شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ - 23 Sep 2017
۰
پاي صحبت يك سالمند

كرامت سالمند با مستمري 800 هزار توماني حفظ نمي شود

يکشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۹
یک بازنشسته آموزش و پرورش می گوید: مهمترین نیاز سالمندان بازنشسته، مکفی شدن، مستمری ماهانه است، مستمری 800 هزار تا یک میلیون تومانی باعث می شود که کرامت سالمندان در خانواده و بین فرزندان و نوه ها از بین برود.
كرامت سالمند با مستمري 800 هزار توماني حفظ نمي شود
به گزارش خدمت؛ احمد صافی، مسئول کانون بازنشستگان وزارت آموزش و پرورش و نماینده وزارت آموزش و پرورش در دبیرخانه شورای سالمندان سازمان بهزیستی است، او مي گويد: سالمندان نيازهاي زيادي دارند كه مغفول مانده است، مستمري هاي پايين، بي توجهي به جايگاه سالمندان در جامعه، نيازهاي بهداشتي و درماني و خيلي مسائل ديگر كه اگر مسئولان به اين نيازها توجه نكنند، در آينده نزديك كه تعداد سالمندان بيشتر مي شود، مشكلات زيادي در كشور به وجود مي آيد.

سالمندی چه دوره ای است و سالمندان چه نیازها و خواسته هایی دارند؟
سالمندی و بازنشستگی یک فرصت است و نباید به آن به عنوان یک تهدید و چالش نگاه کرد زیرا سالمندان سرمایه های اجتماعی هستند. ملتی که از سرمایه های اجتماعی خود استفاده می کند، ملتی زنده، عاقل و پخته است و طبق فرموده مولای متقیان تجربه بالاتر از علم است و این جمله مصداق واقعی سالمندان است.

سالمندان چهار نوع نیاز اساسی دارند که نیاز جسمانی و سلامتی یکی از این نیازهاست که باید از سوی خود سالمندان، خانواده آنها و مسئولان مورد توجه جدی قرار گیرد.نیاز روانی از دیگر نیازهای سالمندان است زیرا احتیاج سالمندان تنها تأمین پوشاک وغذا نیست بلکه آنها به امنیت خاطر نیازدارند، نیاز عاطفی سالمند نیز بسیار حائز اهمیت است، سالمندان نیاز دارند که مورد تکریم واقع شوند و به آنها ارزش داده شود و جایگاهشان در میان فرزندان، همسر، خانواده، اقوام و جامعه حفظ شود. در فرهنگ اسلامی نیز همراه به تکریم و خضوع در برابر پدر و مادر و سالمندان تأکید شده است.

نیاز اجتماعی و حضور در اجتماع دیگر نیاز دوران سالمندی است زیرا سالمند نیز احتیاج دارد که در جمع باشد و شاد و بانشاط باشد چراکه شادی و زندگی پرنشاط از نعمت های الهی است که نباید هیچ انسانی را از آن محروم کرد.

نیاز معنوی نیز یکی از نیازهای مهم دوران سالمندی است زیرا سالمندی فرصت ارتباط با خالق هستی است و عبادت ها در این دوران مخلصانه است و شرکت در مجامع مذهبی واقعا در این دوران برای سالمندان آرامش بخش است.
به لحاظ علمی و استاندارد جهانی امروز تعریف انسان سالم شامل سلامت جسم، روان، اجتماعی و معنوی فرد است.

برای اینکه این نیازهای سالمندان برآورده شود، چه کار باید کرد؟
سالمند به 8 فضا نیاز دارد که اگر این فضاها برای او فراهم شود، بسیاری از مشکلات دوران سالمندی کاهش می یابد و سالمند می تواند به راحتی این دوران را طی کند. فضای فیزیکی (تأمین مسکن)، فضای عاطفی، فضای اخلاقی، فضای مذهبی، فضای گردشگری، فضای اقتصادی (داشتن حقوق و درآمد مناسب برای زیستن و تأمین مایحتاج این دوران)، برخی از نیازهای این دوران است و همان طور که فردوسي فرموده‌اند، مصیبت بود پیری و نیستی، رسيدگي به نيازهاي سالمندان مسئله بسيار مهمي است.

فضای علمی نیز بسیار مهم است زیرا سالمند نیاز به مطالعه دارد به عنوان مثال در حال حاضر آموزش و پرورش 770 هزار بازنشسته دارد که به هر حال همه این افراد اهل علم و مطالعه هستند و نیازمند فضای علمی هستند و باید خانه و محیط آنها فضاي مطالعه را برای آنها مساعد کند، در حالي كه در بسياري اوقات خانه مناسبي ندارند كه فضاي مناسبي براي رفع اين نياز در آن باشد.

بیش از شش میلیون نفر از جمعیت ایران سالمند است و و 8.2 درصد از جمعیت ما بالای 60 سال سن دارند و در چند سال آینده این رقم به 9 درصد جمعيت می رسد لذا نیازمند برنامه ریزی جدی برای این گروه جمعیتی هستیم.

كارهايي كه براي رفع نيازهاي سالمندان انجام شده، در چه حدي است؟
سند ملی سالمندان از جمله طرح هایی است که در حال بررسی است و قرار است به‌زودی در مراجع ذی ربط به تصویب برسد. به موجب این سند، همه سازمان ها از شهرداری گرفته تا تمام وزارتخانه‌ها باید نقشی در تأمین احتیاجات و کمک به سالمندان داشته باشند.

