شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ - 21 Oct 2017
۰

تحلیلگر ارشد اقتصادی ایران: دولت آقای روحانی چند ماه دیگر سرکار است؛ باید مدیران فاسد کنار بروند و افراد جهادی سر کار بیایند

سه شنبه ۲ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۳
استاد برجسته اقتصاد، با بیان این‌که جهت‌گیری‌های اقتصادی دولت به سمت اقشار ثروتمند جامعه است و به مسائل اصلی کشور توجه ندارد، گفت: امروز ۸۰ درصد حقوق بیگران زیر خط فقر هستند و ۷ میلیون خانوار در پرداخت اجاره مشکل دارند.
تحلیلگر ارشد اقتصادی ایران: دولت آقای روحانی چند ماه دیگر سرکار است؛ باید مدیران فاسد کنار بروند و افراد جهادی سر کار بیایند
به گزارش خدمت؛ ابراهیم رزاقی گفت: وقتی فقر و بیکاری بیشتر می‌شود، نا امیدی مردم بیشتر می‌شود؛ البته مردم نمی‌دانند که سیاست‌های مختلف اقتصادی از جانب دولت‌ها دنبال می‌شود؛ اما نتایج این سیاست‌ها در یک چارچوب کلی دیده می‌شود.

وی افزود، دولت‌های مختلف در جمهوری اسلامی در حوزه اقتصاد، سیاست‌های لیبرالی را در پیش گرفته‌اند؛ دولت یازدهم نیز با توجه به رویکردها و مدیرانی که در بخش‌های مختلف به‌کار گرفته است، همین سیاست‌ها را دنبال کرده است. نکته مهم در خصوص این سیاست‌ها این است که کشور هیچ‌وقت از اجرای این سیاست‌ها نتیجه مطلوبی دریافت نکرده است.

رزاقی ادامه داد، تجربه سال‌های گذشته نشان می‌دهد که پیگیری سیاست‌های اقتصاد لیبرالی، نه تنها برای ما رهگشا نیست، بلکه کشور را با چالش‌های مختلف، از جمله فقر و بیکاری رو به رو کرده است. دولت‌ها نیز در دوره‌های مختلف، برای سرپوش گذاشتن روی ناکارآمدی این سیاست‌ها، توجه مردم را به موضوعات دیگر جلب کرده‌اند.

استاد بازنشسته اقتصاد دانشگاه تهران گفت: با توجه به روند موجود در اقتصاد کشور، این نگرانی وجود دارد که 12 میلیون بیکار و 30 میلیون فقیر نسبت به آینده کشور بدبین شوند. حتی ممکن است در آینده منجر به اعتراض از سوی مردم شود و آقای رئیس جمهور باید در این خصوص پاسخگو باشد.

وی افزود، امروز 80 درصد حقوق بیگران زیر خط فقر هستند و 6 تا 7 میلیون خانوار مشکل در پرداخت اجاره دارند؛ نباید شرایط به‌سمتی حرکت کند این قشر از مردم که به تعبیر امام(ره) صاحبان انقلاب هستند از ادامه مسیر نا امید شوند. به‌نظر می‌آید مشکلات این دسته از اقشار مردم جزو مسائل اساسی کشور است که دولت‌ها باید در جهت رفع آن‌ها تلاش کنند.

رزاقی ادامه داد: متاسفانه جهت گیری‌های اقتصادی دولت به سمت اقشار ثروتمند جامعه و به نفع یک طبقه خاص است.

این اقتصاددان، با اشاره به حواشی ایجاد شده برای لغو یک سخنرانی، تاکید کرد: این صحبت‌ها برای این است که فضای کشور تحت تاثیر قرار گیرد.

رزاقی گفت: امام می‌فرماید: انقلاب ما انقلاب کوخ‌نشینان است، اما باید پرسید رویکرد دولت نسبت به این افراد چیست؟ به‌نظر می‌رسد رویکردها و سیاست‌های اقتصادی دولت بیشتر به سمت ثروتمندان جهت داده می‌شود.

تحلیلگر ارشد مسائل اقتصادی ایران گفت: در شرایط فعلی کشور، مسائل اصلی جامعه، برای مسئولان در عمل مطرح نیست.

رزاقی ادامه داد، به نظر می‌رسد احتیاج به یک انقلاب در عرصه مدیریتی کشور داریم؛ چرا که برخی مدیران کنونی توان رفع مشکلات اساسی مردم را ندارند.

وی به سخنان اخیر امام جمعه قم اشاره کرد و گفت: اخیرا اعلام شده که 72 مدیر ارشد، تابعیت دوگانه دارند؛ یعنی این مدیران ایرانی نیستند؛ ولی بر ایران حکومت می‌کنند؛ در هیچ جای دنیا چنین شکلی از مدیریت پذیرفته نیست. از طرفی باید بگوییم، بعضی مدیران به جای این‌که در فکر بر طرف کردن مشکلات مردم باشند، بدنبال اخذ گرین کارت هستند.

این استاد اقتصاد، با بیان این‌که دولت آقای روحانی چند ماه دیگر سرکار است، امیدواریم نفر بعدی که قدرت را در دست می‌گیرد رویکردها را عوض کند، تاکید کرد: باید مدیران فاسد کنار بروند و افراد جهادی سر کار بیایند.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 58320
نام شما

آدرس ايميل شما

آیا دوست دختر داشتن در اسلام حرام است؟
اشتباهات رایج ورزشی پسران در باشگاه
عواملی که باعث مرگ سلول‌های عصبی می‌شود