دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - 9 Dec 2019
۰

گوام - ایران؛ مبارزه میان اقیانوس/ دو مشکل بزرگ پیش روی تیم ایران

دوشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۱۰
تیم ملی فوتبال ایران با اینکه دو مشکل بزرگ برای دیدار با گوام دارد اما در صورت پیروزی برابر این تیم و ناکامی عمان در ترکمنستان، صعودش به جام ملت‌های امارات و مرحله بعدی جام جهانی را قطعی‌تر می‌کند.
گوام - ایران؛ مبارزه میان اقیانوس/ دو مشکل بزرگ پیش روی تیم ایران
به گزارش خدمت؛ تیم ملی فوتبال ایران با پیروزی برابر ترکمنستان در هفته هفتم از مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه و جام ملت‌های ۲۰۱۹ امارات، صدرنشین گروه D شد با پیروزی در زمین گوام که جزیره‌ای در میان اقیانوس آرام است و ناکامی عمان در خانه ترکمنستان، شانس صعودش به مرحله بعدی جام را بیشتر می‌کند، اما برای صعود و یا حفظ و تحکیم صدرنشینی کار سختی را در زمین گوام پیش‌رو دارد.

هرچند بازی رفت دو تیم با برتری ۶ بر صفر ایران همراه شد اما شاگردان کی‌روش در بازی برگشت علاوه بر تیم میزبان باید با گرمای هوا و بازی روی زمین چمن مصنوعی غیر استاندارد که مانند موکت است، مقابله کنند، مشکلاتی که به ضرر تیم ملی بوده و ممکن است روی برنامه‌های کادرفنی و عملکرد تاکتیکی و تکنیکی نفرات درون زمین، تاثیر منفی بگذارد.

تیم ملی در این بازی هرچند می‌تواند از وجود کاپیتان آندرانیک تیموریان در میانه میدان مجددا بهر‌ه‌مند شود اما به خاطر مشکلات در صدور ویزا، علیرضا حقیقی، سعید عزت‌اللهی و احسان حاج‌صفی از همراهی تیم ملی محروم شدند. سردار آزمون، سیدجلال حسینی و پژمان منتظری هم به دلیل مصدومیت و سردار آزمون و امید ابراهیمی به دلیل محرومیت در این سفر همراه ملی‌پوشان نیستند تا تیم ایران در غیاب ۸ بازیکن تاثیرگذارش، در این بازی سخت به میدان برود.

در این بین ابهام بزرگ درون دروازه تیم ملی است؛ آیا کی‌روش همانند بازی رفت به علیرضا بیرانوند میدان می‌دهد و یا از بین سوشا مکانی و محمدرضا اخباری، یکی را به عنوان سنگربان ایرنا معرفی می‌کند. در غیاب سیدجلال و منتظری؛ مرتضی پورعلی‌گنجی و عزت‌الله پورغار بار دیگر در مرکز خط دفاعی به میدان می‌روند اما اینکه چه کسی جای خالی احسان حاج صفی در جناح چپ را پر می‌کند، یک علامت سوال در ترکیب تیم ملی است.

حضور رامین رضائیان در سمت راست دفاع محتمل‌تر از خسرو حیدری است و در میانه زمین، کاپیتان آندرانیک تیموریان میان‌داری خواهد کرد. علیرضا جهانبخش، اشکان دژاگه و رضا قوچان‌نژاد سه ضلع از مربع هجومی تیم ملی را تشکیل می‌دهند اما باید منتظر ماند و دیگر نفر چهارم این بخش کاوه رضایی است یا مهدی طارمی؛ هرچند شاید قرعه شانس به نام کریم انصاریفرد هم بیافتد. هرچند احتمال بازی کردن وحید امیری و یا مسعود شجاعی به جای علیرضا جهانبخش هم وجود دارد.

شاید در این بازی هم پرتغالی سرمربی تیم ملی، به بازیکنان جوانی همچون مهدی ترابی و یا حتی میلاد محمدی و محمدحسین کنعانی‌زادگان هم شانس بازی بدهد و همانند دیدار با ترکمنستان، دیدن ترکیب تیم ملی باعث سورپرایز و تعجب همگان شود؛ جوانانی که با حضور در این بازی‌ها با تجربه‌تر شده و خود را آماده دیدارهای مهم مرحله بعدی خواهند کرد.

سومین رویارویی تاریخی
چهارم آذرماه سال ۱۳۷۹، ورزشگاه باغشمال تبریز، پرگل‌ترین بازی تاریخ ملی فوتبال ایران را رقم زد، جایی که تیم ملی ایران در مرحله نخست مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲ کره‌جنوبی - ژاپن با ۱۹ گل مقابل تیم گوام به پیروزی دست یافت.

