سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - 24 Oct 2017
۰

تصاویر/ احمدي نژاد: از اتفاقي که افتاده خوشحال نيستيم

چهارشنبه ۱ مهر ۱۳۸۸ ساعت ۱۵:۵۰
ورود غيرقانوني به يک کشور در قوانين همه کشورها جرم است و اين موارد را در کشور ما قوه قضاييه رسيدگي مي کند و کسي نمي تواند در کار قاضي دخالت کند.
دکتر محمود احمدي نژاد رييس جمهوري سه شنبه شب به وقت محلي ( صبح چهارشنبه به وقت تهران ) در نشستي با مديران و سردبيران خبرگزاري آمريکايي آسوشيتدپرس , به پرسش هاي متنوع آنان پاسخ داد.

رييس جمهوري در جواب سوالي درباره سه آمريکايي که به طور غيرقانوني وارد خاک ايران شده بودند , گفت ورود غيرقانوني به يک کشور در قوانين همه کشورها جرم است و اين موارد را در کشور ما قوه قضاييه رسيدگي مي کند و کسي نمي تواند در کار قاضي دخالت کند.

وي افزود: ما از آنچه اتفاق افتاده , خوشحال نيستيم و علاقه مند هستيم همه زنداني ها در جهان آزاد شوند و از دستگاه قضاييه هم مي خواهيم سريعتر و با اغماض حداکثري , اين موضوع را رسيدگي کند.

يکي از سردبيران آسوشيتدپرس در ادامه اشاره کرد که "نيويورک بزرگترين جمعيت يهوديان را در ميان شهرهاي جهان دارد و برخي از آنان هولوکاست را تجربه کرده اند و..."

رييس جمهوري جواب داد: من فکر مي کنم که به سازمان ملل آمده ام. درست است که سازمان ملل در نيويورک است اما به سازمان ملل آمده ايم و البته مردم نيويورک و مردم آمريکا را دوست داريم.

وي افزود: اما نکته ديگر اين است که ما يهوديان را با صهيونيست ها جدا مي دانيم. صهيونيسم يک حزب سياسي است اما يهوديان پيرو يک پيامبر الهي هستند.
احمدي نژاد گفت: ما در قضيه هولوکاست هم دو سوال را مطرح کرديم و من مايلم اين دو سوال را از شما هم بپرسم چرا که پاسخ شما هم ممکن است به حل مساله کمک کند.

"سوال اول اين است بافرض وقوع هولوکاست , اين اتفاق در کجا افتاده و چه کساني اين کار را انجام داده اند؟

سوال دوم ارتباط اين موضوع با فلسطين است"
رييس جمهوري پس از پاسخ خبرنگار آمريکايي گفت: پس تاييد مي کنيد که اتفاق در اروپا افتاده و تاييد مي کنيد که توسط اروپايي ها هم چنين اتفاقي روي داده است. حال ارتباط اين موضوع با فلسطيني ها چيست؟
احمدي نژاد افزود: اگر اتفاق در اروپا افتاده و دولت هاي اروپايي کار خلافي را انجام داده اند چرا بايد فلسطيني ها آن را جبران کنند چرا فلسطيني ها بايد با نسل کشي مواجه شوند و چرا سرزمين فلسطيني ها بايد اشغال شود؟
وي در بخش ديگري از صحبتهايش گفت : ما با همه جنايتي که در جنگ دوم جهاني اتفاق افتاده , مخالفيم . بيش از 60 ميليون نفر در جنگ دوم جهاني کشته شدند و تک تک آنها انسان و قابل احترام هستندو فرقي نمي کند که مسيحي , مسلمان و يا يهودي بودند.
رييس جمهوري اظهار داشت: مهم اين است که 60 ميليون انسان کشته شده اند چرا که عده اي مي خواستند دنيا را زير سلطه خود بگيرند و ما در حقيقت با روحيه سلطه گري مخالفيم.

رييس جمهوري در ادامه اظهارداشت: ما مي گوييم مردم فلسطين در جنگ دوم جهاني نقشي نداشتند چرا که آنها جنايت ديگران را جبران کنند .

