سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ - 19 Jan 2021
۰

پیش‏لرزه‏های حضور احمدی‏نژاد در نیویورک

شنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۸۹ ساعت ۱۲:۵۳
کنفرانس بازنگري معاهده منع گسترش تسليحات اتمي در نيويورک، سيزدهم ارديبهشت ماه آغاز و تا هفتم خرداد ماه ادامه مي يابد. در برنامه طولاني سخنراني مقامهاي کشورهاي جهان در این کنفرانس ،رييس جمهوري ايران به عنوان سخنران نخستين روز آغاز بکار اين کنفرانس معرفي شده است.

رجانیوز: در حالی که بان کی مون دبیر کل سازمان ملل حضور احمدی نژاد در کنفرانس بازنگري معاهده منع گسترس تسليحات اتمي (ان پي تي) را مفید خوانده است، بار دیگر ابراز نگرانی های مقامات آمریکایی و صهیونیستی از اظهارات احتمالی احمدی نژاد در نیویورک بالا گرفت.

کنفرانس بازنگري معاهده منع گسترش تسليحات اتمي به ميزباني سازمان ملل در نيويورک، سيزدهم ارديبهشت ماه آغاز و تا هفتم خرداد ماه ادامه مي يابد. در برنامه طولاني سخنراني مقامهاي کشورهاي جهان در کنفرانس بازنگري معاهده ان پي تي، رييس جمهوري ايران به عنوان سخنران نخستين روز آغاز بکار اين کنفرانس معرفي شده است.

بان كي مون با اشاره به حضور احمدی نژاد در این اجلاس تاکید کرد:«اگر رئيس‌جمهور احمدي‌نژاد در اين كنفرانس شركت كند و اگر پيشنهادات خوب و عملي در خصوص حل برنامه هسته‌اي تهران ارائه كند، اين مفيد خواهد بود.»

او در عین حال گفت:«اطلاعاتي در خصوص اينكه رئيس‌جمهور ايران با چه موضعي قصد دارد در اين كنفرانس شركت كند، در دست ندارم.»

پس از این بود که اخباری نیز درخصوص دیدار احمدی نژاد و بان کی مون منتشر شد. مارتين نسيرکي سخنگوي دبيرکل سازمان ملل روز جمعه به خبرنگاران گفت که اين ديدار در حاشيه کنفرانس بازنگري معاهده منع گسترس تسليحات اتمي (ان پي تي ) انجام مي گيرد. وي افزود: اين ديدار براي روز دوشنبه طراحي شده اما هنوز ساعت آن مشخص نيست.

اما انتشار اخباری از این دست همان ساعات اولیه واکنش ها و نگرانی های بسیاری را به دنبال داشت. "هيلاري كلينتون" وزير امور خارجه آمريكا گفت:«اگر رئيس‌جمهور احمدي‌نژاد خواستار آن است كه بيايد و اعلام كند كه ايران از مقررات عدم انتشار تسليحات تحت پيمان منع گسترش تسليحات اتمي پيروي مي‌كند، اين خبرهاي بسيار خوبي خواهد بود و ما از آن استقبال خواهيم كرد اما اگر وي معتقد است كه مي‌تواند توجه‌ها را از تلاش‌هاي بسيار مهم جهاني منحرف كند يا باعث سراسيمگي شود آنگاه اين احتمال وجود دارد كه درباره اهداف ايران ترديد به وجود آيد.»

هيلاري کلينتون وزير خارجه آمريکا در عین حال از اينکه ايران در نشست روز دوشنبه بازنگري معاهده ان پي تي ، از قدرتها بخواهد برخورد دوگانه را کنار بگذارند و براي حمايت از ان پي تي، اسرائيل را تحت فشار بگذارند، بشدت ابراز نگراني کرد.

کلينتون همچنین با اشاره به شرکت محمود احمدي نژاد رييس جمهور ايران در نشست بازنگري معاهده منع گسترش تسليحات اتمي ( ان پي تي) تاکید کرد:«اگر رييس جمهوري ايران بخواهد به موضوعات ديگري اشاره کند که سمت و جهت کنفرانس را تغيير دهد، با استقبال(آمريکا و اسرائيل) مواجه نمي شود.» او همچنین ادامه داد:«من نمي دانم چرا احمدي نژاد مي خواهد به نيويورک بيايد.»