در آن مسابقه که اولین رویارویی تیم ملی ایران و گوام بود، تیم ملی با هدایت براگای برزیلی و گل‌های کریم باقری (۶ گل)، علی کریمی (۴ گل)، علی دایی و فرهاد مجیدی (۳ گل)، سهراب بختیاری‌زاده (۲ گل) و علیرضا نیکبخت‌واحدی (یک گل) یک پیروزی رویایی و فراموش نشدنی و رکوردی تاریخی را رقم زد.

بعد از حدود ۱۴ سال و ۹ ماه و به عبارتی حدود ۵۳۹۵ روز دوباره این دو تیم این بار در ورزشگاه آزادی برابر هم صف آرایی کردند که برتری ۶ بر صفر حاصل تلاش مردان کارلوس کی‌روش بود. فردا سومین دیدار تقابل تاریخی دو تیم است که امیدواریم تیم ملی فوتبال ایران در زمین گوام پیروزی دلچسبی بدست آورده و مسیر حرکتی خود به سمت جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه و جام ملت‌های ۲۰۱۹ امارات را هموارتر سازد.

تلاش ایران و ۱۲ تیم برای صعود
دو تیم مدعی گروه A یعنی عربستان و امارات در این هفته میهمان هستند. عربستان صدرنشین، در خانه تیمورشرقی قعرنشین به میدان می‌رود و امارات در زمین مالزی به فکر بردن است زیرا این ۳ امتیاز، آنها را هم به مرحله بعدی نزدیک می‌کند. مدعیان گروه B هم در این هفته میهمان هستند. استرالیا که به لطف پیروزی هفته پیش، اختلافش با اردن صدرنشین را به یک امتیاز رساند، در این هفته به خانه بنگلادش قعرنشین می‌رود اما اردن برای حفظ صدرجدول این گروه، کار سخت‌تری در زمین قرقیزستان پیش‌رو دارد.

در گروه C که قطر صدرنشین میهمان ضعیف‌ترین تیم گروه و مسابقات یعنی بوتان است، هنگ‌کنگ در خانه از چین پذیرایی می‌کند؛ دیداری که چین برای رسیدن به رده دوم و بالابردن شانس صعودش حتما باید در خانه میزبانش پیروز شود و هنگ‌کنگ در صورت شکست دادن چین، گامی بلند برای صعود به مرحله بعدی بر می‌دارد.

تیم‌های مدعی گروه D یعنی ایران و عمان در این هفته به ترتیب میهمان گوام و ترکمنستان هستند که در صورت برتری در زمین حریفان، شانس صعودشان به مرحله بعدی این مسابقات را افزایش می‌دهند. هر دو تیم میزبان این بازی‌ها که ۷ امتیازی هستند، تنها در صورت شگفتی‌سازی و بردن میهمانان خود، به صعود امیدوار می‌شوند.

ژاپن که به لطف پیروزی هفته پیش به صدرجدول گروه E صعود کرد، در این هفته میزبان کامبوج قعرنشین است و با برتری در خانه قعرنشین گروه، گامی بلند برای رسیدن به مرحله بعد برمی‌دارد. در این گروه هم نبرد تیم‌های سنگاپور و سوریه بسیار حساس و سرنوشت‌ساز است. سنگاپور در صورت پیروزی در این بازی به رده دوم رسیده و به صعود امیدوار می‌شود اما بردن سوریه در این بازی، یعنی وداع زودهنگام سنگاپور با جام جهانی.

در تنها دیدار گروه F، عراق که با دو بازی کمتر و ۸ امتیاز اختلاف نسبت به تایلند، در رده دوم قرار گرفته است، در خانه چین تایپه قعرنشین گروه به میدان می‌رود و می‌تواند با کسب ۳ امتیاز این بازی، امیدهایش برای صعود به مرحله بعدی را افزایش دهد. کره‌جنوبی، صدرنشین گروه G هم در این هفته میهمان کامبوج است که با برتری در این بازی به مرحله بعد صعود می‌کند اما کویت در زمین میانمار به فکر تحکیم جایگاهش در رده دوم گروه است.

در گروه آخر یا همان گروه H، کره‌شمالی در یکی دیگر از دیدارهای حساس این هفته میزبان بحرین است و در صورت برتری در این مسابقه به مرحله بعد نزدیک‌تر می‌شود؛ این بازی آخرین شانس بحرینی‌ها برای از دست ندادن شانس حضور در جام جهانی است. ازبکستان هم در خانه یمن قعرنشین به دنبال برد است تا گامی محکم برای صعود به مرحله بعدی مقدماتی جام جهانی بردارد.

منبع: مهر
کد مطلب: 31190
نام شما

آدرس ايميل شما

۳ عادت مخرب که سلامت کبدتان را به خطر می‌اندازد
این 7 مدل دختر، پسران را فراری می‌دهند
تالار عروسی را چگونه انتخاب کنیم؟