جنگ عربستان علیه یمن، مایه خجالت حقوق بشری برای آمریکا و بریتانیا است

11 بهمن 1395 ساعت 11:33

یک مفسر سیاسی آمریکایی از واشنگتن و لندن به‌خاطر مشارکت در جنگ عربستان سعودی علیه یمن به شدت انتقاد کرد.


به گزارش خدمت؛ «برایان داونینگ» مفسر و تحلیلگر سیاسی آمریکایی، ضمن تقبیح مشارکت آمریکا و بریتانیا در جنگ عربستان سعودی علیه یمن، تاکید کرد: فروش تسلیحات به عربستان سعودی، موجب سرزنش بین الملی شده و مایه شرمندگی و خجالت حقوق بشری برای واشنگتن و لندن است.

وی در ادامه تصریح کرد: آمریکا و بریتانیا به خاطر این مساله گرفتار یک خجالت حقوق بشری هستند که تسلیحات آنها موجب مرگ و نابودی غیرنظامیان در یمن می شود.

داونینگ در مصاحبه با تسنیم گفت: آمریکا منافع ژئوپلیتیک کمی در یمن دارد، بریتانیا نیز پس از زمان عقب‌نشینی از عدن در سال 1967 میلادی پس از 128 سال حضور در این کشور، منافع چندانی ندارد. با این‌حال، هر دو کشور در جنگ کنونی یمن دخالت دارند، و تاحد زیادی در پشت صحنه هستند. آمریکا و بریتانیا به‌خاطر این مساله گرفتار یک خجالت حقوق بشری هستند که تسلیحات آن‌ها موجب مرگ و نابودی غیر نظامیان در یمن می‌شود.

این تحلیلگر سیاسی افزود: توجه واشنگتن و لندن و بسیاری از کشورهای جهان، به جاهای دیگر است. انتقادات در آمریکا و بریتانیا نادیده گرفته می‌شود، به دلیل فروش تسلیحات به عربستان سعودی و متحدانش در خلیج فارس. تجارت به خوبی انجام می‌شود. در واقع، خرید تسلیحات توسط عربستان و قطر در سال‌های اخیر سه برابر شده است. فروش تسلیحات پول قابل توجهی را برای کشورهای غربی به ارمغان می‌آورد و به شاهزاده‌های سنی نفوذ زیادی در پایتخت‌های غربی می‌دهد، به‌خصوص در واشنگتن که صنایع نظامی یک لابی مهم را تشکیل می‌دهند.

وی اظهار داشت: هیچ رهبری بدون درنظر گرفتن وضعیت حقوق بشر، نمی‌تواند از بازار صادراتی که درآمد فوق العاده‌ای را حاصل می‌کند و فرصت‌های شغلی زیادی را ایجاد می‌کند، چشم‌پوشی نماید. چین و روسیه نیز تمایل زیادی دارند تا جایگزین کشورهای غربی برای عرضه تسلیحات به کشورهای خلیح فارس باشند و این مساله به قیمت کاهش نفوذ آمریکا در منطقه باشد.

داونینگ افزود: 56 سال قبل، به مناسبت پایان یافتن دوره ریاست جمهوری دوایت آیزنهاور، وی نسبت به افزایش نفوذ مجتمع نظامی صنعتی هشدار داد. اگر او الان زنده بود، در این واژه تجدید نظر می‌کرد و آن را به "مجتمع صنعتی-سلطنتی سنی" تغییر می‌داد.

وی در ادامه تاکید کرد: آمریکا منافع راهبردی چندانی در یمن ندارد. هیچ‌یک از طرفین جنگ داخلی در یمن در موضعی نیست که مسیر کشتیرانی دریای سرخ را به خطر بیندازد. تولید نفت یمن چندان زیاد نیست و الان رو به متوقف شدن است. حوثی‌ها دشمنان سرسخت القاعده و داعش هستند. این گروه‌های شبه نظامی از حمایت برخی جناح‌ها در جنوب یمن برخوردار هستند؛ ولی یمن اکنون در یک وضعیت عادی قرار ندارد. آمریکا بخش عمده از تسلیحات نظامی مورد استفاده عربستان در یمن را تامین می‌کند. بریتانیا نیز همین کار را انجام می‌دهد.

وی ضمن توصیف جنگ یمن به‌عنوان جنگ سوم داخلی در یمن، افزود: این جنگ عمدتا موجب اشاعه اعتقادات سلفی سعودی‌ها شده است که الهام بخش تروریست‌های القاعده و داعش است.

داونینگ ضمن اشاره به وضعیت سیاسی خاندان سلطنتی سعودی، گفت: شاهزاده‌های سعودی به‌طور گسترده‌ای در امور خارجی دخالت می‌کنند؛ هم در داخل و هم خارج خاورمیانه؛ ولی برای استفاده از نیروی زمینی خود اکراه دارند؛ شاید به خاطر نگرانی از وضعیت اثربخشی آن‌ها و نگرانی از واکنش احتمالی افکار عمومی نسبت به تلفات احتمالی.

وی در ادامه به پاسخ منفی متحدان عربستان سعودی اشاره و تاکید کرد: سعودی‌ها فشار زیادی بر مصر و پاکستان وارد کردند تا نیروهای نظامی خود را در یمن مستقر کنند؛ ولی این دو کشور که به‌شدت از کمک‌های ریاض بهره‌مند می‌شوند؛ به خاطر آن‌که منافع راهبردی مهمی در یمن ندارند، با این مساله مخالفت کردند.


کد مطلب: 62730

آدرس مطلب: http://www.khedmat.ir/interview/62730/جنگ-عربستان-علیه-یمن-مایه-خجالت-حقوق-بشری-آمریکا-بریتانیا

خدمت
  http://www.khedmat.ir