نقض قوانین بشردوستانه منصوب کرده است. وزیر خارجه انگلیس افزوده است: "به اعتقاد ما لازم است پیش از طرح تشکیل هیئت مستقل تحقیق به این گروه جدید فرصتی داده شود تا ماموریت خود را دنبال و نتیجه آن را اعلام کند."
پیش از این نیزعفو بین‌الملل، از به کارگیری تسلیحات انگلیسی در یمن و تلفات غیرنظامی این جنگ ابراز نگرانی عمیق کرده بود. همچنین اسناد استفاده عربستان سعودی از سلاح های انگلیسی در حمله به یمن و هدف قرار دادن غیرنظامیان و تاسیسات حیاتی این کشور فاش شده بود اسنادی چون باقیمانده بمب ها و سلاح های موشکی درکوکبان و صنعا، به ویژه سلاح های مورد استفاده در تخریب کارخانه سرامیک سازی یمن که درتاریخ 23 سپتامبر 2015، مورد حمله قرار گرفته بود.
211-9


تجاوزسعودی ها به یمن و اسلحه فروشی انگلیس


جمعه 3 اردیبهشت 1395 - 22:7:0
العالم - مؤسسه " کمپین ضد تجارت اسلحه " (CAAT) فاش کرد که انگلیس از زمان آغاز تجاوز عربستان به یمن بیش از 3 میلیارد یورو اسلحه و مهمات به سعودی ها فروخته است .
به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، روزنامه گاردین چاپ انگلیس به نقل ازمؤسسه کمپین ضد تجارت اسلحه گزارش کرد: " دولت انگلیس از زمان آغاز تجاوزعربستان به یمن 122 مجوز فروش اسلحه و مهمات به نظام آل سعود صادر کرده است. قراردادهای تسلیحاتی انگلیس و عربستان شامل فروش بمب خوشه ای، موشک و ضدهوائی به ارزش یک میلیارد یورو، جنگنده و هواپیمای بدون سرنشین به ارزش یک میلیارد و 700 میلیون یورو و خودرو و تانک به ارزش نیم میلیارد یورو است. انگلیس و عربستان از سال 2010 تاکنون قراردهای تسلیحاتی به ارزش 7 میلیارد یورو امضاء کرده اند."
این در حالیست که درخواست ها از دولت انگلیس برای امتناع از فروش اسلحه به عربستان روز به روز بیشتر می شود؛ زیرا سعودی ها همچنان به بمباران مناطق مسکونی و نظامی یمن ادامه می دهند و سازمان های بین المللی بارها آل سعود را به ارتکاب جرایم و جنایت ضد بشری و جنگی متهم کرده اند.
روزنامه گاردین درادامه گزارش خود نوشت: " همه احزاب انگلیس کمیته ای را برای بررسی مساله فروش اسلحه به عربستان تشکیل داده اند ولی تاکنون هیچ مصاحبه ای با وزرائی که معتقد به پایبند نبودن عربستان به قوانین و معاهدات بین المللی در یمن هستند، آغاز نشده است. اگر با این وزراء مصاحبه شود ، احتمالاً مساله مشارکت نظامیان انگلیسی در تجاوز عربستان به یمن نیز مطرح خواهد شد ."
گاردین به نقل از"اندرو اسمیت" یکی از مسئولان کمپین ضد تجارت اسلحه بااشاره به اینکه حدود 6 هزار نفر در حملات هوائی عربستان به یمن کشته شده اند، نوشت : جنگنده هائی که عربستان در یمن به کار می برد مجهز به بمب های کُشندۀ ساخت انگلیس هستند، فروش اسلحه به نظام آل سعود همچنان ادامه دارد و دولت لندن هنوز از نظام سعودی حمایت می کند.
" تام بریک" سخنگوی امور خارجی حزب دمکرات های لیبرال نیز گفت: دولت به جای درپیش گرفتن سیاست " امکان انکار" اجازه می دهد که اسلحه و مهماتش به دست نیروهای ارتش سعودی بیفتد ارتشی که از این اسلحه در بمباران کورکورانه مناطق مسکونی استفاده می کند و مقابل چشم جهانیان قوانین بین المللی را نقض می کند.
وزارت کشور انگلیس در گزارشی اعلام کرده بود که احتمال اینکه عربستان در یمن مرتکب جنایت های جنگی شده و قوانین بین المللی را نقض کرده باشد ، وجود دارد.
گزارش های دیگر نیز حاکیست که عربستان و متحدانش در یمن از بمب های خوشه ای برای کشتار مردم و تخریب خانه ها، مدرسه ها، کارخانه ها و بازارها استفاده می کنند و جنگنده ها و بالگردهای سعودی به سوی مردمی که از مناطق سکونت شان فرار می کنند ، موشک و گلوله شلیک می کنند.
با وجود این گزارش ها ؛ وزارت امور خارجه انگلیس در بیانیه ای اعلام کرد که حملات هوائی عربستان در یمن نقض قوانین و معاهده های بین المللی به شمار نمی آید و نیازی به توقف صادرات اسلحه به عربستان نیست.
214-9


ایندیپندنت:
قدرت گرفتن القاعده در یمن با کمک آمریکا و انگلیس

شنبه 28 فروردین 1395 - 10:14:7
روزنامه انگلیس ایندیپندنت تاکید کرد که دخالت آمریکا و انگلیس باعث قدرت گیری شبکه القاعده در یمن و تکرار سناریوی عراق شد.
به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، "پاتریک کوبرن" خبرنگار ایندیپندنت در خاورمیانه روز شنبه در مطلبی نوشت: همانند عراق و سوریه ، یمن نیز شاهد تشکیل دولت کوچک القاعده است، در حالی که آمریکا و انگلیس در این کشورها دخالت مستقیم دارند.
کوبرن افزود: همانطور که داعش بر بخشهای بزرگی از عراق و سوریه تسلط دارد القاعده نیز بخش مهمی از یمن را تحت کنترل دارد، و این یعنی تکرار شکست آمریکا در "جنگ علیه تروریسم" که پس از 11 سپتامبر بهراه افتاد.
این خبرنگار انگلیسی خاطرنشان کرد: مهمترین دلیل شکست مکرر آمریکا و انگلیس در خاورمیانه، اعطای اولویت به هم پیمانی با عربستان و نظامهای پادشاهی حوزه خلیج فارس است.
به نوشته کوبرن، دخالت غربیها در یمن که در حمایت از عربستان صورت گرفت، نتایج ویرانگری داشت، بطوریکه باعث هرج و مرج و ویرانی و متلاشی شدن زندگی ملیونها یمنی شد، و شرایط مناسب برای رشد و توسعه گروههای سلفی و تکفیری مانند القاعده و داعش را فراهم کرد.
کوبرن افزود: بیش از یک سال است که جنگ عربستان با حمایت غربیها علیه یمن نتوانست منصور هادی را به حکومت بر صنعا برگرداند، و همچنان حوثیها (انصارالله) بر صنعا سیطره دارند و اوضاع به امضای آتش بس بلندمدت بین طرفین انجامید.
خبرنگار ایندیپندنت، برنده واقعی این وضعیت را هرج و مرج در یمن و القاعده دانست که توانسته است دولتی با مساحت 600 کیلومتر مربع در سواحل جنوبی یمن ایجاد کند، و مالیات بگیرد و حکومت کند.
کوبرن هشدار داد: دولتهای غربی عواقب وخیم جنگ عربستان علیه یمن را نفهمیدند، و یا تجاهل نمودند تا القاعده و داعش بر بخشهای بزرگی از خاورمیانه تسلط یافت.

پزشكان بدون مرز:
دفاع انگلیس از عربستان در یمن اهانت آميز است


سه شنبه 6 بهمن 1394 - 9:40:4
العالم - مدير عمليات سازمان پزشكان بدون مرز اعلام كرد كه ائتلاف سعودي در تجاوزگري خود به يمن قوانين جنگي را محترم نمي شمارد و دفاع وزير خارجه انگليس از اقدام عربستان در نقض قوانين انساني در يمن اهانت آميز است.
به گزارش پايگاه خبري شبكه العالم، راكيل ايورا در سخنان خود درپي حمله هوايي به 3 مركز پزشكي سازمان پزشكان بدون مرز در يمن افزود: تجاوزگري به يمن باعث مشكلات گسترده اي براي مردم آن کشورشده است. اين وضعيت نشان مي دهد كه طرفها مصونيت بيمارستانها و تاسيسات پزشكي را رعايت نكرده و محترم نمي شمارند. ما روزانه شاهد تبعات فاجعه بار اين وضعيت بر مردم هستيم كه در مناطق شاهد درگيري سرگردان مانده اند.
وي تاكيد كرد: هيچ چيزي از اين حملات در امان نمانده است؛ حتي بيمارستانها، درحالي كه تاسيسات پزشكي تحت حمايت واضح قوانين بين المللي انساني قرار دارد.
ايورا اظهارات اخير فيليپ هاموند وزير خارجه انگليس را كه هرگونه نقض عمدی قوانين بين المللي انسانی در يمن از سوی عربستان را رد كرد، اهانت آميز و بي پروا توصيف كرد.
وي تاكيد كرد كه سازمان پزشكان بدون مرز از كميته بين المللي بشر دوستانه خواهد خواست تا تحقيقات مستقلي را درباره حمله به بيمارستان شهاره در يمن به منظور روشن شدن حقيقت انجام دهد.
ائتلاف تحت فرماندهي سعودي از 10 ماه پيش با حمايت آمريكا و غرب، يمن را از زمين و هوا و دريا آماج حملات خود قرار داده است. اين حملات تاكنون به قرباني شدن بيش از هشت هزار يمني از جمله زنان و كودكان منجر شده است.
16 هزار يمني نيز در اين حملات زخمي شده اند.در واکنش به سخنان جان کری؛
احزاب یمنی:آمریکا حامی اصلی تجاوز به یمن است

دو شنبه 5 بهمن 1394 - 10:11:12
تشکل احزاب سیاسی یمنی در واکنش به سخنان جان کری با انتشار بیانیه ای تاکید کرد که آمریکا حامی نخست حملات و تجاوزگری به ملت یمن است.
به گزارش روز دوشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، در بیانیه تشکل احزاب سیاسی یمنی مخالف تجاوز، آمده است: هیات اجرایی این تشکل با دقت تمام تحولات یمن و پیامدهای آن در سطح محلی، منطقه ای و بین المللی و از جمله سخنان جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در خصوص حملات و تجاوزگری به یمن، در دیدار با وزیران امور خارجه کشورهای عضو شورای همکاری (خلیج فارس) در ریاض را پیگیری می کند و بدون شک آمریکا حامی نخست تجاوزگری و حملات به کشور ماست و این در بیانیه های مختلف و سخنرانی های ما همواره اعلام شده است.
در این بیانیه آمده است: ما در کادر رهبری هیات اجرایی تشکل احزاب سیاسی یمنی مخالف تجاوز، این سخنان را محکوم می کنیم. این سخنان زمینه را برای ارتکاب جنایات بیشتر علیه فرزندان ملت یمن و ادامه کشتار، ویرانی، آوارگی و مانع تراشی در برابر روند سیاسی که سازمان ملل متحد بر آن نظارت دارد، فراهم می کند.
در این بیانیه بر پنج نکته تاکید شده است؛
نخست: آمریکا را مسؤول همه پیامدهای قانونی و انسانی و اخلاقی این سخنان و مشارکت رسمی در تجاوز علیه یمن می دانیم.
دوم: از موسسه بین المللی (سازمان ملل متحد) و همه آزادگان جهان و کشورها و گروهها و افراد می خواهیم در برابر ادامه تجاوز علیه یمن و پیامدهای آن در همه سطوح، احساس مسؤولیت کنند.
سوم: از ملت های عرب، مسلمان و دولت هایی که تجاوزگری به یمن را محکوم کردند، می خواهیم خطرات علیه امت ما را درک کنند؛ خطراتی که با توجه به اقدامات قدرت های سلطه گر و استکبار جهانی به رهبری آمریکا در جهت خدمت به طرح صهیونیستی ـ آمریکایی در منطقه و مشارکت بسیاری از کشورهای منطقه در این طرح خصمانه که با ارزش ها و اصول و آرمان های ما به ویژه آرمان فلسطین تعارض دارد، آشکار شده است.
چهارم: همه فرزندان ملت یمن را به وحدت و همبستگی و حمایت از نیروهای ارتش و امنیتی و کمیته های مردمی و ادامه پشتیبانی از طریق تامین نیرو، پول و کاروان های مواد غذایی دعوت می کنیم تا شیوه ای که با آن طرح های جنایتکارانه علیه یمن در مدت بیش از 10 ماه خنثی شده است، ادامه یابد.
پنجم: از همه نیروهای سیاسی، انقلابی، سازمان ها و رسانه های مختلف و کاربران پایگاههای اجتماعی که مخالف تجاوزگری به یمن هستند، می خواهیم در سخنرانی های سیاسی و پیام های تبلیغاتی خود بر حملات ضد بشری سعودی ـ آمریکایی و بمباران مردم بی دفاع یمن متمرکز شوند.


در سفر کری به ریاض:
آمریکا از همراهی با عربستان در تجاوز به یمن خبر داد


شنبه 3 بهمن 1394 - 20:56:39
العالم - وزیر امور خارجه آمریکا در جریان سفر خود به ریاض و دیدار با مقام های بلند پایه سعودی باردیگر بر حمایت واشنگتن از حمله عربستان به یمن تاکید کرد.
به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، وزیر خارجه آمریکا روز شنبه در جریان سفر خود به ریاض، با ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه ، عادل الجبیر وزیر خارجه و محمد بن سلمان وزیر دفاع و جانشین ولیعهد عربستان دیدارهای جداگانه ای برگزار کرد.
گزارش خبرگزاری رسمی عربستان حاکیست که کری در دیدار با ملک سلمان در باره تحولات منطقه و بخصوص اوضاع سوریه تبادل نظر نموده و بر ضرورت واکنش به آنچه "دخالت ایران در امور داخلی دیگر کشورها" نامیده شده تاکید کردند.
وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس خبری با همتای عربستانیاش با بیان اینکه باید به حق سوریها در تعیین سرنوشتشان احترام گذاشت، گفت: من مطمئن هستم که داعش در آیندهای نزدیک متحمل شکست بزرگی در عراق و سوریه میشود.
کری بیان کرد: اولین چیزی که ما بر سر آن توافق کردیم روابط مهم میان آمریکا با کشورهای شورای همکاری خلیج فارس است و ما ادامه ارتباط در این روند را میستاییم. روابط میان واشنگتن و کشورهای حوزه خلیج فارس استراتژیک است، من بر این باورم که تغییرات سریع ایجاب میکند که ما سریعترعمل کنیم. ما در یمن با "شورشیان" و حوثیها و القاعده مواجه هستیم. همچنین باید گفت که و ما در خصوص یمن در کنار عربستان هستیم. همچنین ائتلاف ضد داعش وجود دارد و ما با شرکای خود برای تقویت نیروهای نظامی در عراق که قادر به بازپس گیری مناطق باشند، عمل میکنیم و به این تلاشها ادامه میدهیم.
وزیر خارجه آمریکا افزود: ما در ماههای آتی حملات شدیدی علیه مواضع داعش در عراق و همچنین در سوریه خواهیم داشت. من مطمئن هستم که داعش در آیندهای نزدیک متحمل شکست بزرگی در عراق و سوریه میشود. ما همچنین نگرانی خود را نسبت به مواضع ایران ابراز کردیم و میخواهیم که توافق به صورت کامل اجرا شود و به ایران اجازه دراختیار داشتن سلاحهای هستهای را نمیدهیم، ما همچنان نسبت به سیاستهای ایران نگران هستیم.
عادل الجبیرهم دراین کنفرانس خبری گفت: ما در دیدار با وزیر خارجه آمریکا مسائل منطقه و وضع یمن و نقش ایران درمنطقه را مورد بررسی قرار دادیم و این مذاکرات به صورت آشکار و با صراحت صورت گرفت و تطابقی در دیدگاههای ما وجود داشت.
لس آنجلس تایمز :آمریکا ضامن تاج و تخت سعودی ها

سه شنبه 22 دی 1394 - 21:30:5
العالم - روزنامه لس آنجلس تایمز نوشت که خاندان سلطنتی عربستان دیگر نمی تواند به آمریکا به عنوان ضامن تاج و تختش اعتماد کند.
به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، این روزنامه آمریکایی درتازه ترین شماره درگزارشی به قلم دویل مَک مَنِس نوشت: خاندان پادشاهی عربستان نگرانی دارد و روابطش با آمریکا به تیرگی گرائیده است.
منس که مدت ها گزارشگر لس آنجلس تایمز درخاورمیانه بود، با اشاره به اینکه روابط ریاض و واشنگتن به شکل بی سابقه ای شکننده شده است، افزود:علل نگرانی عربستان هم داخلی است و هم خارجی.عربستان از هر سو با دشمنانش احاطه شده، زیرا از شمال با خطر داعش مواجه است، در جنوب با انقلابیون شیعه یمن می جنگد و در مرزهای شرقی خود نیز با ترسناک ترین دشمن خود یعنی ایران مواجه است.
مقاله نویس این روزنامه آمریکائی طبق معمول روش شیطنت آمیزغربی ها تلاش کرد نقش گسترده عربستان در تروریست پروری وافروختن آتش فعالیت های ترور و کشتار در منطقه را پنهان سازد وبه این ترتیب درادامه نوشت: عربستان با مشکلات داخلی نیزمواجه شده و از ترس اقدام های خرابکارانه داعش و ایران تدابیری شدید برای سرکوب مخالفان شیعه و حتی سُنی اتخاذ کرده است.
به نوشته لس آنجلس تایمزکاهش شدید قیمت نفت نیز باعث کسری بودجه عربستان شده و این در حالیست که تعداد جمعیت این کشوردرحال افزایش است مردمی که به خدمات رایگان و مسکن دولتی و دیگر خدمات دولتی عادت کرده اند.
مک منس می افزاید: خاندان آل سعود گرفتار بحران " جانشینی پادشاه " نیز هستند و دیپلمات ها در گفتگوهای خصوصی خودشان ملک سلمان بن عبدالعزیز 80 ساله را به علت کهولت سن " آلزایمری" می نامند.
منس درادامه مقاله خود درباره اعدام شیخ نمر باقر النمرنوشت: عربستان اوایل ژانویه ناگهان از اعدام 47 عضو القاعده و فعال شیعه از جمله شیخ نمر خبرداد که اعدام آنها باعث آغاز اعتراضاتِ منتهی به قطع روابط دیپلماتیک ریاض و تهران شد.
مک منس یادآور شد : شاهزادگان سعودی قبلاً هر مشکل و اختلافی که با ایران پیدا می کردند ، به آمریکا پناه می بردند؛ ولی هم اکنون همه چیز تغییر کرده است زیرا آمریکا این بار به جای حمایت همیشگی از آل سعود اعلام کرد که نَه از سعودی ها به علت اعدام شیخ نمر و نَه از ایرانی ها به علت حمله به سفارت عربستان در تهران راضی نیست.
این نویسنده آمریکایی خاطرنشان کرد: مسئولان آمریکائی در گفتگوهای خصوصی نارضایتی خود از رفتارهای آل سعود را پنهان نکرده اند و مسئولان سعودی نیز عدم رضایت خود از آمریکا را پنهان نمی کنند.
مک منس به نقل از چارلز فریمن سفیر پیشین آمریکا در عربستان گزارش کرد: ما از مدتی پیش مساله تیرگی روابط آمریکا و عربستان را کنترل می کنیم روابطی که پیش از تشکیل دولت باراک اوباما شروع به تیره شدن کرده است.
فریمن گفت: روابط آمریکا و عربستان براساس منافع مشترک بود نَه ارزش های مشترک و در چند سال گذشته منافع مشترک این دوکشور خصوصاً درباره مسائل ایران و نفت دستخوش تغییرات بسیاری شده است.
مک منس در پایان مقاله خود نوشت:عربستان و آمریکا همچنان به همدیگر نیاز دارند ولی نیاز متقابل آنها در مقایسه با گذشته بسیار کمرنگ شده و شکاف اختلافات بین ریاض و واشنگتن در حال گسترش است.


تظاهرات گسترده یمنی‌ها ضد آمریکا و عربستان
جمعه 29 آبان 1394 - 18:58:4
مردم یمن در محکومیت اقدام امریکا در فروش سلاح به عربستان سعودی تظاهرات گسترده ای در صنعا پایتخت این کشور برگزار کردند.
به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، شمار زیادی از مردم یمن بعد از ظهر جمعه در پاسخ به دعوت کمیته عالی انقلابی این کشور با شرکت در تظاهرات گسترده ای، ارائه سلاح از سوی دولت امریکا به نظام متجاوز عربستان سعودی را محکوم کرده و این قراردادها را به سود مسلح کردن گروهک تروریستی داعش دانستند.
شرکت کنندگان در این تظاهرات با حرکت به سوی منطقه باب الیمن در صنعا، ضمن سر دادن شعار و حمل پلاکارد، قرارداد جدید آمریکا برای فروش سلاح و مهمات به رژیم آل سعود را محکوم کردند.
تظاهرکنندگان یمنی همچنین خواستار توقف تجاوز عربستان سعودی به مناطق مختلف کشورشان شدند.
هشت ماه از آغاز تجاوز ائتلاف عربی امریکایی به یمن تحت فرماندهی عربستان سعودی، می گذرد که در نتیجه آن شمار زیادی از شهروندان یمنی کشته شده و تأسیسات زیربنایی این کشور منهدم گردیده است.
سازمان دیده بان حقوق بشر نیز اخیرا توقف قرارداد فروش سلاح امریکا به عربستان، و تحقیق درباره حملات هوایی ائتلاف عربی امریکایی علیه شهروندان یمنی را خواستار شده است.

فراخوان تظاهرات علیه تجاوزگری صهیونیستها به یمن


پنج شنبه 14 آبان 1394 - 11:49:54
العالم - کمیته عالی انقلاب یمن از مردم این کشور خواست تا فردا جمعه در تظاهرات گسترده برای محکوم کردن مشارکت دشمن صهیونیستی در تجاوزگری به یمن و توطئه ها علیه این کشور شرکت کنند.
به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، این کمیته خواستار برگزاری این تظاهرات با شعار "خطر در رژیم اسرائیل و تاسیسات هسته ای دیمونای آن است و نه در باب المندب" شدند.
در بیانیه مطبوعاتی کمیته عالی انقلاب یمن آمده است: این تظاهرات بیانگر مخالفت کامل ملت یمن با مشارکت دشمن صهیونیستی در تجاوزگری علیه یمن است.
بیانیه در اشاره به اظهارات اخیر صهیونیستها درباره اهمیت باب المندب افزود: طمع ورزیهای صهیونیستها به طور کلی در یمن و به طور مشخص در باب المندب بر کسی پوشیده نیست و این رژیم با تمام توان در تلاش برای سیطره بر این منطقه راهبردی است.
این بیانیه یادآور شد: دشمن صهیونیستی اقدام های تحریک آمیز علیه کشورهای عربی و اسلامی به خاطر برخورداری آنها از انرژی صلح آمیز هسته ای می کند و این درحالی است که راکتور هسته ای دیمونا خطر بزرگی برای منطقه و جهان است زیرا راکتوری برای تولید سلاح هسته ای به شمار می رود.
کمیته عالی انقلاب یمن جنایت نسل کشی متجاوزان سعودی علیه ملت یمن را در راستای خدمت به مقاصد و منافع رژیم اسرائیل توصیف کرد و تظاهرات فردا را مخالفت قاطع با تجاوزگری سعودی- صهیونیستی و طرح های استعماری آن علیه یمن دانست.


پل هوایی اسرائیل برای کمک به عربستان درجنگ یمن
شنبه 11 مهر 1394 - 21:56:28
العالم - یک فروند هواپیمای بویینگ 747 نیروی هوایی رژیم اسرائیل حامل اسلحه ، موشک و سایر تجهیزات برای کمک به ائتلاف عربی به رهبری ریاض درجنگ علیه یمن در پایگاه خمیس مشیط در منطقه عسیر عربستان فرود آمد.
شبکه خبری "العالم" روز شنبه به نقل از منابع عربستانی اعلام کرد، این تجهیزات برای حمایت و پشتیبانی نیروی هوایی ائتلاف در حمله به مناطق مختلف یمن به کار گرفته خواهد شد.
منابع یمنی نیز با تأیید این خبر، تأکید کردند که رژیم صهیونیستی یک پل هوایی با پایگاه هوایی خالد بن عبدالعزیز در خمیس مشیط برای حمایت از عربستان و ائتلاف کشورهای عربی و تامین اسلحه، مهمات و موشک های مورد نیاز آن ایجاد کرده است.
یادآور می شود براساس گزارش منابع یمنی بر اثر اصابت موشک «اسکاد» ارتش یمن به بزرگترین پایگاه هوایی خمیس مشیط در استان عسیر عربستان در16 خرداد ماه، علاوه بر فرمانده نیروی هوایی عربستان، حدود 20 افسر اسرائیلی و بیش از 60 افسر و سرباز سعودی کشته شدند.
نیروهای مسلح یمن در آن زمان با اعلام حمله موشکی به پایگاه هوایی خالد بن عبدالعزیز در"خمیس مشیط" اعلام کردند که در این حمله شماری از فرماندهانی سعودی، آمریکایی و اسرائیلی که در پایگاه حضورداشتند کشته شدند.


پشتیبانی نظامی اسرائیل از عربستان در یمن + فیلم

دو شنبه 13 مهر 1394 - 12:49:46
گرفتار شدن عربستان سعودی در باتلاق یمن و ناکامی این کشور در رسیدن به اهداف خود، خشم و نگرانی رژیم اسرائیل را برانگیخته، به همین علت این رژیم مستقیما وارد نبرد یمن شده است.
به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، منابع محلی در منطقه عسیر در جنوب عربستان سعودی به شبکه العالم تاکید کردند هواپیمای نیروی هوایی اسرائیل سلاح و موشک و تجهیزات به پایگاه خمیس مشیط در عسیر برای حمایت از نیروی هوایی ائتلاف سعودی در تجاوز به یمن منتقل می کند.
این منابع گفتند رژیم اسرائیل پل هوایی با پایگاه خمیس ایجاد کرده است، تا مهمات و موشک های آن را تامین کند.
گرفتار شدن عربستان در باتلاق یمن و بی فایده بودن تجاوز این کشور برای رسیدن به اهدافش خشم و نگرانی رژیم اشغالگر اسرائیلی را برانگیخته است به همین علت مستقیما وارد نبرد شده است تا جایی که اقدام کشورهای ائتلاف عربستان علیه یمن و به طور مشخص هدف قرار دادن باب المندب با دستور اسرائیل و بعد از هماهنگی زیاد بین آن ها و نیروهای اسرائیلی صورت گرفته و اسرائیل به کشورهای شرکت کننده در تجاوز علیه یمن برای تسلط بر باب المندب و حفظ منافع صهیونیست ها چراغ سبز نشان داده است.
این همان چیزی است که ژنرال "بنی گانتس" رئیس سابق ستاد ارتش رژیم صهیونیستی اواخر سپتامبر گذشته در سخنرانی خود در موسسه سیاست خاور نزدیک واشنگتن با عنوان «امنیت ملی اسرائیل در شرایط متغیر منطقه» به آن اشاره کرد. وی در این سخنرانی به چالش های امنیتی مختلف رژیم صهیونیستی اشاره و تاکید کرد، چیزی که او را نگران می کند باب المندب و دیگر راههای دریایی است.
استقرار نیروهای اسرائیلی در جزایری که تل آویو از اریتره اجاره کرده است
در گزارش ها آمده است، این نگرانی باعث شده است رژیم اسرائیل در چند محور در تجاوز علیه یمن وارد شود تا جایی که نیروهای نظامی در جزایری مستقر کرده که تل آویو از اریتره اجاره کرده است. اسرائیل همچنین تجهیزات نظامی به پایگاههای خود در این کشور به منظور مقابله با هرگونه وضع فوق العاده، منتقل کرده است علاوه بر این به نیروهای ائتلاف عربستان در تجاوز به یمن مشاوره نظامی داده است.
در این حال منابع محلی در منطقه عسیر در جنوب عربستان تاکید کردند هواپیمای بویینگ 747 نیروی هوایی اسرائیل سلاح ها و موشک ها و تجهیزاتی از بندر عصب در اریتره به پایگاه خمیس مشیط در عسیر برای حمایت از نیروهای هوایی ائتلاف در تجاوز علیه یمن منتقل می کند.
ناظران معتقدند این اقدامات اسرائیل مطابق با اهداف عربستان در منطقه و به منظور تحقق اهداف آن و حفظ منافع تل آویو صورت می گیرد چرا که تنگه باب المندب را شریان حیاتی برای خود می داند.
اطلاعات و گزارش ها نشان می دهد تسلط بر تنگه باب المندب از هر طرفی که باشد ممکن است به منافع رژیم اسرائیل آسیب وارد و موجودیت آن را تهدید کند.
همه این ها باعث شده است رژیم اسرائیل در مقابل قرارداد تسلیحاتی به ارزش حدود یک میلیارد دلار شامل 30 هواپیمای نظامی و مجهز کردن یگان زرهی به 230 تانک، برای تقویت حضور خود در دریای سرخ نزدیک تنگه باب المندب، پایگاه نظامی در بندر مصوع مشرف بر دریای سرخ در اریتره احداث کند.
یک منبع نظامی مسؤول یمنی تاکید کرد نیروهای ارتش و کمیته های انقلابی یمن بر همه مناطق و پایگاهها در منطقه باب المندب تسلط دارند.
این منبع در مصاحبه با خبرگزاری یمن (سبأ) گفت ارتش و کمیته های انقلابی به عناصر القاعده و مزدوران سعودی هنگام تلاش برای پیشروی در برخی مناطق به سمت باب المندب با وجود پوشش گسترده هواپیماهای سعودی و کشتی های جنگی، تلفات زیادی وارد کردند و آن ها را به عقب راندند.
دفاع از مداوای تروریست های النصره در اسرائیل
پنج شنبه 13 خرداد 1395 - 22:38:58
العالم - رئیس اسبق موساد از معالجۀ تروریست های مجروح عضو جبهه النصره که علیه مردم سوریه می جنگند، در بیمارستان های اسرائیل دفاع کرد.
به گزارش پایگاه خبری العالم آفرایم هلیفی در گفت و گو با شبکه الجزیرۀ انگلیسی گفت که بهتر است با دشمن، رفتار انسانی داشته باشیم!
وی بدون اشاره به اهداف راهبردی و سیاسی رژیم صهیونیستی از معالجۀ تروریست های سوریه مدعی شد که مسایل انسانی باید در درجۀ اول اهمیت باشد.
وی بیان کرد که معالجۀ این مجروحان پیامدهای منفی برای اسرائیلی ها نخواهد داشت زیرا اوضاع سوریه به آنان اجازه می دهد تا کاری را انجام دهند که هیچ جای دیگر دنیا قادر به انجامش نیستند.
رئیس اسبق موساد در پاسخ به سؤال دیگری گفت که اسرائیل به صورت مستقیم از سوی القاعده هدف قرار نگرفته است.
هلیفی دربارۀ موضع اسرائیل نسبت به تحولات سوریه خاطرنشان کرد که سوریه تنها کشوری است که کلید صلح در منطقه به شمار می آید و تا کنون 6 نخست وزیر اسرائیل در امضای توافقنامۀ صلح با این کشور ناکام مانده اند.
وی با بیان این که مشکل فعلی سوریه، بین مردم این کشور نیستند مدعی شد که دخالت های خارجی باعث ایجاد مشکل در سوریه شده و اسرائیل مایل است سوریه در آینده سیاست های صلح و روابط حسنه با کشورهای همسایه اش را در پیش گیرد.
هالیفی همچنین افزود : وقت آن فرا رسیده که اسرائیلی ها با حماس مذاکره کنند زیرا گفت و گوی مستقیم با دشمن سرسخت باعث می شود که در نهایت، اصل زندگی مسالمت آمیز را بپذیرند.
202-9


دوستی گروههای مسلح در سوریه با اسرائیل


جمعه 2 بهمن 1394 - 15:13:12
روزنامه تایمز چاپ لندن با انتشار گزارشی از ادامه کمک های رژیم صهیونیستی به گروههای مسلح در سوریه به ویژه مداوای تروریست ها در بیمارستان های این رژیم خبر داد و نوشت: مخالفان مسلح سوریه، در پهنه دریایی مملو از دشمنان، دوستی با اسرائیل را می پذیرند.
به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، "کاترین فیلیپس" روز جمعه در مطلبی در روزنامه تایمز نوشت؛ یکی از عناصر مسلح سوری به نام علاء که زخمی شده و پایش را بر اثر بمباران هواپیماهای روسیه از دست داده، در یک بیمارستان در شمال اراضی اشغالی فلسطین تحت درمان است.
به نوشته فیلیپس، پای این فرد مسلح در یک منطقه تحت کنترل مخالفان مسلح و بدون وجود خدمات پزشکی قطع شد.
پزشکان بیمارستان های رژیم صهیونیستی، تأکید دارند که با توجه به قطع پای این عنصر مسلح و زخم های عمیق در پای دیگرش زندگی او در خطر است، و وی از چند هفته پیش تاکنون تحت مداوا است.
به نوشته کاترین فیلیپس، اسرائیل از دو سال پیش، اقدام به پذیرش عناصر مسلح مخالف دولت سوریه در بیمارستان هایش نمود. اما اغلب سوری هایی که در بیمارستان های این رژیم مداوا می شوند از عناصر مسلح مخالف دولت سوریه هستند.
فیلیپس بر این باور است که اقدام رژیم صهیونیستی در این زمینه کاملا زیرکانه و با هدف از بین بردن حس دشمنی با اسرائیل و کمک به افرادی صورت می گیرد که به عنوان مانعی بر سر تعامل میان این رژیم با دشمنانش از دهه ها پیش تاکنون بوده اند.


