يکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 18 Mar 2018
۰

توافق رژیم صهیونیستی و مصر برای تبادل اراضی، موجب تجزیه خاک فلسطین می­‌شود

جمعه ۲۳ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۱
به اعتقاد کارشناس مسائل غرب آسیا، رژیم صهیونیستی از طریق نظامی و امنیتی در قبال غزه موفق نشده است؛ لذا از راه توافق با مصر تصمیم دارد هدف خود را پیش ببرد.
توافق رژیم صهیونیستی و مصر برای تبادل اراضی، موجب تجزیه خاک فلسطین می­‌شود
به گزارش خدمت؛ «مجید صفا تاج»، کارشناس مسائل غرب آسیا، در خصوص توافق مصر و رژیم صهیونیستی برای تبادل اراضی و اشغال نوار غزه، با اشاره به این‌که این توافق موجب تجزیه خاک فلسطین می­‌شود، بیان داشت: خبر منتشر شده در خصوص توافق مصر و رژیم صهیونیستی برای تحویل بخشی از فلسطین اشغالی به مصر و جایگزین کردن بخشی از اراضی مصر به فلسطین اشغالی، در شرایطی است که ما شاهد بحران عربی در منطقه خلیج‌فارس هستیم و تنش‌ میان کشورهای عربی مصر، عربستان، امارات و بحرین با قطر، خبر نخست منطقه است.

وی با تأکید بر این‌که به ‌نظر می‌رسد طرح این موضوع در این شرایط عامدانه باشد، افزود: بر این اساس تحت شرایط سیاسی و تبلیغاتی حاکم بر منطقه که متوجه بحران روابط عربی منطقه است، تلاش می­‌کنند توافق مصر و رژیم صهیونیستی را به‌عنوان خبر دست چندم مطرح کنند. این در حالی است که جدا شدن هر قطعه از خاک فلسطین، منجر به تجزیه این سرزمین خواهد شد.

کارشناس مسائل غرب آسیا، با توجه به توافقات پیشین در مورد فلسطین، یادآوری کرد: طرح تشکیلات خودگردان و توافق‌های پیشین که از سال 1991 میلادی با نام توافقنامه اسلو میان یاسر عرفات و رژیم صهیونیستی شکل گرفت، منجر به تثبیت حاکمیت رژیم صهیونیستی بر فلسطین شد. جدایی بخشی از فلسطین تحت عنوان دولت خودگردان یا توافق مصر و رژیم صهیونیستی برای تبادل اراضی، ممکن است در ابتدا یک توافق پایاپای در نظر گرفته شود، اما تبعات بسیار بدی برای موجودیت فلسطین دارد؛ بنابراین این توافق یک خیانت محسوب می‌شود.

وی با اشاره به این‌که رژیم صهیونیستی به‌دنبال خروج از بحران غزه است، گفت: نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در مورد غزه‌ اعلام کرده بود که آرزو دارد یک‌روز از خواب برخیزد و غزه را با همه ساکنان آن غرق‌شده در آب ببیند. غزه چنین تهدیدی برای رژیم صهیونیستی است و همین مسئله باعث شد این رژیم در سال 2005 از غزه عقب‌نشینی کند. تا کنون نیز جنگ‌های متعددی در سال‌­های 2008، 2009، 2010، 2011 و 2014 علیه غزه انجام داده و عملاً نتوانسته است غزه را تحت سلطه خود درآورد.

صفا تاج با تأکید بر عجز رژیم صهیونیستی در قبال غزه، اشاره داشت: از آنجایی‌ که این رژیم از طریق نظامی و امنیتی در قبال غزه موفق نشده است، لذا از راه توافق با مصر تصمیم دارد هدف خود را پیش ببرد و از فلسطینیان راحت شود. قطعاً نظریه‌پردازان رژیم صهیونیستی، درباره این توافق، کار کرده‌اند.

وی با توجه به چالش­‌های حکومت مصر نیز مطرح کرد: مصری‌ها به‌دنبال جبران وضعیت ناامنی در صحرای سینا هستند؛ اما این وضعیت با این توافق جبران نخواهد شد. فلسطین و فلسطینیان متضرر اصلی این توافق خواهند بود. به‌نظر می‌رسد اگر این توافق به‌صورت قطعی انجام گرفته باشد، تبعات متعدد آن موجب واکنش فلسطینیان می­‌شود و رژیم صهیونیستی با چالش‌هایی روبرو خواهد شد.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 74524
نام شما

آدرس ايميل شما

چطور ماهی قرمز بیمار و عصبی را تشخیص بدهیم؟
اعمال شب و روز اول ماه رجب
با استامینوفن کدئین مسافرت نکنید؛ جریمه می‌شوید