دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 19 Mar 2018
۰

بانک‌ها در برابر اقتصاد مقاومتی ایستادگی می‌کنند

دوشنبه ۶ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۴
دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی گفت: بانک‌ها در برابر اقتصاد مقاومتی ایستادگی می‌کنند و تا زمانی که چنین است، اقتصاد کشور روی پای خود نخواهد ایستاد.
بانک‌ها در برابر اقتصاد مقاومتی ایستادگی می‌کنند
به گزارش خدمت؛ پرویز سروری -دبیر کل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی- با اشاره به فرمایشات روز گذشته رهبر انقلاب در جمع اعضای هیئت دولت و عملیاتی نشدن برخی اقدامات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی گفت: رهبر معظم انقلاب بارها فرموده‌اند که برون رفت وضعیت فعلی اقتصادی و ایجاد فضای کسب و کار مناسب و نیز غلبه بر بیکاری و ایجاد اشتغال، پرداختن به مسئله تولید در داخل است.

سروری با اشاره به این‌که تولید داخل به عوامل متعددی وابسته است، افزود: مهمترین عامل رونق تولید در کشور بانک‌ها هستند، بانک‌ها امروز خود بنگاه اقتصادی شدند و اصلاً تمایلی برای ورود به عرصه حمایت از تولید داخلی را ندارند؛ بلکه به‌دنبال کسب درآمدهایی هستند که در واقع در حوزه وظایف آن‌ها نیست.

دبیر کل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی ادامه داد: این امر باعث شده تولید داخل شکل نگیرد و چون تولید وجود ندارد، اشتغال وضعیتی بدتر از این پیدا کند و در نهایت وضع اقتصادی کشور دچار ناهنجاری‌های جدی خواهد شد.

وی با اشاره به مسئله مبارزه با قاچاق کالا که رهبر انقلاب نیز بر آن تأکید فرمودند، عنوان کرد: این مسئله نیز از مواردی به‌شمار می‌رود که حجم اشتغال در کشور را دچار ضربه کرده و تولید داخل را مختل می‌کند.

سروری با تأکید بر اتکای اقتصاد ایران به نفت گفت: این امر باعث می‌شود که توجه بودجه‌ها و هزینه کردها به درآمدهای نفتی باشد و همین تحرک اقتصادی و تولید را در کشور فلج کرده است.

دبیر کل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی، با بیان این‌که باید اتکای دولت به صادرات باشد، خاطرنشان کرد: متأسفانه امروز شاهدیم رویکرد دولت واردات‌محور است؛ اینکه می‌بینیم در برجام هنوز بانک‌های خارجی مقاومت می‌کنند و اجازه برگشت پول به داخل کشور را نمی‌دهند، بهانه‌ای می‌شود تا دولت مجبور به واردات شود و به جای پول، جنس‌های دست چندم را وارد کشور کند؛ از این‌رو وقتی واردات افزایش پیدا کرده و به تبع آن صادرات کاهش می‌یابد، تولید در کشور ضربه خواهد خورد. در واقع زمینه خلاقیت‌های اقتصادی در کشور دچار لطمه خواهد شد.

سروری گفت: دولت نتوانست بر اختاپوس چندسری که بر اقتصاد کشور چمبره زده غلبه کند و دست مفسدان و رانت‌خوارانی را که امروز در سیستم مدیریتی کشور، اقتصاد را تحت تاثیر قرار می‌دهند و در تمام دستگاه‌ها نفوذ دارند را کوتاه کند و همین باعث شده که شاهد باشیم بانک‌ها دربرابر اقتصاد مقاومتی ایستادگی کنند. تا زمانی که بانک‌ها نخواهند، نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که اقتصاد کشور روی پای خود ایستاده و تولید و اشتغال در کشور توسعه پیدا کند.

عضو سابق شورای شهر تهران، با اشاره به اظهارات رهبری در خصوص این‌که آمارهای ارائه شده در کشور، وضعیت واقعی زندگی مردم را نشان نمی‌دهد و یک‌جایی از کار مشکل دارد، بیان کرد: متأسفانه چرخه اقتصاد در کشور به‌درستی نمی‌چرخد و آنچه بیشترین سهم در اقتصاد ما را دارد، درآمدهای نفتی است؛ بنابراین واقعیت‌های جامعه به نمایش در نمی‌آید؛ مانند بیماری است که با مسکن‌های قوی او را سرپا نگه داشته‌ایم؛ اما از درون در حال تخریب و متلاشی شدن است.

وی تصریح کرد: امروز با تزریق منابع غیر تولیدی در اقتصاد کشور، برخی شاخص‌های اقتصادی ما مثبت شده، اما این مثبت بودن بر اساس تولید و تحرک اقتصادی نیست و همین امر موجب شده آمارهایی در کشور در زمینه اقتصادی ارائه شود که واقعیت جامعه نیست.

منبع: افکار
کد مطلب: 77318
نام شما

آدرس ايميل شما

مومیایی عجیب با سه انگشت در دست و پا (+عکس)
چطور ماهی قرمز بیمار و عصبی را تشخیص بدهیم؟
اعمال شب و روز اول ماه رجب