فیلم: خودرویی که اسرائیل در سوریه هدف قرار داد

شنبه 31 مرداد 1394 - 8:1:55
جنگنده های رژیم صهیونیستی پس از تجاوز دوباره به حریم هوایی سوریه، خودرویی را هدف قرار دادند.
به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، جنگنده های رژیم اشغالگر روز جمعه در قنیطره خودرویی عادی را هدف قرار دادند که بر اثر آن 5 نفر کشته شدند.
پیش از آن نیز جنگنده های رژیم صهیونیستی با تجاوز به سوریه یک سرباز سوری را کشتند و 7 تن را مجروح کردند.
گزارش خبرنگار العالم از قنیطره را ببینید:
برای دریافت فیلم، پس از راست کلیک روی آیکن دانلود گزینه save link as را انتخاب کنید.

برنامه اسرائیل برای تقسیم سوریه: علویستان و کردستان!

سه شنبه 25 اسفند 1394 - 15:23:54
وزیر جنگ رژیم صهیونیستی از حمایت این رژیم از تجزیۀ سوریه خبر داد و مدعی شد که حفظ وحدت این کشور آرزویی بیش نیست.
به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، به نقل از سایت "رأی الیوم"، موشه یعلون در جلسه مرکز تحقیقاتی بین المللی وودرُو ویلسون در واشنگتن از تشکیل مناطق خودمختار علوی نشین و کُردنشین در سوریه حمایت کرد و مدعی شد: "تلاش بشار اسد (رئیس جمهوری سوریه) و هر رهبر سیاسی دیگر برای حفظ وحدت سوریه آمال و آرزویی بیش نیست."
یعالون که قبل از این جلسه با آشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا دیدار کرده بود، اظهار داشت: "هیچ راهی برای یکپارچه و متحد ماندن سوریه وجود ندارد لذا ما باید به فکر یک نوع نظام فدرال باشیم و با کسانی که این نظام را می پذیرند، همکاری کنیم و با دیگران بجنگیم."
وزیر جنگ رژیم صهیونیستی ادعا کرد: "عملاً مناطق خودمختاری در منطقه وجود دارد. هم اکنون منطقه علویستان وجود دارد که تحت امر بشار اسد است و کردستان سوریه نیز از قبل وجود داشته است ولی تُرک ها در شمال (مقامات ترکیه) از وجود کردستان سوریه راضی نیستند اما کُردهای سوریه سرانجام به خودمختاری دست پیدا خواهند کرد و امکان دست یابی دروزی ها به خودمختاری نیز وجود دارد."
یعالون تشکیل منطقه خودمختار سُنی نشین را در سوریه به علت عدم اتحاد گروه هایی که سنی نامید، بعید دانست و گفت: "در سوریه گروه های سنی مختلفی همچون داعش، جبهه النصره، پیروان القاعده، نیروهای اخوان المسلمین و سنی های تجددخواه وجود دارند."
214-8افشای کمک تسلیحاتی آمریکا به عناصر مسلح در سوریه

جمعه 14 خرداد 1395 - 9:1:59
مرکز دیده بان حقوق بشر سوریه اذعان کرد که ائتلاف آمریکا برای گروههای مسلح در شمال استان ادلب، سلاح فرستاده است.
به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، این مرکز وابسته به مخالفان سوریه که مقر آن در لندن قرار دارد، تأکید کرد که سلاحهای مذکور از طریق هواپیما برای گروههای مسلح در شهر "مارع" فرستاده شده است.
کمک تسلیحاتی ائتلاف آمریکا به گروه های مسلح در حالی است که درگیریها در اطراف شهر "مارع" بین گروه های مسلح و داعش شدت بیشتری گرفته است.
به گفته منابع سوری، داعش دیگر گروههای مسلح را در شهر مارع محاصره کرده و خطوط امداد رسانی بین شهرهای مارع و اعزاز را قطع کرده است.


آتش داعش دامن ترکیه را خواهد گرفت
شنبه 2 اسفند 1393 - 12:5:18
روزنامه لبنانی با اشاره به تلاش های و اهداف آنکارا در حمایت تسلیحاتی و مالی از تروریست های داعش هشدار داد که آتش داعش دامن ترکیه را خواهد گرفت.
به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، روزنامه "السفیر" در مقاله ای درباره حمایت های ترکیه از داعش و پیامدهای خطرناک آن نوشت:
کمک های نظامی ترکیه به عناصر مسلح در شمال شهر حلب به پیشبرد سیاست های ترکیه در سوریه، منطقه و نیز به گروه های مورد حمایت آن مانند جبهه النصره و داعش کمکی نکرد.
اولین ضربه ای که ترکیه در عین العرب دریافت کرد آزادی این شهر از دست تروریست ها بود که این برخلاف خواست آنکارا بود زیرا رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه وعده سقوط این شهر را داده بود. موفقیت مبارزان کرد که آنکارا آنها را تروریست توصیف کرد به آزادی این شهر محدود نشد بلکه آنها توانستند ده ها روستای اطراف این شهر را نیز آزاد کنند.
دومین ضربه را ترکیه زمانی دریافت کرد که ارتش سوریه توانست بسیاری از روستاهای راهبردی در شمال حلب را از دست تروریست ها آزاد کند و راه امدادرسانی و تدارکاتی مخالفان مسلح را در داخل شهر حلب ببندد.
حلب تقریبا از دامنه رویاهای ترکیه خارج شده است، شهری که اردوغان آن را کلید تسلط بر سوریه و بلکه تقریبا به همراه احمد داود اغلو نخست وزیر خود بخشی از خاک ترکیه می دانستند، اکنون به کلیدی برای پاکسازی منطقه از تروریستها تبدیل شده است.
هشدارهای اردوغان درباره سقوط حلب به دست داعش با این هدف صورت می گرفت که او خواهان دخالت در حلب است؛ البته نه برای جلوگیری از افتادن آن به دست داعش، زیرا حلب کلیدی برای طمع ورزی های تاریخی ترکیه است، اما محاصره کردن آن و جلوگیری از رسیدن کمک ها از شمال ترکیه به عناصر مسلح سبب خواهد شد که ترکیه تحت تاثیر پیامدهای ناشی از آن قرار گیرد.
پس از درگیری های عین العرب برای همه به اثبات رسید که عناصر داعش از خاک ترکیه عبور کرده اند و با تنگ شدن عرصه بر عناصر مسلح در حلب و شمال آن تنها راهی که پیش روی آنها می ماند ورود به داخل ترکیه خواهد بود.
اتحاد بین آنکارا و الرقه (پایگاه و مرکز داعش) هر چقدر که طولانی باشد، سرانجام تروریست ها عازم داخل خاک ترکیه خواهند شد، به ویژه اینکه داعشی ها در ترکیه با محیط مناسبی مواجه می شوند. داعش هزاران حامی در خاک ترکیه دارد.
طولی نخواهد کشید که آنها درخواهند یافت که هیزم آتشی بوده اند که ترکیه برای پیشبرد تسلط خواهی خود افروخته است، که در نهایت به شکست، نافرجامی، ریخته شدن خون و ایجاد فتنه منجر شد.
تعجب انگیز نیست که ابراهیم قره غول سردبیر روزنامه ینی شفق که حامی حزب عدالت و توسعه است هشدار دهد که ترکیه به زودی در معرض حملات داعش خواهد گرفت و از این رو خواهان آمادگی ترکیه و اتخاذ تدابیر احتیاطی شده است.


80میلیون بشکه‌نفت داعش در ترکیه مصادره شد
پنج شنبه 27 آذر 1393 - 22:23:23
وزیر خارجه ترکیه، تأکید کرد که این کشور تاکنون 80 میلیون بشکه نفت سرقت شده توسط داعش را مصادره کرده است.
به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، "مولود چاووش اوغلو" روز پنج شنبه در جمع خبرنگاران اعلام کرد: ترکیه، از ابتدای سال جاری (2014) 80 میلیون بشکه نفت را که از چاه های مناطق تحت سلطه داعش استخراج شده بود، مصادره کرده است.
وی خبرهای مربوط به اقدام ترکیه در خرید بخشی از نفتی که داعش می فروشد را تکذیب کرد.
سازمان ملل، در ماه نوامبر گذشته، با انتشار گزارشی ترکیه را کشوری مهم در مجال انتقال نفت ِ قاچاقی اعلام کرد که داعش آن را به همراه مشتقاتش می فروشد.
این گزارش، پس از آن صادر شد که وزارت نفت سوریه، با شکایت از ترکیه، فاش کرد که بخشی از تولید نفت سوریه، از طریق میانجی گران به ترکیه فروخته شده است.
26

گفتگوی مرزبانان ترکیهای با عناصر داعش + فیلم

سه شنبه 2 دی 1393 - 13:38:46
فیلم منتشر شده از مناطق مرزی ترکیه و سوریه درباره گفتگوی شماری از مرزبانان ترکیهای با عناصر داعش، از نبود دشمنی بین طرفین پرده برداشت.
به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، عبور عناصر مسلح و تروریستهای خارجی از مرز ترکیه برای عضویت در گروه تروریستی داعش در سوریه همچنان ادامه دارد.
این فیلم همچنین فاش کرد که ارتش یکی از کشورهای عضو ناتو به راحتی با تروریستها مذاکره می کنند.
ترکیه همچنان خواستار ایجاد منطقه حائل داخل خاک سوریه و اعلام منطقه پرواز ممنوع بر فراز این کشور و براندازی نظام آن است.
ارتباط 3 هزار نفر در ترکیه با داعش

یک شنبه 28 دی 1393 - 7:57:44
سرویسهای اطلاعاتی در ترکیه از ارتباط حدود 3 هزار نفر در این کشور با گروه تروریستی داعش خبر دادند.
به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، سرویسهای اطلاعاتی ترکیه با اعلام این خبر تأکید کردند که باید همه این افراد را تحت کنترل قرار داد.
روزنامه "حریت" ترکیه با انتشار این گزارش نوشت: به همه سرویسهای امنیتی هشدار لازم در سطح "قرمز" داده شده است.
در این گزارش همچنین درباره حملات احتمالی به سفارتخانه کشورهای غربی در ترکیه توسط عناصر داعش هشدار داده شده است.
سرویسهای امنیتی ترکیه تأکید کردند که شهروندان غربی و زیرساختهای مربوط به کشورهای ناتو اهداف احتمالی این حملات هستند.


اتباع ترکیه ستون فقرات داعش هستند !

سه شنبه 23 دی 1393 - 12:37:15
مسؤولان ترکیه درباره عضویت اتباع این کشور در گروه های تروریستی هشدار دادند.
به گزارش شبکه خبری العالم، خبرگزاری "ال اچ وی" تأکید کرد، شمار اتباع ترکیه که به داعش می پیوندند در حال افزایش است و تعدادشان در حدود 12 هزار فرد مسلح تخمین زده می شود؛ بدین ترتیب می توان گفت که اتباع این کشور ستون فقرات داعش بشمار می روند.
"هاکان فیدان" رییس سازمان اطلاعات ملی ترکیه در نشست سالانه سفرای این کشور در جهان در آنکارا با توجه به این مطلب اعتراف کرد این احتمال وجود دارد شهرهای بزرگ ترکیه همانند پاریس مورد حملات مشابه قرار گیرند .
خبرگزاری مزبور به نقل از منابع نزدیک به گروه مخالف "فتح الله گولن"، تأکید کرد که نیروهای اطلاعات ترکیه در صدد انجام حملاتی علیه این گروه هستند تا از شدت فشار اروپا علیه خود به دلیل حمایت آنکارا از تروریسم بکاهند؛ و اتهام تروریست بودن را به این گروه نسبت دهند .
سازمان امنیت ترکیه اعلام کرد با استفاده از اطلاعات به دست آمده از سازمان اطلاعات ملی این کشور یک بمب دست ساز بسته شده به کپسول گاز، مقابل بازار مشهور منطقه پاشاک در استانبول را خنثی کرده است .
این سازمان همچنین تاکید کرد جمعه گذشته سه نفر را در هنگام ورود به یک بازار دیگر بازداشت کرده است که بمبهای دستی با خود حمل می کردند . بر اساس این گزارش، افراد بازداشت شده عضو یک گروه کرد مسلح نزدیک به حزب کارگران کردستان هستند؛ اما رسانه های گروهی ترکیه خاطرنشان کردند که این سه کرد عضو داعش بودند.
این سازمان امنیتی ترکیه جزئیات بیشتری در مورد یک زن انتحاری چچنی منتشر کرد، که هفته گذشته خود را در میدان "سلطان احمد" منفجر کرد.
از سوی دیگر پرفسور "اومیت اوزداگ" یکی از مهم ترین کارشناسان مسائل امنیتی در ترکیه و رییس مرکز تحقیقات قرن بیست و یکم فاش کرد که برخی از خانواده های ترکیه بطور کامل با تمام افراد خود برای نبرد در کنار داعش مهاجرت کرده اند و در الرقه سوریه سکنی گزیده اند.
یک نظرسنجی انجام شده در ماه گذشته در ترکیه نشان داد که در حدود 13 درصد اتباع ترکیه هوادار گروهک تروریستی داعش هستند، و بدین ترتیب این احتمال وجود دارد که میلیونها تبعه این کشور با داعش در داخل ترکیه در حال همکاری بسر می برند و یا تحرکات داعشی ها را تسهیل می بخشند.

مرکل: ترکیه به محل ترانزیت داعش تبدیل شده است


جمعه 17 بهمن 1393 - 16:8:14
صدر اعظم آلمان گفت که عناصر گروه تروریستی داعش از طریق ترکیه به سوریه و عراق می روند.
به گزارش پایگاه خبری العالم به نقل از سایت العهد، آنجلا مرکل صدر اعظم آلمان در سخنانی در برلین گفت: ترکیه ایستگاه ترانزیت سرازیر شدن عناصر گروه تروریستی داعش به عراق و سوریه است.
وی در عین حال گفت که همکاری بین ترکیه و آلمان برای توقف سرازیر شدن عناصر داعش از طریق خاک ترکیه به سوریه و عراق و همچنین هماهنگی با عراق به منظور کمک به این کشور در قالب ارسال تجهیزات غیرکشنده ادامه دارد.
این درحالی است که مسئولان احزاب مخالف در ترکیه و مطبوعات این کشور پیشتر بارها از نقش دولت ترکیه در ایجاد تسهیلات برای ورود عناصر تروریست به ترکیه و عزیمت آنها به خاک سوریه و عراق، آموزش و درمان این عناصر در بیمارستانهای ترکیه و ارسال سلاح برای آنها خبر داده بودند.

افشای شواهد جدید حمایت اردوغان از داعش


جمعه 30 آبان 1393 - 10:59:46
یکی از روزنامه های ترکیه اسناد و شواهد جدید دست داشتن دولت حزب عدالت و توسعه ترکیه به رهبری رجب طیب اردوغان در حمایت از گروه های تروریستی به ویژه داعش و ایجاد تسهیلات برای عبور آنان به سوریه را فاش کرد.
به گزارش روز جمعه پایگاه خبری شبکه العالم، روزنامه بیرجون ترکیه نوشت: نیروهای امنیتی و مقامات ترکیه، پیوستن شهروندان ترکیه به ویژه ساکنان منطقه حاج بایرام در آنکارا پایتخت ترکیه به تروریست های داعش را نایده می گیرند و این در حالی است که نیروهای امنیتی اسامی و مشخصات افرد پیوسته به داعش را در اختیار دارند.
این روزنامه افزود: فردی موسوم به مراد ابراهیم که گفته می شود مسوول فعالیت های سازمانی داعش در منطقه حاج بایرام است - با وجود انتشار اخبار فعالیت های وی در خصوص تبلیغ آشکار برای گروه داعش و جذب جوانان برای جنگیدن در صفوف داعش و پخش فیلم های اقدامات وحشیانه تروریستهای داعش برای جوانان منطقه - هنوز در این منطقه تردد دارد.
گفتنی است برخی از جوانان طرفدار داعش نیز پرچم های سیاه این گروهک را روز روشن در منطقه با خود حمل می کنند که بیانگر این است که دولت حزب عدالت و توسعه و نیروهای امنیتی، از اقدامات این گروه در آنکارا چشم پوشی می کنند.
این روزنامه خاطرنشان کرد: نیروهای امنیتی علیرغم شناسایی هویت 17 نفر از افرادی که به گروه داعش پیوسته و هر از گاهی برای جنگ در کنار گروه های تروریستی به سوریه می روند؛ هیچگونه تدابیر امنیتی در این منطقه اتخاذ نکرده اند.
این روزنامه افزود: 25 نفر از ساکنان حاج بایرام هنوز در صفوف این گروه تروریستی در سوریه می جنگند؛ در حالی که پیش بینی می شود بیش از 50 نفر از مناطق ماماک ، سینجان و کچی اورن آنکارا به این گروه پیوسته و به عملیات جنایتکارانه در سوریه مشغول هستند.
گفتنی است دولت حزب عدالت و توسعه از ابتدای بحران سوریه در پوشش های مختلف از گروه های تروریستی حمایت و شرایط نفوذ تروریستها به سوریه را تسهیل کرده و آنان را مورد حمایت تسلیحاتی مالی و آموزشی قرار داده است.
روزنامه دولتی الصباح عراق پیشتر فاش کرده بود که عناصر گروه داعش قبل از ورود به شهر موصل در شمال این کشور، در ترکیه آموزش نظامی دیده بودند.
منابع آگاه به روزنامه الصباح گفتند: عناصر گروه داعش پیش از ورود به موصل، در شهر غازی عنتاب ترکیه آموزش هایی دیده بودند.
این منابع افزودند: بودجه این پروژه را چندین طرف که بارزترین آنها عربستان، اسرائیل و قطر بود، تامین کرد و ابراهیم السامرائی ملقب به ابوبکر البغدادی تروریست و شاکر وهیب تروریست و همراهانش در این پادگانها دستکم دو سال آموزش دیدند.
این منابع تصریح کردند: پادگان های شهر غازی عنتاب، عناصر مسلح موسوم به ارتش آزاد سوریه و دیگر گروههای مسلح را آموزش دادند.
احزاب و مسئولان مخالفت در ترکیه نیز در ماههای اخیر به طور مکرر از ارتباط دولت اردوغان با گروه داعش و حمایت تسلیحاتی آنکارا از این گروه سخن گفته اند. آنها همچنین از درمان عناصر مسلح درحال نبرد در سوریه در بیمارستانهای مرزی ترکیه سخن گفتند.
برخی منابع نیز گفتند که دولت ترکیه محموله های نفت گروه داعش را بعد از تسلط این گروه بر برخی چاههای نفت سوریه و عراق، در بازارهای جهانی می فروشد.

چرا اردوغان از تحولات سوریه خشمگین است؟

چهار شنبه 21 آبان 1393 - 18:40:44
العالم - عضو ارشد حزب اتحاد دموکراتیک کردستان سوریه ضمن تاکید بر دخالت ترکیه در حوادث سوریه و حمایت این کشور از تروریست های داعش، از آزادی قریب الوقوع عین العرب به همت مبارزان کرد خبر داد.
"محمد ایبش" شامگاه چهارشنبه در گفت وگو با شبکه خبری العالم، با تاکید بر آنکه اظهارات "صالح مسلم" رئیس حزب دموکراتیک سوریه بدون دلیل و برهان نیست و مستند به اطلاعات موثق است و ثابت می کند ترکیه به گروهک تروریستی داعش در عین العرب و همچنین گروهک النصره که روی دیگر داعش در مناطق مختلف سوریه است، کمک می کند.
ایبش افزود: ترکیه تلاش می کند که امنیت و استقرار مناطق سوری نزدیک با مرز خود را با دلایل واهی متزلزل کند و هدف سران آنکارا از این اقدام برای همه مشخص است و ترکیه قصد دارد با حمایت از داعش و جبهه النصره نقش خود را در امور داخلی سوریه پررنگ کند.
وی تاکید کرد: البته این مساله بسیار بعید است وامکان ندارد که ما در حزب اتحاد دموکراتیک و جنبش جامعه دموکراتیک به ترکیه اجازه دخالت در مناطق خود را بدهیم و نیروهای دفاع مردمی نیز برای مقابله با هجوم به شهر عفرین آمادگی کامل دارند.
ایبش با اشاره به اوضاع فعلی عین العرب، افزود: درباره عین العرب نیز بر اساس اطلاعاتی که به ما رسیده نیروهای دفاع مردمی به کمک لشکر جبهه کردها و احرار سوریه، تروریست های داعش را خیابان به خیابان در عین العرب تعقیب کرده و طی چند روز آینده خبر آزادی این شهر به گوش شما خواهد رسید.
عضو ارشد حزب اتحاد دموکراتیک کردستان سوریه تاکید کرد: داعش و جبهه النصره، هر دو از تفکر و ایدئولوژی سلفی تکفیری برخوردارند و در این زمینه تفاوتی با هم ندارند.
وی ترکیه را متهم کرد که تلاش می کند این مفهوم را به کشورهای منطقه القا کند که از تروریست های داعش حمایت خواهد کرد. ایبش از کشورهای غربی نیز خواست که این موضوع را درک کنند که اردوغان برای دخالت در مسائل داخلی سوریه دچار نوعی "جنون" است.


حمایت اردوغان از النصره باعث اختلاف اعراب شد

دو شنبه 5 آبان 1393 - 14:47:12
اصرار رئیس جمهوری ترکیه بر حمایت از جبهه النصره، به دودستگی میان کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس منجر شد.
به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، خبرها حاکیست که رجب طیب اردوغان به تازگی موفق شده است آمریکا را قانع کند در مبارزه با تروریسم حساب جبهه النصره را از دیگر گروه های تروریستی جدا کند.
سایت خبری تحلیلی "رأی الیوم" به نقل از منابع خود تأکید کرد؛ اردوغان، هرگونه همکاری با ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش و گروه های تروریستی در عراق و سوریه را به مستثنی کردن جبهه النصره از عملیات مبارزه با تروریسم منوط و تاکید کرد در صورتی با ائتلاف بین المللی همکاری می کند که ائتلاف، سیاستی عملیاتی را در دستور کار قرار دهد که دولت سوریه به ریاست جمهوری بشار اسد، نتواند از آن بهره مند شود و این به معنی مستثنی کردن جبهه النصره از برنامه های ائتلاف بین المللی مبارزه با تروریسم در عراق و سوریه است.
دریافت اطلاعاتی مبنی بر همراهی آمریکا و شماری از کشورهای عضو ائتلاف با این درخواست اردوغان، خشم برخی از کشورهای عرب ِ حاشیه خلیج فارس که عضو ائتلاف هستند، را برانگیخت که از میان آن ها، می توان به اردن، قطر و امارات اشاره کرد.
در این میان، موضع عربستان، گنگ و نامشخص مانده است. هرچند که روابط عربستان و ترکیه، تیره است.
26

اذعان اردوغان به عضویت اتباع کشورش در داعش

پنج شنبه 16 مرداد 1393 - 8:55:16
دولت رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه به خدمت اتباع این کشور در گروه مسلح موسوم به "دولت اسلامی" (داعش) که در سوریه و عراق می جنگند، اذعان کرد.
به گزارش روز پنجشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، دولت ترکیه اعتراف کرد که گروه داعش حدود هزار شهروند ترک را با حقوق های بسیار اغوا کننده، برای جنگ در عراق و سوریه جذب کرده است.
روزنامه آمریکایی "وورلد تریبیون"(W_orld Tribune) در گزارشی به نقل از مسوولان ترکیه که نامی از آنها برده نشده، خاطرنشان کرد: این مسوولان به پارلمان اطلاع داده اند که حدود هزار شهروند ترک در کنار گروه داعش در حال جنگ هستند.
این روزنامه به نقل از مسوولان مزبور افزود: داعش حقوق های بسیار اغوا کننده به ترک ها پیشنهاد می دهد و جذب افراد در مساجد و مدارس و حتی در میان نیروهای امنیتی صورت می گیرد.
یکی از مسوولان خاطرنشان کرد که گروه داعش اقدام به جذب نیروها و افراد در تمام نقاط منطقه می کند و ترکیه از این امر مستثنی نیست.
روزنامه دولتی الصباح عراق چندی پیش فاش کرد که عناصر گروه داعش قبل از ورود به شهر موصل در شمال این کشور، در ترکیه آموزش نظامی دیده بودند.
منابع آگاه به روزنامه الصباح گفتند: عناصر گروه داعش پیش از ورود به موصل، در شهر غازی عنتاب ترکیه آموزش هایی دیده بودند.
این منابع افزودند: بودجه این پروژه را چندین طرف که بارزترین آنها عربستان، اسرائیل و قطر بود، تامین کرد و ابراهیم السامرائی ملقب به ابوبکر البغدادی تروریست و شاکر وهیب تروریست و همراهانش در این پادگانها دستکم دو سال آموزش دیدند.
این منابع تصریح کردند: پادگان های شهر غازی عنتاب، عناصر مسلح موسوم به ارتش آزاد سوریه و دیگر گروههای مسلح را آموزش دادند.
احزاب و مسئولان مخالفت در ترکیه نیز در ماههای اخیر به طور مکرر از ارتباط دولت اردوغان با گروه داعش و حمایت تسلیحاتی آنکارا از این گروه سخن گفته اند. آنها همچنین از درمان عناصر مسلح درحال نبرد در سوریه در بیمارستانهای مرزی ترکیه سخن گفتند.
برخی منابع نیز گفتند که دولت ترکیه محموله های نفت گروه داعش را بعد از تسلط این گروه بر برخی چاههای نفت سوریه و عراق، در بازارهای جهانی می فروشد.


عضو مخالفان سوریه اذعان کرد:
فروش سلاحهای وارداتی از ترکیه به داعش

دو شنبه 9 تیر 1393 - 15:6:48
عضو گروه موسوم به ائتلاف مخالفان سوریه با انتقاد از تک روی سران این گروه برخی طرفها را مسؤول گم شدن مقدار زیادی اسلحه دانست که از ترکیه وارد شده و به دست داعش رسیده است.
به گزارش روز دوشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، "میشل کیلو" به روزنامه "القدس العربی" چاپ لندن گفت: سلاح‌هایی به ارزش بیش از500 میلیون دلار وارد سوریه شد، اما به دلیل اختلاف‌ها و هرج و مرج گم شد.
وی افزود: سلاح هایی در کشورهای همسایه فروخته شد، به ویژه سلاح‌هایی که از ترکیه آمده بود به ترکیه بازگشت و در آنجا فروخته شد.
میشل کیلو خاطرنشان کرد: سلاح‌هایی هم از عراق آمد و در عراق فروخته شد.
کیلو اظهار داشت: دلالان جنگ وجود دارند، اشخاصی که خانه می سازند تا اموال را در آنجا انبار کنند. اموال ، نفت و گندم مردم سوریه را دزدیدند و اکنون به تجارت اسلحه مشغولند.
کیلو با انتقاد شدید از سران ائتلاف گفت: شکست های مخالفان بخاطر تک روی در تصمیم گیری‌ها، نبود دیدگاه راهبردی و برنامه سیاسی و همچنین بخاطر تفکری است که به درگیری و رقابت و جدایی و اختلاف متکی است.
کیلو تأکید کرد: بر اساس این تفکر، سران ائتلاف بدون مشورت یا کار گروهی یا مراجعه به کسی، مخفیانه و به صورت انفرادی تصمیم می گیرند.
کیلو با اذعان به بی توجهی سران ائتلاف به وضعیت انسانی در سوریه، گفت: کسانی که با یکدیگر منازعه می کنند، به سرنوشت مردم سوریه بی اعتنا هستند. شاید از آنها و آرزوهایشان سخن بگویند اما سرنوشت مردم سوریه خیلی برای آنها مهم نیست. زیرا اگر مهم بود برنامه ای برای پایان دادن به دعواهایشان داشتند.
وی افزود: مردم سوریه آواره می شوند و به غیر از برخی از سازمان های بین المللی، کسی به آن اعتنا ندارد. نمایندگان کشورهای لبنان، ترکیه و عراق که مردم سوریه به آنجا پناهنده شده اند به آنها اهتمام دارند، اما ائتلاف تقریبا کاری برای آنها انجام نمی دهد. هر کس که مسائل سوریه را دنبال می کند با این سؤال مواجه می شود که آیا سوری هایی وجود دارند که ائتلاف به آنها خدمت کند، و جواب تا حد زیادی منفی است.

رسیدن عناصر داعش به مرزهای ترکیه


شنبه 14 تیر 1393 - 13:22:51
کنترل "داعش" بر شماری از مناطق مرزی عراق و سوریه و گسترش دامنه فعالیت این گروه تروریستی و رسیدن آن به دروازه های ترکیه، برخی مسؤولان این کشور را نگران کرده است.
به گزارش روز شنبه پایگاه خبری شبکه العالم، درحالیکه تا پیش از این مرزهای ترکیه به عنوان یکی از گذرگاه های اصلی عبور گروه های تروریستی به داخل سوریه و ارسال تجهیزات و مهمات برای آنها بود، اما این کشور از تحولات کشورهای همجوار خود در امان نیست، زیر گروه داعش بر مناطق مرزی استان نینوای عراق در نزدیک مرز با ترکیه کنترل یافته است.
خبرها حاکی است که این مناطق به طور کامل به دست گروه داعش افتاده است و این گروه همچنین بر شماری از مناطق مرزی در شمال سوریه تسلط دارد که بارزترین آنها، شهرهای رقه، جرابلس، تل ابیض، صرین، منبج، اکثار و معان در نزدیک اعزاز است.
اعزاز و مناطق دیگری در حومه حلب نیز صحنه نبردهای گروههای مسلح با یکدیگر برای کنترل بر مناطق شمالی است و این گروهها به طور مداوم در تلاش برای گسترش نفوذ و سیطره خود با هم درگیرند.


افشای ابعاد تازه رسوایی ترکیه درحمایت از داعش


سه شنبه 17 تیر 1393 - 11:34:59
روزنامه ایدینلیک ترکیه فاش کرد که گروهی از افسران بازنشسته ترک که در فرماندهی نیروهای یگان ویژه فعالیت می کردند با اطلاع نخست وزیر این کشور به صف تررویست های داعش پیوسته اند و یک شرکت ترکیهای از این گروه تروریستی پشتیبانی نظامی می کند.
به گزارش روز سه شنبه پایگاه خبری شبکه العالم، این روزنامه ترکیه ای تأکید کرد: دوستان این افسران بعد از برقراری تماس با آنها، از موضوع جنگیدن آنان به همراه تررویست های داعش مطلع شدند. این افراد در مقابل درآمدهای کلان و با اطلاع دستگاه اطلاعاتی ترکیه به تروریست ها در سوریه پیوسته اند.
یک افسر بازنشسته ترک در گفت و گو با ایدینلیک گفت: این اقدام که توسط دستگاه اطلاعات ترکیه هماهنگ شده، هنگام اجرای عملیات نظامی علیه لیبی فاش شد زیرا در آن زمان تعدادی از افسران ترکیه ای جلوی دوربین رسانه ها قرار گرفتند و مصاحبه کردند.
این شخص خاطرنشان کرد که مشارکت درجه داران ترک در جنگ سوریه و قرار گرفتن آنها در صف تروریست ها و به خصوص حملات علیه شهرک ارمنی نشین "کسب" در حومه لاذقیه با هماهنگی کامل دستگاه اطلاعاتی و ستاد مشترک ارتش ترکیه صورت گرفت، و اگرچه این افراد برای شناخته نشدن نقاب به چهره داشتند اما بعد که تعدادی از آنان نقاب های خود را برداشتند هویت آنان فاش شد.
منابع نظامی ترکیه نیز در گفت و گو با روزنامه ایدینلیک تاکید کردند افرادی که در حال حاضر در صف گروهک های تروریستی در سایر کشورها می جنگند در آینده خطری برای ترکیه خواهند شد.
از سوی دیگر منابع آگاه در ترکیه از پشتیبانی نظامی شرکت تجاری یکی از فرماندهان بازنشسته این کشور از گروه های تروریستی خبر می دهند. این شرکت قطعات یدکی اسلحه، سلاح سبک و هرگونه مهماتی به غیر از سلاح سنگین را برای تررویست های داعش فراهم می آورد.
ایدینلیک ماه گذشته نیز فاش کرد که دستگاه اطلاعات ترکیه به دستور دولت رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، برای تروریست های سوریه اسلحه فرستاده است و گروه های تروریستی در دو هفته اخیر از این سلاح ها علیه واحدهای ارتش ترکیه استفاده کرده اند.درمان تروریستهای داعش در بیمارستانهای ترکیه
چهار شنبه 28 خرداد 1393 - 13:4:35
نماینده حزب جمهوری خلق ترکیه در پارلمان نخست وزیر این کشور را به تسلیح گروه موسوم به "دولت اسلامی در عراق وشام" (داعش) متهم کرد و گفت: برخی از بیمارستان های دولتی ترکیه نیز پذیرای افراد مسلح زخمی شده در سوریه است.
به گزارش روز چهارشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، "رفیق اریلماز" اظهار داشت: عناصر شبکه القاعده به طور گسترده در ترکیه هستند.
به گفته اریلماز، یک شهروند ساکن استان "اسکندرون" با او تماس گرفته و گفته است: من نمی توانم برای عمل جراحی در بیمارستان نوبت بگیرم، زیرا این بیمارستان درحال خدمات رسانی پزشکی به عناصر افراطی است.
وی به روزنامه جمهوریت ترکیه گفت: من با چشم خودم انتقال یکی از تروریست های مجروح در سوریه به بیمارستان شهر یایلاداغ در ترکیه را شاهد بوم. این فرد در شهر کسب در ریف لاذقیه در شمال سوریه مجروح و با یک دستگاه خودرو به این بیمارستان انتقال یافت. رانندگی این خودرو را یک فرد با پوشش یونیفورم پلیس ترکیه برعهده داشت.
اریلماز خاطرنشان کرد: هیأتی از حزب جمهوری خلق ترکیه از منطقه مرزی شهر یایلاداغ - درپی حمله به شهر کسب- بازدید کرد و یکی از اهالی منطقه گفت که نیروهای ژاندارمری ترکیه یک روز قبل از حمله به شهر کسب شماری از خودروی حامل افراد (مسلح) را متوقف کرده و تلاش کردند تا آنها را بازرسی کنند؛ ولی این افراد مخالفت کردند و سپس فرمانده نیروهای ژاندارمری درپی یک تماس تلفنی- این خودروها را رفع توقیف کرد.
اریلماز به انتقال عناصر مسلح به سوریه از طریق خاک ترکیه از سه سال اخیر اشاره کرد و اظهار داشت که این روند را می توان به وضوح در فرودگاهها شاهد بود.
این نماینده افزود که خودش با جنگجویان چچنی سوار بر یک هواپیما از شهر استانبول به استان اسکندرون پرواز کرده است.
به گفته اریلماز، اعضای حزب جمهوری خلق در شهر الریحانیه به او گفتند که فرماندار این شهر 1500 وعده غذایی آماده کرده که برای افراد مسلح فرستاده شده است و فرمانداری هیچ توضیحی دراین باره ارایه نکرده است.
"محمد علی ادیب" اوغلو از دیگر نمایندگان حزب خلق جمهوری ترکیه نیز گفت: گروه داعش ارتباط قوی با دولت ترکیه دارد به گونه ای که نفت سرقتی خود از سوریه را می فروشد. این گروه نفت را از طریق خطوط سری به اسکندرون،غازی عنتاب، اورفا و شهر کیلیس منتقل و آن را به دولت اردوغان می فروشد و سود تقریبی 800 میلیون دلاری را از این راه به جیب می زند.
وی افزود: عناصر مسلحی که از اروپا، آسیا، روسی، چچن و سایر کشورها آمده اند، از طریق ترکیه وارد سوریه و عراق می شوند و یکهزار ترک به این عناصر مسلح برای عبور از مرز و ورود به سوریه و عراق کمک می کنند، تا به سایر تروریست ها ملحق شوند. امکان ندارد که عملیات انتقال این عناصر مسلح به سوریه، بدون آگاهی نهادهای اطلاعاتی ترکیه انجام شود.


