يکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 18 Mar 2018
۰

آمریکا به دنبال منافع ملی‌ خود در افغانستان است

سه شنبه ۷ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۷
کارشناس سیاسی گفت: آمریکا به‌دنبال منافع ملی‌ خود در افغانستان است و به‌صورت خودسرانه و بدون در نظر گرفتن حقوق مردم این کشور عمل می‌کند.
آمریکا به دنبال منافع ملی‌ خود در افغانستان است
به گزارش خدمت؛ سید احمد موسوی مبلغ، کارشناس سیاسی، درباره استراتژی جدید آمریکا در افغانستان اظهار داشت: این استراتژی در روزهای گذشته از سوی دونالد ترامپ مطرح شد و علی‌رغم این‌که برخی سناتورهای آمریکایی اعتقاد داشتند که این طرح با بی‌برنامگی انجام شده، اما حمایت دولتمردان این کشور را به‌همراه داشت.

کارشناس سیاسی گفت: این موضوع در داخل افغانستان هم موجب ایجاد دو دستگی شده و برخی مانند رئیس جمهور(اشرف غنی) از آن حمایت و برخی دیگر مانند رئیس جمهور پیشین و نمایندگان مجلس که خارج از بدنه قرار دادند، از آن انتقاد کردند و ‌آن را به نفع افغانستان ندانستند.

وی با بیان این‌که هر چند استراتژی جدید آمریکا در افغانستان نکات مثبتی نیز دارد، از جمله این‌که پاکستان تحت فشار قرار داده شده و آمریکا متعهد است پناهگاه‌های طالبان را در این کشور از بین ببرد، افزود: البته تا عملیاتی شدن چنین طرحی فاصله زیادی وجود دارد و تنها زمان، حقیقت آن را برملا می‌کند.

موسوی‌مبلغ، در ادامه به نکات منفی استراتژی جدید آمریکا در افغانستان پرداخت و گفت: بحث مذاکره احتمالی با طالبان در این استراتژی وجود دارد؛ حال آن‌که آمریکا طالبان را نه به‌عنوان گروه تروریستی، بلکه به‌عنوان گروه سیاسی مخالف در این طرح معرفی کرده است؛ اما در اینجا این سوال مطرح می‌شود که اگر طالبان گروه سیاسی مخالف است و تروریست محسوب نمی‌شود، چرا 16 سال گذشته به بهانه مبارزه با گروه تروریستی طالبان آمریکا پا به افغانستان می‌گذارد؟

وی تصریح کرد: اما دلیلی برای این توجیه وجود دارد که دلالت بر نگرانی آمریکا دارد؛ چون این کشور از برخی مذاکرات طالبان با کشورهایی مانند چین، روسیه و ایران ناخشنود است و تصور می‌کنم از قافله عقب مانده است؛ پس می‌توان نتیجه گرفت که آمریکا تنها به‌دنبال تأمین منافع ملی خود است و افغانستان و مردمش، ذره‌ای برایش اهمیت ندارد.

کارشناس سیاسی افزود: عدم تعهد آمریکا به نهادینه کردن دموکراسی، وضعیت نابسامانی را ایجاد کرده که در پاره‌ای موارد می‌توان شرایط فعلی را نشان از حضور موسسات و نهادهای خارجی در افغانستان دانست؛ چرا که زیرساختی درست نشده و یک شبه جیب افراد پر شده است؛ حال این سوال مطرح می‌شود، آمریکا این نابسامانی را ایجاد کرده، چرا حال نباید تعهدی به بهتر کردن و نهادینه کردن دموکراسی داشته باشد؟

وی با بیان این‌که آمریکا از تعداد سربازان و مدت حضور آن‌ها در افغانستان هیچ اطلاعی نمی‌دهد، خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها به دلخواه خودشان در افغانستان می‌مانند و هر موقع که بخواهند از این کشور خارج می‌شوند و به‌صورت خودسرانه و بدون در نظر گرفتن منافع ملی و حقوق مردم افغانستان عمل می‌کنند که این موضوع پذیرفتی نیست.

منبع: باشگاه خبرنگاران
کد مطلب: 77364
نام شما

آدرس ايميل شما

چطور ماهی قرمز بیمار و عصبی را تشخیص بدهیم؟
اعمال شب و روز اول ماه رجب
با استامینوفن کدئین مسافرت نکنید؛ جریمه می‌شوید