به عنوان مثال هنوز وقتی يك سالمند می‌خواهد سوار اتوبوس شود، وضعیت پله‌های اتوبوس به گونه‌اي متناسب سازی نشده که برای استفاده سالمندان راحت باشد. از این دست مسائل بسیار است و باید طی برنامه ریزی جدی و مشارکت همه جانبه نسبت به شناسایی و حل آنها تلاش کرد.

در واقع هنوز نيازها و فضاهاي مورد نياز سالمندان تامين نشده است؟
بله، متاسفانه هنوز برخی از این فضاهای هشت گانه که برشمردم برای سالمندان فراهم نیست. به عنوان مثال باید برای بیمه، درمان و سلامت سالمندان توسط نهادهاي مربوطه اقدام جدی صورت گیرد چون دوران سالمندی دورانی است که فرد چشمانش کم بینا می‌شود، گوشهایش کم شنوا می‌شود و لرزش بر اندام ها می‌افتد. سالمند نیاز به پزشک و اقدامات درمانی نياز دارد و باید پیش از هر چیز به این مسئله مهم توجه شود.

نیاز مهم دیگر مسائل رفاهی و افتصادی سالمندان است زیرا بالاخره وقتی کسی پدربزرگ و مادربزرگ شد. در برنامه های متعدد اعم از اعیاد و مراسم های مختلف از او انتظار دارند و نیاز است که فرد از یک سطح حداقلی از امکانات رفاهی و اقتصادی بهره مند باشد تا مورد احترام قرار گیرد.

حقوق سالمندان در چه حدودي است؟
متاسفانه الان حقوق سالمندان خیلی کم است. به ویژه بازنشستگانی که سال‌های دورتر بازنشست شده‌اند، از حقوق های بسیار پایینی بهره‌مند هستند. به طوریکه الان آموزش و پرورش به کسانی که 20 تا 30 سال قبل بازنشست شده‌اند، از حدود 800 هزار تومان تا یک میلیون و 200 هزار تومان مستمري می‌دهد و واقعا شما تصور کنید فردی با 80 تا 90 سال سن چگونه با این مبلغ می‌تواند علاوه بر تأمین مایحتاج خود، مادر بزرگ یا پدربزرگ موفق و قابل احترامی در خانواده و جامعه باشد.

عدم تبعیض ها هم بسیار مهم است. متاسفانه درحال حاضر تبعیض مشهودی بین حقوق بازنشستگان نهادهای مختلف و بازنشستگان گذشته و جدید وجود دارد. خود مسئولان نیز این مسئله را قبول دارند و بر آن تأکید می‌کنند و همواره نیز بر کاهش فاصله ها تأکید می‌شود.

براي حفظ سلامت جسمي و رواني سالمندان چه كارهايي بايد انجام شود؟
به هر حال وزارت بهداشت و درمان باید برای درمانی سالمندان ورود جدی داشته باشند. سازمان بازنشستگی و سازمان تأمین اجتماعی (وزارت رفاه) نیز بايد در این مسیر مشارکت داشته باشند. الان مهمترین مسئله در بحث هزینه های درمانی؛ داشتن سقف پرداخت ها است. اگر این سقف پرداخت هزینه های درمانی برداشته شود، بسیاری از مشکلات حل می شود.

منظورتان سقف پرداخت بيمه هاي تكميلي است؟ اين سقف چقدر است؟
بله، هم اكنون سقف لحاظ شده برای بيمه تكميلي بازنشستگان کشوری حدود 15 میلیون تومان است. در حالیکه یک عمل جراحی هزینه‌ای بسیار بیشتر از اين ميزان دارد.

فكر مي كنيد براي حفظ حرمت و احترام به سالمندان در جامعه چه كارهايي بايد انجام شود؟
سالمندان نیاز به تکریم دارند. مکتب اسلامی و فرهنگ ایرانی و ادبی ما چقدر در این مورد غنی است و خوشا به حال ملتی که واقعا به سالمندان خود احترام بگذارد. کشور ما با توجه به افزایش جمعیت سالمندان نیاز به یک برنامه ریزی جامع و همه جانبه دارد. چه خوب است که در برنامه ششم توسعه که هم اکنون در مجلس در دست بررسی و تصویب است، این موضوع به جد و با اولویت مد نظر نمایندگان محترم مجلس قرار گیرد و تصویب بودجه‌ای برای رسیدگی به سالمندان و توجه به سند ملی سالمندان در اولویت سیاست های آنها واقع شود.

وظيفه دولت چيست؟
سالمندان حق زيادي به گردن جامعه دارند. باید به آنها به عنوان یک موهبت الهی نگاه کرد. دولت می تواند با برنامه‌ریزی‌های بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت اقدامات موثری در جهت حل مشکلات این قشر بردارد. به عنوان مثال برای تأمین مسکن سالمندان فاقد مسکن باید چاره‌ای اندیشیده شود. یکی از طرح های پیشنهادی این است که به افرادی که در منزل مراقب سالمندان هستند، بودجه‌ای داده شود و سیاستی تشویقی در جهت جلوگیری از سپردن سالمندان به خانه های سالمندان اجرا شود.

اگر به هر دلیل نیز سالمندی به سرای سالمندان سپرده شد باید همه از خانواده فرد تا اقوام و همسایگان و مقامات کشور مرتبط با آنها در ارتباط عاطفی باشند و در سرای سالمندان نیز تیمی از روانشناسان، مددکاران اجتماعی، پزشکان و پرستاران حضور داشته باشند تا از ابعاد مختلف به سالمندان رسیدگی کنند.
کد مطلب: 68422
نام شما

آدرس ايميل شما

فرانسه: ایران جزو قدرت‌های صاحب‌نفوذ در سوریه است
قاتل آتنا به دار مجازات آویخته شد
به چه کسانی درون‌گرا می‌گویند؟