موفقیت‌های ایران در جنگ مرهون حمایت مردان دیپلماسی ایران در صحنه بین المللی بود

13 ارديبهشت 1394 ساعت 14:32

رییس سابق دانشکده فرماندهی و ستاد ارتش جمهوری اسلامی (دافوس) به فعالیت های دیپلماتیک محمد جواد ظریف در دوران جنگ تحمیلی در آمریکا اشاره کرد و گفت: کارشناسان کشورمان در سازمان ملل اگر فراتر از یک سرباز در خط مقدم نبودند، حداقل همسان آنها برای جنگ تلاش می کردند.به گزارش خدمت؛ عباسعلی منصوری آرانی روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا درباره سخنان اخیر تام کاتن نماینده جمهوری خواه تندرو مجلس نمایندگان آمریکا خطاب به وزیر امورخارجه، افزود: در زمان جنگ قرار نیست همه مردم کشور سلاح در دست بگیرند و به جبهه بروند. در زمان بحران هر فردی به اندازه و مسئولیتی که دارد باید به کشور کمک کند؛ در وزارت خارجه نیز چنین چیزی بود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطر نشان کرد: ظریف در زمان جنگ تحمیلی در مقر ایران در سازمان ملل بود و بسیاری از گرفتاری های ما هم در سازمان ملل رقم می خورد به همین دلیل و با تلاش خستگی ناپذیر وی و همکارانش قطعنامه 598 به خوبی به نفع ایران پیش رفت و سازمان اعلام کرد که عراق متجاوز است.

این رزمنده دوران دفاع مقدس افزود: دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل در زمان جنگ تلاش می کرد تا قطعنامه جدیدی علیه ایران تصویب نشود، همه این کارها، تلاش‌های طاقت فرسایی بود که دیپلمات‌های ایرانی در سازمان ملل انجام می‌دادند.

وی اظهار داشت: کارمندان و کارشناسان کشورمان در سازمان ملل بطور یقین، اگر فراتر از یک سرباز در خط مقدم نبودند، حداقل همسان آنها برای مبارزه و جنگ تلاش می کردند و اگر بخواهیم نقش دیپلماسی جنگ را حذف کنیم، بسیاری از اقدامات لجستیک و پشتیبانی در جنگ نیز قطع می شود.

رییس اسبق دانشکده فرماندهی و ستاد ارتش جمهوری اسلامی (دافوس) ادامه داد: همه این رفتارها و موفقیت‌های ایران در جنگ مرهون حمایت مردان دیپلماسی ایران در صحنه بین المللی بود و این سخنان سناتور جوان و بی تجربه نشان می دهد که وی در سیاست هم در ابتدای راه است و متوجه نیست که دیپلماسی برای کشوری که دچار بحران شده می تواند نقشی اساسی و محوری داشته باشد.

فرمانده سابق دفاع مقدس و نماینده مردم کاشان در مجلس با بیان اینکه دیپلماسی کشورمان در زمان جنگ باعث پشتیبانی لجستیک از رزمندگان در جبهه‌ها بود، گفت: سناتور جوان جمهوری خواه آمریکا بهتر است بیشتر به فکر بازی با فرزند نو رسیده‌اش باشد.

منصوری آرانی ادامه داد: ما شاهد بودیم که در زمان جنگ تحمیلی، دکتر ولایتی وزیر وقت امورخارجه و وزارتخانه متبوعش، سنگین ترین فشار تاریخ کشور را در مذاکرات بر دوش گرفتند و پیگیر مذاکرات برای رفع تحریم ها، قرارداد 598، پشتیبانی لجستیک و سیاسی جنگ به نفع ایران بودند.

این فرمانده دوران دفاع مقدس با یادآوری این مطلب که در زمان جنگ تحمیلی آمریکا، فرانسه، شوروی و انگلستان از صدام حمایت می کردند و به وی سلاح می فروختند، خاطر نشان کرد: در چنین شرایطی وزارت امور خارجه مذاکرات را ادامه داد و اجازه نداد که تحریم های بیشتر توسط سازمان ملل علیه ملت ایران اعمال شود و یا دور زدن تحریم ها که در آن زمان، کار بسیار سخت و ویژه ای بود را وزارت خارجه دوران دفاع مقدس بر عهده داشت.

وی افزود: از جوانی بی تجربه بیش از این انتظار نیست که مطالبی بیان کند که نشان از ناپختگی و نابالغی آن فرد است. بهترین پاسخ را دکتر ظریف به این سناتور دادند که فعلا باید با فرزند نو رسیده اش مشغول بازی باشد تا سیاست.

منصوری آرانی با اشاره به حضور قدرتمند آژانس های خبری در آمریکا خاطر نشان کرد: سناتور جوان احتمالا برای تبلیغات، سخنانی گفته که به هیچ عنوان ربطی به وی ندارد. فکر می کنم که این سخنان از طرفی هم به شخصیتش باز می گردد، زیرا فردی که هنوز جغرافیای ایران را هم نمی داند بهتر است که سکوت کند و بیشتر به دنبال مطالعه و شناخت از جهان باشد.


کد مطلب: 19697

آدرس مطلب: http://www.khedmat.ir/news/19697/موفقیت-های-ایران-جنگ-مرهون-حمایت-مردان-دیپلماسی-صحنه-بین-المللی

خدمت
  http://www.khedmat.ir