يکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 18 Mar 2018
۶
۰
در آستانه سالروز درگذشت غياث الدين جمشيد کاشاني ؛

"نردبام آسمان"؛ گذری بر زندگانی پدر علم نظريه اعداد

شنبه ۲۱ شهريور ۱۳۸۸ ساعت ۱۲:۰۸
نردبام آسمان ؛ به عنوان گذری سریع بر زندگانی غياث الدين جمشيد کاشاني که در غرب به الکاشي معروف است و وی را پدر علم نظريه اعداد نيز می دانند سریالی خوش ساخت ، تأثیرگذار و البته پرمخاطب در نوع خود محسوب می شود که در برهه ای که بازار سریالهای خارجی خصوصاً افسانه های کره ای داغ است جای خود را در میان رقبا باز کرده است

به گزارش "خدمت"؛ "نردبام آسمان" مجموعه‌اي تاريخي است که زندگي‌ غياث الدين جمشيد کاشاني رياضيدان برجسته، منجم ،‌کاشف عدد پي و فيلسوف قرن نهم هجري را در دو مرحله کودکي تا نوجواني و بزرگسالي در زمان زمامداري مغول ها در ايران روايت مي‌کند و سریالی خوش ساخت ، تأثیرگذار و البته پرمخاطب در نوع خود محسوب می شود که در برهه ای که بازار سریالهای خارجی خصوصاً افسانه های کره ای داغ است جای خود را در میان رقبا باز کرده است .

همرمانی پخش این سریال در ایام ماه مبارک رمضان با سالروز درگذشت این دانشمند عالی رتبه ایران و جهان اسلام که 598 سال پيش در چنين روزهاي درگذشت .

جمشيد بن مسعود بن محمود بن محمد طبيب کاشاني ملقب به غياث الدين نخستين رياضي دان وضع کننده کسرهاي اعشاري، از دانشمندان ایرانی بنام جهان اسلام به شمار می آید که مولف کتاب بزرگان کاشان به نقل از زندگينامه رياضيدانان دوره اسلامي از وی به عنوان رياضيداني عالي مقام و محاسبي ماهر و منجمي زير دست و مولفي توانا و مخترع آلات دقيق رصد و از برجسته ترين رياضيدانان دوره اسلامي یاد می کند در حدود سال 790 هجري قمري در کاشان چشم به جهان گشود.

وي از برجسته ترين رياضي دانان مسلمان و منجمي زبردست در نهم هجري بود که بنا به دعوت الغ بيگ براي ساختن رصد خانه به اتفاق معين الدين کاشاني عازم سمرقند شد.
طبق المناطق وسيله دقيقي در رصد ، طرح و نقشه رصدخانه سمرقند و محاسبه سينوس يک درجه ، از دستاوردهاي علمي اين منجم و رياضي دان ايراني است.

غياث الدين جمشيد کاشاني که در غرب به الکاشي معروف است را مي توان پدر علم نظريه اعداد نيز دانست و مفتاح الحساب، رساله محيطيه درباره استخراج نسبت محيط دايره و قطر که امروزه آن را با "پي" يوناني نشان مي دهند، زيج خاقاني و زيج تسهيلات از مهمترين کتابهاي اوست.

افشين عاطفي در کتاب خود از رساله سلم السماء به عربي، مختصر در علم هيات به فارسي، زيج خاقاني به فارسي ، رساله شرح آلات رصد به فارسي، نزهه الحدائق به عربي و تلخيص المفتاح به عربي را از جمله آثار اين دانشمند نام برده است.
در بخش ديگر اين کتاب آمدة، در وقف نامه مسجد ميدان سنگ کاشان از ابنيه امير عمادالدين محمود شرواني به سال 877 هجری قمری گواهي يکي از رجال کاشان به نام معين بن جمشيد بن مسعود آمده که به احتمال قوي فرزند غياث الدين جمشيد است.

اما تصويربرداري سريال تاريخي "نردبام آسمان" پس گذشت از يك سال و سه ماه، خرداد ماه امسال در شهر قزوين به پايان رسيد؛ پيش از اين اعلام شده بود كه اين سريال بايد اواخر تابستان به تلويزيون تحويل داده شود که با رایزنیهای انجام شده برای پخش در ماه مبارک رمضان آماده شد .

اين مجموعه‌ كه نخستين سريال تاريخي محمدحسين لطيفي از کارگردانان موفق کشور محسوب مي‌شود، در مركز سيما فيلم ساخته شده و گروه اغلب صحنه‌ها را در لوكيشن‌هاي ساخته شده در شهرك سينمايي غزالي تصويربرداري كردند.

لطيفي بيشترين سختي را در بخش لحن و گويش تاريخي این سريال متحمل مي‌شود و مي‌گويد كه تلاش مي‌كند با خطايي چند درصدي به موفقيتي در ارتباط لحن و گويش سريالهاي تاريخي برسد.