اعتراض نماینده ترکیهای به حمایت این کشور از داعش و النصره
یک شنبه 18 آبان 1393 - 13:38:0
نماینده پارلمانی حزب جمهوریخواه خلق ترکیه اعلام کرد : آژانس بین المللی هماهنگی و همکاری ترکیه (تیکا) از مؤسسات طرفدار گروه تروریستی داعش حمایت مالی می کند.
به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، "تورگوت دیبِک" درخواستی به دولت ترکیه برای توضیح مساله حمایت مالی تیکا از مؤسسات و مراکز طرفدار داعش ارائه کرده است.
سایت خبری " اودا تی وی" ترکیه به نقل از دیبک تأکید کرد: مؤسسه فرهنگ، آموزش و پرورش به علت حمایت از دو گروه تروریستی داعش و جبهه النصره بسته شده است، و دولت باید توضیح بدهد که این مؤسسه نیز در میان دیگر مؤسساتِ واقع در کوزوو از حمایت مالی تیکا برخوردار بوده است یا نَه و چه مقدار کمک مالی دریافت کرده است .
دیبک افزود : نعمان کورتولموش معاون نخست وزیری ترکیه در پاسخ به درخواست ما از اعلام اسامی مؤسساتِ برخوردار از حمایت مالی تیکا امتناع کرد تا واقعیت حمایت مالی تیکا از تعداد زیادی از مؤسساتِ طرفدار داعش و جبهه النصره فاش نشود.
نماینده حزب جمهوریخواه خلق در پارلمان اعلام کرد: نعمان اذعان می کند که 3 هزار یورو به مؤسسه فرهنگ، آموزش و پرورش و 45 هزار یورو به مؤسسه اوقاف استانبول پرداخت شده است در حالی که این دو مؤسسه از جبهه النصره و داعش حمایت می کردند و به همین دلیل بسته شدند.
"ابراهیم ایهان" نماینده پارلمانی حزب دمکراتیک خلق ترکیه نیز دیروز اعلام کرد که دولت ترکیه مردم این کشور را می کشد، ولی از داعش حمایت می کند .
داعش های ترکیه در سوریه چه می کنند؟


جمعه 9 آبان 1393 - 22:50:21
گزارش های خبری از سوریه حاکی است که فرماندهان بسیاری از گروههای زیرمجموعه داعش در شهر عین العرب را اتباع ترکیه تشکیل می دهند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه العالم به نقل از روزنامه سعودی"الحیات"، اطلاعات واصله از طریق دو خبرنگار نزدیک به نیروهای مردمی کرد در شهرهای عین العرب و راس العین سوریه در نزدیک مرز با ترکیه حاکی است: گروه های بسیاری تحت لوای سرکردگان ترک داعش در این دو شهر سوری می جنگند.
براساس اطلاعات موجود، اتباع ترکیه حضوری برجسته در این درگیری ها دارند و بسیاری از گروه ها تحت امر سرکردگان ترک داعش می جنگند. شنود تماس های خاص سرکردگان داعش نشان می دهد که سرکردگان ترک، عملیات نظامی نیروهای خود را فرماندهی می کنند.
الحیات همچنین گزارش داد: روزنامه " تودی زمان" چاپ ترکیه که به زبان انگلیسی منتشر می شود، اخیرا تحقیقاتی را درباره فعالیت برخی از سازمان ها در ترکیه منتشر کرد که در پوشش خیریه، اقدام به جمع آوری کمک برای عناصر مسلح در سوریه و عراق می کنند.

آمریکا: داعش نفت خود را از طریق ترکیه می فروشد

جمعه 2 آبان 1393 - 10:30:24
وزارت خزانه داری آمریکا اذعان کرد که گروه تروریستی داعش محموله های نفت خود از سرقت چاههای نفت عراق و سوریه را از طریق ترکیه به فروش می رساند.
به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، دیوید کوهن معاون امور مبارزه با تروریسم و اطلاعات مالی وزارت خزانه داری گفت: گروه داعش به طور بی سابقه از طریق منابع مختلف کسب درآمد می کند. گروه داعش متکی به پول هایی کسانی نیست که خارج از مرزها با این گروه کمک می کنند بلکه درآمد خود را از فعالیت های مجرمانه و تروریستی داخلی بدست می آورد.
وی گفت: داعش روابط ریشه داری با دلالان بازار سیاه در منطقه دارد و نفت را استخراج می کند و به قاچاقچیان سوخت می فروشد و این قاچاقچیان نفت را در بشکه های کوچک از طریق یک شبکه متنوع از راهها منتقل می کنند. براساس اطلاعات ما، داعش نفت را با قیمت های بسیار پایین به گروهی متنوعی از واسطه ها از جمله ترکیه (که این نفت را بار دیگر می فروشد) و کردها که بار دیگر آن را به ترکیه می فروشند، به فروش می رساند.
روزنامه آمریکایی "وورلد تریبیون"(W_orld Tribune) چندی پیش در گزارشی به نقل از مسوولان ترکیه که نامی از آنها برده نشد، خاطرنشان کرد: این مسوولان به پارلمان اطلاع داده اند که حدود هزار شهروند ترک در کنار گروه داعش در حال جنگ هستند.
احزاب مخالف دولت ترکیه نیز بیستم مهرماه با تظاهرات در آنکارا، تاکید کردند که ترکیه با خرید نفت قاچاق از داعش، به تروریستهای این سازمان در عراق و سوریه کمک میکند.
در این تظاهرات که توسط احزاب مخالف برگزار شد، سیاست های خصمانه دولت حزب عدالت و توسعه در قبال ملت های منطقه محکوم شد. تظاهر کنندگان علیه سیاست دولت در قبال کردهای شهر عین العرب و پشتیبانی از گروه های تروریست در سوریه به ویژه داعش، شعار دادند.
احزاب مخالف در ترکیه از حمایت تسلیحاتی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه از گروه داعش و سایر گروههای مسلح در سوریه و درمان مجروحان این گروهها در بیمارستانهای ترکیه سخن گفته اند.
منابع خبری عراقی نیز پیشتر از آموزش عناصر مسلح در پادگانهای ترکیه از جمله در شهر غازی عنتاب برای اعزام به سوریه و عراق خبر داده بودند.
بولنت تزجان نایب رئیس حزب جمهوری خلق ترکیه اخیرا تاکید کرد که اسناد نشان دهنده خیانت حزب عدالت و توسعه به ترکیه است.
وی گفت: " رجب طیب اردوغان رئیس جمهور و " احمد داود اوغلو " نخست وزیر ترکیه خواهان ارائه اسنادی شده اند که دست داشتن دولت حزب عدالت و توسعه از گروه داعش را اثبات کند و حزب خلق این اسناد را دراختیار دارد".


ترکیه توافق درباره استفاده از اینجرلیک علیه داعش را تکذیب کرد

سه شنبه 22 مهر 1393 - 12:9:38
معاون نخست وزیر ترکیه توافق درباره استفاده از پایگاه نظامی اینجرلیک علیه گروه تروریستی داعش را تکذیب کرد.
به گزارش روز سه شنبه پایگاه خبری شبکه العالم، "بولنت آرینچ" معاون نخست وزیر ترکیه گفت هیچ توافقی با طرفهای دیگر درباره پایگاه هوایی اینجرلیک واقع در استان اضنه جنوب این کشور وجود ندارد.
وی پس از پایان نشست هیات وزیران در آنکارا در کنفرانس خبری افزود: هیچ نکته جدیدی درباره استفاده از پایگاه اینجرلیک در حملات هوایی به داعش وجود ندارد.
آرینچ خاطرنشان کرد که ترکیه در مرحله تصمیم گیری درباره آموزش و مجهز کردن جنگجویان سوری (تروریستها) است و هیچ چیز دیگری غیر از همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم وجود ندارد.
وی ادعا کرد: تمایل داریم سوری ها را آموزش بدهیم نه خارجی ها را و معتقدیم که باید از مخالفان واقعی در سوریه حمایت کنیم و مکان و امکانات و شرایط هنوز مشخص نشده است.
معاون داود اوغلو تصریح کرد آنکارا به مذاکرات خود با واشنگتن درباره تشکیل منطقه حائل امن، اتخاذ تدابیر امنیتی مشترک و پرداختن به همه نکات مهم در این زمینه به منظور جلوگیری از فعالیت های تروریستی داعش ادامه می دهد.


مُهرهای ترکیه در گذرنامه های اعضای داعش+ویدئو

چهار شنبه 30 مهر 1393 - 10:22:16
گذرنامه های بدست آمده از عناصر گروه تروریستی داعش نشان می دهد این گذرنامه ها ممهور به مهرهای دولت ترکیه است که این امر بار دیگر، دست داشتن دولت ترکیه در انتقال تروریست ها به سوریه را ثابت می کند.
به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم به نقل از سایت "دولت القانون"، یک خبرنگار به نام استوارت رامسِی در گزارشی از منطقه عین العرب درمرز سوریه با ترکیه فاش کرد: گذرنامه های اتباع خارجی که از ترکیه به سوریه رفته اند و به داعش پیوسته اند ، حاوی مُهرهای ترکیه است.
رامسی افزود: نیروهای کُردی که در منطقه رأس العین نزدیک شهر عین العرب ( شمال سوریه) با داعش می جنگند، این گذرنامه ها را به دست آورده اند و این گذرنامه ها متعلق به چند کشور است و کارت های شناسائی تعدادی از اعضای داعش نیز به دست کُردها افتاده است.
مهرهای این گذرنامه ها بار دیگر ثابت می کند که دولت ترکیه در انتقال تروریست های خارجی از خاک خود به سوریه دست دارد؛ تروریست هائی که نهایتاً به داعش می پیوندند و مرتکب هر جرم و جنایتی می شوند.
ترکیه همچنان از پیوستن به ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا برای جنگ با داعش امتناع می کند.
رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز یکشنبه این هفته با ارسال اسلحه و مهمات برای کُردهایِ تحت محاصرۀ داعش در شهر عین العرب مخالفت کرد.استقبال آمریکا از آموزش تروریست ها در خاک ترکیه

دو شنبه 21 مهر 1393 - 12:34:15
وزیر دفاع آمریکا از ترکیه به دلیل آموزش دادن تروریست ها تحت عنوان "مخالفان میانه رو سوریه، در خاک ترکیه تشکر کرد.
به گزارش روز دوشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، چاک هگل از عصمت ییلماز وزیر دفاع ترکیه به علت پشتیبانی از ائتلاف ضد داعش تشکر کرد.
خبرگزاری آناتولی ترکیه به نقل از جان کربی سخنگوی پنتاگون گزارش داد : هگل در تماسی تلفنی از همتای تُرکیه ای خود به علت پیشنهاد دولت آنکارا مبنی بر آموزش دادن به "مخالفان میانه رو" (تروریست های فعال در سوریه) در خاک ترکیه ، تشکر کرد .
پیشتر، کاخ سفید و ریاض هم پس از اعلام تشکیل ائتلاف به اصطلاح ضد داعش، از تصمیم خود برای آموزش و تسلیح تروریستها تحت عنوان "مخالفان میانه رو" در خاک عربستان، و اعزام آنان به سوریه خبر داده بودند.


اعتراض به سرقت ترکیه و داعش از نفت عراق

دو شنبه 21 مهر 1393 - 22:53:35
احزاب مخالف دولت با تظاهرات در آنکارا، تاکید کردند که ترکیه با خرید نفت قاچاق از داعش، به تروریست‌های این سازمان در عراق و سوریه کمک می‌کند.
به گزارش خبرنگار شبکه العالم در آنکارا، در این تظاهرات که توسط احزاب مخالف برگزار شد، سیاست های خصمانه دولت حزب عدالت و توسعه در قبال ملت های منطقه محکوم شد. تظاهر کنندگان علیه سیاست دولت در قبال کردهای کوبانی و همچنین پشتیبانی از گروه های تروریست در سوریه به ویژه داعش، شعار دادند.
یکی از تظاهرکنندگان در این خصوص به شبکه العالم گفت: آن چه در عین العرب (کوبانی) می گذرد، جنگ امپریالیستی ضد مردم منطقه است. ما با کردهایی که در کوبانی می جنگند همبستگی کرده و با جان و دل از آن ها پشتیبانی می کنیم.
یکی دیگر از تظاهر کنندگان گفت: سیاست های حزب عدالت و توسعه، ترکیه را به محور شر در منطقه تبدیل کرده است. سیاست های کشورمان بر اساس ایجاد فتنه های طائفه ای و مذهبی در جهت تامین منافع سیاسی استوار شده است.
احزاب مخالف دولت، با ادامه تظاهرات و اعتراضات، حمایت دولت عدالت و توسعه از تروریسم به ویژه گروه تروریستی داعش را محکوم و تاکید کردند که دولت ترکیه، با خرید نفت قاچاق و سرقتی داعش از کشورهای عراق و سوریه، با این گروه تروریستی همکاری می کند.
یکی از فعالان ِ تحصن کننده، در این خصوص به خبرنگار شبکه العالم گفت: آن چه در سوریه می گذرد، فاجعه ایی است که گروه تروریستی داعش بر اساس بازی امپریالیست ها مرتکب می شود و هدف آن درگیر کردن ملت ها در جنگ با یکدیگر است.
یکی از دیگر از فعالان ترکیه ای به خبرنگار شبکه العالم گفت: سیاست های تخریبی دولت حزب عدالت و توسعه، به نفع هیچ یک از مردم منطقه نیست و من از دولت می خواهم از سیاست سرکوب و حمایت از تروریسم دست بکشد.
تظاهر کنندگان با تاکید بر همراهی و پشتیبانی از کشورهای منطقه در برابر توطئه های غرب، دولت ترکیه را عروسکی در دست عروسک گردانان صهیونیستی – آمریکایی دانستند.
13-12:37
26


اسناد حمایت ترکیه از داعش
سه شنبه 22 مهر 1393 - 10:49:56
حزب جمهوری خواه خلق ترکیه از داشتن اسناد رسمی در خصوص حمایت حزب حاکم عدالت و توسعه این کشور از گروه تروریستی داعش خبر داد.
به گزارش روز سه شنبه پایگاه خبری شبکه العالم، روزنامه یورت به نقل از " بولنت تزجان " نایب رئیس حزب جمهوری خلق ترکیه که در نشستی مطبوعاتی در مقر شاخه این حزب دراستان آیدین سخن می گفت، تأکید کرد: " رجب طيب اردوغان رئیس جمهور و " احمد داود اوغلو " نخست وزیر ترکیه خواهان ارائه اسنادی شده اند که دست داشتن دولت حزب عدالت و توسعه از گروه داعش را اثبات کند و حزب خلق این اسناد را دراختیار دارد".
تزجان تاکید کرد که این اسناد نشان دهنده خیانت حزب عدالت و توسعه به ترکیه است.
وی افزود " دولت حزب عدالت و توسعه همه تلاش خود را برای تبدیل کردن ترکیه به بخشی از بحران درخاورمیانه به کار گرفته و متاسفانه موفق شده است که ترکیه را به جهنم خاورمیانه تبدیل کند، به گونه ای که طی حوادثی که هفته گذشته در ترکیه روی داد، 40 نفر از جمله عده ای از نیروهای پلیس کشته شدند".
تزجان به صورتجلسه ای از تحقیقات و بازجویی ها اشاره کرد که دربردارنده اظهارات "عزيز تاكجی" دادستان کل ترکیه است که بعد از ابلاغ گزارش هایی درخصوص حمل سلاح و مهمات توسط کامیون ها برای گروه های تروریستی در سوریه ، اجازه بازرسی کامیون های سرویس های اطلاعاتی ترکیه را در شهر" اضنه" صادر و اعلام کرد که این سندی رسمی از خیانت حزب عدالت و توسعه ترکیه به کشور است.
تزجان به توقیف کامیون های حامل سلاح در منطقه کرکخان از توابع اسکندرون بعد از ابلاغ گزارش هایی درخصوص حمل سلاح برای گروه های تندروی تروریستی در سوریه اشاره کرد و گفت که استاندار و وزیر کشور و نخست وزیر به بهانه اینکه این کامیون ها وابسته به سرویس های اطلاعاتی هستند، برای توقف بازرسی آن ها وارد عمل شده اند.
وی همچنین به توقیف کامیون ها در شهر اضنه بعد از دریافت گزارش های مبنی بر حمل سلاح برای القاعده و دیگر گروه های تروریستی بعد از گذشت 19 روز از توقیف کامیون ها در منطقه کرکخان اشاره کرد.
تزجان خطاب به نخست وزیر ترکیه که خواهان ارائه اسناد از سوی حزب جمهوری خواه خلق ترکیه برای اثبات حمایت دولت وی از گروه داعش و تجهیز القاعده به سلاح شده بود ، گفت تصمیم دادستانی کل در اضنه برای توقیف و بازرسی خودروهای حامل سلاح ، خود اسناد رسمی است.
گروه تروریستی داعش کمک ها و تسهیلات بسیاری را از طرف دولت حزب عدالت و توسعه دریافت می کند، این حزب اراضی ترکیه را به مقر وگذرگاهی برای عبور گروه های مسلح تروریستی به سوریه تبدیل کرده است و از آنان حمایت نظامی وپزشکی می کند و همین مساله موجب خشم و تظاهرات مردم ترکیه منجر شد که با سرکوب وحشیانه از سوی نیروهای امنیتی اردوغان مواجه شد که به کشته شدن ده ها نفر از تظاهرکنندگان منجر گردید.
مسؤولان سابق ترکیه هشدار داده اند که آموزش تروریست ها در اراضی ترکیه ، اقدامی خطرناک است که می تواند این کشور را به عرصه جنگ تبدیل کند.
"حکمت چتين" وزیر خارجه پیشین ترکیه، موافقت دولت عدالت و توسعه ترکیه با آموزش و تجهیز گروه های تروریستی تحت عنوان "مخالفان میانه روی سوریه " را با نظارت نیروهای ترکیه، مساله ای بسیار خطرناک توصیف کرد.
چتين درگفتگو با روزنامه جمهوریت گفت: گروه های تروریستی که در ترکیه آموزش داده می شوند و مورد حمایت مالی و تسلیحاتی قرار می گیرند، مشخص نیست که در آینده در کنار چه طرف هایی قرار خواهند گرفت.
وی افزود " تروریست هایی که آنکارا درگذشته از آنان حمایت کرده بود، به تشکیلات القاعده و جبهه النصره وابسته به آن پیوسته اند".
" ناجی باشتبه " سرلشکر بازنشسته ارتش ترکیه نیز آموزش گروه های تروریستی از سوی نیروهای مسلح ترکیه را اقدامی نامناسب خواند و گفت گروه های مسلح در سوریه که خود را میانه رو می دانند، بعد از آموزش دیدن به عناصری وحشی تبدیل می شوند.چراغ سبز ترکیه به آمریکا برای استفاده از پایگاه‌های هوایی


دو شنبه 21 مهر 1393 - 10:13:51
ترکیه با استفاده آمریکا از پایگاه های هوایی این کشور جهت عملیات در سوریه موافقت کرد.
به گزارش روز دوشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، یکی از پایگاه های هوایی ترکیه که آمریکا خواستار استفاده از آن برای عملیات در سوریه شده است، اینجرلیک نام دارد که در جنوب این کشور قرار دارد.
منبعی در وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد : جزئیات مربوط به استفاده آمریکا از پایگاه های هوایی ترکیه همچنان بررسی می شود .
آمریکا از مدتها قبل از پایگاه هوایی اینجرلیک استفاده می کند، و بیش از هزار و 500 نظامی آمریکایی دراین پایگاه مستقر هستند .
جنگنده های آمریکا همچنان از پایگاه هایی در امارات ، کویت و قطر برای بمباران مواضع داعش به پرواز درمی آیند، و جنگده هایی نیز در اردن مستقر هستند؛ زیرا آمریکا با اردن توافقنامه ای برای استفاده از پایگاه های نظامی این کشور امضا کرده است .

ترکیه در آتشی که خود برافروخته، میسوزد؟

یک شنبه 20 مهر 1393 - 22:43:21
صدها کُرد در شهر استانبول و دیگر شهرهای این کشور در اعتراض به حمایت دولت ترکیه از داعش در حمله به شهر کُردنشین عین العرب سوریه، تظاهرات کردند.
به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، یاسین مِرت گولر مسئول اتحادیه جوانان تُرک در آنکارا امروز یکشنبه در مصاحبه با شبکه خبری العالم گفت: تروریسم منطقه ما ساخته آمریکا و اسرائیل است و دولت عدالت و توسعه ترکیه نیز همدست آمریکا و اسرائیل است.
یاسین افزود : مخالفت ما با دولت ترکیه به معنای دفاع از ملل منطقه است.
شوله پِرینچِک نایب رئیس حزب کار ترکیه نیز در مصاحبه با العالم گفت: دولت ترکیه نمی تواند آتشی را که در این کشور برافروخته شده است ، خاموش کند زیرا دولت از تروریسم در منطقه حمایت می کند و ترکیه را به دشمن همسایگانش تبدیل کرده است و سیاست های اشتباه دولت آنکارا هم اکنون گریبانش را گرفته است.
فیض الله اوزتورک مسئول حزب کار در آنکارا نیز به العالم گفت: افرادی که ارتش ترکیه را به مداخله نظامی در سوریه تحریک می کنند، درپی تجزیه سوریه هستند. ما ملت ترکیه از تمامیت ارضی و دولت سوریه در مبارزه با تروریسم حمایت می کنیم مبارزه ای که به نفع ملل منطقه نیز است.
احزاب مخالف ترکیه با هرگونه حمایت مالی و تسلیحاتی از تروریست های فعال در سوریه مخالفت می کنند. حزب کار ترکیه تظاهراتی را با عنوان "با هم ضد تروریسم ... با هم برای صلح" برگزار کرد و دولت آنکارا را به حمایت از داعش متهم و اعلام کرد که توطئه آمریکا برای تجزیه سوریه به شکست خواهد انجامید.
12-10:45کارشناس سوری در گفت وگو با العالم تشریح کرد:
نقش ترکیه و ائتلاف آمریکا در قتلعام کردهای کوبانی


جمعه 18 مهر 1393 - 22:44:55
یکی از کارشناس سوری امور کردها گفت: منافع ترکیه در سقوط شهر عین العرب (کوبانی) به دست داعش است و حملات هوایی ائتلاف به سرکردگی آمریکا علیه داعش نیز با هدف هدایت این گروه تروریستی به مناطق مشخص است، و نه نابودی آنان.
یعرب خیر بیک روز جمعه به شبکه خبری العالم گفت: اوضاع شهر عین العرب در شمال سوریه بسیار مصیبت بار است، به رغم دفاع اهالی از این شهر، داعش به داخل آن پیشروی کرده و شمار زیادی از مردم نیز کشته شده اند که تا کنون شمار کشته ها اعلام نشده است.
وی ادامه داد: داعش با حضور در تمام مناطق اطراف شهر کوبانی آن را به طور کامل محاصره کرده و بر این شهر سیطره دارد با این وجود جنگجویان و نیروهای مردمی کرد تا کنون توانسته اند از آن دفاع کنند و بیش از نیمی از شهر را در اختیار دارند.
ایستادگی 3هزار کوبانی در برابر داعش
یعرب خیر بیک افزود: شمار جنگجویان کُرد که از کوبانی دفاع می کنند، 3 هزار نفر است که اطمینان دارم با توجه به حملات شدید تروریست های داعش، این تعداد به 20 هزار نفر نیز خواهد رسید.
وی تصریح کرد، شمار زیادی از کُردها در مرز ترکیه آماده کمک و پیوستن به مردم کوبانی بودند که دولت این کشور مانع از ورود آنان به شهر شده است.
این کارشناس سوری خاطرنشان کرد، براساس برخی خبرهای رسیده از سه روز قبل 30 نفر از کردهای ترکیه وارد شهر کوبانی شدند و از سویی گفته می شود که تعداد واقعی این افراد به بیش از صد نفر می رسید.
جلوگیری ترکیه از کمک رسانی به کردهای کوبانی
وی اظهار داشت: شمار زیادی از کردهای ترکیه برای کمک به برادرانشان در منطقه عین العرب (کوبانی) خود را به منطقه عین دیوار رساندند و اگر مقام های ترکیه اجازه ورود به آنان می دادند اکنون وضعیت نبرد کُردها در برابر تروریست های داعش بهتر بود.
اهدافی که ترکیه با سقوط کوبانی دنبال می کند
یعرب خیر بیک گفت: اولویت دولت ترکیه، سقوط شهر عین العرب (کوبانی) است و آنکارا با این اقدام دو هدف را دنبال می کند، اول ضربه زدن به ارتباط منطقه عفرین با المالکیه حسکه و منطقه استقرار نیروهای حمایت از کردهاست که در این صورت دو بخش مهم را از یکدیگر جدا می کند و هدف دوم این که سقوط عین العرب زمینه تماس داعش در حلب با گروه های دیگر در رقه، جاده تل ابیض و مناطق واقع در مرز ترکیه را فراهم می سازد.
وی با ابراز شگفتی از ادعای ترکیه درباره این که نمی خواهد عین العرب (کوبانی) سقوط کند، خاطر نشان کرد: عین العرب و الیعربیه از مناطقی هستند که تروریست های داعش در کمال امنیت در آن استقرار یافتند، در حالی که هواپیماهای ائتلاف هیچگونه حمله ای به آنان نکردند.
معامله پشت پرده ائتلاف آمریکا با ترکیه
این کارشناس سوری افزود: خودداری ائتلاف از حمله به داعش در کوبانی براساس معامله ای پشت پرده صورت گرفته و بهایی است که ائتلاف به ترکیه برای ورود به جنگ علیه داعش داده است.
خیر بیک با اشاره به حملات هوایی ائتلاف علیه داعش گفت: هواپیماهای ائتلاف مواضع داعش در مناطق فرودگاه، پادگان لشکر 17 ، ورزشگاه و ارتباطات را هدف قرار دادند که از مدتی قبل تخلیه شده بود.
وی افزود: در مناطق البوکمال، المیادین و الراشدیه و دیگر مناطق استان دیر الزور سوریه نیز تروریست ها سه روز قبل از بمباران جنگنده های ائتلاف، عقب نشینی کرده بودند به همین دلیل هزینه حملات هوایی ائتلاف با تعداد به هلاکت رسیدگان داعش متناسب نیست.
خیر بیک تأکید کرد: جنگنده های آمریکا فقط به ظاهر در حال بمباران داعش هستند و با هدایت آنان به مکانی دیگر به مواضع واقعی ولی خالی از عناصر داعش حمله می کنند لذا چنین حملاتی فقط برای فشار به داعش برای رفتن به مواضع کردها برای جنگیدن با آنان است.


مسؤول کرد سوری: داعش روی دیگر سکه ترکیه است


شنبه 19 مهر 1393 - 12:18:58
نماینده حزب اتحاد دموکراتیک در سوریه، داعش را روی دیگر سکه ترکیه دانست و تاکید کرد که سقوط شهر عین العرب (کوبانی)، به مثابه شکست آمریکا و ائتلافش خواهد بود.
"محمد ایبش" جمعه شب در گفت وگو با شبکه خبری العالم اظهار داشت: ما با همه امکانات ناچیزمان به دفاع از کوبانی برخاسته ایم و هیچ راهی جز مقاومت نداریم؛ حتی شهروندان هم به دفاع از شهر همت گماشته اند و به نیروهای یگان های حمایت مردمی کمک می کنند.
وی از کوتاهی جامعه جهانی به ویژه آمریکا در حمایت از شهر کوبانی به شدت انتقاد کرد و گفت: آن ها از بروز فاجعه در این شهر داد سخن می دهند، اما آن طور که باید، برای نجات آن اقدامی نمی کنند و به هیچ چیزی جز منافع و راهبردهای خود اهمیت نمی دهند و گواه این مساله، اظهارات "جان کری" وزیر امورخارجه آمریکاست.
ایبش در پاسخ به این سؤال که اگر کوبانی به دست داعش بیفتد، کردها چه خواهند کرد، اظهار داشت: با وجود گذشت 25 روز از تلاش داعش برای اشغال کوبانی، این شهر، همچنان مقاومت کرده است با این حملات بی امان گروه تروریستی داعش با حمایت ترکیه همچنان ادامه دارد. اگر شهر سقوط کند، مبارزه را از شهرها و روستاهای دیگر ادامه خواهیم داد.
نماینده حزب اتحاد دموکراتیک، داعش را روی دیگرِ سکۀ ترکیه به ویژه در دوره اردوغان دانست و خاطرنشان کرد: هدفِ ترکیه از حمایت از داعش، ازسرگیری ایفای نقش در مساله سوریه از طریق کردها است. ترکیه همچنین می خواهد خودگردانی دموکراتیک کردها را نابود کند و راهی به سوی انتقال نفت از چاه های دیرالزور به ترکیه و از آنجا به دیگر کشورها باز کند.
"محمد ایبش" سپس تاکید کرد: آمریکا، پیش از این، برای مبارزه با اتحاد جماهیر شوروی، سازمان القاعده را در افغانستان ایجاد کرد و اکنون نیز داعش را ایجاد کرده است تا از آن، علیه خودگردانی دموکراتیک استفاده و راه حل مدنظر خود در سوریه تحمیل کند.
10-22:30
26
سیاستمدار کرد: ورود ترکیه به خاک سوریه، اشغالگری است
شنبه 19 مهر 1393 - 13:50:31
رئیس حزب کردی اتحاد دمکراتیک سوریه تاکید کرد: ورود نظامیان ترکیه به خاک سوریه تحت هر عنوانی اشغالگری به شمار می رود.
به گزارش روز شنبه پایگاه خبری شبکه العالم، صالح مسلم مخالفت خود را با ایجاد منطقه حائل در شمال سوریه اعلام کرد و درباره احتمال وقوع کشتار جمعی در شهر عین العرب یا کوبانی در صورت سیطره گروه تروریستی داعش بر این شهر هشدار داد.
رئیس حزب اتحاد دمکراتیک سوریه تاکید کرد: داعش کردها را در هر جایی هدف قرار می دهد و نیروهای ائتلاف غربی عربی به ریاست آمریکا با عملکرد خود تا حد زیادی به این وضعیت کمک کرده اند.
وی برخورد گزینشی با کردها را محکوم کرد و عملکرد "جامعه بین المللی" با مسأله عین العرب را شک بر انگیز خواند.
رئیس حزب اتحاد دمکراتیک سوریه همچنین به جلوگیری مقامات ترکیه از رساندن کمک های کردها به مردم عین العرب اشاره کرد.
کوبانی پس از 3 هفته محاصره همه جانبه با حمله گسترده تروریست های داعش مواجه شده است و مدافعان کرد در این شهر به سختی در مقابل حملات تروریست ها دفاع می کنند.آمریکا به پایگاه اینجرلیکِ ترکیه چشم دوخته است


جمعه 18 مهر 1393 - 18:43:12
وزیر دفاع آمریکا، استفاده از پایگاه اینجرلیک ترکیه برای مبارزه با داعش را خواستار شد.
به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، "چاک هگل" روز پنج شنبه در جریان سفرش به کلمبیا گفت: بهترین کمکی به ترکیه می تواند به آمریکا کند، آن است که اجازه دهد نیروهای آمریکایی برای حمله به داعش، از پایگاه اینجرلیک این کشور استفاده کنند.
وی با تاکید بر این که این مساله، در هفته جاری در نشستی که میان مسؤولان آمریکایی و ترکیه ای برگزار خواهد شد، مطرح می شود، خاطر نشان کرد: ترکیه از امکاناتی برخوردار است که می تواند در جنگ ضد داعش سودمند باشد.
هگل تاکید کرد: هرچند ترکیه بر مطالبات خود از آمریکا لجبازی می کند و در خصوص درخواست ایجاد منطقه پرواز ممنوع در مرزهای ترکیه و سوریه پافشاری می کند، اما در حال حاضر واشنگتن چنین نظری ندارد، با این حال حاضریم درباره چنین تدابیری، مذاکره کنیم.
آمریکا، روز پنج شنبه اعلام کرده بود که هفته آینده، به منظور مذاکره با ترکیه در خصوص پیوستن به ائتلاف مبارزه با داعش تیمی نظامی را به آنکارا اعزام خواهد کرد.

