يکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ - 24 Jan 2021
۰

سناتور ارشد از دولت آمریکا بابت تغییر مقررات ویزا به نفع ایران توضیح خواست

پنجشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۳۱
رئیس کمیته امنیت داخلی در مجلس سنای آمریکا روز چهارشنبه در نامه‌ای به وزیر امنیت داخلی آمریکا از او بابت آنچه به گفته وی ایجاد تغییرات در مقررات جدید ویزای آمریکا به نفع برخی کشورها از جمله ایران است انتقاد کرد.
سناتور ارشد از دولت آمریکا بابت تغییر مقررات ویزا به نفع ایران توضیح خواست
به گزارش خدمت؛ رئیس کمیته امنیت داخلی مجلس سنای آمریکا از دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا بابت آنچه «اعمال تغییرات یکجانبه در محدودیت‌های در نظر گرفته شده برای سفرکنندگان خارجی» خوانده شده، انتقاد کرد.

ران جانسون، رئیس این کمیته، همانند بسیاری از دیگر همتایانش در کنگره خواست که دولت درباره اقدامش برای اجرای متفاوت قانون جدید ویزای آمریکا توضیح دهد.

جانسون، عصر چهارشنبه در نامه‌ای به «جی جانسون»، وزیر امنیت داخلی آمریکا نوشت: «کنگره کاملاً حق دارد که خواستار تبعیت کامل از مفاد مصوبه جدید باشد.»

آمریکا با 38 کشور موسوم به «دوست آمریکا» آمریکا که عمدتاً کشورهای اروپایی هستند قراردادی موسوم به «معافیت از روادید» دارد. به موجب این قرارداد اتباع این کشورها می‌توانند بدون اخذ روادید به آمریکا سفر کنند.

اما کنگره آمریکا دی‌ماه سال جاری بعد از مشورت با مقامات کاخ سفید طرحی را به تصویب رساند که اتباع هر یک از این 38 کشور را در صورت سفر به ایران، عراق، سوریه و سودان در 5 سال گذشته از این امتیاز محروم می‌کرد. باراک اوباما، این طرح را امضا و آن را به قانون تبدیل کرد.

تبدیل این طرح به قانون اعتراض گسترده ایران را به همراه داشت که این اقدام را نقض سند برجام می‌داند.

آمریکا و شریکان اروپایی این کشور در توافق هسته‌ای با ایران متعهد شده بودند از وضع هر گونه طرحی که عادی‌سازی روابط تجاری با تهران را دچار مشکل می‌کند خودداری کنند.

پس از این اعتراضات بود که جان کری، وزیر خارجه آمریکا در نامه‌ای به محمود جواد ظریف، وزیر خارجه ایران مدعی شد واشنگتن قوانین جدید ویزا را به گونه‌ای اعمال خواهد کرد که مخل برجام و تعهد آمریکا در این سند نباشد.

بر همین اساس دولت آمریکا هفته گذشته ابلاغیه‌ای صادر کرد که چگونگی اجرای مقررات جدید ویزای آمریکا را تشریح می‌کند. در یکی از بندهای این ابلاغیه به وزیر امنیت داحلی این کشور اختیار داده شده برخی از کسانی که پس از امضای توافق هسته‌ای با هدف‌های بازرگانی به ایران سفر کرده‌اند را پس از بررسی‌های مورد به مورد از اعمال محدودیت‌های جدید در مقررات ویزا معاف کند.

جانسون در نامه به وزیر امنیت داخلی آمریکا مدعی شده اعطای معافیت به این روش باعث می‌شود از این روال‌ها سوء استفاده شود.

منبع: فارس
کد مطلب: 36984
نام شما

آدرس ايميل شما

۳ عادت مخرب که سلامت کبدتان را به خطر می‌اندازد
این 7 مدل دختر، پسران را فراری می‌دهند
تالار عروسی را چگونه انتخاب کنیم؟