اين كارگردان سينما و تلويزيون كه آثار موفقي را در ارتباط مخاطب داشته است، براي نخستين‌بار كارگرداني سريالي تاريخي را تجربه مي‌كند. با اين حال سعي كرده است كه خودش را در "نردبام آسمان" حفظ كند و سبك و سياق متفاوتي را اختيار نكند و سعي كرده است سريالي را بسازد كه بيننده ارتباطش را با اثر قطع نكند و درعين حال از تاريخ هم دور نشود.

فيلمنامه این سریال دوبار توسط دو نويسنده‌ي خوب كشورمان نوشته شد، اما از آن جا كه لطیفی قصد نداشت تاريخ را روايت كند و آن دوفيلمنامه تنها روايت تاريخي بودند و جذابيت‌هاي يك‌كار دراماتيك را نداشتند؛ فیلمنامه جدیدی توسط حامد عنقا آماده شد .

نکته مهم دیگر در ساخت این سریال نماهایی است که باید در فضای تاریخی کاشان و سمرقند فیلمبرداری می شد که با محدودیت های زیاد برای حضور در سمرقند (واقع در کشور ازبکستان)؛ در بندر ترکمن و در داخل کشور جلوی دوربین رفت و از جلوه های ویژه نیز به خوبی استفاده شده كه علاوه بر خانه غياث‌الدين جمشيد كاشاني، دكورهايي چون دارالحكومه، مكتب‌خانه، مسجد، ميدان شهر كاشان، دروازه‌ و بازار به همراه چندين لوكيشن‌ فرعي طراحی شده است.


انتخاب بازیگران این سریال نیز با ظرافت خاصی انجام شده است که ؛ ويشكا آسايش(آي بانو)، برزو ارجمند(معين)، سيامك احصايي(هوشمند)، حسن پورشيرازي(صفدر)، وحيد جليلوند(غياث الدين كاشاني)، جمشيد جهانزاده(حلاج)، سياوش چراغي‌پور(قوش چي)، محمدرضا داوود نژاد(داروغه)، محسن زهتاب(مجيب)، بهرنگ علوي(قاضي)، شبنم قلي خاني(ويس)، مهدي فقيه(خوافي)، حسين سليماني(لطيف)، هديش شاملو(ارداي)، رحيم نوروزي(الغ بيك)، مجيد ياسر(مهربان) ،سارا خوئینی ها (خاتون) و داریوش کاردان (مسعود پدر جمشید)، از جمله آنها هستند .


اگرچه داستان این سریال جذاب با مرگ اين دانشمند پر آوازه در سن 42 سالگي، (در صبح روز چهارشنبه 19رمضان 832 هجري قمري و در سمرقند) به پایان می رسد اما امید می رود دستاندرکاران رسانه ملی و موسسات فرهنگی هنری که دغدغه صیانت از فرهنگ هفت هزارساله ایران را دارند؛ درقالب مجموعه هایی نظیر نردبام آسمان ضمن آشنایی بیشتر مردم با دانشمندان و نخبگان بومی، مایه افتخار ایران و ایرانی و جاودانگی ثمره علمی فرهنگی این ستارگان ایران زمین باشند و مردم قطعاً همانطوری که مقام معظم رهبری نیز در دیدار با شعرا تأکید فرمودند مجموعه های خوش ساخت ایرانی را بر نمونه های خارجی ترجیح خواهند داد .
کد مطلب: 193
نام شما

آدرس ايميل شما

مومیایی عجیب با سه انگشت در دست و پا (+عکس)
چطور ماهی قرمز بیمار و عصبی را تشخیص بدهیم؟
اعمال شب و روز اول ماه رجب
حمید زمستانه
Iran, Islamic Republic of
کاری فاخر و در حد معرفی غیاثالدین جمشید است با تشکر از کلیه عوامل
تیام
پروردگار رو شاکرم که بالاخره روزی رسید که از مفاخر ایران زمین ،فیلمی ساخته شد ولو کوتاه و سریع و یا حتی به خاطر نبود منابع دقیق و صریح زندگیشان تحریف شود.
این سریال حتی از نظر فیلمسازی هم نسبت به سایر سریالهای ایران 1پیشرفت محسوس و امیدوارکننده در فیلمسازی بود . سپازگذاریم باشد که این روال ادامه پیدا کند.
عسل
Iran, Islamic Republic of
سریال جذابی بود اگرچه در زمان مناسبی پخش نشد.
مصطفی
Iran, Islamic Republic of
واقعا فیلم زیبایی بود من به شخصه لذت بردم امیدوارم این روند ادامه داشته باشه جلوه های ویژه فیلم هم از حد انتظار واقعا بالاتر بود
شاهی عنبران
کاری واقعا زیبا بود و متفاوت با تشکراز کلیه عوامل
فرشته احمدي
سريال جالبي ست والان كه نظر مي دهم اين فيلم رو از شبكه تماشا نظاره ميكنم من13 سال سن دارم وعاشق تاريخ وفيلم هاي تاريخي ام.