26

کارشناس ترک:
یافتن سلاح و مهمات داعش در مقر حزب حاکم ترکیه


پنج شنبه 17 مهر 1393 - 14:13:46
آنکارا (العالم)- یک کارشناس ترکیه‌ای با اشاره به یافته شدن سلاح و مهمات عناصر داعش دریکی از مقرهای حزب عدالت و توسعه، حزب حاکم این کشور را به اقدامات تحریک آمیز طایفه‌ای علیه کردها متهم کرد.
"دانيال عبدالفتاح" کارشناس مسائل ترکیه روز پنج شنبه در گفت وگو با شبکه خبری العالم، گفت: شکاف در جامعه (میان کردها و دولت ترکیه) گسترده شده، و "عبدالله اوجلان" رئیس حزب کارگران کردستان (پ.ک.گ) ضمن هشدار به دولت ترکیه، به آن یک هفته یعنی فقط تا پانزدهم ماه جاری مهلت داده تا از اقدامات و اعمال تحریک آمیز درخصوص کردها در شمال سوریه دست بردارد.
عبدالفتاح افزود: نه فقط کردها، بلکه اقشار مختلف و زیادی از ترک ها، دولت آنکارا را عامل حوادث شهر عین العرب (کوبانی) در شمال سوریه و دیگر شهرهای شمالی این کشور می دانند.
وی با اشاره به این که حوادث کوبانی باعث شده که ترکیه به اقدامات جنگی و نظامی روی بیاورد، اعلام کرد: وزیر کشور ترکیه تاکید کرده که به راه حل امنیتی در داخل این کشور ادامه می دهد و با سرکوب تظاهراتی مردم ترکیه که در محکومیت اوضاع شهر محاصره شده کوبانی در شهرهای این کشور برگزار می شود، سکوت نمی کند.
عبدالفتاح هشدار داد: اقدام دولت آنکارا بسیار خطرناک است و بار دیگر تاکید می کنم که نظام ترکیه راه حل امنیتی را در تعامل با شهروندان برگزیده است و از توسل به انواع خشونت علیه شهروندان خود کوتاهی نمی کند.
این کارشناس مسائل ترکیه اظهار داشت: دولت آنکارا تلاش می کند تا توسل به خشونت علیه تظاهرات کنندگان ترک را توجیه کند؛ اقدامی که خطرناک است چرا که به منزله اختلاف افکنی طایفه ای در داخل ترکیه می باشد که تنوع طایفه ای، نژادی و مذهبی گسترده در آن وجود دارد.
وی افزود: این نوع تعامل دولت ترکیه، رنگ و بوی توطئه دارد و نشان می دهد که در حال حاضر دولت آنکارا با یک بحران داخلی مواجه است.
عبدالفتاح همچنین گفت: معترضان زمانی که مقر حزب حاکم در منطقه ادرمیت از توابع شهر وان را تصرف کردند، انواع مختلفی از سلاح و لباس های نظامی و مهماتی را که گروه تروریستی داعش از آن استفاده می کند، در آن جا یافتند.
وی افزود: درصورت صحت گزارش های منتشر شده از سوی رسانه های ترکیه، این مساله بسیار خطرناک است و انگشت اتهام را به طور مستقیم به سوی حزب حاکم عدالت و توسعه در ترکیه نشانه می رود.اوغلو: کسی حق انتقاد از ترکیه را ندارد !

دو شنبه 14 مهر 1393 - 12:48:10
نخست وزیر ترکیه در پی متهم شدن کشورش به حمایت مالی و تجهیزگروه های تروریستی در سوریه گفت: هیچ کس حق ندارد در خصوص مساله سوریه،از ما انتقاد کند.
به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، "احمد داود اوغلو" نخست وزیر ترکیه گفت: "محال است ما چنین انتقاداتی را قبول کنیم ، هیچ کس حق ندارد از ترکیه انتقاد کرده و جان فشانی های مردم عزیز ما را نادیده بگیرد."
رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه روز شنبه به شدت اظهارات جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا را محکوم کرد.
بایدن اذعان کرده بود که برخی از کشورها مثل ترکیه، عربستان سعودی و امارات با حمایت مالی و تسلیحاتی از مخالفان در سوریه باعث به وجود امدن داعش شده اند.
اردوغان در واکنش گفت: اگر بایدن این جمله را گفته باشد، از نظر من به تاریخ پیوسته است.
داود اوغلو نخست وزیر ترکیه گفت: رئیس جمهوری ترکیه پاسخ مناسبی داده و همانگونه که می دانید بایدن عذرخواهی نیز کرده است، و هر فردی که جانب انصاف را در حق مردم ترکیه رعایت نکند، باید عذرخواهی کند.
کاخ سفید روز یکشنبه از تماس تلفنی بایدن با رئیس جمهور ترکیه و عذرخواهی وی از اظهاراتش در دانشگاه هاروارد مبنی بر حمایت آنکارا از گروه های تروریستی در سوریه خبر داد.

نشانههای ارتباط دولت ترکیه و داعشسه شنبه 15 مهر 1393 - 21:26:14
درپی انشار خبرهایی درباره نحوه آزادی دیپلماتهای ترکیه ای از دست داعش، موضوع رابطه دولت ترکیه با این گروه تروریستی بیش از گذشته قوت گرفت.
"عبیده عبدالفتاح" خبرنگار شبکه العالم از آنکارا گزارش داد: مسؤولان انگلیسی خبر رسانه های این کشور درباره توافق دولت آنکارا با داعش برای مبادلۀ دیپلمات های تُرک با افراد مسلح را تأیید کردند.
عبیده گفت: رسانه های انگلیس از جمله روزنامه تایمز اعلام کردند که " دو تبعه انگلیسی به نام شهباز سلمان و هشام فولکارد جزء 180 فرد مسلحی بودند که دولت ترکیه آنها را با دیپلمات های تُرکِ در دست داعش مبادله کرد."
همچنین آن دسته از اعضای داعش که در بیمارستان های ترکیه حبس شده بودند، و تعدادی دیگر که به اسارت سایر گروه های تروریستی فعال در سوریه درآمده بودند ، با دیپلماتهای ربوده شده ترکیه مبادله شدند .
خبرنگار العالم در آنکارا خاطرنشان کرد: رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه نیز گفته بود که سرویس اطلاعاتی این کشور طبق برنامۀ از پیش تعیین شده گروگان ها را آزاد کرد و سخنی از میانجیگری یا پرداخت باج یا همکاری کشورهای دیگر به میان نیاورد.
عبیده اعلام کرد : مساله جالب این است که اردوغان در سخنان خود نامی از گروه ربایندۀ دیپلمات های تُرکیه به میان نیاورد و ربایندگان را تروریست نخواند.
عبیده افزود : امتناع دولت ترکیه از خارج کردن دیپلمات های خود از شهر موصل هنگام حمله داعش به این شهر باعث شده است که مخالفان دولت ترکیه معتقد به وجود رابطه بین آنکارا و داعش شوند.
رسانه های انگلیسی نوشته اند که دولت ترکیه در قبال آزادی 49 کارمند کنسولگری خود در شهر موصل از دست داعش 180 عضو داعش را آزاد کرده است .
سِزگین تانریکولو نماینده پارلمانی حزب جمهوریخواه خلق ترکیه از احمد داود اوغلو نخست وزیری این کشور درخواست کرده است که جزئیات مبادله 180 عضو داعش با دیپلمات های ترک را اعلام کند .
تانریکولو اعلام می کند که چرا دولت ترکیه در قبال جرایم و جنایات داعش در سوریه و عراق سکوت کرده است و هیچ واکنشی به جرایم و جنایات این گروه تروریستی و تکفیری نشان نمی دهد .

افزایش شمار کشته های معترضین در ترکیه + فیلم

پنج شنبه 17 مهر 1393 - 11:28:46
آنکارا (العالم) – شمار کشته های اعتراضات اخیر مردم ترکیه علیه مواضع دولت آنکارا در قبال رویدادهای شهر عین العرب (کوبانی)، به 21 نفر افزایش یافت.
خبرنگار شبکه العالم از ترکیه گزارش داد، 10 نفر از این افراد در شهر دیاربکر و بقیه در مناطق سرت، بتمان شرقی و موس کشته شدند.
همچنین ده ها نفر از معترضان در مناطق مختلف ترکیه در جریان حمله نیروهای امنیتی این کشور زخمی شدند که سی نفر از آنان فقط در استانبول بودند.
معترضان در آنکارا، استانبول، آدانا و سایر شهرهای ترکیه، نقش دولت این کشور در خصوص حمایت از تروریست ها در سوریه را محکوم کردند.
دولت ترکیه به همین دلیل در 5 منطقه این کشور منع آمد وشد و حکومت نظامی اعلام کرده که اولین بار از اوایل دهه 90 قرن بیستم می باشد.
مردم ترکیه علیه عدم مداخله دولت حزب عدالت و توسعه علیه داعش که شهر کرد نشین عین العرب (کوبانی) را محاصره کرده است و عدم امداد رسانی به جنگجویان کرد یا اعطای کمک های انسانی به هزاران نفر از مردم دربند این منطقه اعتراض دارند.
یک معترض ترک به خبرنگار العالم گفت: آمده ایم تا به برادرانمان در کوبانی بگوییم که تنها نیستید و ما سیاست حمایتی دولت عدالت و توسعه از گروهک تروریستی داعش را محکوم می کنیم.
یکی دیگر از شهروندان ترکیه اظهار داشت: پیام ما این است که در کنار مظلومان هستیم و سیاست های دولت ترکیه را که باعث شده کشور به آلت دست قدرت های امپریالیستی به منظور اجرای طرحهایشان تبدیل شود، محکوم می کنیم.
یک معترض دیگر گفت: خواست ما، حمایت تسلیحاتی دولت ترکیه از کردها در عین العرب (کوبانی) به منظور مقابله با حملات تروریست های داعش و دست برداشتن از حمایت از این گروهک تروریستی است.
"مکرمین بارود" تحلیل گر سیاسی ترکیه نیز به خبرنگار العالم گفت: همه می دانند که داعش مورد حمایت شماری از قدرت های منطقه ای است که حمایت دولت ترکیه از آن بیش از همه آشکار است، حتی تلویزیون رسمی ترکیه هم در دو سال گذشته هرگز داعش را یک گروه تروریستی معرفی نکرده است، به همین دلیل بعید نیست رویداد های عین العرب طرح دولت عدالت و توسعه باشد.
MKH-9-08:32
مسؤول کرد سوری: ترکیه با داعش همدست است


چهار شنبه 9 مهر 1393 - 13:11:50
عضو كميته روابط خارجي حزب اتحاد كردستان سوريه، با تأکید بر همدستی ترکیه با گروه تروريستي داعش اظهار داشت: آمريكا در مبارزه با داعش جدي نيست و به این بهانه زیرساخت های سوریه را هدف قرار مي دهد.
"محمد ايبش" روز چهارشنبه به شبكه خبري العالم گفت: اگر آمريكا در مبارزه علیه داعش جدي بود، بايد تركيه را تحت فشار قرار مي داد تا از این گروه تروريستي حمايت نكند.
عضو كميته روابط خارجي حزب اتحاد كردستان سوريه گفت: حزب اتحاد دمكراتيك در مبارزه با داعش تنها نيست و مردم كرد در غرب و شمال کردستان آماده حمايت ازساكنان عين العرب (کوبانی) در سوريه در برابر گروه هاي تروريستي هستند.
داعش از چند روز پیش شهر کردنشین کوبانی را آماج حملات همه جانبه خود قرار داده است و نیروهای مرزی ترکیه از عبور کردها از مرز برای جنگ علیه داعش و حمایت از شهروندان کوبانی جلوگیری می کند.
ايبش تاكيدكرد: كشوري كه از رسيدن كمك هاي خارجي به ساكنان عين العرب در برابر گروه تروريستي داعش جلوگيري كرده است، تركيه بود. هدف تركيه تضعيف كردها در خاك سوريه و تسويه حساب با آنهاست.
وي با اشاره به تجمع كردها در مرز تركيه برای حمايت از كردهاي شهر عين العرب در برابر گروه تروريستي داعش گفت: اينكه نيروهاي پليس تركيه براي متفرق كردن تجمع كنندگان از باتوم و گاز اشك آور استفاده مي كنند در چارچوب بده بستاني است كه ترکیه با گروه تروريستي داعش دارد و بر همین اساس، داعش گروگان هاي تركيه و كنسول آن را در موصل آزاد كرد. اين نمايش صرفا نشان دهنده اين است كه تركيه در هدف قرار دادن زيرساخت هاي سوريه با داعش همدست است.
وي به حملات هوايي آمريكا به مواضع داعش در سوریه اشاره كرد و گفت: اين حملات تاكنون براي تضعيف اين گروه فايده اي نداشته است. آمريكا در اين حملات زیرساخت ها و تاسيسات اقتصادي سوريه را هدف قرار داده است نه مواضع داعش.


واکنش حزب مخالف ترکیه به طرح دخالت نظامی درسوریه


یک شنبه 6 مهر 1393 - 14:20:30
رییس حزب مخالف جمهوریخواه خلق ترکیه، مخالفت خود را با مداخله نظامی این کشور در سوریه و عراق اعلام کرد.
به گزارش روز یکشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، طرح مداخله نظامی ترکیه در سوریه که همان همکاری با ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش است، روز 2 اکتبر 2014 به پارلمان ارایه خواهد شد.
کمال قلیچدار اوغلو، در شهر بولو در شمال غرب ترکیه گفت: ما مفاد طرح عملیات نظامی ارتش ترکیه در عراق و سوریه را هنوز رؤیت نکرده ایم.
رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه، روز جمعه هفته گذشته پس از بازگشت از نیویورک گفته بود که طرح مداخله نظامی کشورش در عراق و سوریه روز 2 اکتبر به پارلمان ارایه خواهد شد.
استقرار تانک های ترکیه در مرز سوریه

سه شنبه 8 مهر 1393 - 11:47:12
با نزدیک شدن گروه تروریستی داعش به شهر کردنشین کوبانی نزدیک مرز ترکیه در شمال سوریه و تشدید درگیری ها، ارتش ترکیه تانک‌ها و خودروهای زرهی خود را در بخشی از مرز سوریه مستقر کرد.
به گزارش روز سه شنبه پایگاه خبری شبکه العالم، گزارش های منتشر شده حاکی است که تروریست های داعش در شمال سوریه به محدوده شهر کُرد نشین کوبانی نزدیک مرز ترکیه رسیده‌اند.
گفته می شود که استقرار تانک های ترکیه پس از آن صورت گرفت که چند خمپاره‌ در جریان درگیری‌نیروهای مردمی کُرد سوریه با گروه تروریستی داعش برای جلوگیری از کنترل آنها بر شهر کردنشین کوبانی، به خاک ترکیه اصابت کرد.
همچنین گزارش ها از عراق و شمال سوریه حاکی از تشدید درگیری‌ها با نیروهای تروریستی داعش است. نیروهای عراق موفق شدند عناصر تروریستی داعش را در ۴۰ کیلومتری غرب بغداد متوقف کنند.
احتمال می‌رود پارلمان ترکیه همین هفته در مورد پیوستن به ائتلاف بین‌المللی آمریکا علیه حکومت اسلامی رایزنی کند.
این درحالی است که ترکیه به دلیل رفت و آمد آزادانه عناصر گروه های تروریستی به ویژه داعش در شهرهای مرزی این کشور و تسلیح و آموزش و اعزام تروریستها به داخل خاک سوریه از این شهرها، با انتقادهای داخلی و خارجی بسیاری مواجه است.


جلوگیری ترکیه ازکمک به کُردهای سوریه در برابر داعش


سه شنبه 8 مهر 1393 - 13:17:39
پلیس مرزی ترکیه بار دیگر با گاز اشک آور و خودروهای آب پاش صدها شهروند کرد که قصد ورود به خاک سوریه را داشتند، متفرق کرد.
به گزارش روز سه شنبه پایگاه خبری شبکه العالم، این شهروندان کرد ترکیه قصد داشتند با ورود به داخل سوریه به مردم این کشور در مناطق مرزی در برابر حملات داعش کمک کنند.
عناصر مسلح داعش از یک هفته پیش به شهرک کُرد نشین عین العرب (کوبانی) نزدیک مرز ترکیه حمله و آن را محاصره کردند.
این حمله منجر به آوارگی بیش از 150 هزار شهروند کُرد سوری به سمت ترکیه شد.
برخی از کُردهای ترکیه در تلاشند وارد خاک سوریه شوند، و به کردهای این کشور در برابر داعش کمک کنند، اما دولت ترکیه مانع آن ها می شود.
ترکیه همزمان با تشدید حملات داعش به عین العرب و اصابت برخی موشک ها و گلوله های "سرگردان" به خاک این کشور دیروز، چند تانک خودروی زرهی خود را در کنار مرز با سوریه و مشرف به این شهرک مستقر کرد.
ترکیه به دلیل رفت و آمد آزادانه عناصر گروه های تروریستی به ویژه داعش در شهرهای مرزی این کشور و تسلیح و آموزش و اعزام تروریستها به داخل خاک سوریه از این شهرها، با انتقادهای داخلی و خارجی بسیاری مواجه است.
وزیر خارجه سوریه تأکید کرد
ارتباط ترکیه و رژیم صهیونیستی با پروژه منطقه حائل

شنبه 5 مهر 1393 - 11:20:1
وزیر خارجه سوریه با بیان اینکه بین کشورش و ائتلاف آمریکا و شرکایش در حملات به سوریه هماهنگی وجود ندارد، تاکید کرد: بین مواضع آنکارا و تل آویو درباره ایجاد منطقه حائل در سوریه ارتباط وجود دارد.
به گزارش روز شنبه پایگاه خبری شبکه العالم، "ولید معلم" در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در یک گفتگوی تلویزیونی با اشاره به اینکه بین اظهاراتی که از آنکارا و تل آویو درباره ایجاد منطقه حائل در سوریه صادر می شود ارتباط وجود دارد، تاکید کرد: ترکیه همچنان کمک‌های تسلیحاتی به تروریست‌های خارجی و آموزش دادن آنها را متوقف نکرده است و به این افراد اجازه می‌دهد تا به گروه‌های تروریستی تندرو همچون داعش و جبهه النصره بپیوندند.
وزیر خارجه سوریه درباره هماهنگی مواضع آنکارا و تل آویو درباره سوریه نیز گفت: ترکیه از ایجاد منطقه حائل در شمال سوریه و اسرائیل نیز از ایجاد چنین منطقه‌ای در جنوب سوریه سخن می گوید. بنابراین، این دو موضع به هم مرتبط است.
وی با بیان اینکه حمله به خاک سوریه تحت هر بهانه‌ای، تجاوز به شمار می‌آید، خاطرنشان کرد: ترکیه تاکنون آموزش و کمک‌های تسلیحاتی به تروریست‌های خارجی را متوقف نکرده است و به این افراد اجازه می‌دهد تا به گروه‌های تروریستی تندرو همچون داعش و جبهه النصره بپیوندند.
وزیر خارجه سوریه تاکید کرد: اگر واقعا نیات‌ ترکیه در خصوص برقراری امنیت و ثبات در سوریه صادقانه است باید از این اقدامات تحریک آمیز خود دست بردارد.
ولید معلم اظهار داشت: هماهنگی به معنای عملیات مشترک میان دمشق و ائتلاف در حمله به مواضع داعش وجود ندارد و باید این هماهنگی حاصل شود.
ولید معلم تاکید کرد: ما در وهله نخست از طریق اظهارات نماینده آمریکا به نماینده دائم ما در نیویورک و سپس از طریق وزیر خارجه عراق با خبر شدیم که آمریکا و این ائتلاف قصد دارند دست به حملاتی به مناطق استقرار داعش و جبهه النصره بزنند. ما نیز اعلام کردیم که از هر تلاشی که با هدف مبارزه با تروریسم باشد و در چارچوب قطعنامه 2170 شورای امنیت قرار بگیرد حمایت می‌کنیم اما هماهنگی عملیاتی میان ما وجود ندارد.
ولید معلم تاکید کرد: حملات هوایی به تنهایی نمی‌تواند داعش را از بین ببرد. آن‌ها باید به اهمیت هماهنگی‌ها پی ببرند. ما ساکنان این سرزمین هستیم و بهتر می‌دانیم که در آن چه می‌گذرد. همچنین در هرگونه تلاشی که برای ضربه به تروریست‌ها صورت می‌گیرد باید مساله هدف قرار نگرفتن شهروندان مد نظر قرار بگیرد.
وزیر خارجه سوریه عنوان داشت: دبیرکل سازمان ملل در سخنانی مبنی بر اینکه این حملات مناطقی را که تحت کنترل نظام سوریه نیست هدف قرار می‌دهد اشتباه می‌کند. از اولین وظایف وی به عنوان دبیرکل سازمان ملل این است که به منشور سازمان ملل که در خصوص حاکمیت کشورها است احترام بگذارد.
وی این سوال را مطرح کرد که هرچقدر یک گروه تروریستی بخشی از اراضی یک کشوری را تحت تصرف خود درآورد، آیا این اراضی خارج از حاکمیت این کشور می‌شود.
رئیس دستگاه دیپلماسی سوریه اظهار کرد: این منطق به نفع تروریست‌ها است و نه به نفع نقش دبیرکل سازمان ملل برای حفظ حاکمیت کشورها استقلال و تمامیت ارضی آن‌ها.توافق 20 گروه مسلح با حضور نمایندگان آمریکایی در ترکیه


شنبه 5 مهر 1393 - 12:8:10
سران 20 گروه مسلح با حضور چند عضو مجلس نمایندگان آمریکا و دو عضو کنگره این کشور، در ترکیه توافقنامه همکاری امضا کردند.
به گزارش روز شنبه پایگاه خبری شبکه العالم، به موجب این توافقنامه این گروه های تروریستی که آمریکا و هم پیمانانش از آنان به عنوان "میانه رو" یاد می کنند، باید ائتلافی تشکیل دهند که شامل گروه های مسیحی سوریه نیز باشد.
سران گروه های تروریستی همچنین در توافق ادعا کردند که در سوریه تبعیض نژادی، دینی و سیاسی صورت نگیرد، و همه شهروندان از حقوق مساوی برخوردار باشند.
این تحولات تنها چند روز بعد از موافقت کنگره آمریکا با تصمیم باراک اوباما برای ارائه تسلحیات و آموزش تروریستها تحت عنوان تسلیح و آموزش "مخالفان میانه رو" رخ می دهد.


ناکامی ترکیه در ایجاد "جمهوری شمال قبرس"!


شنبه 5 مهر 1393 - 23:1:28
تلاش‌های دولت ترکیه برای قرار گرفتن بندی در بیانیه پایانی سازمان همکاری اسلامی تحت عنوان "جمهوری شمال قبرس ترکیه"، با مخالفت مصر و امارات ناکام ماند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه العالم، مصر و امارات تلاش های ترکیه را در نشست وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی، درخصوص اصرار بر قید بندی با مضمون "جمهوری شمال قبرس ترکیه" در بیانیه پایانی سازمان همکاری اسلامی به منظور مشروعیت بخشیدن به آن در این سازمان ناکام گذاشته اند.
خبرگزاری نیمه رسمی "الشرق الأوسط" مصر به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد: منبع یاد شده افزود که این تحرک امارات و مصر درنشست سازمان همکاری اسلامی که در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار شد، صورت گرفت؛ چرا که این اقدام با قطعنامه های شورای امنیت و با وجود کشور (قبرس) که سازمان ملل آن را به رسمیت می شناسد در تضاد است.
این در حالیست که "جمهوری شمال قبرس ترکیه" از سوی هیچ کشوری در جهان به رسمیت شناخته نشده و فقط ترکیه آن را به رسمیت می شناسد.
درحال حاضر تنش های میان مصر و ترکیه افزایش یافته است، به گونه ای وزارت خارجه مصر چند روز پیش کاردار ترکیه را در ارتباط با اظهارات رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه فرا خواند.
اردوغان گفته بود که مصر موضعی صادقانه در قبال موضوع فلسطین ندارد.
وزارت امور خارجه مصر در بیانیه ای مطبوعاتی اعلام کرد این اظهارات در راستای رویکرد مسئولان ترکیه مبنی بر دخالت در امور داخلی مصر صورت گرفته است و ترکیه نقش مصر در دفاع از قضیه فلسطین را نادیده گرفته است.
از زمان برکناری محمد مرسی رئیس جمهوری سابق وابسته به اخوان المسلمین در مصر از سوی ارتش این کشور که از حمایت آنکارا برخوردار بود، روابط میان ترکیه و مصر متشنج شده است.
گروه اخوان المسلمین و حماس در مصر ممنوع الفعالیت شده اند.


رسوایی تازه ترکیه در سوریه


جمعه 4 مهر 1393 - 11:33:53
العالم - حملات هوایی آمریکا به مواضع تروریست های داعش، رسوایی تازه ای برای ترکیه در خصوص دست داشتن آن در بحران سوریه به بار آورد.
به گزارش روز جمعه پایگاه خبری شبکه العالم به نقل از منابع مطبوعاتی، در نتیجه حملات هوایی ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا علیه پایگاه های تروریست های "داعش و النصره" در سوریه، دهها فرد مسلح تبعه ترکیه به هلاکت رسیدند.
این منابع افزودند: پس از حمله جنگنده های ائتلاف بین المللی به مواضع النصره بیش از 20 تن از تروریست های ترکیه کشته شدند. اتباع ترک طی ماه های گذشته برای پیوستن به گروه های مخالف سوریه وارد این کشور شده بودند.
جسد "اومیت یاشار توبراک" مشهور به "ابو یوسف ترکی" یکی از برجسته ترین تک تیراندازهای تروریست در بین کشته شدگان دیده می شود که از شمال غرب ترکیه وارد سوریه شده بود.
منابع مخالف رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه، در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی عربی آنلاین، این موضوع را رسوایی بزرگی برای اردوغان دانستند که در روزهای آینده جنجال فراوانی به پا خواهد کرد.
منابع مخالف ترک بر این باورند که کشته شدن شهروندان ترکیه در حملات هوایی ائتلاف بین المللی، برگ برنده قوی سوریه در برابر جامعه جهانی خواهد بود چون همواره سوریه، دولت ترکیه را به دست داشتن در جنگ و درگیری های خشونت آمیز این کشور متهم کرده است.ترکیه: هزار فرد مسلح را اخراج کردهایم

سه شنبه 1 مهر 1393 - 20:36:29
وزیر خارجه ترکیه در تازهترین اظهار نظر پیرامون نقش دولت متبوعش در حضور تروریستهای مسلح در سوریه، مدعی شد که نیروهای امنیتی ترکیه بیش از هزار جنگجو از 75 ملیت مختلف را قبل از عزیمت به سوریه اخراج کردهاند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه العالم، مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه کابینه جدید ترکیه امروز در نشست جهانی مبارزه با تروریسم مدعی شد: ترکیه رنج بسیار کشیده و بخش اعظم این بار بر دوش ترکیه بوده و مجبور شدیم بودجه هایی را برای نظارت بر تحرکات افراد مسلح و اخراج بیش از هزار تروریست خارجی با 75 ملیت مختلف هزینه کنیم.
این در حالی است که ترکیه در سه سال گذشته مرکز اصلی آموزش و انتقال تروریست های کشورهای مختلف به داخل خاک سوریه بوده است.

