سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - 24 Oct 2017
۰

چرا روحانی در ۴ سال گذشته با مدیران اقتصادیِ ضعیف برخورد نکرد؟!

شنبه ۳۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۶
جهان بیگلری گفت: عملکرد ضعیف و غیر قابل قبول سازمان سرمایه‌گذاری با وجود مدیران بی‌انگیزه و ناتوان در چهار سال گذشته، بر فعالان این حوزه و بخش خصوصی پوشیده نیست.
چرا روحانی در ۴ سال گذشته با مدیران اقتصادیِ ضعیف برخورد نکرد؟!
به گزارش خدمت؛ محمدرضا جهان بیگلری، اقتصاددان و عضو اتاق بازرگانی در خصوص وضعیت سرمایه‌گذاری خارجی در کشور اظهار کرد: عملکرد ضعیف و غیر قابل قبول سازمان سرمایه‌گذاری خارجی با وجود مدیران بی‌انگیزه و ناتوان در چهار سال گذشته بر فعالان این حوزه و بخش خصوصی پوشیده نیست و تمامی افراد و دستگاه‌هایی که با این سازمان در ارتباط هستند، به این مسئله که سازمان سرمایه‌گذاری به یک سازمان ناتوان تبدیل شده است، اذعان دارند.

وی افزود: فلسفه تاسیس سازمان سرمایه‌گذاری ساماندهی جذب سرمایه‌گذاری و حمایت از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی بوده و وظیفه اصلی سازمان هم حمایت از سرمایه‌گذاری برای اهداف تعیین شده است. این سازمان باید میان دستگاه‌های اجرایی کشور در جایی که بخش خصوصی با مشکل موجه می‌شود، هماهنگی ایجاد کند که این‌کار در گذشته به‌خوبی در سازمان اجرا می‌شد.

جهان بیگلری تصریح کرد: در سال‌های اخیر، شاهد آن هستیم که تمایل مدیران سازمان برای انجام پروژه‌ها و کارهای دولتی برای شرکت‌های وابسته به دولت بیشتر شده و اهمیتی برای بخش خصوصی قائل نیستند، در صورتی‌که دستگاه‌های دولتی هم ردیف بودجه برای تامین مالی خارجی پروژهایشان دارند و هم به امضاء بالاترین مقام دستگاه‌های اجرایی تضمین برای سرمایه‌گذاران صادر می‌شود و نیازی به سازمانی همچون سازمان سرمایه‌گذاری ندارند.

این اقتصاددان بیان کرد: همچنان که رئیس سازمان خود را در مقام یک دیپلمات می‌پندارد نه مدیری که در جایگاه حمایت از بخش خصوصی منصوب شده است دیگر مدیران میانی هم از این نگاه تبعیت می‌کنند. در صورتی‌که این دیدگاه مغایر صریح اصل ۴۴ قانون اساسی کشور و اقتصاد مقاومتی است.

این عضو اتاق بازرگانی، با انتقاد از عملکرد سازمان سرمایه‌گذاری خارجی عنوان کرد: حال که در این شرایط سخت که برخی از بانک‌های خارجی برای پروژه‌های داخل کشور با تلاش و کوشش بخش خصوصی حاضر شدند با شرایط خاص تامین مالی پروژهای کشور را عهده‌دار شوند، سازمان سرمایه‌گذاری از اجرای پروژه‌ها و صدور ضمانت‌نامه با تایید بانک عامل برای بخش خصوصی امتناع می‌کند. در حال حاضر نه سیستم بانکی داخلی با آن بهره‌های بالا حاضرند تامین مالی پروژه‌ها را انجام دهند، نه اجازه می‌دهند تسهیلات ارزان‌قیمت خارجی وارد کشور شود. واقعا حمایت از بخش خصوصی در کشورمان را چه سازمان نهاد یا وزارت‌خانه یا مسئولی عهده‌دار است؟

جهان بیگلری گفت: چرا در دولت‌های نهم و دهم، در بدترین شرایط تحریم، میزان جذب سرمایه‌گذاری کشور رونق داشت و در چهارساله صلح و سازش، به بدترین شرایط افت شاخص‌های اقتصادی دست یافتیم؟ تا کی تحمل خواهیم کرد؟ این خود تحریمی را که توسط مدیران میانی برای کشور اجرا می‌شود؟ چرا حتی شاهد یک مورد برخورد رئیس جمهور و مسئولین را با مدیران ناتوان نیستیم؟

وی خاطرنشان کرد: سئوال اینجاست که چه کسی از این مدیران حمایت می‌کند؟ چرا رئیس جمهور باید وام‌دار برخی افراد و احزاب باشد و به اصطلاح سهمیه مدیریتی برای آن‌ها تخصیص دهد؟ با چه حمایتی توقع داریم اقتصاد کشور از رکود خارج شود و به رونق دست یابیم و ایجاد اشتغال نماییم؟

منبع: قدس
کد مطلب: 75007
نام شما

آدرس ايميل شما

فرق بمب اتمی و بمب هیدروژنی چیست؟
چاقی و روغن زیتون!
آیا دوست دختر داشتن در اسلام حرام است؟