شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 17 Mar 2018
۰

چرایی تمایل عربستان برای برقراری ارتباط با ایران

چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۲
کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: یکی از دلایل عربستان برای برقراری ارتباط با ایران، به‌خاطر پنهان کردن ضدیتشان با شیعه در منطقه و عوامیه است.
چرایی تمایل عربستان برای برقراری ارتباط با ایران
به گزارش خدمت؛ جعفر قناد‌باشی، درباره ضرورت‌های برقراری روابط عربستان با ایران اظهار کرد: چندین مسئله مهم برای عربستان وجود دارد که خواستار برقراری ارتباط با ایران باشد.

وی ادامه داد: عربستان در سیاست‌های جنگی خود علیه یمن شکست خورده و اخیراً به یکی از مقامات غربی اظهار کرده که می‌خواهند از یمن خارج شوند. سعودی‌ها برای این‌که آبرومندانه از یمن خارج شوند، بحث روابط با ایران را مطرح می‌کنند تا این تصور را ایجاد کنند که دوستی با ایران باعث خروج آن‌ها از یمن شده است و وانمود کنند جنگی که هست بخاطر اختلاف با ایران است.

کارشناس مسائل خاورمیانه اضافه کرد: در مجموع یکی دیگر از علل رغبت عربستان برای برقراری روابط با ایران شکست این کشور در سیاست‌های منطقه‌ایش است. به اذعان همه رسانه‌ها و تحلیلگران شیوه‌های نظامی و مداخلات جنگ افروزی را که در گذشه دنبال می‌کرده به بن بست رسیده است.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: عربستان می‌خواهد از انزوای منطقه‌ای خارج شود و با حرکت به‌سوی برقراری روابط با ایران و دیگر کشورها قصد دارد روی شکست‌هایش سرپوش بگذارد.

قنادباشی تصریح کرد: علت دیگر به سرکوبی شیعیان عوامیه برمی‌گردد؛ نزدیک به 2 ماه است که منطقه شیعه‌نشین عوامیه مورد حمله قرار می‌گیرد و این باعث شده تصور بسیار بدی نسبت به آن‌چه که در عربستان هست، در بیرون از این کشور بازتاب داده شود. این امر عربستان را در فشار بین‌المللی قرار داده و در داخل کشور هم بحرانی ایجاد کرده است.

کارشناس مسائل خاورمیانه یادآور شد: یکی ازدلایل این کشور برای برقراری ارتباط با ایران، این است که مخالفت‌شان با شیعیان را پنهان کنند و آن‌چه در العوامیه می‌گذرد را یک تبهکاری معرفی کنند و وانمود کنند با کشور شیعه‌نشین ایران ارتباط حسنه‌ای دارند و اگر مردم العوامیه را سرکوب می‌کنند، به‌خاطر خطای خود آن‌ها است.

وی تأکید کرد: یکی دیگر از دلایل عربستان برای برقراری ارتباط با ایران، به‌خاطر پنهان کردن ضدیتشان با شیعه در منطقه و همچنین العوامیه است.

منبع: میزان
کد مطلب: 76608
نام شما

آدرس ايميل شما

9 روش کاهش کلسترول خون در نوروز
مصرف "چای" این ۷ عارضه و بیماری را به‌همراه دارد
اختلال عملکرد کلیه در زنان، شایع‌تر از مردان است