قیمت باورنکردنی نفت سرقت شده از سوریه در ترکیه


چهار شنبه 11 تیر 1393 - 12:54:29
معاون وزیر اقتصاد و تجارت خارجی سوریه فاش کرد نفت سرقتی سوریه به قیمت 2 دلار به ترکیه فروخته می شود.
به گزارش روز چهارشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، روزنامه "الوطن" سوریه به نقل از "حیان سلمان" نوشت: طی هفته گذشته هر بشکه نفت که از چاه های نفت شمال سوریه به سرقت رفته بود، به قیمت ۲دلار به رجب طیب اردوغان «سارق ترکیه ای» فروخته شده و اردوغان نیز آن را به مبلغ ۴۰ دلار به یکی از دلال های فرصت طلب ایالات متحده فروخته است، که او نیز هر بشکه نفت را به مبلغ ۱۲۰ دلار در بازارهای جهانی به فروش رسانده است.
حیان سلمان تصریح کرد: این سرقت ها چند سال قبل نیز وجود داشت و شامل دزدی حبوبات، محصولات و صنایع و تأسیسات موجود در مناطق مرزی ترکیه بوده، همچنین ساختمانهای اداری سوری در این مناطق به آتش کشیده می شد.
وی افزود: هدف از این اقدامات تخریب اقتصاد سوریه تا حد امکان است، و همه کارها بر اساس یک طرح دقیق و برنامه ریزی شده انجام شده و همه جوانب و جزئیات داخلی و خارجی آن به صورت یکسان در نظر گرفته شده است.
این مقام مسؤول سوری در یک سخنرانی با عنوان «تأثیر بحران بر اقتصاد سوریه» در شرکت ارتباطات سوریه گفت: ‌یک بانک در شهر جده عربستان وظیفه جمع آوری ارز سوری را از لبنان، عراق و اردن و برخی از نفوس مریض بر عهده گرفته است، تا از این طریق بتواند در حد امکان ارزش واحد پول سوریه را کاهش دهد. البته نقش تاجران بحران و تحریم‌های اقتصادی را که سایه آن بر اقتصاد سوریه سنگینی می کند، انکار نمی کنیم اما در نهایت نتوانستند به هدف خود دست یابند.
حیان سلمان تصریح کرد: توطئه ای که علیه سوریه صورت گرفته بود همه چیز را مورد هدف قرار داد اما تمرکز اصلی آن اساسا بر روی پروژه های کوچک و متوسط است؛ زیرا این پروژه ها به مثابه ستون فقرات اقتصاد سوریه بوده و بیش از ۶۵درصد از آن را تشکیل می دهد؛ این توطئه با معامله گاز بین کشورهای حوزه خلیج فارس و ترکیه شکل گرفته است، و بعد از آن "تخریب سیستماتیک" آغاز شد.همکاری ترکیه و اخوان برای اعزام تروریست به سوریه

جمعه 10 مرداد 1393 - 14:7:34
العالم - برخی از تروریست های مصری که برای جنگ درکنار گروه های مسلح در سوریه علیه نیروهای بشار اسد به سوریه رفته و اکنون به مصر بازگشته اند ، به دست داشتن گروه اخوان المسلمین مصر و دولت حزب عدالت و توسعه ترکیه به رهبری رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه و برخی گروه های سیاسی لبنان در جذب عناصر تروریست و آموزش هزاران نفر از آنان برای سفر به سوریه اقرار کردند.
روزنامه مصری الیوم السابع با انتشار تحقیقی شامل گفتگو با برخی از تروریست هایی است که به سوریه رفته و به مصر بازگشته اند ، نوشت اغلب عناصر تروریستی که جذب شده و از سوی گروه اخوان المسلمین به لبنان رفته اند ، دوره های آموزش استفاده از سلاح را با نظارت برخی طرف های لبنانی گذرانده اند و سپس به ترکیه رفته اند و به آن ها تسهیلاتی برای عبور از مرزهای سوریه داده شده است.
بر اساس این گزارش ، اکثر این عناصر به گروه های تروریستی تندرو مانند داعش و جبهه النصره که با تشکیلات القاعده مرتبط هستند، پیوسته اند.
این روزنامه به نقل از یکی از تروریست ها به نام ابوعمر که از سوریه بازگشته اند ، نوشت که وی مانند هزاران مصری دیگر تحت تاثیر دعوت ها و تبلیغ های مستمر از سوی داعش ، تصمیم به رفتن به سوریه گرفته و به لبنان رفت و در آن جا یک دوره آموزش"جهاد " را گذراند و سپس به مرزهای ترکیه رفت تا از آن جا وارد سوریه شود.
این تروریست مصری افزود که گروه اخوان المسلمین سفر مصری ها به سوریه برای پیوستن به گروه های مسلح را تسهیل می کرد ، به طوری که این سفر، مستلزم هیچ گونه اقدامات پیچیده یا هزینه های سنگین نبود.
این درحالیست که دولت ترکیه نیز همه تسهیلات لازم را برای ورود عناصر تروریست به سوریه از طریق گذرگاه های موجود در امتداد منطقه مرزی دو کشور ارائه کرده است.
یکی از تروریست هایی که اخیراً وارد سوریه شده ، نیز گفت که قبل از سفر به ترکیه از سوی نیروهای امنیتی مصر، مورد بازجویی قرار گرفته است و این اتفاق در دوران حکومت محمد مرسی رئیس جمهوری برکنار شده مصر نیفتاده بود.
الیوم السابع دراین باره نوشت که مسئولان مصری بعد از سرنگونی حکومت اخوان المسلمین ، تدابیر امنیتی شدیدی را برای همه جوانانی که به ترکیه سفر می کردند یا از آن جا بازمی گشتند ، به کار گرفتند.
این روزنامه با اشاره به وجود ارتباط میان گروه تروریستی داعش با گروه های تروریستی در مصر و درصدر آن گروه " طرفداران بیت المقدس " ، احتمال داد که این ارتباط به انتقال تحرکات گروه های تروریستی در سوریه به مصر منجر شود ، به ویژه اینکه جوانان مصری از سوریه بازمی گردند و ممکنست شاخه هایی وابسته به گروه های مسلح سوریه در مصر تشکیل دهند.
بسیاری از کشورها درباره احتمال مواجه شدن با حملات تروریستی از سوی شهروندان خود که برای جنگ درکنار گروه های مسلح به سوریه رفته اند ، ابراز نگرانی کرده اند.
به گفته ناظران ، پس از اینکه بسیاری از کشورها و دولت های غربی و منطقه ای و غربی برای حمایت و تجهیز گروه های مسلح به سلاح و تسهیل سفر هزاران تروریست به اراضی سوریه تلاش کرده اند، این مساله حتمی و قطعی شده است.
حمله به آوارگان کرد سوریه در مرز ترکیه + عکس


یک شنبه 30 شهریور 1393 - 17:7:16
نیروهای امنیتی ترکیهای بار دیگر با آوارگان کرد سوری نزدیک مرز ترکیه درگیر شدند.
به گزارش روز یکشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، اقدام دولت ترکیه در بستن مرزهای خود به روی آوارگان کرد سوریه به درگیری میان آوارگان و نیروهای امنیتی منجر شد.
نیروهای ترکیهای برای متفرق کردن آوارگان سوری، به آنان حمله ور شده و به شلیک گاز اشک آور پرداختند.
تروریستهای داعش طی روزهای اخیر به حدود 60 روستا در مناطق کرد نشین در مرز سوریه حمله کرده اند. ده ها هزار خانواده سوری بر اثر حملات جنایتکارانه داعش به سوی مرزهای ترکیه آواره شدند. دولت ترکیه نخستین گروه از آوارگان سوری را به مدت 48 ساعت در منطقه مرزی نگه داشت و مانع از ورود آنان شد.ثروتمند شدن تروریستها و ترکیه با نفت سوریه


چهار شنبه 27 فروردین 1393 - 14:37:17
تررویستها در سوریه همچنان در حال قاچاق نفت این کشور به ترکیه و فروش آن به ارزانترین قیمت ممکن هستند.
به گزارش روز چهارشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، "حسن زینب" معاون وزیر نفت سوریه در گفتگو با روزنامه لبنانی "السفیر" گفت که عملیات نیروی هوایی ارتش سوریه برای مقابله با قاچاق نفت این کشور ادامه دارد.
معاون وزیر نفت سوریه تأکید کرد که توقف قاچاق نفت این کشور با توجه به ناآرامی های شمال شرقی سوریه بسیار دشوار است، و طبق اطلاعات پراکنده موجود در نزد دولت و مخالفان سوریه، حدود 60 هزار بشکه نفت سبک در روز و با وسایل ابتدایی تولید میشود و حدود ده هزار بشکه نفت از آن در بازارهای محلی فروخته می شود، اما بخش دیگر از آن به بازار ترکیه قاچاق می شود.
به گفته حسن زینب ، قیمت هر بشکه نفت سرقت شده معادل ده دلار است که درنتیجه مبلغ هر روز قاچاق نفت به نیم میلیون دلار می رسد؛ و این رقم برای هر مجرمی کافی است که خطر مرگ را در راه به دست آوردن بخشی از آن به جان بخرد.
وی خاطرنشان کرد، بسیاری از این افراد در حال کار کردن با قاچاقچیان ترکیهای هستند که با سرویس های اطلاعاتی و ارتش ترکیه در ارتباطند؛ آنان با ایجاد شبکههای حمایت و امنیت از راههایی که نفت خام از طریق آن به دست تاجران مقیم درآن سوی مرز سوریه میرسد ، از قاچاق نفت سود می برند. تاجران ترکیهای هم نفت سوریه را به قیمت 30 دلار می خرند، که در مقایسه با ارزش جهانی آن قیمتی طلایی به شمار می آید.
السفیر تأکید کرد، نیروی هوایی سوریه به صورت روزانه در حال انجام عملیات برای هدف قرار دادن کاروان تانکرهای نفت است.
طول کاروان این تانکرها که مسیر آنها به سوی مرزهای ترکیه است، در بعضی روزها به دو کیلومتر می رسد؛ و عناصر مسلح این تانکرهای نفت را به وسیله انواع سلاح ضد هوایی همراهی میکنند.


موشکهای "تاو" و نقش مستقیم ترکیه در جنگ سوریه

سه شنبه 9 اردیبهشت 1393 - 14:19:3
گزارش ها نشان دهنده حمایت گسترده دستگاه اطلاعاتی ترکیه از گروه های مسلح در استان لاذقیه و حلب است.
به گزارش روز سه شنبه پایگاه خبری شبکه العالم، نهادهای امنیتی ترکیه با فرماندهی و نظارت بر عملیات گروه های تروریستی در شمال سوریه از مقری در انتاکیه، از جنگجویان چچنی که بعد از شکست در قفقاز به ترکیه گریخته اند، استفاده می کند.
عملیات گروه های مسلح در استان لاذقیه سوریه به فرماندهی چچنی ها و با مشارکت جنگجویان چچنی زیر نظر نهادهای اطلاعاتی ترکیه صورت می گیرد.
تصادفی نیست که سه چچنی یکی پس از دیگری فرماندهی عملیات در مناطق "حلب" یا "کسب" را برعهده گرفته اند. این سه نفر عبارتند از، صلاح الدین الشیشانی و معاونش مهند و ابوموسی الشیشانی که ابوموسی در کسب می جنگد.
آنکارا با ایجاد مقر فرماندهی عملیات مشترک توانسته است گروه های ترکمن مانند تیپ محمد الفتاح، تیپ سلطان مراد، تیپ المنتصر بالله و گروه های پیرو خط فکری القاعده مانند جبهه اسلامی و ارتش مجاهدین و جبهه النصره و ارتش مهاجرین و انصار را با یکدیگر هماهنگ کند. این نخستین باری است که این گروه ها در عملیاتی گسترده با این حجم شرکت می کنند.
منابع رسانه ای تأکید کرده اند که ترکیه حمایت از این گروه ها را به کمک های اطلاعاتی منحصر نکرده بلکه در حلب به آنان کمک تسلیحاتی می کند. گروه های مهاجم به نسل دوم موشک های ضد زره "تاو" مجهز شده اند، ولی هنوز سلاحی که بتواند تحولی بزرگ در روند جنگ ایجاد کند در اختیار آنها قرار نگرفته است.
در منطقه "کسب" برنامه ریزی عملیات و ارسال تدارکات بر عهده ترکیه است. چچنی ها و جنگجویان مغرب عربی که گروه شام الاسلام را تشکیل داده اند، نتوانستند به پیشروی خود در استان لاذقیه ادامه دهند. ارتش سوریه حمله این گروه ها را دفع کرد و کوه های چالما و مناطق اطراف آن را تصرف و خط تدارکاتی روستای السمرا و تپه 45 را قطع کرد. به این ترتیب مقامات ترکیه تصمیم گرفتند بر جنگ در حلب متمرکز شوند.
شواهد زیادی از نقش ترکیه در درگیری های اخیر در حلب وجود دارد از جمله این که گروه داعش از درگیری ها در شمال سوریه کنار گذاشته شد و پیروان خط فکری القاعده شامل جبهه النصره و احرار الشام ابتکار عمل را به دست گرفتند.
همچنین عملیات کسب صرفا عملیاتی فرعی با هدایت ترکیه به منظور برهم زدن تمرکز ارتش سوریه بود به ویژه آن که ترکیه اجازه نداد جمال معروف و گروه موسوم به "جبهه انقلابیون" نیروها و تجهیزات خود را به کسب بفرستند، زیرا این گروه از عربستان دستور می گیرد و ترکیه مایل نیست عربستان در این منطقه نفوذی داشته باشد.انهدام محموله سلاح وارده از ترکیه به سوریه

جمعه 9 خرداد 1393 - 7:42:1
ارتش سوریه موفق شد یک محموله سلاح را که از ترکیه وارد خاک این کشور شده بود، منهدم کند.
به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، ارتش سوریه یک کاروان از تروریست ها را به همراه محموله سلاح های وارده شده از ترکیه به ناحیه مورک در حومه شهر حماه را هدف حمله خود قرار داد.
در این حمله محموله سلاح های یاد شده منهدم و 25 فرد مسلح کشته و بیش از 20 نفر دیگر از آنها زخمی شدند.
افراد مسلح و محموله های سلاح با هماهنگی دولت ترکیه از خاک این کشور وارد سوریه می شود تا در اختیار گروههای مسلح مختلف در این کشور قرار گیرد. ترکیه به همراه اردن و لبنان از گذرگاههای اصلی ورود افراد مسلح به سوریه است.


رسوایی چند مسئول ترکیهای در تجاوز نظامی به سوریه
پنج شنبه 7 فروردین 1393 - 22:0:49
رسانه‌های ترکیه از گفتگوی ضبط شده وزیر خارجه این کشور با چند مسئول دیگر درباره برنامه حمله نظامی به سوریه پرده برداشتند.
به گزارش روز پنج شنبه پایگاه خبری شبکه العالم، این گفتگوی ضبط شده از هماهنگی‌ها بین سازمان اطلاعات ترکیه و گروه‌های تروریستی در سوریه خبر می‌دهد، و در آن اعترافاتی در خصوص ارسال سلاح و عناصر مسلح به سوریه با هماهنگی قطر وجود دارد.
به نوشته رسانه‌ها این گفتگوی ضبط شده که مربوط به صحبتهای "داود اوغلو" وزیر خارجه و "هاکان فیدان" مشاور سازمان اطلاعات، "فیردون سینرلی اوغلو" مشاور وزیر خارجه، "یاشار کولار" نفر دوم ستاد ارتش است؛ نشان می‌دهد که رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه به دنبال بررسی امکان حمله نظامی به سوریه است؛ به طوریکه در صورت نیاز، اطلاعات ترکیه و گروه‌های تروریستی برای فراهم کردن بهانه لازم برای انجام حملات محدود داخل اراضی ترکیه یا مقبره "سلیمان شاه" در حومه حلب داخل اراضی سوریه، با یکدیگر هماهنگی کنند.
خبرگزاری رسمی سوریه به نقل از رسانه‌های ترکیه‌ای نوشت: در این گفتگوی ضبط شده داود اوغلو می گوید "نخست وزیر به من اطلاع داده است که حمله به مقبره سلیمان شاه می تواند بهانه لازم را برای حمله نظامی فراهم کند." هاکان فیدان هم پاسخ می‌دهد: "من می‌توانم 4 نفر را به طرف مقابل بفرستم و به آنها فرمان دهم که 8 موشک را به یک منطقه خالی (داخل ترکیه) شلیک کنند. من نمی‌فهمم که چرا باید به مقبره حمله کرد، ما می‌توانیم هر منطقه‌ای را هدف قرار دهیم و اگر لازم باشد خودمان یا طرف مقابل شلیک کند."
از این گفتگوی ضبط شده همچنین این برداشت می‌شود که سازمان اطلاعات ترکیه چندین گروه مسلح را تحت کنترل خود دارد و تا کنون حدود 2 هزار محموله تجهیزات نظامی برای آنها ارسال کرده است.
فیدان می گوید: "بعد از آغاز حمله نظامی، چندین انفجار در اخل سوریه انجام می شود، زیرا مرزها تحت کنترل نیستند".
سینرلی اوغلو هم ادامه می‌دهد: "طبیعتا چندین انفجار در سوریه روی می‌دهد. من مکالمه‌های 3 سال قبلمان را به یاد دارم".
معاون دوم رئیس ستاد ارتش ترکیه هم می‌گوید: "باید همیشه از هاکان حمایت کنیم؛ باید مأموریت او را برای رساندن سلاح و مهمات به دست مخالفان تسهیل کنیم. قطر به دنبال مهمات است، پس بگذارید پول آن را از قبل بپردازد؛ ما هم مهمات را به آنها می‌دهیم. این دستور وزیر است."
کولار و داود اوغلو همچنین درباره بازگشت گروه های مسلح به ترکیه گفتند که "آنها از حمایت کافی برخوردار نیستند و "این گروه‌ها ابزاری هستند که می‌توان به صورت دائم از آنها استفاده کرد".
سینرلی اوغلو در اینجا با اعتراض به این اظهارات می‌گوید: "به خاطر ندارم که چنین مسأله‌ای در تاریخ ترکیه اتفاق افتاده باشد؛ این یک مسأله کاملا سیاسی است؛ ما اکنون درباره موضوع تأمین امنیت مرزها و دفاع از اراضی میهن به صورتی سخیف سخن می‌گوییم، گویا درحال سخن گفتن از ابزاری ارزان قیمت در سیاست داخلی هستیم ".
فیدان نیز تأکید می‌کند: "ما حدود 2 هزار کامیون محموله فرستادیم. کولار هم می‌گوید: "پیشنهاد کردیم که ژنرال را بفرستیم، و او هم به آنجا رفت".
در اینجا داود اوغلو هم اظهار می‌دارد: "نظرت چیست که تانک بفرستیم". کولار پاسخ می‌دهد: "این کار مستقیما موجب جنگ می‌شود". فیدان هم می‌گوید: "این کار منطقی نیست.. ما آماده هستیم که از سلاح برای مقبره سلیمان شاه استفاده کنیم درحالیکه نظامیان ما در آنجا هستند؛ ولی آماده نیستیم که برای نجات جان میلیونها شهروند که در مرزها هستند، دست به سلاح ببریم".
سانا نوشت: دولت اردوغان از جمعه و شنبه گذشته به صورت بی‌سابقه در حال تجاوز به مناطق مرزی سوریه است به صورتیکه تانکها و توپخانه ارتش ترکیه در حال بمباران اراضی سوریه هستند تا از باندهای تروریست مسلح برای نفوذ به سوریه حمایت کنند. این تجاوزگری با سرنگون کردن یک جنگنده سوری در داخل حریم هوایی سوریه توسط پدافند هوایی ترکیه به اوج خود رسید.عکس: برخورد مردم ترکیه با تروریستهای زخمی شده در سوریه

سه شنبه 12 فروردین 1393 - 20:55:9
مردم منطقه اسکندرون در ترکیه با اعتراض به انتقال تروریست‌های زخمی شده در درگیری‌های سوریه به داخل خاک کشورشان، مانع ورود آمبولانس های حامل تروریست‌ها به انطاکیه شدند، و آنها را مورد ضرب و جرح قرار دادند.
به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، به دنبال انتقال تروریست های زخمی شده در سوریه برای مداوا به داخل خاک ترکیه، مردم منطقه اسکندرون در جنوب غربی ترکیه علیه این اقدام دولت آنکارا تظاهرات کردند.
پایگاه آسیا نیوز در این باره نوشت: شهروندان این منطقه از ترکیه با حمله به زخمی ها که دارای تابعیت سوری و دیگر کشورهای عربی بودند؛ آنها را مورد ضرب و جرح قرار دادند. این تروریستها در جریان درگیریها با نیروهای ارتش در حومه لاذقیه مجروح شده اند.
آمبولانس های دولت ترکیه این زخمی ها را به داخل خاک این کشور منتقل کرده اند.
تظاهرکنندگان ترک در اعتراض به سیاست های دولت آنکارا درباره سوریه شامگاه دوشنبه مسیر شهرک حربیات را مسدود و در حمایت از دولت سوریه تظاهراتی برپا کردند، و خواستار قطع کمک های آنکارا به گروههای مسلح و پایان دادن ارسال سلاح و مهمات به آنها شدند.
به نوشته خبرگزاری آسیا، تظاهرکنندگان با قطع مسیر خودروهای آمبولانس ترکیه ای که از اطراف شهر "کَسَب" در حومه لاذقیه بازمی گشتند مانع انتقال تروریست های زخمی به بیمارستان های انطاکیه برای مداوا شدند؛ و آنها را مورد ضرب و جرح قرار دادند.
به گفته منابع خبری، خودروهای آمبولانس برای جلوگیری از برخورد با معترضان از مسیر دیگری به سوی انطاکیه حرکت کردند.
ارتش ترکیه و پدافند هوایی و توپخانه این کشور این روزها به شدت در حال حمایت از تروریستها در مناطق مرزی حومه لاذقیه هستند، و مواضع نیروهای ارتش سوریه را هدف قرار می دهند.


سکوت سازمان ملل درباره تجاوز نظامی ترکیه به سوریه

چهار شنبه 13 فروردین 1393 - 11:42:51
نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد از ارسال 5 نامه به شورای امنیت و سازمان ملل در خصوص دخالت نظامی و مستقیم ترکیه در حملات تروریستی به شهر مرزی کسب خبر داد.
به گزارش روز چهارشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، "بشار جعفری" اظهار داشت: طی هفته اخیر، 5 نامه درباره موضوع (شهر) "کسب" به شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل متحد فرستادیم و در آنها اطلاعاتی در خصوص دست داشتن مستقیم ترکیه در حمایت از حملات تروریستی به این شهر ارائه کردیم.
"بشار جعفری" به شبکه "روسیا الیوم" گفت: این گروههای تروریستی از خاک ترکیه آمدهاند و از پشتیبانی و پوشش توپخانه، تانکها و نیروی هوایی ترکیه برخوردار هستند.
وی افزود: هدف ترکیه از دخالت نظامی در این منطقه، دور کردن ارتش سوریه از این گروههای تروریستی است.
جعفری خاطرنشان کرد: شمار بسیاری از شهروندان ارمنی سوری از شهر کسب مهاجرت کردهاند، و افراد بسیاری در این حملات قربانی شدهاند.
نماینده سوریه در سازمان ملل متحد گفت: ارتش قدم به قدم در حال پیشروی است و درگیریهای شدیدی در این منطقه درجریان است، و در نهایت ارتش سوریه پیروز خواهد شد و مانند شهرهای "حصن"، "یبرود" و قصیر"، همه اراضی سوریه تا مرزهای ترکیه پاکسازی خواهد شد.هلاکت 500 تروریست در سوریه پس از ورود از ترکیه


پنج شنبه 7 فروردین 1393 - 9:41:11
نیروهای ارتش سوریه 500 تروریستی را که از ترکیه به داخل این کشور نفوذ کرده بودند، به هلاکت رساندند.
به گزارش روز پنجشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، نیروهای ارتش سوریه هجوم باندهای مسلحی را که از ترکیه به سوریه آمده بودند، ناکام گذاشته و خسارتهای سنگینی را به آنها وارد کردند.
سایت رادیو صدای روسیه تأکید کرد، نیروهای ارتش سوریه طی 48 ساعت گذشته، 500 تروریست را به هلاکت رساندند که شمار قابل توجهی از آنان تبعه کشورهای دیگر بودند.
درگیریها در حومه لاذقیه همچنان ادامه دارد و نیروهای ارتش سوریه مخفیگاههای تروریستها را در منطقه مرزی "نبع المر" هدف حمله هوایی قرار دادند.
بر اساس این گزارش حمایت و پشتیبانی ترکیه از باندهای مسلح در سوریه همچنان ادامه دارد.
در شهر حمص نیز 188 تن از عناصر مسلح، سلاح خود را تحویل ارتش سوریه داده و تسلیم شدند.ماجراجویی خطرناک ارتش ترکیه در سوریه

یک شنبه 3 فروردین 1393 - 21:7:40
منبعی در وزارت خارجه سوریه، اقدامات نظامی ترکیه در مناطق مرزی طی دو روز اخیر را ماجراجویی بی فایده ارتش این کشور و تجاوز بیسابقه و غیرقابل توجیه علیه حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه توصیف کرد.
به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، منبعی در وزارت خارجه سوریه شامگاه یکشنبه اعلام کرد: دولت ترکیه روزهای جمعه و شنبه گذشته اقداماتی تجاوزکارانه و بی سابقهای را در منطقه مرزی علیه حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه مرتکب شد.
وی در تشریح این تجاوزگری علیه حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه اظهار داشت: ارتش ترکیه در روزهای جمعه و شنبه خاک سوریه را برای حمایت و پشتیبانی از ورود گروههای مسلح و تروریست از ترکیه به داخل سوریه، با تانک و توپ گلوله باران کردند.
خبرگزاری رسمی سوریه به نقل از این منبع نوشت: این گلوله باران در چارچوب سیاستهای تجاوزگرانه دولت "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر ترکیه و حمایت علنی او از گروههای مسلحی صورت می گیرد که از خاک ترکیه به عنوان پناهگاه و پایگاه عملیات و تسلیح خود به منظور قتل شهروندان بیگناه سوری و ویران کردن زیرساختهای این کشور استفاده میکنند.
به گفته این منبع، این تجاوزگری نظامی خطرناک ترکیه، بیانگر دست داشتن عملی این کشور در حوادث داخلی سوریه از زمان آغاز بحران تاکنون، و همچنین گواه ورشکستگی اردوغان در توجه به مطالبات ملت ترکیه است؛ مردم ترکیه با اعلام مخالفت خود با سیاستهای تجاوزگرانه علیه سوریه، فساد اردوغان را محکوم میکنند و این مسائل را با برگزاری تظاهرات گسترده علیه اردوغان و درخواست برای کناره گیری او به نمایش می گذارند.
این منبع تصریح کرد: سوریه از دولت اردوغان می خواهد تا اقدامات تجاوزکارانه و حمایت از تروریسم را متوقف کند، به قطعنامه های سازمان ملل احترام بگذارد و از وارد کردن ارتش ترکیه به ماجراجویی های بی فایده و غیرقابل توجیه علیه همسایه اش خودداری کند؛ همسایهای که با ملت ترکیه همواره احساس برادری و حسن همجواری کرده و تمایل خود برای تداوم روابط دوجانبه خوب را در راستای خدمت به منافع دو کشور و دولت ملت همسایه ابراز داشته است.تصاویر اختصاصی از درگیریها نزدیک مرز ترکیه و سوریه
سه شنبه 5 فروردین 1393 - 10:59:19
خبرنگار شبکه العالم با اشاره به ادامه درگیری‌ها در شهر مرزی "کسب" تأکید کرد، عناصر گروه تروریستی "جبهه النصره" پرچم خود را روی تانکهای ترکیه در مناطق مرزی این کشور برافراشته اند.
خانم "دارین فضل" روز سه شنبه گزارش داد: عملیات نیروهای ارتش سوریه در شهر "کسب" که نزدیک مرزهای ترکیه قرار دارد، همچنان ادامه دارد به صورتیکه منابع سوری تأکید کردند نیروهای ارتش سوریه تا کنون شمار قابل توجهی از تروریستهایی را که از سوی نیروهای ارتش ترکیه حمایت می شوند، به هلاکت رسانده‌اند.
وی افزود: این منابع تأکید کردند که عناصر "جبهه النصره" در مناطق مرزی ترکیه روی تانکهای ارتش این کشور پرچم خود را نصب کرده‌اند.
"حسن الحسن" کارشناس نظامی سوری به خبرنگار العالم گفت: بسیاری از عناصر مسلح اکنون اطمینان دارند که اطلاعات ارتش سوریه نه تنها اسامی و هویت آنان بلکه حتی شماره سلاح و تعداد گلوله‌های آنان را می‌داند؛ تنها راه فرار برای عناصر مسلح تسلیم شدن است.
"ریاض صقر" کارشناس سوری نیز اظهار داشت: اسرائیل در منطقه جولان و قنیطره برای حمایت از عناصر مسلح به ارتش سوریه حمله کرد و اکنون هم ترکیه برای حمایت از تروریستها در حال حمله به ارتش سوریه است.
ریاض صقر خاطرنشان کرد: طرح پنهانی که امروز در منطقه وجود دارد، آن است که پس از موفقیت‌های ارتش سوریه و امن شدن مرزهای این کشور با لبنان، اکنون حامیان تروریستها تلاش می‌کنند تا دولت سوریه را تحت فشار قرار دهند.
نیروهای ارتش سوریه در اطراف کوه "الترکمان" مواضع عناصر مسلح را هدف قرار دادند، و شماری از آنان را که قصد داشتند به مناطق مجاور بگریزند، به دام انداختند.
گروهک‌های وابسته به "جبهه النصره" با اذعان به هلاکت ده‌ها تن از عناصر خود در مناطق مرزی نزدیک ترکیه، خاطرنشان کردند که اکثر آنان غیر سوری بودند.
منابع نظامی سوریه تأکید کردند، سرکرده و همراه همه عناصر گروهک موسوم به "گردان بازهای بادیه" در حومه جنوب شرقی "حماه" به هلاکت رسیدند. نیروهای ارتش در یورش به مقر این گروهک تروریستی، در آنجا چندین موشک و انواع سلاح و تجهیزات پخش ماهواره ای یافتند.


توپخانه ترکیه مواضع ارتش سوریه را هدف قرار دادسه شنبه 5 فروردین 1393 - 17:27:2
خبرنگار شبکه العالم در سوریه گزارش داد، توپخانه ارتش ترکیه مواضع ارتش سوریه را در شهر کسب هدف قرار داد.
خبرنگار شکبه العالم روز سه شنبه تأکید کرد، توپخانه ارتش ترکیه برای تسهیل ورود تروریستها از مناطق مرزی به حومه لاذقیه، مواضع ارتش سوریه را در شهر کسب هدف قرار داد.
بر اساس این گزارش، توپخانه ترکیه منطقهای نزدیک نزدیک شهر کسب را هدف قرار داد که بر اثر آن انفجار بزرگی در آن محل روی داد.
خبرنگار العالم همچنین گزارش داد، ارتش سوریه در شهر "سلمی" در حومه "لاذقیه" بالونی را که مجهز به دوربین های جاسوسی بود، سرنگون کرد.
نیروهای ارتش سوریه همچنین گروهی از عناصر مسلح را که قصد داشتند از ترکیه وارد لاذقیه شوند، هدف قرار داد و شمار قابل توجهی از آنان را به هلاکت رساند.حمله تروریستها به شهر مرزی سوریه با کمک ترکیه

یک شنبه 3 فروردین 1393 - 16:20:4
درگیریهای سنگین در اطراف شهر "کسب" بین نیروهای ارتش سوریه و گروههای مسلحی که تلاش می کنند با پشتیبانی نیروهای ترکیه وارد این شهر شوند، ادامه دارد.
به گزارش روز یکشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، منابع نظامی تأکید کردند که نیروهای ارتش سوریه خسارتهای بسیاری را به عناصر مسلح وارد کرده اند.
این تروریستها تلاش می کنند با پشتیبانی نظامی نیروهای ترکیه کنترل گذرگاه "کسب" در حومه شمالی "لاذقیه" را در دست بگیرند و وارد این شهر مرزی سوریه شوند.
خبرگزاری رسمی سوریه تأکید کرد، عناصر نظامی و امنیتی ترکیه برای پشتیبانی از عناصر مسلح به سوی مواضع ارتش سوریه در مرز دو کشور آتش گشودند.
نیروهای ارتش سوریه همچنان در حال مقاومت و جلوگیری از ورود تروریستها از گذرگاه مرزی هستند.

ترکیه به فلسطینیان آواره از سوریه اقامت می دهد

پنج شنبه 1 اسفند 1392 - 9:7:34
تلاش های مقامات فلسطینی برای کاهش رنج و مشکلات فلسطینیان آواره از سوریه به ثمر نشست و آنکارا با اعطای مجوز اقامت در ترکیه به این آوارگان موافقت کرد.
این مقامات در طول مدت بحران سوریه و از زمان آغاز فرار خانواده های فلسطینی از سوریه به سمت مرزهای ترکیه به تکاپو افتادند و بی وقفه در جهت حل مشکل اقامت آنان کوشیدند و بالاخره تلاش و کوشش آنان به بار نشست.
موافقت آنکارا با اعطای مجوز اقامت به آوارگان فلسطینی به این معناست که هر آواره فلسطینی متواری از سوریه می تواند به صورت قانونی در ترکیه اقامت داشته باشد و در آنجا به کار و فعالیت بپردازد و در مدارس و دانشگاه ها به تحصیل بپردازد.


رئیس سرویس اطلاعاتی ترکیه: سوریه تجزیه نخواهد شد
یک شنبه 18 اسفند 1392 - 12:52:19
رئیس سرویس اطلاعاتی ترکیه تأکید کرد که جنگ سوریه طولانی خواهد بود ولی این کشور تجزیه نخواهد شد.
به گزارش روز یکشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، یکی از مسئولان ارشد امنیتی لبنان پس از گفتگو با ( هاکان فیدان) رئیس سرویس اطلاعاتی ترکیه (میت) درباره بحران سوریه گفت : رئیس سرویس اطلاعاتی ترکیه تأکید کرد که جنگ سوریه طولانی خواهد بود، ولی براساس اطلاعات موجود، سوریه به کشورهای کوچک تجزیه نخواهد شد.
سایت لبنانی "الخبر" به نقل از رئیس سرویس اطلاعاتی ترکیه نوشت: ترکیه با تجزیه سوریه موافقت نخواهد کرد و ایران ، اروپا ، روسیه و کشورهای عربی نیز مخالف تجزیه سوریه هستند.
این مسئول امنیتی لبنانی تأکید کرد که اطلاعات مهمی از سرویس اطلاعاتی ترکیه به دست آورده است و این اطلاعات را به یکی از مقامات (رئیس جمهور، نخست وزیر و یا رئیس پارلمان لبنان) منتقل کرده است.


