پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 22 Feb 2018
۰

همه‌پرسی کاتالونیا نشان داد که غرب نگاه یکسانی به حق تعیین سرنوشت ندارد

يکشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۲
به اعتقاد کارشناس مسائل بین‌الملل، رئیس‌جمهور آمریکا می‌داند که آینده این کشور تحت تأثیر نژادپرستی تقسیم خواهد شد؛ لذا پیش از این‌که این اتفاق برای آمریکا افتد، به فکر انتقال آتش درون به بیرون است.
همه‌پرسی کاتالونیا نشان داد که غرب نگاه یکسانی به حق تعیین سرنوشت ندارد
به گزارش خدمت؛ «فرشید باقریان»، کارشناس مسائل بین‌الملل، در خصوص نوع برخورد غربی­‌ها با حق تعیین سرنوشت به‌دنبال همه­‌پرسی کاتالونیا و مخالفت با آن، با اشاره به این‌که همه­‌پرسی کاتالونیا نشان داد که غرب نگاه یکسانی به حق تعیین سرنوشت ندارد، بیان داشت: اگر تعیین سرنوشت یک حق فطری و قانونی است، باید همه جهان به آن نگاه مشترک داشته باشند؛ اما این‌گونه نیست.

وی با توجه به تأثیرات روی کار آمدن ترامپ بر نژادپرستی در دنیا گفت: زمانی که ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهور آمریکا انتخاب شد، مشخص شد که پارادیپلماسی به جای دیپلماسی آینده دنیا را احاطه خواهد کرد. آمریکایی­‌ها تلاش می‌کنند تمام قومیت‌های جهان را به کشور تبدیل کنند.

کارشناس مسائل بین‌الملل، با تأکید بر این‌که ترامپ خود یک نژادپرست است، افزود: رئیس‌جمهور آمریکا می‌داند که آینده این کشور تحت تأثیر نژادپرستی تقسیم خواهد شد؛ لذا پیش از این‌که این اتفاق برای آمریکا افتد، به فکر انتقال آتش درون به بیرون است.

وی با اشاره به سیاست اعلامی ترامپ در قبال اسپانیا، علی‌رغم نیت واقعی خود مطرح کرد: رئیس‌جمهور آمریکا اخیراً به اسپانیا سفر کرده بود و با پادشاه این کشور مصاحبه مطبوعاتی مشترکی داشت. هر دو در این نشست تأکید کردند که اتحاد و تمامیت ارضی اسپانیا باید حفظ شود؛ این مسئله در حالی طرح شد که اصلاً جای این بحث نبود.

باقریان با توجه به برخورد خشونت‌آمیز دولت اسپانیا با همه‌پرسی کاتالونیا گفت: اسپانیا در برخورد با همه‌پرسی، نیروی نظامی وارد کرد؛ این در حالی است که دولت مرکزی عراق چنین اقدامی در قبال همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق انجام نداد.

وی با تأکید بر این‌که اتحادیه اروپا وحشت دارد که کشورهای مسیحی این اتحادیه دچار فروپاشی شوند، اشاره داشت: با این‌حال آمریکا از این موضوع وحشت ندارد و حتی ماهیتاً با این مسئله موافق است. مواضع ترامپ دوگانه است. این دوگانگی استاندارد بخشی از سیاست خارجی آمریکا و اتحادیه اروپا است.

کارشناس مسائل بین‌الملل، با اشاره به مواضع متضاد غربی­‌ها در خصوص یک موضوع واحد مطرح کرد: اتحادیه اروپا در اقلیم کردستان عراق به‌دنبال استقلال این منطقه است تا مسلمانان کرد ساکن در این اتحادیه را به بیرون براند. دلیل این امر عبارت است از این‌که مسیحی‌گرایی در ساختار و شاکله اداره اتحادیه اروپا دچار دست‌خوش نشود. غربی­‌ها از تعیین سرنوشت در شمال عراق حمایت می­‌کنند؛ اما مخالف استقلال کاتالونیا در اسپانیا هستند. جمهوری اسلامی ایران، همیشه حکومت مرکزی را مشروع دانسته است. فروپاشی و تجزیه این کشورها برای اتحادیه اروپا مشکل‌آفرین خواهد بود؛ اما برای رقبای آن، از جمله آمریکا، بسیار سودآور است.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 79478
نام شما

آدرس ايميل شما

دلایل كم شدن ناگهانی شير مادر
9 دلیل حساس شدن دندان‌‌ها
سواحل فنلاند، پذیرای خانم‌های گردشگر خواهد بود + تصاویر