واکنش ها و نگرانی ها نسبت به حضور دوباره احمدی نژاد در نیویورک البته همین جا متوقف نشد. در حالی که این سفر انعکاس هایی در رسانه های بین المللی پبدا کرده بود، خبرگزاری فرانسه امروز از واشنگتن گزارش داد:«شماری از نمایندگان کنگره آمریکا روز جمعه مخالفت خود را با دیدار "محمود احمدی نژاد" رییس جمهوری ایران از نیویورک به منظور حضور در کنفرانس بازنگری پیمان منع اشاعه تسلیحات هسته ای، اعلام کردند.»

براساس این گزارش، پنج تن از نمایندگان فلوریدا (جنوب شرق آمریکا) از جمله "کندریک میک" نماینده دمکرات این ایالت با انتشار بیانیه ای اعلام کردند:«اعطای فرصت مجدد به احمدی نژاد برای اشاعه تنفر، توهین آمیز است.»

به گزارش فرانس پرس، درصورتیکه احمدی نژاد ریاست هیات ایرانی را در کنفرانس نیویورک که دوشنبه هفته جاری آغاز به کار خواهد کرد، برعهده گیرد، تنها رییس جمهوری حاضر در نشست یاد شده خواهد بود.

در این بیانیه آمده است:«حضور احمدی نژاد، کنفرانس را به یک "مسخره" بدل خواهد کرد چون به وی این فرصت مجدد داده خواهد شد تا بار دیگر در سطح بین المللی اسراییل را مورد حمله قرار دهد.»

همچنین، 15تن از اعضای جمهوری خواه مجلس سنای آمریکا با ارسال نامه ای به "هیلاری کلینتون" وزیر امور خارجه این کشور از وی خواستند تا با صدور روادید برای وی مخالفت کند.

در این نامه آمده است که بر اساس قانون فدرال آمریکا، ایران به خاطر حمایت از "فعالیت های تروریستی بین المللی"، "حامی اصلی تروریسم" به شمار می رود.

اعضای یاد شده در نامه خود که به تشویق "جان کورنین" تهیه شد نوشتند:«در شرایطی که کنگره آمریکا در اندیشه تشدید تحریم ها علیه ایران است، این کشور(ایران) تمامی هشدارهای جامعه بین الملل را به چالش می کشد و برای دستیابی به تسلیحات هسته ای به تلاش خود ادامه می دهد.»

شبكه خبري "فاكس نيوز " آمريكا نیز طي خبري نوشت كه "جان كرنين" سناتور جمهوري‌خواه ايالت تگزاس آمريكا پس از انتشار خبر احتمال حضور رئيس جمهور ايران در كنفرانس بازبيني منع گسترش تسليحات اتمي با ارسال نامه‌هايي به وزارت امور خارجه آمريكا خواستار ممانعت از حضور احمدي‌نژاد در اين كنفرانس شده است.

البته "فيليپ‌ كرولي" سخنگوي وزارت خارجه آمريكا، روز چهارشنبه اعلام كرد درخواست صدور رواديد براي محمود احمدي نژاد و هيئت ايراني همراه او در كشور سوئيس ثبت شده و فكر نمي‌كند با حضور وي ممانعتي شود.

وي گفت كه به طور معمول، هر مقام خارجي كه قصد شركت در اين قبيل كنفرانس‌ها را داشته باشد، ويزا دريافت خواهد كرد.

افزایش نگرانی هایی از این دست خود به خوبی عمق تأثیرگذاری حضور فعال احمدی نژاد در صحنه های مختلف جهانی را به نمایش می گذارد. شاید این سفر را بتوان با سفر ژنو مقایسه کرد؛ چه آنکه احمدی نژاد در این اجلاس نیز با عنوان مدعو ویژه حضور خواهد یافت و در روز اول کنفرانس به سخنرانی خواهد پرداخت.
کد مطلب: 3926
نام شما

آدرس ايميل شما

۳ عادت مخرب که سلامت کبدتان را به خطر می‌اندازد
این 7 مدل دختر، پسران را فراری می‌دهند
تالار عروسی را چگونه انتخاب کنیم؟