درگیری سنگین تروریستها و ارتش سوریه در مرز ترکیه


یک شنبه 3 فروردین 1393 - 8:24:55
خبرنگار شبکه العالم از درگیری عناصر مسلح و نیروهای ارتش سوریه در گذرگاه مرزی "کسب" به همراه آتش سنگین از طرف ترکیه برای تأمین ورود تروریستها به داخل خاک سوریه خبر داد.
خانم "لیندا المرقبی" خبرنگار شبکه العالم روز یکشنبه گزارش داد، عناصر گروه‌های تروریستی "جبهه النصره" و "جیش الاسلام" به هفت ایست و بازرسی ارتش سوریه در گذرگاه مرزی "کسب" در حومه شمالی "لاذقیه" حمله کردند.
بر اساس این گزارش، این حمله با پشتیبانی از جانب ترکیه و آتش سنگین برای تأمین ورود تروریستها به داخل خاک سوریه همراه بود.
نیروهای ارتش سرانجام توانستند تروریستها را عقب برانند و این گذرگاه مرزی را دوباره تحت کنترل خود در آورد.
یکی از فرماندهان عملیاتی ارتش سوریه به خبرنگار العالم گفت: پس از جلوگیری از پیشروی عناصر مسلح، تیراندازی از جانب ترکیه به سوی نیروهای ارتش سوریه همچنان ادامه یافت.
تروریستها پس از عقب نشینی، با تعداد بیشتری به منطقه "خربه سولاس" هجوم بردند؛ ولی این بار هم نیروهای ارتش توانستند تروریستها را مجبور به عقب نشینی کنند.
گزارشها حاکی است که حملات خمپاره ای به این دو منطقه همچنان ادامه دارد.
خبرنگار العالم گفت: شهر لاذقیه نیز از تیررس حملات خمپاره ای تروریستها در امان نماند به صورتیکه یکی از این خمپاره‌ها به دانشگاه "ترشین" رسید، و چند خمپاره هم سهم مناطق مسکونی شد.
یکی از ساکنان لاذقیه به خبرنگار العالم گفت: چند منطقه در این حملات دچار آتش سوزی شد و دود همه جا را فرا گرفت؛ چند خودرو نیز در آتش سوخت؛ خسارتهایی هم به ساختمانهای مجاور وارد شد. نمی دانیم که چرا این خمپاره ها مناطق مسکونی را هدف قرار می‌دهند.
یکی دیگر از شهروندان اظهار داشت: این حملات شکست خورده است و هیچ نتیجه ای نخواهد داشت و هیچگونه تأثیری بر ما نخواهد گذاشت.
تشدید اختلاف ترکیه و قطر با عربستان درباره سوریهجمعه 18 بهمن 1392 - 15:8:25
انتخاب بحث برانگیز "احمد الجربا" به عنوان رییس مجدد گروه موسوم به ائتلاف مخالفان سوریه موجب تشدید اختلاف میان عربستان با ترکیه و قطر شده است.
به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، سایت خبری "سوریه الان" در گزارشی به بررسی مواضع عربستان و ترکیه و قطر درقبال گروه موسوم به ائتلاف مخالفان سوری پرداخت و نوشت: انتخاباتی که در ماه گذشته میلادی به منظور تعیین رییس ائتلاف مخالفان سوری برگزار شد، با انتخاب مجدد احمد الجربا که از سوی رژیم سعودی حمایت می شود، موجب شد که اختلاف بین عربستان از یک سو و قطر و ترکیه از سوی دیگر شدت یابد چراکه برخی از معارضان سوری و کشورهای قطر و ترکیه معتقدند که عربستان برای انتخاب مجدد الجربا رشوه های 10 هزار دلاری داده و سعودی ها آرای دیگر اعضا را خریده اند.
اعضای ائتلاف مخالفان سوری در نشست ماه پیش خود دچار اختلاف شدید شدند به گونه ای که بیش از یک سوم اعضا یعنی حدود 40 نفر- از جمله اعضای مورد حمایت قطر- در اعتراض به انحصارطلبی عربستان در رهبری ائتلاف، استعفا کردند.
در راستای همین اختلافها، گروه تروریستی موسوم به "جبهه اسلامی" حملات سنگینی را علیه ستاد کل گروه مسلح موسوم به ارتش آزاد سوریه به فرماندهی "سلیم ادریس" آغاز کرد.
بدنبال تشدید درگیریها میان گروههای مسلح مخالف سوری، کشورهای آمریکا و انگلیس نیز کمک های نظامی خود را به این گروهها قطع کرده اند و ترکیه نیز وارد عمل شد و دفاتر ائتلاف مخالفان سوری در این کشور را بست.
ترکیه بهانه بسته شدن دفتر ائتلاف مخالفان در یکی از برج های نزدیک فرودگاه استانبول را ایجاد مزاحمت برای همسایه ها در نتیجه رفت وآمد هیئت های نمایندگی به این دفتر و اقدامات امنیتی برخی از رهبران ائتلاف، عنوان کرد به گونه ای که در آخرین مورد، یکی از محافظان احمد الجربا مدعی وجود خودروی بمب گذاری شده در ساختمان محل استقرار رهبران ائتلاف شد که این امر سردرگمی مسئولان ترکیه و تخلیه اجباری منطقه را به همراه داشت.
این وضعیت باعث شد که مالک ساختمان، اعضای ائتلاف را با زور پلیس حاضر در محل، از آن بیرون کند.
درهمین راستا، یکشنبه گذشته نیز نیروهای امنیتی ترکیه به بهانه تهدیدات القاعده، دفاتر ائتلاف مخالفان سوری در شهر مرزی غازی عنتاب هم مرز با سوریه را بست.
منابع ترک نیز از تلاش مسئولان ائتلاف برای برقراری ارتباط با مقامات ترکیه درباره چرایی این موضوع و عدم موفقیت آنها در برقراری ارتباط خبر دادند.
بنا به گزارشها، سران ائتلاف مخالفان سوریه در اندیشه جدی برای جابه جایی دفاتر خود به مکان دیگری هستند اما در انتخاب گزینه ها با مشکلاتی مواجهند زیرا قطر و عربستان از آنها استقبال نخواهند کرد؛ همچنین کشورهای اروپایی نیز ارائه هرگونه تسهیلاتی را به آنها مردود دانسته اند.
منابع مخالفان سوریه اذعان می کنند که آنها در جستجوی انتقال پایگاهها و ستادکل فرماندهی خود به داخل خاک اردن هستند اما اردنی ها هم به رغم تشدید فشار از سوی سعودی ها برای پذیرش خواسته مخالفان سوریه، از پذیرش این درخواست سرباز می زنند، در نتیجه ائتلاف مخالفان گزینه ای جز ترکیه سراغ ندارد.
در مقابل، ترکیه و قطر نیز به دنبال دمیدن روح تازه ای در کالبد گروه موسوم به "شورای ملی سوریه" به منظور بازگرداندن تحرک سیاسی به آن و معرفی کردن این گروه به عنوان نماینده مخالفان هستند. این گروه تحت تسلط گروه اخوان المسلمین سوریه است.
دفاتر این شورا در شهرهای استانبول و غازی عنتاب به کمک سرویس اطلاعاتی ترکیه که همواره نماینده ای به دفاتر شورای ملی مخالفان می فرستد، فعالیت خود را از سر گرفته اند.فیلم؛ انفجار در معبر مرزی سوریه و ترکیه


دو شنبه 30 دی 1392 - 19:8:42
انفجار دو خودرو بمب گذاری شده در معبر "باب الهوی" در مرز سوریه و ترکیه، ده ها کشته و مجروح برجا گذاشت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه العالم، اخبار اولیه از کشته شدن 4 نفر و مجروح شدن ده ها تن بر اثر انفجار این دو خودرو حکایت دارد.
این معبر که تحت کنترل گروهک تروریستی موسوم به "الجبهة الاسلامیه" قرار دارد، ساعتی پیش با انفجار دو خودرو هدف قرار گرفت.
گفتنی است، گروهک تروریستی "داعش" پس از شکست و عقب نشینی در درگیری با دیگر گروه های تروریستی، این گروه ها را به استفاده از خودروهای بمب گذاری شده تهدید کرده بود.
رزمنده
Romania
درپاسخ به رجب طیب اردوغان بی شخصیت نوکرآمریکا و عریستان وقطر واسرائیل درخاورمیانه.
شما چه غلطی درخاک سوریه وعراق می کنید؟
سوریه ربطی به سران نجس وحشی ترکیه جنایتکارشماره یک ندارد
هر زمان مسئولان سوری بخواهند این کشور را ترک می کنیم و هر وقت هم از ما کمک بخواهند به آنها کمک می کنیم.
خاک برسراین سران وحشی ترکیه جنایتکار وخیانتکاربازهم آدم نمی شوند.

سازمان ملل متحد خیانتکارشماره یک ، چشمانت بازکن
حضور بیش از 40 هزار جنگجوی خارجی در سوریه، ازطریق کشورترکیه با نظارت مدیریت سران نجس وحشی ترکیه با کمک مالی کشورهای عربی و به ویژه عربستان سعودی وقطر، با رهبری آمریکا درسایه سکوت تمام سازمان های بین المللی خیانتکارشماره یک وارد سوریه شده است وهمچنان نیزادامه می دهد.
رجب طیب اردوغان، سرباز رژیم صهیونیستی است.
سران نجس وحشی ترکیه اهداف رژیم غاصب صهیونیستی را درخاورمیانه دنبال می کند.
ترکیه درمدت 6 سال است درسایه سکوت نهاد های بین المللی خیانتکارشماره یک با کمک عربستان وقطر، تروریست وسلاح به وسوریه وعراق می فرستد.
مخالفان، دولت ترکیه را به ارسال سلاح برای شورشیان متهم کرد.
داعش زیرنظرترکیه بین عراق وسوریه جابجا می شود.
افزایش فعالیت داعش با حمایت ترکیه است.
رجب طیب اردوغان رئیس جمهورترکیه برای کشتارمردم سوریه وعراق چقدرپول ازعربستان وقطرگرفته است.
ترکیه ، مسئول همه فجایع درسوریه وعراق ویمن ومصر ولیبی و... است.
ترکیه درمدت 6 سال ات قوانین بین المللی را برای رسیدن به اهدافش نقض می کند.
دربرای دخالت های ترکیه ساکت نخواهیم نشست.
اردوغان فاش کنندگان ارسال سلاح به سوریه را به جاسوسی متهم کرد.
خون های ریخته شده درسوریه وعراق و... به گردن دولت جنایتکارترکیه است.
ترکیه درجعبه های دارو، سلاح به سوریه ستاده است.
تعاویرکمک رسانی ترکیه به تروریست های سوریه منشترشد.
حامیان تروریسم، گرفتارتروریست های خود ساخته شده اند. مانند ترکیه، فرانسه.
سران ترکیه بزرگترین دشمن جهان اسلام /کمک به تروریست ها برای امنیت رژیم کودک کش صهیونیستی.
درهرجای دنیا جنایتی رخ می دهد دست ترکیه درکاراست.
ترکیه نمی خواهد درگیری درسوریه وعراق ویمن و... پایان یابد.
سران نجس وحشی ترکیه پیمانکار رژیم کودک کش صهیونیستی درمنطقه هستند.
داعشی ها، مزدوران آمریکا ومتحدانش هستند.
تمام تروریست ها درمدت 6 سال با گذرنامه صادر کشورهای اروپایی و به ویژه ترکیه ازترکیه ومهرتایید کشورترکیه وارد سوریه وعراق می شوند، همچنان نیرادامه می دهد.
تروریسم تکفیری نتیجه سیاست ترکیه درمنطقه وجهان است.
بیش از 998 هزارنفرتروریست درجهان با رهبری آمریکا درسایه سکوت تمام نهاد های بین المللی خیانتکارشماره یک ازطریق کشورترکیه به گروه های تروریستی پیوسته اند وهمچنان نیزادامه دارد.
سکوت کشورهای به اصطلاح اسلامی نسبت به کشتارمردم سوریه وعراق توسط ترکیه شرم آوراست.
انگلیسی ها برای پیوستن به داعش ازکانادا وارد ترکیه می شود.
رزمنده
Iran, Islamic Republic of
ترکیه به جای حرف زدن باید نگاه کند، شرم کند.
رجب طیب اردوغان وحشی حق حرف زدن ندارد چه برسد ادعای دیگری می کند.
ترکیه ارباب اصلی داعش و تروریست ها است.
داعش سگ دست نشانده ترکیه است.
تکفیری ها سگ دست نشانده ترکیه است.
تروریست ها سگ دست نشانده ترکیه است.
رجب طیب اردوغان با فرمانبری صهیونیست دست به جنایت می زند.
ترکیه اصلی ترین گذرگاه ورود تروریست ها به خاک سوریه وعراق برای پیوستن به گروه های تروریستی محسوب می شود.
جامعه بین المللی حامی اصلی تروریسم، هم درجنایت های آمریکا وعربستان وقطروترکیه اسرائیل شریک جرم هستند.
ما تا آخرایستاده ایم وازمظلومین دفاع می کنیم.
رسوایی تعرض به کودکان آواره سوری درترکیه
رسوایی تعرض به کودکان آواره سوری درترکیه
رسانه های ترکیه از رسوایی بزرگ مربوط به تعرض جنسی به کودکان آواره سوری درآن کشور پرده برداشتند.
یکی از کارگران بخش حفاظت و نگهداری در اردوگاه نیزیب در استان غازی عنتاب نزدیک مرزهای روسیه متهم به تعرض به دست کم هشت کودک 8 تا 12 ساله سوری در سال گذشته است.
آژانس دولتی وضعیت فوق العاده ترکیه که این اردوگاه با جمعیت 10 هزار و 800 نفری زیر نظر آن اداره می شود، در بیانیه ای اعلام کرد که این موضوع را از نزدیک پی گیری می کند.
این مرکز اعلام کرد که تدابیری برای جلوگیری از تکرار این حوادث اتخاذ شده است.
روزنامه " بیرگون " نیز از مظنون بودن این کارگر که در ماه سپتامبر بازداشت شد، به تعرض به حدود 30 کودک خبر داد؛ اما اکثر خانواده های این کودکان از بیم اخراج شدن از اردوگاه شکایت نکرده اند، و دادستان خواهان زندانی شدن متهم به مدت 289 سال شده است.
به گزارش دوغان، متهم قربانیان را به سرویس های بهداشتی می برده ودرازای پرداخت یک و نیم تا 5 لیره ترکیه به آن ها تجاوز می کرده است.
درماه گذشته، برخی از مسئولان اروپایی از جمله آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و دونالد توسک رئیس شورای اروپا از اردوگاه نیزیب 2 در مجاورت نیزیب دیدن کردند.
توسک از عملکرد ترکیه تمجید کرد و آنرا الگویی نمونه برای جهانیان در نحوه تعامل با آوارگان برشمرد.
حزب جمهوری خواه خلق که حزب اصلی تشکیل دهنده معارضان ترکیه است، خواهان تحقیق نمایندگان درباره مساله تعرض جنسی به کودکان آواره سوری شد و بنا به اعلام " ولی اغبابا " معاون دبیرکل این حزب در توییتر روز جمعه هیاتی به اردوگاه نیزیب فرستاده شد.
ترکیه گفته است که درزمان حاضر میزبان حدود سه میلیون آواره است که دو میلیون و 700 هزار نفر ازآنان سوری هستند و 75 درصد از آنان در خارج از اردوگاه ها سکونت دارند.

مداوای تروریستهای داعشی در بیمارستانی در ترکیه+ تصاویر
خبرگزاری روسی اسپوتنیک، تصاویری جدید از کمک ترکیه به گروههای تروریستی موجود در سوریه منتشر کرد.
مدارک جدیدی از دست داشتن ترکیه در حمایت از شبکههای تروریستی در سوریه و منطقه منتشر شد.
خبرگزاری اسپوتنیک روسیه عکسهایی را منتشر کرد که نشانگر درمان تروریستها در بیمارستانهای ترکیه است.

خبرگزاری اسپوتنیک در گزارش خود اعلام کرد عکسهایی به دست آورده است که نشان میدهد بیمارستان ارسین ارسلان در شهر غازی آنتپ، تروریستهای وابسته به گروه تروریستی داعش را درمان میکند.

یکی از پزشکان این بیمارستان به خبرنگار اسپوتنیک گفت شمار زیادی از افراد مسلح برای درمان به این بیمارستان آورده میشوند.
این پزشک گفت پزشکان و کارکنان آن نمیخواهند تروریستها را درمان کنند، اما وی به طرفی که آنان را تحت فشار قرار میدهد تا تروریستها را درمان کنند اشاره نکرد.


ارسال سلاح ترک برای تروریستها چگونه لو رفت؟

یک شنبه 10 خرداد 1394 - 20:12:51
آنکارا، العالم - احمد داود اوغلو نخست وزیر ترکیه اقدام روزنامه جمهوریت در انتشار تصاویر کامیونهای دستگاه اطلاعات نظامی این کشور در حال انتقال سلاح برای تروریستها در سوریه را محکوم کرد.
تصاویر منتشره از دست داشتن دولت ترکیه در کمک به تروریست های مسلح در سوریه از طریق ارسال کامیون های حامل سلاح در پوشش ارسال کمک های انسانی پرده برمی دارند و براساس اطلاعات منتشره محموله سلاح، در زیر کارتن های دارو جاسازی شده بود.
اوزکان اوزتاش، کارشناس ترک در این باره به خبرنگار العالم گفت: دستگاه اطلاعات نظامی ترکیه صدها کامیون سلاح از طریق بندر اسکندرون برای تروریست ها ارسال کرده است و دولت حزب عدالت و توسعه از هر اقدامی برای پوشیده نگه داشتن حقایق و دلایلی که حمایت آنکارا از تروریست ها در سوریه را افشا می نمایند، استفاده می کند.
دولت ترکیه تاکنون ارسال سلاح به تروریست ها در سوریه را انکار و تأکید کرده است که بار کامیون های مذکور، کمک های انسانی بوده است تا اینکه "یاسین اکتای" از نامزدهای حزب عدالت و توسعه برای انتخابات پارلمانی آینده در گفتگو با یک شهروند ترک، اذعان داشت که کامیون های سلاح مذکور برای "ارتش آزاد" مخالفان سوری ارسال شده است نه برای داعش.
جزئیات گفتگوی میان "یاسین اکتای" و این شهروند ترک از این قرار است:
شهروند ترک: دولت ترکیه به داعش کمک می کند.
اکتای: این امر، صحت ندارد.
- آیا کامیون های حامل سلاح که توقیف شدند، در حال انتقال تسلیحات برای داعش نبودند؟
- خیر. سلاح های مذکور برای ارتش آزاد ارسال شده بود!
- ارتش آزاد و داعش، هر دو تروریست هستند.
در همین حال "بلند اسین اوغلو"، معاون رهبر حزب میهن ترکیه در این باره به خبرنگار العالم گفت: ارسال سلاح توسط حزب عدالت و توسعه به تروریست ها در سوریه، امری است که بر همگان روشن است و زمانی که اختلافات میان اردوغان و گروه فتح الله گولان، علنی شد قضات طرفدار گولن از کامیون های سلاح پرده برداشته و دستور توقیف آنها را صادر کردند و در حال حاضر دولت اقدام به انتقام از قضات می نماید.
کشف و توقیف کامیون های حامل سلاح در مسیر انتقال به گروههای مسلح در سوریه باعث برکناری و اخراج شماری از قضاتی شد که از دست داشتن دولت در انتقال سلاح به سوریه دست داشتند. این امر باعث شد تا شورای عالی قضایی آنها را از مناصبشان اخراج و به عضویت در گروههای تروریستی، چوب لای چرخ دولت گذاشتن و جاسوسی درباره مسائل نظام متهم نماید.
ناظران بر این باورند که دولت ترکیه از ابتدای بحران سوریه تاکنون به تروریست ها در این کشور کمک کرده و علاوه بر باز گذاردن مرز برای تردد آنان، اقدام به ارسال سلاح و پول برای تروریست ها نموده و آنها را در خاک ترکیه آموزش داده است.

مقداد: حمایت ترکیه از تروریستها، تجاوز به سوریه است

سرنگونی هواپیمای سوریه توسط ترکیه تکذیب شد

اوغلو باردیگر منکر دخالت نظامی ترکیه در سوریه شد

ترکیه اعزام نیرو به سوریه را تکذیب کرد

هلاکت دهها تروریست مورد حمایت ترکیه در سوریه

سرکوب تظاهرات همبستگی با سوریه توسط پلیس ترکیه

ورود هزاران تروریست از مرز ترکیه به سوریه

دیدار شخصیتهای ترکیهای با رئیس جمهور سوریه

آمریکا: 60 درصد تروریستها از ترکیه به سوریه می روند

سقوط دو جنگده ترکیه در 150 کیلومتری سوریه

هماهنگی "کامل" آمریکا با ترکیه درباره اوضاع سوریهباغچه لي : داود اوغلو درباره کاميون هاي حامل سلاح به سوريه توضيح دهد
سیاسی 1394/03/11
رئیس حزب حرکت ملی ترکیه دیروز خواستار توضیح نخست وزیر ترکیه درباره موضوع حمل سلاح به سوریه با کامیون های متعلق به سازمان اطلاعات ملی این کشور شد.
به گزارش پایگاه اینترنتی روزنامه زمان چاپ ترکیه ، دولت باغچه لی رئیس حزب حرکت ملی ترکیه دیروز در سخنانی در تجمع ده ها هزار نفر از طرفداران این حزب در منطقه قزل چشمه در استانبول با اشاره به اظهارات احمد داوداوغلو نخست وزیر ترکیه که انتشار خبر حمل سلاح به سوریه با کامیون های سازمان اطلاعات ملی ترکیه را جاسوسی دانسته است ، گفت : داوداوغلو باید این هذیان گویی را رها کند و درباره سلاح هایی که در این کامیون ها بود ، توضیح دهد.
رئیس حزب حرکت ملی داوداوغلو را جنگ طلبی توصیف کرد که به گروه های تروریستی در سوریه سلاح ارسال می کند.
باغچه لی گفت : رئیس جمهور و نخست وزیر ترکیه ادعا می کنند که کامیون های سازمان اطلاعات ملی ترکیه کمک های بشر دوستانه برای ترکمن های سوریه حمل می کنند اما واقعیت کاملا متفاوت است.


پنج شنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۰:۳۵
مقام رسمی سابق ترکیه:
تسلیحات شیمیایی از ترکیه به سوریه ارسال شد


واشنگتن مدعی است شواهدی در اختیار دارد که تایید میکند نیروهای ارتش سوریه در حمله شیمیایی ۲۱ اگوست در نزدیکی دمشق که در آن صدها شهروند سوری کشته شدند، دخالت داشته است و دولت سوریه بارها این ادعا را رد کرده است.


از پرس تی وی ، عضو سابق شورای شهر در استان حتای ترکیه گفته است که تسلیحات شیمیایی مورد استفاده در حمله ماه گذشته در سوریه از ترکیه به این کشور منتقل شده است.


محمد گونس گفت: « نیروهای امنیتی ترکیه چهار ماه قبل در عملیات جست و جو از منازل شورشیان سوری القاعده و النصره، یک سیلندر دو کیلوگرمی حاوی گاز سارین کشف کردند. آنها از مرزهای ما برای انتقال این گاز به سوریه استفاده میکنند.»

گونس خاطر نشان کرد: « دلیلی وجود ندارد که رئیس جمهور سوریه مردم خودش را بکشد.»

در همین حال، شهروندان این استان جنوبی ترکیه هم مرز با سوریه گفتند که شورشیان القاعده مرتبط با جبهه النصره از این تسلیحات استفاده کردند و نه دولت سوریه.

فرید ماینی، فعال و از ساکنان حتای میگوید: «امریکا و رژیم صهیونیستی برای سوق دادن ما به سوی جنگ این تسلیحات شیمیایی را در اختیار القاعده قرار دادند، هیچ یک از ما خواهان به راه افتادن جنگ نیستیم. ما ساکنان حتای در طول تاریخ همواره در کنار هم در صلح و آرامش زندگی کردهایم، اکنون عوامل موساد و سیا و القاعده در همه جا هستند. نگرانیم که آنها از تسلیحات شیمیایی علیه ما استفاده کنند.»

ساکنان استان حتای همچنین بر این باورند که دولت ترکیه اجازه انتقال تسلیحات از مرزهای این کشور را میدهد چرا که دولت آنکارا برای به راه انداختن جنگ علیه همسایه خود به دنبال بهانه است.

باراک اوباما، رئیس جمهور امریکا به منظور متقاعد ساختن کنگره برای حمله نظامی علیه سوریه به دلیل ادعای استفاده دولت سوریه از سلاح های شیمیایی در تلاش است .

واشنگتن مدعی است شواهدی در اختیار دارد که تایید میکند نیروهای ارتش سوریه در حمله شیمیایی ۲۱ اگوست در نزدیکی دمشق که در آن صدها شهروند سوری کشته شدند، دخالت داشته است.

دولت سوریه بارها با رد این ادعا تصریح کرده است که شورشیان فعال در خاک این کشور در تلاش برای زمینه سازی مداخله نظامی خارجیان این حمله مرگبار را انجام دادند.

باراک اوباما، رئیسجمهور امریکا اقدام نظامی علیه سوریه را به دلیل نیاز به تصویب این اقدام از سوی کنگره، به تاخیر انداخت. اعضای کنگره قرار است ۹ سپتامبر درباره این موضوع مذاکره کنند.

روسیه روز دوشنبه اعلام کرد شواهد ارائه شده از سوی امریکا که دولت سوریه را به استفاده از تسلیحات شیمیایی متهم میکند، به هیچ عنوان متقاعد کننده نیست.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه تصریح کرد : « وقتی از آنها می خواهید شواهد مفصل ارائه بدهند، میگویند همه اینها محرمانه است و نمیتوانیم این شواهد را به شما نشان دهیم.»

سوریه از مارس ۲۰۱۱ میلادی صحنه نا آرامیهای مرگبار است . بنابر گزارشها، قدرتهای غربی و متحدان منطقهای آنها به ویژه قطر،عربستان سعودی و ترکیه از شورشیان فعال در خاک سوریه حمایت میکنند.

کمیساریای عالی پناهجویان سازمان ملل( آنسر) روز سه شنبه اعلام کرد، شمار پناهجویانی سوری که در طول مناقشه ۲۹ ماهه سوریه از این کشور متواری شدهاند، به دو میلیون نفر رسیده است.

آنسر اعلام کرد : « سوریه صحنه ریخته شدن خون زنان، کودکان و مردانی است که اغلب در حالی که چیزی بیشتر از لباسهایشان را به همراه ندارند از مرزها خارج میشوند.»

سازمان پناهجویان سازمان ملل همچنین خاطر نشان کرد، از زمان شروع نا آرامیها در سوریه،حدود ۴.۲ میلیون نفر در داخل سوریه آواره و سرگردان شدهاند.


عکس/ ارسال تجهیزات ترکیه برای تروریستهای سوریه
7 فروردين 1395 ساعت 2:03
فعالان رسانه ای ترک با انتشار تصاویری از ارسال محموله های خودرو و تجهیزات پیشرفته ارتباطی اهدایی تجار ترکیه به گروههای تروریستی تکفیری فعال در سوریه خبر داده اند.
فعالان رسانه ای ترک با انتشار تصاویری از ارسال محموله های خودرو و تجهیزات پیشرفته ارتباطی اهدایی تجار ترکیه به گروههای تروریستی تکفیری فعال در سوریه خبر داده اند.


سه شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۳ - ۰۹:۳۴
عضو داعش: سازمان اطلاعات ترکیه مارا در ارسال سلاح به سوریه همراهی میکرد
مقامات ترکیه این روزها در تلاش هستند توجه مردم را از پروندهای منحرف کنند که نقش سازمان اطلاعات ترکیه در قاچاق سلاح به سوریه را فاش میکند.
مقامات ترکیه این روزها در تلاش هستند توجه مردم را از پروندهای منحرف کنند که نقش سازمان اطلاعات ترکیه در قاچاق سلاح به سوریه را فاش میکند.

روزنامه جمهوریت چاپ استانبول روز دوشنبه با بیان این مطلب نوشت «مهمت عسگر»، یکی از ۱۱ مظنون عضویت در داعش که دادگاه عالی «نیغده» در حال رسیدگی به اتهامات آنهاست میگوید «سازمان اطلاعات ملی» ترکیه در مراحل آغازین ناآرامیهای داخلی سوریه به آنها برای قاچاق سلاح به گروههای مخالف این کشور کمک کرده است.

این عضو داعش گفته در سال ۲۰۱۱ پس از تسلط نیروهای بشار اسد بر شهرهای شمالی سوریه و بسته شدن مسیرهای انتقال سلاح از این مناطق یکی از همکارانش به نام «حیسم توپالکا» به وی گفته قصد دارد از ترکیه اقدام به ارسال سلاح به سوریه کند.

عسگر گفته او و همکارش در حال انتقال خودرویی پر از اسلاح از مسیر روستایی در نزدیکی مرز سوریه بودهاند که نیروهای ژاندارمری ترکیه آنها را متوقف کردهاند.

توپالکا به نیروهای ژاندارمری ترکیه گفته که ورود آنها به منطقه مورد نظر هماهنگشده است. به گفته عسگر، نیروهای ژاندارمری ترکیه پس از انجام چند مکالمه تلفنی بدون بازرسی محموله خودرو به آنها اجازه عبور دادهاند.

وی گفته داخل خودروی مورد نظر ۱۰۰ سلاح رگبار متعلق به ناتو قرار دادشته و عملیات عبور با تأیید و حمایت سازمان اطلاعات ترکیه انجام شده است.افشای روابط پنهانی ترکیه و تروریست ها
نماینده مخالف پارلمان ترکیه مدارک همکاری نیروهای مرزی کشورش با گروه تروریستی داعش را روکرد.
تاریخ: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۱
بر اساس مکالمات تلفنی افشا شده، ترکیه به طور مرتب تردد مرزی عوامل دولت اسلامی (گروه تکفیری- صهیونیستی داعش) را نادیده می گیرد.
پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی راشاتودی نوشت، بر اساس شنود مکالمات تلفنی توسط نیروهای امنیتی آنکارا که ارم اردم (Erem Erdem)، نماینده مخالف پارلمان ترکیه آن را در اختیار رسانه ها گذاشته است، هزاران نفر وابسته به (گروه تکفیری صهیونیستی) داعش با کمک واسطههایی در ترکیه به طور مرتب وارد ترکیه شده اند. اردم دولت این کشور را به سرپوش گذاشتن گسترده بر این مسئله متهم می کند.
از متن مکالمات تلفنی الهام بالی، یکی از اعضای بلند پایه داعش مشخص می شود کنترلی در مرز ترکیه و سوریه وجود ندارد. این مرز 98 کیلومتری فقط دو گذرگاه دارد. بر اساس اطلاعات اداره اطلاعات امنیت شهری آنکارا، با توجه به فشار جامعه بین المللی برای کنترل شدید مرزها به منظور جلوگیری از ورود شبه نظامیان به سوریه، آنکارا دیوارهایی در گذرگاه های مهم احداث کرده اما این اقدام بی فایده بوده است.
ارن اردم، سیاستمدار مخالف از حزب جمهوری خواه خلق ترکیه که به علت تکرار اتهامات خود علیه دولت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه مبنی بر سرپوش گذاشتن گسترده بر فعالیت داعش در خاک این کشور، با خطر پیگرد قضایی مواجه است، متن این مکالمات تلفنی را در اختیار رسانه ها قرار داده است.
درحالی که گزارش های روزانه نیروهای مسلح ترکیه نشان می دهد نیروهای امنیتی این کشور 961 عضو داعش را از 57 کشور در سال 2015 دستگیر کرده اند، افشاگری اردم نشان می دهد هزاران جنگجو داعش و اعضای خانواده آنها هر روز از سوریه وارد ترکیه می شوند. اما حتی آنهایی که در خاک ترکیه بازداشت شده اند اغلب در گذرگاه ها آزاد می شوند.
برای مثال، برخی از اسناد نشان می دهد هماهنگ کنندگان داعش از 22 سپتامبر تا 17 اکتبر به 1400 نفر کمک کرده اند از مرز ترکیه عبور کنند. در یکی از این مکالمات تلفنی، الهام بالی به شخصی به نام ارکک که با توجه به مکالمات مشخص است که به قاچاق افراد کمک می کند، می پرسد دقیقا به چند نفر کمک کرده است از مرز بگذرند.
در مکالمه دیگر مشخص می شود که بالی از عملکرد ارکک در عبور دادن اعضای داعش از مرز به شدت ناراضی است و از او می پرسد آیا مسئول دستگیری آنها بوده است یا خیر. بالی در این مکالمه می گوید: «هجده نفر از شب گذشته از مرز گذشتند اما پانزده نفر آنها زمانی که قصد داشتی به آنها کمک کنی دستگیر شدند.»
بالی به ارکک هشدار داد اگر مشخص شود که وی موجب دستگیری آنها شده است خود را به خانه اش می رساند و زمانی که خواب است به سرش شلیک خواهد کرد. با این حال، مکالمات دیگر نشان می دهند اعضای داعش و رابط های آنها در خاک ترکیه به فرار بازداشت شدگان کمک کرده اند.در مکالمه دیگری از مصطفی دمیر، عضو دیگر داعش، مشخص می شود که داعش جنگجویان خود را برای درمان به ترکیه می فرستد .


فرمانده سابق ناتو: داعش در خدمت منافع ترکیه و عربستان فعالیت میکند
فرمانده ارشد سابق نیروهای ناتو فعالیت نیروهای داعش را در خدمت تأمین منافع کشورهایی چون ترکیه و عربستان سعودی عنوان کرد.
تاریخ: ۱۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۱
ژنرال «وسلی کلارک» فرمانده سابق نیروهای ناتو اعلام کرد: داعش با هدف گرفتن مسلمانان شیعه در خدمت منافع ترکیه و عربستان سعودی فعالیت میکند.
سایت «راشا اینسایدر» در گزارشی با انتشار این خبر نوشت: «این فرمانده ارشد نیروهای ناتو شخصیت خاصی است. وی کسی است که بلافاصله پس از جنگ کوزوو به نیروهای ناتو دستور داد تا نیروهای حافظ صلح روسیه را هدف بگیرند (که البته این فرمان وی اجرا نشد). اما هر از گاهی او حرفی میزند یا کاری انجام میدهد که چندان با عقل جور در نمیآید؛ آن هم عقل و منطق غربیها. شاید بتوان گفت که این بار هم از همان دفعات است.»
بر اساس این گزارش، کلارک در مصاحبهای که اخیرا انجام داده اعلام کرده است: «همواره این ایده مطرح بوده که ترکیه به نحوی در حال حمایت از داعش است...در این میان کسی هست که نفتی را که داعش میفروشد، خریداری میکند، این نفت از مسیری عبور میکند و به نظر من به احتمال زیاد این مسیر ترکیه است. اما مقامات ترکیه نمیخواهند به آن اعتراف کنند.»
وی ادامه داد:«اجازه بدهید کاملا شفاف صحبت کنیم. داعش فقط یک سازمان تروریستی نیست. این یک سازمان تروریستی سنی است. و این بدان معنا است که این سازمان تروریستی سنی، شیعیان را هدف گرفته است و این یعنی، این سازمان تروریستی سنی، در خدمت تأمین منافع ترکیه و عربستان سعودی فعالیت میکند،اگرچه بعضا تهدیداتی را نیز علیه آنها اعمال کرده است.»همکاری ترکیه با داعش فاش شد/ ورود هزاران تروریست به سوریه
یک نماینده اپوزیسیون در پارلمان ترکیه این موضوع را فاش کرده و مکالمات اعضای داعش را در اختیار رسانه ها قرار داده است.
به گزارش سرویس بینالملل جام نیـوز به نقل از راشاتودی (RT)، مکالمات تلفنی فاش شده عوامل داعش نشان داد که ترکیه به صورت مداوم عبور تروریست ها از مرزهای این کشور را نادیده گرفته است.


براساس این گزارش، " ارم اردم" نماینده اپوزیسیون در پارلمان ترکیه این موضوع را فاش کرده و مکالمات اعضای داعش را در اختیار رسانه ها قرار داده است.


راشاتودی نوشت: این مکالمات نشان می دهد، هزاران نفر از عوامل داعش مرتبا از مرزهای ترکیه، وارد خاک سوریه شده اند و دولت ترکیه نیز این موضوع را نادیده گرفته است.


