در جمع هموطنان مقیم فرانسه:

روحانی: اگر دکتر ظریف نبود، ما امروز در این نقطه نبودیم

8 بهمن 1394 ساعت 21:47

روحانی گفت: هیچ‌کس در دنیا تردید ندارد که اگر تلاش و کمک ایران نبود، امروز نه یک گروه تروریستی بلکه یک دولت تروریستی در کشورهای منطقه حاکم بود.


به گزارش خدمت به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری؛ حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور شامگاه چهارشنبه در ادامه برنامه‌های سفر به فرانسه در جمع تعداد زیادی از ایرانیان مقیم این کشور، با اشاره به اینکه سفر به فرانسه یاد روزهای انقلاب را زنده می‌کند، گفت: ایرانیان خارج از کشور و به‌ویژه فرانسه نیز همراه با نهضت‌های بزرگ سده اخیر، در قرار دادن سرزمین ایران در چارچوب مردم‌سالاری دینی نقش مؤثر ایفا کرده‌اند.

روحانی با بیان "همواره به معجزه اراده ملت ایران ایمان داشته‌ام" افزود: در انتخابات سال 92 مردم ایران با شور و اشتیاق وصف ناشدنی پای صندوق آرا آمدند و هیچ‌گاه تا امروز صندوق آرا و منتخب خود را در سخت‌ترین شرایط تنها نگذاشتند.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه هر کاری در دو سال و نیم گذشته در ایران انجام گرفته در سایه همت، حضور، ایثار و فداکاری ایرانیان کشور و سراسر جهان بوده است، اظهار داشت: اگر شرایط اقتصادی کنونی ما همچنان شرایط اقتصادی خرداد 92 بود، امروز شاهد اقبال گسترده بخش‌های مختلف اقتصادی و فرهنگی کشورهای مختلف به ایران نبودیم و همه اینها به‌خاطر آن است که مردم ایران قدم به قدم با اهداف و منافع ملی خودشان همراه بودند.

روحانی تصریح کرد: اگر تیم اقتصادی این دولت نمی‌توانست معضلات اقتصادی مثل تورم، رکود و نابسامانی بازار را حل کند ما نمی‌توانستیم یک مذاکره عزتمندانه با دنیا داشته باشیم. اگر در شرایطی که منطقه ما را تروریسم تهدید می‌کرد، همه فداکاران در صحنه نبودند، آیا می‌توانستیم در مذاکرات با شش قدرت پیروز شویم؟

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: هیچ‌کس در دنیا تردید ندارد که اگر تلاش و کمک ایران نبود، امروز نه یک گروه تروریستی، بلکه یک دولت تروریستی در کشورهای منطقه حاکم بود.
روحانی با ابراز اینکه در روزهای آغازین دولت یازدهم ذخایر استراتژیک کشور نزدیک صفر بود، گفت: ما در شرایطی در مذاکرات پیروز شدیم که در همان دوران تحریم توانستیم ذخایر استراتژیک کشور را به بیش از هفت ماه برسانیم و ملت ایران توانست شرایط ثبات را به کشور بازگرداند.

رئیس‌جمهور با تجلیل از تلاش شبانه‌روزی تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای به‌ویژه دکتر ظریف و دکتر صالحی، گفت: اگر عالمان، اندیشمندان و صاحب‌نظران و صاحبان تجربه سیاست پشت میز مذاکره قرار نمی‌گرفتند آیا می‌توانستیم به اهداف بلندمان در مذاکرات دست یابیم؟
روحانی با اعلام اینکه ایرانیان طی تاریخ همواره در تعامل با دیگر ملت‌ها ضمن اخذ تجارب آنها، این تجارب را به دستاوردهای برتر تبدیل و به جهان عرضه می‌کردند، اظهار داشت: ایرانی علم و دانش و فرهنگ و تمدن را از دیگر ملتها گرفت و آن را ارتقا و به جهان تحویل داد.
رئیس‌جمهور ادامه داد: تنها به ایران دیروز و تاریخ بلند و تمدن کهن آن افتخار نمی‌کنیم، بلکه به ایرانیان امروز هم فخر می‌کنیم که قادرند بزرگترین افتخارات را در جهان بیافرینند؛ مگر این ایرانی نبود که الگوی برجام را در دنیای سیاست آفرید و مگر این ایرانی نبود که همه قطعنامه‌های فصل هفتمی شورای امنیت سازمان ملل را با قدرت منطق و استدلال پشت میز مذاکره بی‌اثر و لغو کرد؛ و مگر این ایرانی نبود که توانست 12 قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی را یکجا ملغی اعلام کند؟