دکتر احمدي نژاد افزود: ما مي گوييم چرا اکنون بايد فلسطيني ها تحت محاصره باشند؟ براي گناهي که انجام نداده اند چرا آنها بايد کشته شوند؟
وي تصريح کرد: سوال ما اينهاست اما متاسفيم که برخي رسانه ها موضوع را منحرف مي کنند ما نمي خواهيم راجع به موضوعات تاريخي با هم بحث کنيم ما مي خواهيم به نتيجه اي که از آن گرفته مي شود و اثراتش روي زندگي امروز بحث کنيم.
"آنچه که ما مي بينيم اين است که به بهانه هولوکاست مردم يک کشور را 60 سال است که آواره کرده اند , اکنون نيز آنان را تحت محاصره گرفته اند و اجازه نمي دهند حتي غذا هم در اختيار آنان قرار گيرد".
رييس جمهوري گفت : به مردم فلسطين بمب مي دهند اما غذا نمي دهند . آنها يک تن دارو به فلسطيني ها نمي دهند اما هزاران تن بمب روي سر آنان مي ريزنند. ما از اينها متاسفيم.
وي در بخش ديگري از صحبتهايش اظهارداشت: امروز مردم فلسطين کشتار مي شوند و مهم اين است که الان براي جان انسانها دلسوزي کنيم , دلسوزي براي تاريخ ممکن است براي موزه ها خوب باشد و ما بايد همين امروز جلوي کشتارها را بگيريم.
احمدي نژاد گفت: اگر به بهانه هولوکاست مردم فلسطين را مي کشند بايد راجع به آن حرف زد و اگر مي گويند که بهانه تشکيل رژيم صهيونيستي , هولوکاست نيست بايد کارهاي ديگري انجام داد.
يکي از سردبيران آسوشيتدپرس در ادامه از کمکهايي پرسيد که ايران مي تواند براي جلوگيري از تقويت القاعده در افغانستان و عراق ارائه دهد.
رييس جمهوري در جواب گفت: ما فکر مي کنيم ايران از ناامني در عراق و افغانستان بيش از بقيه کشورها آسيب مي بيند و الان مرزهاي شرقي و غربي ما ناامن است.
وي افزود: ايران , افغانستان و عراق داراي پيوندها عميق فرهنگي هستند و ما از ناامني در اين کشورها هم به لحاظ عاطفي و هم امنيتي آسيب مي بينيم.
احمدي نژاد گفت: ما علاقه مند هستيم که امنيت برقرار شود اما شرطش اين است که اصل سياست ها درست باشد.
رييس جمهوري با اشاره به سياستهاي برخي کشورهاي غربي در افغانستان و عراق اظهارداشت: اگر راننده ماشيني تصميم گرفته با سرعت به عمق دره برود ما چه کار مي توانيم بکنيم.
"ما کاري نمي توانيم بکنيم . ما فقط نشانه تابلو راهنمايي را داريم که مي گوييم اينها دره است. اما ما با رانندگاني مواجه هستيم که گوش و چشم خود را بسته و پايشان را روي گاز گذاشته اند ."
وي افزود: مسايل منطقه ما راه حل نظامي ندارد.
احمدي نژاد گفت: تجربه نشان داده که حضور نظاميان بيگانه در افغانستان شکست خورده است.

رييس جمهوري گفت حدود يکصد سال پيش نيروهاي انگليس با شکست کامل افغانستان را ترک کردند و 30 پيش نيز نيروهاي شوروي با همين سرنوشت مواجه شدند.

احمدي نژاد افزود: آنهايي که امروز در افغانستان حضور نظامي دارند چه نشانه اي دارند که فکر مي کنند آن سرنوشت در انتظار آنان نيز نيست؟
وي اظهارداشت: توسعه نظامي گري به پاکستان , کمکي به حل مساله نمي کند.
يکي ازمعاونان آسوشيتدپرس که در اين نشست شرکت داشت از رييس جمهوري سوال کرد آيا برخي از اين مباحث را در جلسه اول اکتبر با گروه 5 بعلاوه يک خواهيد گفت؟
احمدي نژاد پاسخ داد: شرطش اين است که آن رانندگاني که اشاره کردم گوشي ها را از گوش هاي خود بردارند و اگر گوش شنوايي وجود داشته باشد حتما نکاتي بيان خواهد شد.
رييس جمهوري افزود: در خبرها خواندم که تاکنون 250 ميليارد دلار هزينه نيروهاي نظامي در افغانستان شده است و من فکر مي کنم با يک پنجم اين عدد, مساله افغانستان قابل حل است.
وي سپس به ضرورت ايجاد شغل در افغانستان به عنوان يکي از راهکارهاي غلبه بر شرايط موجود اشاره کرد و گفت: هزينه ايجاد يک فرصت شغلي در افغانستان بيش از 10 هزار دلار نيست و اين ريشه برپايي امنيت در آن کشور است.
احمدي نژاد افزود: اگر در افغانستان يک ميليون شغل ايجاد کنند 95 درصد مشکلات ناامني حل مي شود.
رييس جمهوري گفت: پولي که در افغانستان صرف نظامي گري شده از جيب چه کساني رفته است و به جيب چه کساني ريخته شده و نتيجه اش چه بوده است؟ آيا تروريسم پايان يافته يا گسترش هم پيدا کرده است.
وي اظهارداشت: بايد در افغانستان کار اقتصادي و فرهنگي شود و نيازي به نيروي نظامي نيست چرا که نيروي نظامي مشکل را حل نمي کند همانطور که تاکنون نيز ديده ايم مشکل را حل نکرده است.
احمدي نژاد گفت: نظاميان به افغانستان امدند که جلوي توليد مواد مخدر را بگيرند اما توليد اين مواد اکنون 5 برابر شده است و اين فاجعه است.
رييس جمهوري افزود: بايد در سياست ها و روش ها تجديد نظر کرد.