مقاطعه کار سيا: ترکيه از ابتدا به تروريستهاي سوريه تسليحات داده است
متاسفانه جامعه جهانی چشم خود را به این اقدامات ترکیه بسته است و بسیاری از مردم نیز در خواب هستند و اصلا خبر ندارند در جهان چه می گذرد. شکی نیست کسانی که در ارسال تسلیحات از ترکیه به سوریه نقش داشته اند، هیچ وقت احساس نمی کردند در داخل کشورشان با مانعی روبرو شوند و جامعه جهانی نیز هیچ کاری از دستش بر نمی آید.
تاریخ: ۰۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۱ - 22 May 2015
مقاطعه کار سیا تاکید کرد ترکیه از همان ابتدا به مخالفان و تروریستهای سوریه تسلیحات می داده است.

به گزارش شبکه تلویزیونی پرس تی وی، استیون کلی در گفتگو با این شبکه درباره ارسال تسلیحات از ترکیه به تروریستهای سوریه گفت ما می دانیم که ترکیه از ابتدای بحران سوریه، به مخالفان و تروریستهای داخل سوریه تسلیحات ارسال می کرده است و در پنهان کردن این مسئله اصلا موفق عمل نکرده است.

متاسفانه جامعه جهانی چشم خود را به این اقدامات ترکیه بسته است و بسیاری از مردم نیز در خواب هستند و اصلا خبر ندارند در جهان چه می گذرد. شکی نیست کسانی که در ارسال تسلیحات از ترکیه به سوریه نقش داشته اند، هیچ وقت احساس نمی کردند در داخل کشورشان با مانعی روبرو شوند و جامعه جهانی نیز هیچ کاری از دستش بر نمی آید.


رهبر مخالفان ترکیه:
ترکیه برای شبه نظامیان مخالف دولت سوریه سلاح ارسال کرده است
رهبر مخالفان ترکیه امروز چهارشنبه دولت آنکارا را به ارسال سلاح برای شبه نظامیان مخالف دولت سوریه متهم کرد و قول داد که اگر به قدرت برسد ارسال سلاح برای شبه نظامیان شورشی سوریه را متوقف خواهد کرد.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم ، کمال کیلیچ داروغلو رهبر حزب جمهوریخواه ترکیه در مصاحبه با روزنامه حریت تصریح کرد که فیلم های ویدئویی وجود دارد که نشان می دهد کامیون های حامل تسلیحات نظامی وارد خاک سوریه می شود. من هم این فیلم ها را دیده ام. چیزی برای مخفی کردن وجود ندارد.
وی قول داد که اگر حزب جمهوریخواه ترکیه در انتخابات ژوئن به پیروزی برسد، امنیت در مرزهای سوریه و ترکیه را تقویت خواهد کرد. نظرسنجی ها نشان می دهد که حزب جمهوریخواه ترکیه پس از حزب عدالت و توسعه در جایگاه دوم قرار دارد.
رهبر حزب جمهوریخواه ترکیه گفت: در صورت به قدرت رسیدن حزب جمهوریخواه، وضعیت مرزهای ترکیه به حالت قبل بازخواهد گشت و ما امنیت مرزها را تقویت خواهیم کرد. ما اجازه عبور و مرور غیر قانونی در مرزها را نخواهیم داد.
ترکیه با انتقادات زیادی از سوی کشورهای غربی به خاطر عدم اجرای اقدامات کافی برای جلوگیری از ورود شبه نظامیان خارجی به مرزهای سوریه، روبرو است.
ترکیه خود متهم به کمک به داعش در روزهای نخست پیدایش این گروه تروریستی است. ولی آنکارا بارها این اتهامات را رد کرده است. داعش از سال 2012 میلادی تاکنون علیه دولت بشار اسد در سوریه می جنگد. این گروه از ژوئن 2014 میلادی حملات خود را به عراق نیز گسترش داد و بخش های زیادی از شمال و غرب این کشور را تصرف کرده است.
داعش در مناطق تحت تصرف خود خلافت اسلامی اعلام کرده است. در ماه اوت آمریکا حملات هوایی علیه داعش در عراق را آغاز کرد. واشنگتن در ماه سپتامبر دامنه حملات خود علیه داعش را به سوریه نیز گسترش داده است.


قلیچداراوغلو دولت ترکیه را متهم به تسلیح تروریستهای سوری کرد
رئیس مهمترین حزب مخالف دولت ترکیه در اظهاراتی، کابینه «احمد داوداوغلو» را متهم به ارسال سلاح بر ای گروه های تروریستی فعال در سوریه کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، «کمال قلیچداراوغلو» امروز چهارشنبه دولت ترکیه را متهم به ارسال سلاح به گروه های شورشی حاضر در سوریه کرد و گفت: دولت از مرز مشترک به عنوان محلی برای قاچاق سلاح برای شورشیان سوریه استفاده می کند.
رئیس حزب جمهوریخواه خلق ترکیه در ادامه گفت: تصاویر ویدیویی در این رابطه وجود دارد که نشان می دهد کامیون های حمل سلاح در اختیار شورشیان سوری قرار گرفته اند و من خود این فیلم ها را دیده ام.
قلیچداراوغلو درحالی این اتهام را متوجه دولت ترکیه می کند که در سال های گذشته اخبار و گزارش های زیادی در این ارتباط منتشر شده بود.
در همین رابطه در هفته گذشته چندن تن از نظامیان ارتش ترکیه به اتهام انتقال سلاح به ترکیه بازداشت شده بودند.


سازمان اطلاعات ترکیه شورشیان سوری را تسلیح می کند
چند روز پس از آنکه رئیس مهمترین حزب مخالف ترکیه، دولت این کشور را متهم به تسلیح تروریستهای سوری کرد، یک رسانه غربی نیز از وجود مدارکی گزارش داد که نشانگر دخیل بودن سازمان اطلاعات ترکیه در این امر است.
به گزارش خبرگزاری مهر، رویترز در گزارشی اختصاصی در این رابطه می نویسد که شهادت نامههای رسمی را از سوی افسران دژبانی ترکیه دیده است که میگویند سازمان اطلاعات و امنیت ملی آن کشور (MIT) در پایان سال ۲۰۱۳ و آغاز سال ۲۰۱۴ به ارسال سلاح به مناطق تحت کنترل تروریست ها در سوریه، کمک کرده است.
افسران دژبانی ترکیه، در شهادت نامههایی که رویترز میگوید بخشی از آنها را دیدهاست، گفتهاند محمولههایی مانند موشک، مهمات یا گلولههای توپ در این بازه زمانی، در کامیونهایی که ماموران سازمان اطلاعات و امنیت ملی ترکیه آنها را همراهی میکردند، به مناطقی که افراط گرایان آن را کنترل میکردند، فرستاده شده است.
این گزارش در حالی منتشر میشود که ترکیه خود چنین اتهامهایی را رد کرده است. مقامات رسمی اترکیه میگویند طی ماههای اخیر بر کنترلهای مرزی خود، در مرز سوریه، افزودهاند.
با این همه پیشتر نیز گزارشهایی در مورد انتقال مهمات یا سفر افرادی که به گروههای تروریستی مانند «داعش» پیوستهاند، از مرز ترکیه، منتشر شده بود.
داعش از مهمترین چالش های امنیتی منطقه، گروهی است که وزیر دفاع پیشین آمریکا، در مرداد ماه گذشته خطر آن را «قریبالوقوع» و تشکیلات آن را بسیار سازمانیافته و «فراتر» از آن چه دیده شده، توصیف کرده بود.
در گزارش رویترز گفته شده نیروهای پلیس و دژبانها، چهار کامیون را در آدانا، مرز جنوبی ترکیه، کنترل کردهاند؛ یکی در نوامبر سال ۲۰۱۳ و سه خودروی دیگر در ژانویه سال ۲۰۱۴ میلادی. کنترل این کامیونها بنا به دستور دادستانی، مبنی بر احتمال وجود اسلحه در آنها صورت گرفته است. اوزجان سیسمان و عزیر تاکجی، دادستانهایی که در این مورد دستوراتی داده بودند، خود در انتظار تشکیل دادگاه برای رسیدگی به پروندههایشان به سر میبرند.
بنا بر شهادتهای مکتوب و گزارش دادستانی ترکیه، در حالیکه جلوی یکی از کامیونها گرفته شده، اما سه کامیون دیگر، پس از آنکه نیروهای امنیتی آن کشور پلیس را تهدید کرده و «به طور فیزیکی» جلوی جست و جوها را گرفتهاند، به راه خود ادامه دادهاند.
به گزارش رویترز، رجب طیب اردوغان، رئیسجمهوری ترکیه، گفته است سه کامیونی که در ۱۹ ژانویه متوقف شده بودند، متعلق به سازمان اطلاعات ملی ترکیه و حامل کمک بودهاند.
در عین حال بنا بر این گزارش هر دو دادستان که خواستار جستوجوی سه کامیون شده بودند، از آن زمان، با اتهامهایی که خود به جستوجوی خودروها مربوط میشود، در بازداشت به سر میبرند.
بنا بر همین مدارک، از آوریل سال جاری میلادی، بیش از ۳۰ مامور دژبانی ترکیه که در ماه ژانویه در جستوجوی کامیونهای حامل کمک برای گروههای تروریستی شرکت داشتند نیز با اتهامهایی، از جمله جاسوسی نظامی یا تلاش برای سرنگونی دولت، روبهرو شدهاند.
یکی از رانندههای کامیونها در شهادتنامه خود گفته است، کامیون او محمولهاش را از هواپیمایی خارجی در آنکارا تحویل گرفته است و او پیشتر نیز محموله مشابهی را حمله کرده بود. خبرگزاری رویترز، مستقیما موفق به تماس با راننده این کامیون نشده است.
در آن زمان مرز سوریه، جایی که کامیونها از آن گذشتهاند، تحت کنترل تروریست های مخالف بشار اسد از گروه «احرار الشام» بوده است.
رویترز میگوید سخنگوی اردوغان گفته است، رئیسجمهوری آن کشور در این مورد موضع روشن خود را بیان کرده است؛ «ترکیه هرگز برای هیچ گروهی در سوریه سلاح نفرستاده است».
گروهی دیگر از مقامهای رسمی از اظهار نظر در این مورد خودداری کرده و مقامهای رسمی سازمان اطلاعات و امنیت ملی ترکیه نیز، در دسترس نبودهاند.
اما روز چهارشنبه نیز «کمال قلیچداراوغلو» رئیس مهمترین حزب مخالف دولت ترکیه در اظهاراتی، کابینه «احمد داوداوغلو» را متهم به ارسال سلاح بر ای گروه های تروریستی فعال در سوریه کرد.
وی دولت ترکیه را متهم به ارسال سلاح به گروه های شورشی حاضر در سوریه کرد و گفت: دولت از مرز مشترک به عنوان محلی برای قاچاق سلاح برای شورشیان سوریه استفاده می کند.
نماینده پارلمان ترکیه /اسناد جدید همکاری آنکارا با داعش را منتشر کرد
نماینده پارلمان ترکیه اسناد ارتباط گسترده مقامات آنکارا با جنایتکاران داعش را در اختیار پارلمان و رسانهها قرار داد.


به گزارش ایسنا، «ارن اردم» نماینده مجلس ترکیه از حزب «جمهوریخواه خلق» رونوشتهای تماسهای تلفنی مقامات آنکارا با تروریستهای «داعش» را در اختیار نمایندگان پارلمان و رسانهها قرار داد. براساس تماسهای تلفنی ضبط شده، هزاران تن از عناصر داعش مرتبا از ترکیه به سوریه و یا از سوریه به ترکیه تردد میکنند.
طبق این اسناد، «الهامی بالی» یکی از سرکردههای داعش که در ماجرای انفجار تروریستی سال گذشته در شهر مرزی «سوروچ» دست داشته، با مقامات دولت ترکیه تماس تلفنی برقرار کرده است.
طبق نوارهای ضبط شده، جابهجایی عناصر داعش توسط کسانی در ترکیه صورت میگیرد که از آنها تحت عنوان «هماهنگکنندگان داعش» یاد میشود. این افراد تنها طی یک روز (2 مهر گذشته) به 1400 تروریست کمک کردند تا از مرز ترکیه عبور کنند.
مورد دیگری که براساس این اسناد فاش شده است، به نحوه تعامل نیروهای امنیتی با داعش ربط پیدا میکند. این نیروها عناصر داعش را پس از دستگیری، آزاد میکردند.
در ارتباط با واکنش محافل سیاسی ترکیه به انتشار این اسناد، خصوصا مرتبط بودن آنکارا با عامل انفجار سوروچ، که جان بیش از 30 غیرنظامی را گرفته بود، گزارشی نرسیده است. با این حال، احتمال میرود که گروهها و جریانهای سیاسی و همچنین مردم ترکیه از کنار این اسناد به راحتی عبور نکنند.اردوغان علاوه بر اینکه تلاش میکند از قبل جریانهای تکفیری در سوریه و عراق استفاده ببرد، در داخل ترکیه نیز به بهانه مبارزه با داعش و عناصر «حزب کارگران کرد ترکیه» (پ.ک.ک) توانست، شرایط را به نفع خود امنیتی کرده و در ماجرای انتخابات پارلمانی پائیز گذشته، گرایش رایدهندگان را به حزب خود جلب کند.
رئيسجمهور ترکیه در هفتههای قبل از انتخابات و حتی در زمان برگزاری انتخابات، شرایط را در ترکیه به قدری امنیتی کرده بود که مردم فکر میکردند، اگر حزب حاکم رای نیاورد، ترکیه به گرداب جنگ داخلی فرو میغلطد!قلیچدار اوغلو: دستان اردوغان به خون ملتهای منطقه آلوده است
رئیس بزرگترین حزب اپوزیسیون ترکیه یعنی حزب «جمهوریخواه خلق» اعلام کرده، دستان رئیسجمهوری این کشور و همراهانش به خون ملتهای ترکیه، سوریه و دیگر کشورهای منطقه آلوده است.«کمال قلیچدار اوغلو» در جریان سفرش به آلمان، «رجب طیب اردوغان» را عامل کشتار و خونریزی در این کشور و کشورهای منطقه غرب آسیا دانست و گفت: «اردوغان مسئول مستقیم کشته شدن 500 تن از افراد ارتش و نیروهای امنیتی (ترکیه) از ماه ژوئن (خرداد) تاکنون است و باید به اتهام حمایت از تروریستها و خیانت ملی محاکمه شود.»
قلیچدار اوغلو تصریح کرد: «اردوغان نه تنها مسئول خونریزی در ترکیه است، بلکه از گروههای تروریستی از جمله داعش در سوریه حمایت مالی و نظامی گسترده میکند و (به همین خاطر) مسئول کشتار ملت سوریه است.» وی گفت که «این اقدام اردوغان خطر بزرگی برای منطقه و ترکیه است و دشمنیهای جدی میان مسلمانان ایجاد میکند.»
اخیرا و در پی کشتار غیرنظامیان روستای «الزراره» در شمال سوریه به دست تروریستهای مورد حمایت آنکارا، اردوغان برای اینکه اتهام را از خود دور کند، اروپائیان را به خاطر بیتوجهی به اوضاع داخلی سوریه مورد انتقاد قرار داد!
طی هفتههای گذشته و در پی برقراری آتشبس در سوریه، حمایتهای مالی و تسلیحاتی اردوغان و سران دیگر کشورهای متحد آمریکا از تروریستهای تکفیری در سوریه شدت گرفته است، به طوری که ترکیه اجازه داد تروریستهای جبهه النصره در جبهه «خان طومان» به تانک و سلاحهای سنگین مجهز شوند.
در واقع حزب حاکم ترکیه مجری سیاستهای ناتو و آمریکا در منطقه غرب آسیا شده است.
در ارتباط با نقش آنکارا در جنایتهای روزمره در سوریه، خصوصا جنایت روستای «الزراره» هر چند رسانههای غربی - عربی و رسانههای وابسته به دولت ترکیه ساکت هستند، ولی رسانههای اینترنتی و مجازی مردم را کم و بیش نسبت به ماجرا آشنا میکنند و همین مسئله، اعتراضاتی را در ترکیه نسبت به سیاستهای آنکارا در قبال سوریه، به دنبال داشته است، که آخرین مورد آن، اعتراضی است که دیروز در اسلامبول رخ داد؛ معترضان در این تظاهرات، حمایت اردوغان از تروریستها را محکوم کردند و وی را در جنایت الزراره شریک دانستند.
دیروز «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز گفت، تروریستهای ضد سوری بهطور گسترده از طریق مرزهای ترکیه پشتیبانی میشوند.
درخواست دمشق
از سازمان ملل
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، وزارت خارجه سوریه اما طی دو نامه جداگانهای به دبیرکل سازمان ملل و شورای امنیت، از این دو نهاد بینالمللی خواسته جنایت اخیر تروریستها در روستای «الزراره» را محکوم کنند و زمینههای مجازات کشورها و سازمانهای حامی تروریسم را فراهم نمایند.
در نامه مذکور آمده است که این جنایت و همه جنایات مشابه تروریستها در شهرهای سوریه، با فرمان مستقیم رژیمهای تندرو و متعصب عربستان، ترکیه و قطر با هدف سنگاندازی در مسیر تلاشها برای پایان دادن به کشتار مردم سوریه و به شکست کشاندن گفتوگوهای ژنو انجام میشود.
بامداد پنجشنبه گذشته و در حالی که ساکنان روستای «الزراره» در استان «حماه» هنوز در خواب بودند، مورد هجوم عناصر گروههای تکفیری «جبهه النصره»، و «احرار الشام»، «فیلق حمص»، «گردانهای اهل سنت» و «اجناد الشام» قرار گرفتند. در این هجوم وحشیانه حدود 180 غیرنظامی، از جمله تعداد زیادی زن، کودک و افراد کهنسال کشته و بیش از 100 نفر دیگر ربوده شدهاند.
محافل سیاسی و خبری کشورهای غربی و ارتجاع عرب این فاجعه هولناک را پوشش چندانی ندادهاند.


پنج هزار تروریست از مرز ترکیه وارد سوریه شدند/ 197 کانتینر سلاح آمریکایی به دست تروریستها رسید/ واکنش احتمالی ارتش سوریه چیست؟
درحالی که انتظار میرفت اجرای آتش بس در سوریه پیش زمینهای برای حل بحران سیاسی در سوریه باشد، تحرکات آمریکا نشان داد واشنگتن در پس آتشبس و ژنو 3 تحرکات نظامی گستردهای را در سوریه آغاز کرده است.
به گزارش بویرخبر،«ژنو 3 » هم پایان یافت و همانگونه که انتظار می رفت، نتایج آن، همانند برگزاری آن، نتوانست پا فراتر از دنیای رسانه و تبلیغات بگذارد و وارد عرصه میدان و عمل شود. خبر پایان مجموعه نشست های ژنو 3 سه شنبه گذشته توسط «استفان دی میستورا»، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه داده شد. دی میستورا با اشاره به عزم خود برای ادامه روند مذاکرات بین طرف های سوری، از تدارک برای برگزاری دور بعدی این مذاکرات در ماه می خبر داد.
روند سیاسی برای حل بحران سوریه پس از آن تحت عنوان نشست ژنو 1 در 30 ژوئن 2012 میلادی آغاز و به تبع آن ژنو 2 یک سال بعد در 22 ژانویه 2013 برگزار شد که دشمنان دمشق، از جمله واشنگتن رویای تصرف 4 ماهه دمشق توسط ایادی تروریستیشان در سوریه را بر باد رفته و عملا خود را درگیر جنگی فرسایشی و بی پایان می دیدند.
به 3 دلیل نمی توان این برداشت آمریکایی ها و اروپایی ها از بحران سوریه و ورود به روند سیاسی را حمل بر عزم آنها جهت دستیابی به راه حل مسالمت آمیز و پایان دادن به بحران سوریه ارزیابی کرد.
اول آنکه اگر دشمنان سوریه عزمی جدی برای حل بحران سوریه داشتند، نشست های ژنو 1 و 2 هیچ گاه بی نتیجه پایان نمی یافتند و طی نشست های برگزار شده، توافق پایان بحران حاصل می شد.
دوم آنکه جامعه بین المللی شاهد بود، هرگاه زمزمه برگزاری نشست های طرف های سوری و مذاکرات آنها به گوش می رسید، اوضاع در عرصه میدانی به صورت چشمگیری تشدید می شد. نیاز معارضان سوری و دشمنان منطقه ای و بین المللی سوریه برای حضور قدرتمند در مذاکرات و امتیاز گیری از طرف مقابل یا تحمیل خواسته های خود بر آن، به عاملی برای تشدید اوضاع در عرصه میدانی مبدل می شد.
سوم آنکه مانع تراشی های معارضان سوری وابسته به آمریکا و عربستان سعودی چه قبل از برگزاری مذاکرات و چه طی برگزاری آن، اثبات می کرد، اراده ای صادق و راسخ برای گفتگو و مذاکره وجود ندارد.ژنو 3 در سایه آتش بس مورد توافق آمریکا و روسیه
براساس زمان اعلام شده و همچنین آتش بس برقرار شده در سوریه، مذاکرات ژنو 3 به طور رسمی از روز ۱۳ آوریل آغاز شد، اما به علت برگزاری انتخابات پارلمانی سوریه در این تاریخ، هیأت دولت سوریه در تاریخ ۱۵ آوریل وارد ژنو شد و در نشست ها حضور یافت، در حالی که تغییری در نگاه ها به روند مذاکرات مشاهده نمی شد و اغلب کارشناسان و صاحبنظران عوامل و دلایل شکست مذاکرات پیشین را در این نشست نیز حاضر می دیدند.
با این حال ژنو 3 یک تفاوت اساسی با نشست های 1 و 2 آن داشت، اینکه مذاکرات در سایه برقراری آتش بس در سوریه انجام می شد، آتش بسی که باید آن را نتیجه توافق 17 کشور شرکت کننده در اجلاس گروه بین الملی حمایت از سوریه به شمار آورد که 12 فوریه با هدف برقراری آتش بس و انتقال کمک های بشر دوستانه در شهر مونیخ آلمان گرد هم آمده بودند.
آتش بس توافقی بین مسکو و واشنگتن، با تاکید بر ادامه جنگ با گروه های اصلی تروریستی از جمله داعش و گروه های وابسته به آن از 27 فوریه در سوریه به اجرا درآمد، در حالی که همچون مذاکرت ژنو 3 نگاه خوش بینانه ای نسبت به آن وجود نداشت، به عنوان مثال «مارک بروزونسکی»، روزنامه نگار آمریکایی و کارشناس و تحلیلگر مسائل خاورمیانه موضع آمریکا در قبال بحران سوریه را مزورانه توصیف و تاکید کرد، سران واشنگتن با قبول توافق آتش بس به دنبال وقت کشی برای دستیابی به هدف اصلی خود در ایجاد دولت دست نشانده در دمشق هستند.روزنامه انگلیسی «ایندیپندنت» نیز در گزارشی با محوریت موضوع آتش بس در سوریه نوشت: گزارش های رسیده نشان می دهد که شرایط پیش آمده پس از آغاز طرح آتش بس، موجب شکل گیری موج جدیدی از اعتراضات گروه های معارض و شورشی علیه دولت قانونی سوریه شده که با توجه به مصونیت بین المللی ایجاد شده در پوشش آتش بس، فضا را برای ریختن به خیابان ها و از سرگیری آشوب ها مناسب می بینند، اعتراض هایی که بی شباهت به اعتراض های اولیه در سال 2011 در سوریه نیست و به نوعی تداعی کننده بازگشت بحران سوریه به مربع اول خویش است.
با وجود این نگاه به آتش بس و نقض های صورت گرفته از سوی گروه های مسلح، واشنگتن بهره برداری از این توافق را آغاز کرد و با جدی نشان دادن خود جهت توقف خونریزی ها و عملیات نظامی در سوریه، از امکان تمدید آتش بس و مبدل شدن آن به پیش زمینه ای برای دستیابی به توافق میدانی بین نظام سوریه با گروه های مسلح، به موازات ادامه روند سیاسی در ژنو سخن گفت تا به تبع آن، این تصور در افکار عمومی جهان شکل گیرد که سوریه به سمت پایان جنگ و حل بحران پیش می رود.به نام آتش بس به کام آمریکا و عربستان
همانگونه که اشاره شد، آمریکایی ها با بهره برداری ابزاری از آتش بس برقرار شده در سوریه، پس از القای این باور که سوریه به سمت پایان جنگ و حل بحران پیش می رود، تلاش کردند، آن را بیش از پیش تقویت کنند، در حالی که حقایق جاری در عرصه میدان، این اظهارات را از پایه نقض می کنند.
تحرکات مخالفان نظام سوریه در سه سطح داخلی، منطقه ای و بین المللی از زمان اجرای آتش بس تاکنون نشان از تشدید مستمر اوضاع میدانی در سوریه دارد و تاکید می کند، آتش بس به پوششی برای تحرکات جدید مخالفان نظام سوریه جهت تحقق اهداف قدیمی، از جمله براندازی دولت این کشور تبدیل شده است، به خصوص آنکه نشست های ژنو 3 همانگونه که برای آن برنامه ریزی شده بود، بی نتیجه پایان یافت تا بار دیگر نگاه ها به عرصه میدان و نبردهای جاری در آن دوخته شود، جایی که معادله ها و موازنه ها به سود نظام سوریه و متحدان آن است.تحرکات نظامی و امنیتی جدید بازیگران بحران سوریه
همانگونه که اشاره شد، بازیگران بحران سوریه در سه سطح داخلی، منطقه ای و بین المللی تحرکات نظامی و امنیتی تازه ای را زمان اجرای آتش بس تاکنون آغاز کرده اند که بارزترین آنها عبارتند از:
آمریکا از ارسال نیروی نظامی تا پیشرفته ترین تسلیحات
آمریکا، مهمترین بازیگر اردوگاه مخالفان نظام سوریه و بزرگترین حامی گروه های تروریستی مسلح در این اواخر تحرکات گسترده ای را در سه سطح اعزام نیروی نظامی به سوریه، استقرار تجهیزات دفاعی خود در مرزهای ترکیه و ارسال تجهیزات نظامی پیشرفته به گروه های مسلحی که آنها را «میانه رو» می نامد، آغاز کرده است.
در واکنش به این تحرکات آمریکایی «تیم آندرسون»، کارشناس امور سیاسی و استاد دانشگاه شهر سیدنی با اشاره به اینکه واشنگتن در گفتار و عمل تفاوت بسیار دارد، تصریح کرد: در این تردید نیست، در صورت شکست مذاکرات حل بحران سوریه، نقشه دیگری را پیاده خواهد کرد.
این کارشناس امور سیاسی استرالیایی تاکید می کند که سازمان سیا نقشه تسلیح گروه های مسلح موسوم به گروه های میانه رو را در صورت عدم موفقیت طرح آتش بس را تدارک دیده است.
در تایید این گفته نشریه آمریکایی «وول استریت ژورنال» به نقل از منابع آگاه در سیا نقل می کند که سران سرویس های اطلاعاتی کشورهای مخالف نظام سوریه فوریه گذشته نشست محرمانه ای را در منطقه برگزار کردند. در این نشست واشنگتن نقشه تأمین نیاز گروه های مسلح میانه رو به تسلیحات پیشرفته را در قالب نقشه «بی» داده بود.
دو روز بعد از انتشار خبر فوق، رسانه های عربی و شبکه های اجتماعی با اعلام اینکه گروه های مسلح تروریستی «لواء الحق»، «اجناد الشام»، «احرار الشام»، «فیلق الرحمن» و لشکر 13 ارتش آزاد که آمریکا آنها را در فهرست گروه های میانه رو خود قرار داده است، به همراه گروه تروریستی تکفیری جبهه النصره آتش بس در ریف های شمالی لاذقیه، ادلب و حمص را نقض کردند.
معروف است که این گروه ها دارای تسلیحات آمریکایی هستند که واشنگتن از طریق آنکارا و ریاض آنها را در اختیارشان قرار داده و مهمترین این تجهیزات موشک های ضد تانک «تاو» و مهمات توپخانه ای است.
افزون بر آن چند روز پیش شبکه های اجتماعی اینترنتی تصاویری از عناصر ارتش آزاد در استان حمص منتشر کردند که مجهز به سلاح دوش پرتاب زمین به هوا از نوع FN -6 ساخت چین بودند. پایین این تصاویر این جمله قید شده بود که تاکنون دستکم 10 عنصر مسلح نحوه استفاده از این سلاح را آموزش دیده اند.
درباره ارسال مهمات نظامی به گروه های مسلح تروریستی در برهه زمانی برقراری آتش بس، نشریه دفاعی «جینز» انگلیس در گزارشی، به جزئیات دو محموله از سلاح های آمریکایی ارسال شده برای گروه های تروریستی در سوریه از مسیر اروپای شرقی - ترکیه و اردن، می پردازد.بنا به این گزارش، محموله اول 5 دسامبر 2015 توسط کشتی «Geysir» از رومانی بارگیری شده و در دو بندر «آغالار» ترکیه و «العقبه» اردن تخلیه شده اند. این محموله شامل 80 کانتینر بود که حدود 1000 تُن انواع مهمات از جمله موشک های پیشرفته ضد تانک، سلاح های کلاشینکوف، تیربارهای دوشکا، آر پی جی، موشک های «Fakt_oria» (ضد تانک پیشرفته) خمپاره های 82 میلی متری و دیگر انواع آر پی جی را در برمی گرفت.
حجم محموله دوم، با 117 کانتینر و حدود 2000 هزار تن انواع مهمات، از جمله 162 تن مواد منفجره، دو برابر محموله اول بود که از بندر «بورگاس» بلغارستان بارگیری و 4 آوریل در بندر «العقبه» اردن تخلیه شده است.
افشای ارسال این دو محموله به گروه های مسلح در سوریه، سؤالات مهمی را در مورد نقشه آمریکا در سوریه به وجود می آورد، اینکه آیا این کشور واقعا به روند سیاسی برای حل بحران سوریه پایبند است یا آن را صرفا پوششی برای دامن زدن به آتش جنگ در سوریه با هدف گرفتار کردن روسیه در ورطه جنگ فرسایشی، قرار داده است؟
این درحالی است که تحرکات نظامی و امنیتی آمریکا در سوریه به اینجا ختم نمی شود، بلکه به موازات آن تحرکاتی را در خاک ترکیه آغاز کرده است. در این ارتباط «مولود چاووش اوغلو»، وزیر خارجه ترکیه در روزهای اخیر از قصد «پنتاگون» مبنی بر استقرار سامانه موشکی متحرک «هیمارس» طی ماه مه در مرزهای مشترک ترکیه با سوریه خبر داد.چاووش اوغلو اقدام دولت امریکا در استقرار این سامانه را در راستای راهبرد محاصره شهر «منبج» در استان حلب و آزادی آن از سیطره داعش دانست و افزود: پس از استقرار این سامانه ها، امکان ایجاد منطقه حائل نیز ایجاد خواهد شد. درحالی که «باراک اوباما»، رئیس جمهوری آمریکا نیز با ایجاد این منطقه موافق است.
شهر منبج در 98 کیلومتری شهرهای آفرین و جرابلس، در ریف شمالی حلب قرار دارد و از جمله شهرهای مرزی سوریه است که در تصرف داعش می باشد. ترکیه تلاش دارد، با ایجاد منطقه حائل در شمال سوریه، از یک سو خطر گروه های تروریستی از جمله داعش را از شهرهای مرزیش دور کند و از سوی دیگر، با سوق دادن پناهجویان سوری به این منطقه، از بار پذیرش پناهجویان در این کشور بکاهد.
به موازات این تلاش ها منابع خبری منطقه از تصمیم واشنگتن جهت اعزام 250 نظامی آمریکایی به سوریه خبر داده و به اظهارات اوباما اشاره کرده بودند که ماموریت این نظامیان آمریکایی را آموزش نظامی و پشتیبانی لجستیکی از گروه های مسلح میانه رو عنوان کرده بود.
این 250 نظامی آمریکایی در حالی به سوریه اعزام شدند که واشنگتن پیشتر یک گروه 50 نفره از نیروهای ویژه خود را با هدف کمک به گروه های مسلح میانه رو به سوریه اعزام کرده بود.
براساس تازه ترین اخبار 150 نفر از مجموع ۲۵۰ نظامی آمریکایی که قرار است به سوریه اعزام شوند، وارد فرودگاه «رمیلان»، واقع در استان حسکه که تحت تسلط کُردهای سوریه است، شدند.
حضور نیروهای آمریکایی در سوریه بدون هماهنگی با دولت دمشق صورت می گیرد و به همین خاطر، غیر قانونی است. کاخ سفید اگرچه ادعا می کند، نظامیانش در سوریه مستقیما وارد هیچ عملیاتی نمی شوند و ماموریت آنها حمایت مستقیم از تروریست هایی است که آنها را «میانه رو» می نامد، تاکید می شود که این حمایت ها به شکلی دیگر، حمایت از گروه های تکفیری است.
کاخ سفید همواره به نیروهای خود در سوریه و عراق گوشزد کرده است که ماموریت اصلی آنها حفاظت از منافع آمریکاست، در سوریه منافع آمریکا و حفاظت از آنها هم اکنون در شکل تقویت احساسات جدایی طلبانه در استان «حسکه» و مناطق کردنشین و همچنین، حمایت مالی، تسلیحاتی و آموزشی از گروه های تروریستی است، لذا بسیاری از کارشناسان تاکید می کنند که هدف آمریکا در سوریه، به ویژه اقدام اخیر در از اعزام نیرو ریشه کنی داعش نیست، مهار این گروه و تحت کنترل داشتن تحرکات آن است.نقض آتش بس و آغاز موج جدید حملات تروریستی
اقدامات میدانی و امنیتی آمریکا در پرونده سوریه، از زمان برقراری آتش بس توافقی در این که تماما در راستای تقویت بنیه نظامی و قدرت هجومی گروه های تروریستی مسلح در پوشش اصطلاح «میانه رو» صورت می گرفت، به گروه های تروریستی مسلح جانی تازه بخشید و آنها را جهت نقض آتش بس به ویژه در جبهه عملیاتی حلب گستاخ تر کرد.
این درحالی است که هنگام برقراری آتش بس، ارتش سوریه و نیروهای کشورهای هم پیمان دمشق خود را برای عملیات بسیار حساس و سرنوشت ساز آزادی شهر حلب آماده می کردند.
در این راستا، گروه های تروریستی 5 اردیبهشت در حملاتی گسترده و سنگین ضمن نقض صریح و شکار آتش بس، محله های مسکونی دمشق و حلب را با ده ها موشک و خمپاره هدف قرار دادند. این حملات در شهر حلب برای 3 روز متوالی ادامه داشت و در شدیدترین آنها، در روز 8 اردیبهشت، دستکم 30 نفر کشته و ده ها نفر زخمی شدند.
افزون بر آن، در انفجار تروریستی روز دوشنبه 6 اردیبهشت در نزدیکی یک مرکز امنیتی ارتش سوریه در منطقه شیعه نشین و پرجمعیت سیده زینب(ع) در ریف جنوبی دمشق 15 نفر کشته و ده ها تن دیگر زخمی شدند.
در همین تاریخ حمله تروریست ها با موشك، خمپاره، سیلندرهای گاز و توپ های دست ساز موسوم به «جهنم» روی محله های غربی شهر حلب که در کنترل ارتش سوریه است، 16 شهروند كشته و 86 تن دیگر زخمی شدند.
در عملیات انتحاری یك عضو داعش در ورودی شهرك «الذیابیه»، در ریف دمشق نیز 12 سوری كشته و 18 تن دیگر زخمی شدند. این در حالی است که حملات تروریستی دو روز شنبه و یک شنبه برابر با 4 و 5 اردیبهشت روی مناطقی در دمشق و حلب نیز 11 كشته و 59 زخمی برجای گذاشته بود.
آنکارا و بحران سازی جدید در مناطق مرزی
ترکیه یکی دیگر از بازیگران تاثیر گذار بحران سوریه است که از زمان آغاز بحران این کشور نقش منفی و بسیار مخربی را در این پرونده ایفا کرده است. در این راستا و پس از اعلام برقراری آتش بس در سوریه، آنکارا همسو با دیگر معارضان نظام سوریه، اقدام برای به بن بست کشاندن ژنو 3 را در حالی آغاز کرد که درگیری های مسلحانه و تنش بین ارتش و نیروهای مسلح ترکیه با کُردهای این کشور به شکل چشمگیری افزایش یافته بود و برای خلاصی از باتلاق کُردها تلاش هایی را برای انتقال این بحران به شهر مرزی و کُردنشین «قامشلی»، واقع در استان حسکه، در شمال سوریه آغاز کرده و نیروهای نظامی خود را بر سر مرزها افزایش داده و تسلیحات نظامی جدیدی را برسر مرزهای مشترک با سوریه مستقر کرده بود.
افزون بر آن در این مدت بر اساس گزارش های مستند، آنکارا همکاری گسترده ای را به عنوان پل ارتباطی از سراسر نقاط جهان به سوریه آغاز کرده بود، به عنوان مثال 27 فروردین گذشته وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که بیش از ۱۵۰ فرد مسلح از خاک ترکیه وارد استان لاذقیه سوریه شده اند.
همچنین 2 اردیبهشت جاری «وائل الحلقی»، نخست وزیر سوریه گفت که در هفته گذشته پنج هزار تروریست از ترکیه وارد حومه حلب و ادلب شده اند.
در جدیدترین خبر از این دست، وزارت دفاع روسیه 5 اردیبهشت جاری اعلام کرد که گروهی شامل 80 تروریست جبهه النصره با عبور از مرز ترکیه وارد استان ادلب در شمال سوریه شدند. النصره همانند داعش جزو آتش بس برقرار شده در سوریه به شمار نمی رود.
در این مدت توپخانه و یگان موشکی ارتش ترکیه در کنار نیروی هوایی این کشور در راستای مبارزه با حزب کارگران کردستان موسوم به پ ک ک تحت عنوان خطا در هدف گیری و شلیک گلوله باران و موشک باران شد تا در نتیجه آن علاوه بر خسارات مادی، تلفات جانی هم برجا گذارد.استمرار نقش تخریبی سعودی ها در سوریه
موضع عربستان سعودی در قبال پرونده سوریه و نقشی که سعودی ها طی 5 سال بحران سوریه ایفا کردند، چنان شفاف و بارز است که هرگونه توضیح در این باره تکرار مکررات شمرده می شود.
با این حال باید یادآور شد که صرف نظر از سنگ اندازی های عربستان سعودی در مسیر ژنو 3 توسط هیأت ریاض، در عرصه میدانی حمایت و پشتیبانی همه جانبه سعودی ها از گروه های مسلح تروریستی در سوریه نه تنها همچون گذشته ادامه یافت، بلکه برخی از منابع خبری منطقه از قصد ریاض جهت اعزام نیرو به سوریه خبر دادند.
منابع رسانه ای در منطقه تاکید کردند، عناصر مسلحی که توسط عربستان در این برهه زمانی جذب شدند، در پایگاه های نظامی ویژه ای که سعودی ها در ترکیه و اردن ایجاد کرده اند، آموزش داده می شوند.
«دبکا» تاکید می کند، عربستان سعودی گروهی مشتمل بر 3 هزار و 500 نفر را برای پشتیبانی از گروه های مسلح تروریستی به سوریه فرستاده است.
با توجه به آنچه ذکر آن رفت، بسیار ساده لوحانه است، ادعاهای آمریکا مبنی بر دستیابی به راه حل سیاسی و پایان دادن به بحران سوریه را پذیرفت. تحرکات اخیر کشورهای فوق الذکر، با توجه به پیشینه دیرینه دشمنی و خصومت ورزی با دمشق و محور مقاومت، به این نکته بسیار مهم اشاره می کند که محور مخالفان نظام سوریه آتش بس را به ابزاری برای تجدید قوا و ترتیب مجدد صفوف گروه های مسلح تروریستی و گرفتن آرایش نظامی جدید در جبهه های مختلف عملیاتی سوریه مبدل کرده اند.
بسیاری از کارشناسان نظامی و سیاسی از همان روزهای انجام گفتگوهای سیاسی و در دستورکار قرار گرفتن طرح آتش بس با ساز و کاری که بخش اعظم آن پیشنهاد غربی ها بود، آینده مبهمی را برای آن متصور بودند و اعتقاد داشتند که این مدل اجرای آتش بس نهایتا می تواند به تغییر استراتژی تروریست ها منجر شده و حتی فضای تنفس و تجدید قوا را نیز پس از سلسله شکست های شمال و جنوبی برای آنها فراهم کند.
این پیش بینی پس از گذشت چند روز از اجرای طرح آتش بس محقق شد و نیروهای میدانی در سوریه مشاهده کردند که گروه های تروریستی از آتش بس به عنوان فرصتی برای تازه کردن نفس و زدودن خستگی ها استفاده، با برنامه ای جدید در بیش از 11 محورعملیاتی درگیری خود را آغاز کردند.
گروه هایی که در طرح آتش بس با حمایت آمریکا و اعراب به عنوان «میانه رو» معرفی شده بودند، اما در میدان عمل در فهرست گروه های تندرو تکفیری مانند داعش و جبهه النصره قرار می گرفتند، با سازماندهی مجدد خود و جذب نیرو و هماهنگی ویژه با این دو گروه آماده پیوستن به خطوط درگیری در سوریه در مناطق تحت آتش بس شدند.
به همین منظور ارتش سوریه و نیروهای متحد که در دوران آتش بس حالت پدافندی و آرایش دفاعی گرفته بودند با آغاز درگیری ها به سرعت تغییر آرایش داده به شرایط ما قبل آتش بس و ایستادگی در مقابل حملات و درگیری های مجدد بازگشتند.
گزارش ها نشان می دهد که طی بیش از 45 روز برقراری آتش بس در سوریه 11 محور مختلف عملیاتی در این کشور شاهد نقض آتش بس و آغاز درگیری ها در مناطق اجرای توافق بوده اند.
این درحالی است که در ابتدای نقض آتش بس، رسانه های غربی و سعودی به صورت مستمر ارتش و نیروهای مسلح سوریه را به نقض آتش بس متهم می کردند تا توجیه کننده نقض توافق توسط گروه های تروریستی مورد حمایت اشان باشند.
به این ترتیب پس از گذشت چند روز از اجرای آتش بس، کلیه گروه های هم پیمان النصره و داعش که شبانگاه اجرای توافق با اعلام جدایی از این دو گروه و ائتلاف با گروه های موسوم به «میانه رو» خود را در ذیل طرح آتش بس قرار داده بودند تا با در امان ماندن از حملات ارتش سوریه و نیروهای مقاومت، فرصتی برای تجدید قوا و ترتیب صفوف خود بیابند، تحت لوای جبهه النصره آتش بس در سه محور عملیاتی در ریف جنوبی حلب را نقض کرده و پس از آن به سرعت جبهه های لاذقیه و درعا را فعال کردند تا تعداد محورهای درگیر در مناطق زیر پوشش آتش بس به 11 جبهه برسد.قرائت درست از میدان و فهم ماهیت تحرکات گروه های تروریستی
نظام سوریه و متحدان آن از جمله روسیه و جمهوری اسلامی ایران و مقاومت حزب الله با قرائت درست از حملات انجام شده و فهم ماهیت تحرکات گروه های تروریستی با اتخاذ تاکتیک های درست و بازگشت به آرایش و وضعیت هجومی، این گروه های تروریستی را در دستیابی به خواسته هایشان ناکام کردند.
در حلب، نیروهای ارتش سوریه و مقاومت اتاق عملیات مشترک گروه های تروریستی در ریف حلب را هدف گرفته و نابود کردند. در ریف شمالی حلب، ارتش سوریه مواضع و مناطق تجمع تروریست ها در محورهای حندرات و الحاضر - فوعه و کفریا، را به شدت زیر آتش گرفت و تروریست ها را وادار به عقب نشینی از منطقه کرد.
به موازات نبردهای جاری در ریف شمالی حلب، محور ریف جنوبی حلب با شدتی کمتر فعال شد، این محور از حندرات تا شیخ مقصود برای تروریست ها بسیار حیاتی است و فعال کردن آن به معنای کمک به ارتش سوریه جهت تکمیل محاصره گروه های مسلح تروریستی در شرق حلب است.
جبهه جنوبی دمشق و درعا، از محورهای دیگری بود که در پی این نقض آتش بس فعال شد، به ویژه آنکه جبهه جنوبی دمشق همواره به دلیل هم مرز بودن با اردن و سرزمین های اشغالی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
این درحالی است که روس ها با وجودی که اعلام کردند، عقب نشینی تدریجی خود از صحنه عملیاتی سوریه را از از 14 مارس گذشته آغاز کرده اند، اما در عمل نفوذشان را بر طرف های درگیر در سوریه حفظ کردند و موجب تغییر موازنه ها و معادلات حاکم بر بحران سوریه شدند.
قطع راه های اصلی ارتباطی و مواصلاتی بین گروه های مسلح تروریستی و ترکیه، اصلی ترین تاکتیک روس ها در عرصه میدانی سوریه بود که قطع ارتباط اغلب گروه های تروریستی شمال سوریه با ترکیه را به دنبال داشت و این به معنای قطع شاهرگ حیاتی تروریست ها در شمال سوریه است.
با نقض مکرر آتش بس توسط گروه های تروریستی و آشکار شدن اهداف واقعی آمریکا از آتش بس، روس ها نیز در حمایت از نظام سوریه و در کنار ارتش این کشور تحرکات نظامی جدیدی را در محورهای مختلف عملیاتی آغاز کرده و به همراه متحدان خود یعنی ایران و حزب الله در تدارک عملیات گسترده و سرنوشت ساز حلب هستند، به گونه ای که گزارش ها از اقدام واحدهای توپخانه روسیه جهت انتقال تجهیزات خود از پالمیرا به حلب حکایت داشت، همچنین هفته گذشته پنتاگون گزارش داد، نیروهای ارتش سوریه با همراهی ایران و روسیه در حال آغاز فاز جدیدی از حملات در حلب هستند.
در واقع، «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهوری روسیه اگرچه مارس گذشته گفته بود، بخش بزرگی از نیروهای روسی را از سوریه خارج می کند، اما تنها نیمی از هواپیماهای روسی لاذقیه را ترک کردند و عملیات نظامی روسیه در سوریه به صورت کامل متوقف نشد، بالعکس با ورود بالگردهای تهاجمی Ka 52 و Mi-28N، حملات روس های تقویت شده است.
به نظر می رسد، پس از اتمام بی نتیجه ژنو 3، به زودی همه نگاه ها به سوی حلب جلب خواهد شد. جایی که مبارزان کُرد با پشتیبانی نظامیان آمریکایی قصد دارند حلب را تحت سیطره خود بگیرند و روسیه نیز با همراهی ارتش سوریه، حزب الله و ایران در تلاش است، ضمن بازپس گیری حلب، تمام معارضان را در موضع ضعف قرار دهد و زمینه حملات بزرگ تر برای پس گرفتن مناطق دیگر، به ویژه رقه را فراهم کند.
دیگر کشورها منتقل خواهند کرد.سه شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۱:۴۷
پولی که ترکیه از عتیقه های موصل به جیب زد!