روحانی با تأکید بر "به‌کمک ملت ایران و با رهنمودهای رهبری اندیشمند و با انسجام ملت ایران توانستیم از تمامی حقوقمان دفاع کنیم" اظهار داشت: در مقابل کسانی که به ما می‌گفتند "غنی سازی حق شما نیست" و آن را حق انحصاری خود می‌دانستند و می‌گفتند "شما به منطقه ممنوعه قدم گذاشته‌اید" نه‌تنها توانستیم حق غنی سازی را تثبیت کنیم، بلکه حق تجاری سازی مواد هسته‌ای غنی سازی شده را نیز گرفتیم و به آن عمل کردیم.
رئیس‌جمهور گفت: ملت ایران با وحدت و اتحاد و منطق تمام تحریم‌های اقتصادی را که به‌ناروا در طول سالهای گذشته به‌اتهام مسئله هسته‌ای بر کشور تحمیل شده بود، یکجا لغو کرد. البته اگر سربازان اندیشمند و دانشمند شما مردم ایران پای میز مذاکره نبودند، امروز ما در این نقطه نبودیم و من اینجا در حضور شما مردم غیور و فداکار و ایرانیان عزیز ساکن فرانسه اعلام می‌کنم که اگر دکتر ظریف نبود، ما امروز در این نقطه نبودیم.
روحانی اضافه کرد: من از وزیر غیور و باتجربه و عالم وزارت امور خارجه کشورمان و همه اعضای تیم مذاکره کننده از سازمان انرژی اتمی تا وزارت دفاع و به‌ویژه فداکاری‌های شهدای هسته‌ای تقدیر و تجلیل می‌کنم که اگر نبود این فداکاری‌ها، دشمنان می‌خواستند سالها به‌بهانه پرونده‌ای واهی به‌نام پی‌ام‌دی ما را در فشار بگذارند، اما با این تلاشها نتیجه آن شد که شورای حکام گفت هرآنچه در پرونده پی‌ام‌دی ادعا شده، نادرست بوده است.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: البته همه این افتخارات متعلق به ایران و ایرانیان است. افتخار ما و دولت یازدهم هم این است که خدمتگزار ملت عزیز و بزرگ ایران باشیم.

روحانی با اعلام "به اهداف سفر به ایتالیا دست یافتیم و با توجه به آغاز خوب سفر به فرانسه امیدوارم به اهداف مدنظر این سفر نیز دست یابیم" خاطرنشان ساخت: بارها گفته‌ایم که هدف ما در شرایط جدید و فصل نوین اقتصادی ایران، صرفاً تجارت نیست، بلکه با نیروی جوان تحصیل‌کرده جوان فراوان به‌دنبال سرمایه گذاری و جذب فناوریهای نوین و بازار صادراتی مشترک هستیم.

روحانی در پایان گفت: با عشقی که در شما مردم به ایران اسلامی سراغ دارم، تردیدی ندارم که آینده، درخشان و روشن است و ملت ایران به همه اهداف بلندش دست خواهد یافت.


کد مطلب: 36978

آدرس مطلب: http://www.khedmat.ir/news/36978/روحانی-اگر-دکتر-ظریف-نبود-امروز-این-نقطه-نبودیم

خدمت
  http://www.khedmat.ir