يکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 18 Mar 2018
۲
۰

خواص کندس و ولیک؛ دو میوه شگفت انگیز جنگلی در مازندران + عکس

چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۰۶
کندس و ولیک دو میوه شگفت انگیز جنگلی در مازندران هستند که همه ساله در فصل پائیز برداشت می‌شوند.
خواص کندس و ولیک؛ دو میوه شگفت انگیز جنگلی در مازندران + عکس
به گزارش خدمت؛ کندس و ولیک از میوه‌های درختان خودروی جنگل‌های دامنه جنوبی البرز هستند که در اوایل پائیز برداشت می‌شوند. این میوه‌ها در مناطق استپی می‌رویند.

کندس
میوه کندس از حدود 3 هزار سال پیش در جنوب دریای خزر و در مناطق گیلان و مازندران می‌روئید.

کندس میوه‌ای سخت و اسیدی است و دو گونه وحشی و معمولی دارد که گیاه شناسان منشا آن را در ایران و درمازندران می‌دانند. "کندس وحشی" میوه‌ای به قطر 2 و نیم سانتی‌متر و دارای درختی پا کوتاه و پهن برگ است. برگ درخت آن پیش از خزان قرمز می‌شود و این میوه توسط زنبورها بارور می‌گردد.

کندس را تا خوب نرسیده می‌چینند و در انبار نگهداری می‌کنند تا برسد. البته کندس را هم به‌صورت شور و هم به‌صورت ترشی مصرف می‌کنند. برگ و میوه و دانه کندس برای مبتلایان به ترشی معده بسیار مفید است و درد دهان و گلو را می‌توان با جوشانده برگ آن درمان کرد. برگ کندس بند آورنده خون هم هست و برای آبسه مناسب است، دانه آن هم حاوی اسید هیدرو سیاتیک است.ولیک
نام‌های آن در طب سنتی، خفچه، عوسج، ملاویل، مرخ، ولک، بلک، ملاولیک و اسامی محلی آن قوش یمیشی، قره گیله، یمیشان، من برو، سیاه ولیک، کوت کوتی، سیاه کوت کوتی و کوچ است.

سیاه ولیک خوردنی است و سرخ ولیک خواص دارویی دارد. ولیک حاوی اکسالیک اسید است و ساقه‌های جوان آن حاوی گلوکوید و عامل تلخ کننده آن کراتگین است.

میوه آن حاوی سیتریک اسید، کراتگوس اسید و روغن چرب و ضد گلوکز و فروکتوز است و در هسته آن ماده آمیگرالین و امولین وجود دارد. ماده کراتگوس لاکتون که در هسته آن وجود دارد، مفرح قلبی است.

ریشه خشک شده این میوه برطرف کننده نارحتی گوارشی و اسهال و مقوی معده است. همچنین دانشمندان ثابت کردند که از پوست درخت ولیک به‌عنوان تب‌بر استفاده می‌شود.

دم کرده گل ولیک و یا گرد گل خشک شده آن، به مقدار 5 تا 8 گرم در روز، برای رفع ضعف قلب و ورم آئورت و اختلالات عصبی بسیار مفید است. البته این میوه برای بانوان باردار کمتر توصیه می‌شود.

یادآور می‌شود که قطره کراتاگوس که پائین آورنده فشار خون است و پودر اوئاکرات و انواع کپسول و قطره، داروهای صنعتی است که از میوه ولیک تهیه شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران
کد مطلب: 31481
نام شما

آدرس ايميل شما

با استامینوفن کدئین مسافرت نکنید؛ جریمه می‌شوید
با انجام این کارها، جزو منتظرین صاحب الزمان(عج) باشیم
9 روش کاهش کلسترول خون در نوروز
علی
ولیک نبین چه ریزه،،بشکن ببین چه تیزه
،ولیک به این ریزیو این همه خواص،
Iran, Islamic Republic of
ولیک عالیه
برین الان تو جنگلای شمال هم ولیک بخورین هم کندس
ولی اسراف نکنین
برای سلامتی خیلی مفیده