یک منبع آگاه با اعلام تخلیه شهرهای موصل و الحضر از وجود آثار تاریخی به دست اعضای گروه دولت اسلامی عراق و شام (داعش)، گفت: تاجران ترکیه از خریداران عمده آثار گران قیمت تاریخی استان نینوا هستند.
• این منبع اعلام کرد، یک فروشنده اشیای عتیقه در موصل گفت، داعش ابتدا اعلام کرد در صدد انهدام آثار تاریخی استان نینوا است اما با توجه به ارزش مالی این اشیا و تلاش عتیقه فروشان ترک، از این تصمیم صرف نظر و در صدد فروش آنها بر آمدند.

این منبع که به جهات امنیتی نخواست نامش فاش شود اعلام کرد، برخی از این آثار به شهرهای مرزی در منطقه کردستان عراق و یا ترکیه منتقل شده است.

وی گفت، با این حال اعضای داعش این آثار بسیار با ارزش را با قیمت هایی به فروش خواهند رساند که از پنج درصد قیمت واقعی تجاوز نخواهد کرد و تجار خریدار، این مبالغ را به حساب های داعش در بانک های ترکیه و برخی


جمعه ۳۰ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۷:۴۵
در اقدام کثیف دیگر
قاچاق قرآن های خطی به دست داعش به ترکیه


نسخههای کمیاب خطی از موصل در استان نینوای عراق که در اشغال گروهک تروریستی داعش و دیگر گروهک های تروریستی است، به ترکیه قاچاق شده است.

به نقل از الغد پرس، امروزیک منبع محلی در موصل، گفت: تعدادی از نسخه های کمیاب خطی با کمک باندهای داعش به ترکیه قاچاق شده است.
این منبع افزود: چند نفر صبح جمعه، تعدادی از نسخه های کمیاب خطی عراق را از مراکز نگهداری آنها در شهر موصل به خاک ترکیه قاچاق کردند.
وی ادامه داد: عناصر باندهای تروریستی داعش کار قاچاق این نسخه های کمیاب را تسهیل کردند.
این منبع که خواست نامش فاش نشود، گفت: تعدادی نسخه های کمیاب قرآن کریم متعلق به دوران عباسیها از جمله نسخه های خطی قاچاق شده است.


زمان انتشار خبر: یک شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۵:۰۱
مخالفان نخست وزیر ترکیه؛
«اردوغان حامی داعش است، باید استعفا کند»


رهبر اصلیترین حزب اپوزیسیون ترکیه، با انتقاد شدید از حزب حاکم عدالت و توسعه اردوغان، گفت که دولت آنکارا حمایتهای لجستیکی، نظامی و پزشکی برای شبهنظامیان داعش که در سوریه میجنگند، فراهم کرده است.
کمال قلیچدار اوغلو، رهبر حزب اپوزیسیون مردم جمهوریخواه ترکیه، تاکید کرد که دولت رجب طیب اردوغان، نخستوزیر ترکیه باید مسئولیت اقداماتش را بپذیرد و تنبیه شود.

اظهارات این مقام ترکیهای در حالی مطرح میشود که هشت تبعه ترکیه و نیز کنسول ارشد ترکیه در موصل به همراه نیروهای ویژه، دیپلماتها، کودکان و تعدادی راننده از سوی گروه شبهنظامی دولت اسلامی عراق و شام موسوم به (داعش) روز سهشنبه هفته گذشته در موصل عراق، گروگان گرفته شدند.

قلیچداراوغلو گفت: دولت ترکیه، حمایتهای نظامی، لجستیکی و پزشکی برای شبهنظامیانی که با دولت بشار اسد، رئیسجمهوری سوریه میجنگند، فراهم کرده و حزب حاکم عدالت و توسعه، عامل حمله شبهنظامیان به کنسولگری ترکیه در موصل و گروگان گرفته شدن دهها تبعه ترکیه در این کشور است.

وی تاکید کرد: اقدامات حزب اردوغان باعث شده است که ترکیه به باتلاق بحرانهای خاورمیانه بیفتد و اردوغان باید استعفا کند.چهار شنبه ۴ تیر ۱۳۹۳ - ۱۸:۱۳
نیویورک تایمز:
ترکیه تاوان حمایت از داعش را خواهد داد


نشریه آمریکایی نیویورک تایمز نوشت: دولت ترکیه اگر بخواهد برای ورود به گروههای مسلح به داخل سوریه و عراق اصرار کند، این کشور بهای بسیار سنگینی خواهد پرداخت.
نیویورک تایمز در تحلیل اوضاع مربوط به عراق و نبرد دو کشور عراق و سوریه با گروه های تروریستی مرتبط با داعش نوشت: همه اکنون به خوبی می دانند که دولت ترکیه برای عبور و ورود افراد مسلح به داخل خاک عراق و سوریه نقش دارد؛ حتی شورش اخیر در عراق هم از سوی این گروه های مسلحی که از خاک ترکیه وارد عراق شده اند دنبال می شود.
این نشریه در ادامه می نویسد: اگر دولت ترکیه به این حمایت ها و نقش خود در عبور و انتقال گروه های مسلح به داخل خاک عراق و سوریه ادامه دهد، ربوده شدن 80 تبعه اش از سوی این گروه ها کمترین پیامدهای این نقش مخرب ترکیه خواهد بود.
نیویورک تایمز در ادامه مقاله خود در این رابطه می افزاید: دولت ترکیه اجازه داده است تا افراد مسلح یاغی از هر سوی جهان با ورود به داخل خاک این کشور از طریق مرزهای ترکیه به سادگی وارد میدان های نبرد در سوریه شوند و از این طریق نظام ترکیه تلاش می کند نظام بشار اسد رئیس جمهوری سوریه را سرنگون کند، و از این رو اکنون با این سیاست ها آنکارا خاک سوریه را به جولانگاهی برای گروه های مسلح تروریست تبدیل کرده است و گروهک تروریستی داعش به صورت آزادانه از طریق مرزهای ترکیه وارد سوریه و از آن خارج می شوند.
این نشریه آمریکایی نوشت: با آمدن داعش در منطقه، دولت ترکیه در حال پرداخت هزینه ای گزاف است و دولت ترکیه از گزند این گروه ها در امان نخواهد بود.
نیویورک تایمز در ادامه افزود: در گذشته سیاست دولتمردان ترکیه در این بوده که در امور کشورهای همسایه خود دخالت نکنند و همین سیاست سابق ترکیه باعث شده بود بسیاری از کشورهای منطقه از این کشور به عنوان الگو یاد کنند و آن را نمونه ای جالب از دمکراسی اسلامی و رشد اقتصادی می دانستند، حتی ترکیه در این مدت گذشته به خوبی از این سیاست بی طرفی بهره جست و بازارهای عراق بر روی کالاهای این کشور باز و آزاد بود و به ارزش 12 میلیارد دلار کالا به عراق صادر می کرد و عراق در واقع به دومین بازار بزرگ برای صادرات ترکیه به عراق بعد از آلمان تبدیل شده بود.
این نشریه آمریکایی در ادامه این مقاله آورده است: سیاست کنونی نزاع طایفه ای که دولت ترکیه آن را در عراق آغاز کرده در راستای ادامه شکست های دولت ترکیه در اعمال سیاست های مداخله جویانه این نظام در عراق و سوریه است و گویی از شکست های سابق سیاست های داخلی و خارجی ترکیه، نظام رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه درس عبرت نگرفته و هنوز حزب حاکم ترکیه متوجه اشتباه های خود در سوریه نشده است.
چهار شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۴ - ۰۸:۲۰
سلاح های داعش در ترکیه ساخته شده است


فعال حزب جمهوریت خلق ترکیه فاش کرد سلاح های شیمایی مورد استفاده گروهک داعش در سوریه و عراق در ترکیه تولید شده است.
باریش یارکاداش، نماینده استانبول در مجلس بزرگ ترکیه گفت: در روزهای آینده اسناد مربوط به تولید شدن گاز شیمیایی مورد استفاده داعش در سوریه را منتشر خواهیم کرد.

باریش یارکاداش افزود: «اسناد مربوط به نحوه انتقال این سلاح ها که استفاده از آنها جنایت جنگی و غیرانسانی است واطلاعات مربوط به اینکه این سلاح ها با اطلاع کدام ادارات و مقامات دولتی منتقل شده اند اعلام خواهیم کرد.

در عرصه میدانی نیز ارتش و نیروهای مردمی سوریه برای نبرد شدید با تروریست ها در جنوب حلب متمرکز شده اند.


اعتراف رسمی ترکیه به جنایت علیه سوریه
23 دی 1393 ساعت 15:55
یک منبع رسمی در وزارت خارجه سوریه، تأکید کرد که اذعان ترکیه به سفر همسر تروریست فرانسوی به این کشور برای رفتن به سوریه، بیانگر آن است که ترکیه همچنان گذرگاه اصلی تروریست ها است.
به نقل از العالم، یک منبع رسمی در وزارت خارجه سوریه، گفت: وزیر خارجه ترکیه تصریح کرد که "حیات بومدین" همسر کالیبالی، تروریستی که در فروشگاهی در پاریس اقدام به گروگان گیری کرد؛ در تاریخ دوم ماه جاری میلادی به ترکیه آمد و در روز هشتم همین ماه، به سوریه رفت.

این منبع در گفت وگو با خبرگزاری رسمی سوریه "سانا" اظهار داشت: این اظهارات وزیر خارجه ترکیه، به مثابه اعترافی رسمی است که به وضوح نشان می دهد، ترکیه همچنان گذرگاهِ اصلیِ نفوذ تروریست ها به سوریه و بازگشتِ آن ها به کشورهای مقصد است و چنین روندی، به مثابه نقض آشکار قطعنامه های شورای امنیت در زمینه مبارزه با تروریسم، به ویژه قطعنامه های ۲۱۷۰ و ۲۱۷۸ است.

وی افزود: تردد تروریست ها به این سهولت از طریق اراضی ترکیه، بار دیگر ثابت می کند که دولت ترکیه با گروه های مسلح تروریست همدست است و این مساله ثابت می کند که ترکیه به طور مستقیم در ریخته شدن خون مردم سوریه و خون افراد بی گناه در جای جای جهان، شریک است.

این منبع رسمی در ادامه، اقدامی عملی جامعه جهانی برای پایان دادن به این سیاست ویرانگر دولت ترکیه را خواستار شد و تاکید کرد که ترکیه به طور مستقیم مسؤول گسترش فعالیت های تروریستی و تکفیری در منطقه است بنابراین جامعه جهانی باید سازوکارهای در نظر گرفته شده در قطعنامه های شورای امنیت به منظور متوقف کردن حمایت از تروریسم و مقابله با پدیده جنگ جویان خارجی را اجرایی کند.

گفتنی است "مولود چاوش اوغلو" وزیر خارجه ترکیه، در گفت وگو با خبرگزاری آناتولی اعتراف کرده بود که حیات بومدین، همسر مجری عملیات تروریستی فرانسه، در تاریخ هشتم ماه جاری میلادی، از طریق ترکیه به سوریه رفته است.


وزیربهداشت و درمان ترکیه:
از شروع ناآرامیها در سوریه 23 هزار تروریست در ترکیه درمان شدند
وزارت بهداشت و درمان ترکیه تعداد تروریستها و شبه نظامیانی را که در سوریه علیه دولت این کشور میجنگند و در ترکیه تحت مداوای پزشکی قرار گرفتهاند را 23 هزار و 166 نفر اعلام کرد.
به گزارش ؛ «محمد موذن اوغلو» وزیربهداشت و درمان ترکیه در پاسخ به سوال «محمد تانال» نماینده مردم استانبول از حزب «جمهوریخواه خلق» در مجلس ترکیه این مطلب را اعلام کرد.

«موذن اوغلو» گفت: از شروع ناآرامیهای سوریه تاکنون 12 هزار و 748 سوری در استان حاتای، 5815 سوری در استان «کیلیس»، دو هزار و 803 سوری در استان «شانلی عرفا»، یک هزار و 724 سوری در غازی آنتپ و 77 سوری در «عثمانیه» تحت درمان قرار گرفته اند.

«تانال» در سوال خود تعداد اعضای داعش که در ترکیه تحت درمان قرار گرفته اند را نیز پرسیده بود که این سوال از سوی وزیر بهداشت و درمان ترکیه بدون پاسخ باقیماند و وی تنها به این پاسخ که این سوال در حیطه اختیارات وزارت متبوع وی نیست، بسنده کرد.

لازم به ذکر است در حال حاضر یک میلیون و 650 پناهجوی سوری در ترکیه بسر میبرند .

برای پناهجویان سوری در 10 استان ترکیه 22 اردوگاه شامل اردوگاههای چادری شامل 35 هزار و 525 قطعه چادر و شهرکهای کانتینری شامل 221 هزار و 930 کانتینر احداث شده است.

در ماههای گذشته در برخی رسانههای ترکیه ادعاهایی در مورد تاسیس یک بیمارستان مختص اعضای زخمی گروههای النصری و داعش در خاک ترکیه مطرح شده بود.

ارتباط لغو ویزای ترکیه با تروریسم در اروپا
کمیسیون اروپا در گزارشی اعلام کرد که لغو روادید بین ترکیه و اتحادیه اروپا خطر وقوع حملات تروریستی در کشورهای اروپایی را افزایش می دهد.

کمیسیون اروپا در گزارش خود اعلام کرد: به محض لغو روادید ورود به اروپا، تعدادی از تروریست ها برای دست یابی به گذرنامه تلاش خواهند کرد.
روزنامه انگلیسی دیلی تلگراف روز سه شنبه به نقل از ریچارد دیرلاو رئیس پیشین سرویس اطلاعات خارجی انگلیس (ام آی 6) گزارش داد: توافقنامه مشکوک ترکیه و چند کشور اروپایی، در حکم گذاشتن بنزین در کنار آتش است .
دیرلاو خاطرنشان کرد: اتحادیه اروپا اگر قادر به کنترل سیل مهاجران نباشد، در آینده نزدیک با انقلابی مردمی مواجه خواهد شد .
کمیسیون اروپا در گزارش خود اعلام کرد: تبهکاران و تروریست ها درپی اجرای طرح ورود به اروپا بدون روادید، تلاش خواهند کرد که گذرنامه ترکیه را برای ورود به کشورهای اروپایی به دست بیاورند، و به دور از چشم مراقبان به این کشورها بروند.
چند کشور اروپایی و ترکیه توافقنامه ای را امضا کرده اند که طبق آن دولت آنکارا در قبال بازگرداندن مهاجران غیرقانونی به خاک خود امتیازاتی همچون لغو روادید ورود اتباع تُرک به چند کشور اروپایی منطقه شینگن به دست می آورد، ولی ترکیه برای به دست آوردن امتیازات باید 72 شرط اتحادیه اروپا را اجرا کند.
کمیسیون اروپا به پارلمان و شورای اتحادیه اروپا پیشنهاد کرده است که اگر دولت آنکارا 5 شرطِ آخر شرط های اولیه اتحادیه را اجرا کند، روادید ورود اتباع تُرک به کشورهای اروپایی را لغو کند. این پنج شرط شامل مبارزه با فساد در ترکیه، مذاکره برای توافق با یوروپل، همکاری قضایی با همه کشورهای عضو اتحادیه، سازگار کردن قانون حفاظت از داده ها با معیارهای اروپا و اصلاح قانون مبارزه با تروریسم است.
این در حالی است که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه از کمیسیون اروپا انتقاد کرده است و اعلام می کند که قانون مبارزه با تروریسم را تغییر نخواهد داد .


اسرائیل نقش ترکیه در خان طومان را فاش کرد
28 ارديبهشت 1395 ساعت 22:53
پایگاه امنیتی "دبکا فایل" اسرائیل اطلاعات تازه ای از نقش ترکیه در تسلیح تروریست های فعال در منطقۀ خان طومان منتشر کرد.

به گزارش العالم، "دبکا فایل" نوشت که تروریست ها توسط ترکیه، و با حمایت مالی عربستان، به موشک های ضد تانک "میلان" مجهز شده اند. این پایگاه، همچنین، با طرح این ادعا که دست یابی تروریست ها به این موشک ها «یک کابوس برای ایران است»، افزود ایرانی ها تا پیش از حادثۀ خان طومان تصور نمی کردند که تروریست ها به چنین موشک هایی دست یافته باشند.

موشک های ضد تانک میلان، ساخت فرانسه و از نوع هدایت شونده هستند که علاوه بر تانکها میتواند اهداف ثابت را نیز هدف قرار دهند.

"دبکا فایل"، در ادامه نیز مدعی شد که اگر تروریست ها بتوانند همچنان به تسلیحات پیشرفته ای مانند موشک های ضد تانک و هواپیما دست یابند، به «یک نیروی نظامی قوی تر از ارتش سوریه، حزب الله و نیروهای ایرانی در سوریه تبدیل خواهند شد»!

عصر روز جمعه ۱۷ اردیبهشت، «جبهة النصره» و هم پیمانان سلفی اش حملۀ گسترده و شدیدی را از چندین محور به شهرک «خان طومان» آغاز کردند که به سقوط آن منجر شد.
در این حمله غافلگیر کننده، ۱۳ مستشار ایرانی شهید و حدود ۲۱ نفر دیگر زخمی شدند.مسکو: استعفای چاووش اوغلو کافی نیست
ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه عنوان داشت: مولود چاووشاوغلو، وزیر خارجه ترکیه باید بعد از ساقط شدن هواپیمای روسی در خاک سوریه استعفا میکرد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در واکنش به اعلام آمادگی وزیر خارجه ترکیه برای کناره گیری از منصبش در صورت اثبات حمایت کشورش از داعش تاکید کرد که کسی که با داعش در ارتباط است باید زندانی شود.
به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه عنوان داشت: مولود چاووشاوغلو، وزیر خارجه ترکیه باید بعد از ساقط شدن هواپیمای روسی در خاک سوریه استعفا میکرد.
وی در ادامه افزود: چاووشاوغلو اعلام کرده که در صورتیکه ثابت شود کشورش به گروه تروریستی داعش کمک کرده از سمت خود استعفا میکند ما به او میگوییم فردی که با داعش در ارتباط است نه فقط باید استفعا کند بلکه باید زندانی هم شود.
پیشتر سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه بعد از نشست گروه حامی سوریه در وین اعلام کرده بود که دلایلی وجود دارد که نشان میدهد یک شبکه گسترده در ترکیه از داعش در سوریه با سلاح و مال حمایت میکند و دولت ترکیه باید در این خصوص پاسخگو باشد.


در صورت اثبات حمایت ترکیه از داعش، استعفا میدهم
وزیر خارجه ترکیه گفت چنانچه روسیه مدارکی دال بر حمایت آنکارا از گروه تروریستی داعش ارائه دهد، از سمت خود کنارهگیری میکند.

مولود چاووشاوغلو، وزیر خارجه ترکیه، گفته است چنانچه مسکو قادر به ارائه مدارکی دال بر حمایت آنکارا از داعش باشد، از سمت خود کنارهگیری خواهد کرد.
چاووشاوغلو در نشست گروه بینالمللی حمایت از سوریه، که در وین پایتخت اتریش برگزار شد، مستقیما به سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، گفت: «آمادگی دارم در صورتی که شما مدرکی دال بر کمک ترکیه به داعش دارید استعفا دهم، اما اگر توان اثبات ادعاهای خود را ندارید من از شما دعوت میکنم که بقیه عمر خود را مهمان ما در آنتالیا [زادگاه چاووشاوغلو] باشید.»
وزیر خارجه ترکیه همچنین گفت: «شما یک دیپلمات جدی و یکی از پختهترین دیپلماتها هستید و نباید به این قبیل ادعاهای پوچ اتکا کنید.»
رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه نیز از ادعاهای روسیه مبنی بر حمایت کشورش از داعش به شدت انتقاد کرد.
وی سهشنبه گفت تصویر سازی از ترکیه به عنوان کشور حامی داعش نفرت انگیز است.
پیشتر، لاوروف اعلام کرد روسیه مدارکی در اختیار دارد که حاکی از حمایت ترکیه از تروریستهای فعال در سوریه است و سندی رسمی حاوی این حقایق این فعالیت ناپسند و غیر قابل قبول را در اختیار شورای امنیت سازمان ملل قرار داده است.