شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 17 Mar 2018
۰

آیا بانک مرکزی به‌دنبال زمین زدن برخی موسسات مالی-اعتباری و حمایت از برخی دیگر است؟

سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۲
امضا کننده طرح سوال از رئیس جمهور، با تاکید بر اینکه بانک مرکزی در خصوص موسسات مالی-اعتباری کوتاهی کرده و مسئولیت دارد، گفت: آیا بانک مرکزی به‌دنبال زمین زدن برخی موسسات مالی-اعتباری و حمایت از برخی دیگر است؟ چگونه بر یک پفک‌فروشی نظارت می‌شودۀ اما بر موسسات مالی نمی‌شود؟ آیا بانک مرکزی به‌دنبال زمین زدن برخی موسسات مالی-اعتباری و حمایت از برخی دیگر است؟
آیا بانک مرکزی به‌دنبال زمین زدن برخی موسسات مالی-اعتباری و حمایت از برخی دیگر است؟
به گزارش خدمت؛ حجت الاسلام و المسلمین علیرضا سلیمی نماینده محلات در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به مشکلات موسسات مالی-اعتباری گفت: مسئولیت همه این بد بختی‌ها بانک مرکزی و مدیران این بانک‌ها هستند که باید پاسخگوی مردم و سپرده‌گذاران باشند.

وی با بیان این‌که رئیس جمهور که مرتب به آقایان دولتی و اطرافیانش ضیافت افطاری می‌دهد، کاش یک ضیافت افطاری برای این مالباختگان برگزار می‌کرد و درد دل آن‌ها را می‌شنید، افزود: اگر این موسسات مجوز داشتند، پس چرا در حال حاضر بانک مرکزی در خصوص مشکلات به‌وجود آمده اطلاع رسانی نمی‌کند و فقط سکوت کرده و پاسخگو نیست و از مسئولیت شانه خالی می‌کند؟ اگر مجوز نداشتند، چطور چندین سال در حال فعالیت بودند و مردم دارایی‌های خود را به آن‌ها تحویل می‌دادند؟

دبیر اول کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تاکید کرد: اگر فردی بخواهد یک مغازه یا دکه پفک‌فروشی باز کند، بر وی نظارت می‌شود؛ اما بر موسسات مالی-اعتباری که با دارایی‌های مردم سرکار دارند، نظارت نمی شود؟

حجت الاسلام و المسلمین سلیمی گفت: اگر این موسسات مجوز لازم نداشتند، چرا برخورد نشده است؟ پس بانک مرکزی چه‌کاره است؟ مگر در قانون‌ تنظیم‌ بازار غیر متشکل‌ پولی، مسئولیت برخورد با این موسسات، با بانک مرکزی نیست؟

وی با بیان این‌که مسئولین در توجیه اقدامات خود می‌گویند که این موسسات در مسیر اخذ مجوز قرار دارند، افزود: پس در طول این مدت فعالیت آن‌ها، مسئولین بانک مرکزی چه‌کار می‌کردند؟ مگر روند اخذ مجوز در قانون بیش از شش‌ماه است؟

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس، با تاکید بر این‌که کوتاهی بانک مرکزی برای ما محرز است، افزود: متاسفانه مسئولین بانک مرکزی شفاف‌سازی نمی‌کنند و پاسخ درستی به مردم نمی‌دهند.

حجت الاسلام و المسلمین سلیمی گفت: در حال حاضر چندین موسس مالی-اعتباری دارای مشکل هستند؛ کاسپین، آرمان، ثامن و... از جمله این موسسات هستند و معلوم نیست که بانک مرکزی در راستای حل مشکلات به‌وجود آمده، چه سیاست و برنامه‌ای دارد.

حجت الاسلام و المسلمین سلیمی، با اشاره به سیاست‌های غیر شفاف بانک مرکزی در این زمینه گفت: واقعا جای سوال است که آیا بانک مرکزی به‌دنبال زمین زدن برخی موسسات مالی-اعتباری و حمایت از برخی دیگر است؟

وی تاکید کرد: مردم که با هزاران زحمت پس‌اندازی داشتند، به‌دلیل اعتماد به بانک مرکزی، سرمایه‌های خود را تحویل این موسسات دادند و اگر این اعتماد از بین برود، در سطح بالاتر، به بی‌اعتمادی به نظام مالی و پولی کشور منجر خواهد شد و در بازار مالی تاثیر منفی خواهد گذاشت.

دبیر اول کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: در حال حاضر بانک مرکزی به یک تماشاچی تبدیل شده و نظارگر شده است؛ در حالی‌که مسئولیت مستقیم دارد و باید پاسخگوی این مشکلات و اعتراضات مردم باشد.

حجت الاسلام و المسلمین سلیمی اضافه کرد: از آنجا که بانک مرکزی پاسخگو نیست، رئیس جمهور باید پاسخگو باشد و به همین دلیل نمایندگان با طرح سوال از رئیس جمهور خواستار پاسخگوی وی در صحن مجلس شدند.

وی افزود: وزارتخانه‌ها و مسئولین دولتی در ایام انتخابات، نسبت به کوچکترین مساله واکنش نشان داده و اطلاعیه و بیانیه صادر می‌کردند و در صدد پاسخگویی بودند؛ اما اکنون در مقابل مشکلات میلیون‌ها سپرده گذار، سکوت کردند.

نماینده محلات در مجلس شورای اسلامی افزود: آن مسئولین دولتی که مرتب در توئیتر و اینستاگرام خود مطلب می‌نویسند، چرا اکنون در مقابل تحریم‌های جدید آمریکا و مشکلات میلیون‌ها سپرده‌گذار موسسات مالی-اعتباری سکوت کرده‌اند؟

سوال از رئیس‌جمهور، هفته گذشته در مجلس تهیه شده، به امضای 85 نماینده رسیده و قرار است یک‌شنبه، 11 تیرماه تحویل هیئت رئیسه مجلس شود.

حداقل امضا برای طرح سوال از رئیس جمهور، 73 امضا است.

متن کامل این طرح به شرح زیر است:
«هیئت‌رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی

به استناد اصل 88 قانون اساسی، سوال ذیل از رئیس‌جمهور با امضای نمایندگان تقدیم می‌شود، مستدعی است اقدام مقتضی و قانونی انجام شود.

نظر به مشکلاتی که برای سهامداران برخی از موسسات اعتباری، مانند کاسپین، آرمان، ثامن‌الحجج و غیره در چند سال اخیر پدید آمده و ریشه اصلی آن نقص در نظارت بانک مرکزی بوده است و از طرفی مجلس نمی‌تواند از رئیس بانک مرکزی سوال کند و توضیحات و رفتار ایشان نیز قانع‌کننده نبوده است و از طرف دیگر حقوق مردم نیز در حال ضایع شدن است، لذا از رئیس محترم جمهور تقاضا داریم پاسخ قانع‌کننده‌ای به نمایندگان ارائه نمایند؛ گر چه قبول داریم که نقطه آغازین این مشکل، قبل از دولت فعلی بوده است.»

منبع: افکار
کد مطلب: 72962
نام شما

آدرس ايميل شما

9 روش کاهش کلسترول خون در نوروز
مصرف "چای" این ۷ عارضه و بیماری را به‌همراه دارد
اختلال عملکرد کلیه در زنان، شایع‌تر از مردان است