احمدي نژاد:موضوع هسته اي در دستور مذاکره با1+5 نيست

رييس جمهوري سپس در پاسخ به پرسشي دراين باره که آيا در نشست اول اکتبر ميان پنج عضو دائم و آلمان با ايران بحث هسته اي نيز مطرح مي شود , گفت: اينکه آنها بخواهند صحبت کنند آزاد هستند و ما نمي توانيم جلوي صحبت ديگران را بگيريم اما در دستور کار ما قرار ندارد.

احمدي نژاد در ادامه اظهارداشت: ما موضوع هسته اي را فقط از طريق آژانس بين المللي انرژي اتمي ادامه مي دهيم و اين عين قانون و روال قانوني است.
رييس جمهوري گفت: کساني که سعي مي کنند قانون را بشکند , پايه گذار نامني در جهان هستند . اکنون مسايل جهان به سمت ديگري منتقل شده و مي توان مشکلات را با مشارکت برطرف کرد.
وي افزود: امروز بايد مسايل امنيتي و ناامني در جهان را ريشه يابي کنيم و براي آنها راه حل هاي نظامي پيدا نماييم.
احمدي نژاد گفت: شما فکر مي کنم با من هم عقيده باشيد که ادبيات بعد از جنگ دوم جهاني ديگر کارايي خود را از دست داده است و ما نيازمند نگاه جديد و رفتار جديد هستيم.
"البته موضوع هسته اي در دستور کار ما به شکل ديگري قرار دارد.
فکر مي کنم سه نکته روشن از لحاظ ما قابل بحث است.
نکته اول اينکه خلع سلاح کامل هسته اي در جهان چرا که وجود سلاح هاي اتمي پايه تهديد و وحشت است.
بايد عزم جهاني براي خلع سلاح کامل هسته اي ايجاد شود.
دوم , زمينه سازي براي استفاده صلح اميز از انرژي هسته اي است.
انرژي هسته اي انرژي پاک است و در راستاي محيط زيست است و اگر توسعه يابد به نفع همه جهان است و بايد به گونه اي عمل شود که همه بتوانند از اين انرژي پاک استفاده کنند".
وي افزود امروز ما در سطح 3 و نيم درصد غني مي کنيم و اين براي فعاليت نيروگاههاي توليد برق است اما راکتور تهران که داروهاي هسته اي را توليدمي کند , نيازمند غناي 19 و 75 درصد است که اصطلاحا مي گويند 20 درصد و ما الان اين را توليد نمي کنيم و علاقه مند هستيم که آن را خريداري مي کنيم و اين هم موضوعي است که مي تواند مورد بحث قرار گيرد.
رييس جمهوري در ادامه در جواب سوالي درباره مسائل پس از انتخابات رياست جمهوري و کشته شدن تعدادي از هم وطنان و اينکه آيا وي با کشته شدن اين افراد مخالف است , گفت: حتما . هم وطنان ما کشته شده اند و البته آنها مقصر نبودند , مقصر برخي سياسيون بودند که آنان را تحريک کردند.
وي افزود: من از دستگاه قضايي درخواست کرده ام که دقيقا به اين موضوع رسيدگي و آنها را مجازات کند.
احمدي نژاد اظهارداشت: متاسفانه حدود 30 نفر در آن حوادث کشته شدند و البته روزانه بيش از اين تعداد در ايالت هاي مختلف آمريکا توسط پليس اين کشور کشته مي شوند و ما براي همه متاسفيم.
رييس جمهوري گفت: اميدواريم به نقطه اي برسيم که همگان مسايل را از طريق قانون و منطق حل کنند و اميدواريم روزي برسد که همه اسلحه ها تبديل به قلم شود.
وي افزود: البته برخي دولتهاي خارجي هم در آن تحولات نقش داشتند و براي اطلاع شما مي گويم افرادي که کشته شدند از ديدگاهها و سلائق مختلف بودند . برخي از سياستمداران آمريکايي با مواضع غلط , عده اي را ترغيب به اغتشاش مي کنند و آنها را مقصر مي دانم.
احمدي نژاد اظهارداشت: آنها خيلي کار بدي کردند اما ما کاري مي کنيم که از اين به بعد نتوانند دست به چنين کارهايي بزنند.
کد مطلب: 425
نام شما

آدرس ايميل شما

فرق بمب اتمی و بمب هیدروژنی چیست؟
چاقی و روغن زیتون!
آیا دوست دختر داشتن در اسلام حرام است؟