چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ - 20 Jan 2021
۰

۴ نشانه جنگ قریب الوقوع در خاورمیانه

چهارشنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۵۰
تحلیلگر مشهور جهان عرب، با اشاره به ۴ نشانه‌ای که احتمال جنگ در خاورمیانه را افزایش می‌دهد؛ اعلام کرد: اگر جنگی رخ دهد، اسرائیل سرنوشتی مشابه آلمان در جنگ‌های اول و دوم جهانی خواهد داشت.
۴ نشانه جنگ قریب الوقوع در خاورمیانه
به گزارش خدمت؛ عبدالباری عطوان، در مطلبی درباره افزایش بحران در خاورمیانه آورده است: چهار نشانه وجود دارد که احتمال جنگ ایران-اسرائیل را تقویت می‌کند و مهمترین آن قطع رابطه مغرب با تهران و اخراج سفیرش به‌طور ناگهانی است.

وی با اشاره به نمایش مضحک بنیامین نتانیاهو -نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی- درباره ایران، از آن به‌عنوان مقدمه‌ای برای به راه انداختن جنگ ضد ایران، خواه ضد پایگاه‌هایش در سوریه یا در عمق ایران و جمع کردن کشورهای عربی و اروپایی در کنار آمریکا یاد کرده و نوشته است: تحرکاتی در خاورمیانه در حال وقوع است که احتمال رویارویی نظامی بزرگ را تقویت می‌کند که از جمله آن‌ها می‌توان به اظهار نظر یک مسئول آمریکایی به شبکه ان‌بی‌سی مبنی بر این‌که اسرائیل آماده رویارویی نظامی با ایران می‌شود و این‌که اسرائیل به‌دنبال حمایت واشنگتن است و احتمالا جنگ ایران و  اسرائیل در سوریه باشد. ما که رسانه‌های آمریکایی به‌طور خاص و غربی را می شناسیم، باید این موارد را جدی بگیریم.

عطوان می‌نویسد: دوم این‌که مغرب روابط خود با ایران را قطع کرده است و چه بسا این مقدمه‌ای برای اقدام دیگر کشورهای متحد واشنگتن برای گام‌های مشابه باشد؛ به‌ویژه که کشورهای حوزه خلیج فارس، به‌محض اعلام آن از این موضع‌گیری استقبال کردند. هر چند که سعد الدین العثمانی -نخست‌وزیر مغرب- آن را صرفا تصمیم مغربی دانسته، اما زمان اعلام آن مورد توجه است و نمی‌تواند از روند تحولات منطقه جدا باشد.

این تحلیلگر جهان عرب افزود: نشانه سوم این است که نجیب ساویرس، میلیادر مصری، نیمی از ثروت خود را تبدیل به طلا کرده است و گفته که طلا ملجا امن عامه مردم در زمان بحران‌هاست. آن‌چه ساویرس نگفته، این است که تاجران و بازرگانان و سرمایه‌داران، همانند پرندگان و حیواناتی که طوفان و زلزله‌های را قبل از وقوع آن احساس می‌کنند، هستند و معمولا احتمالات آن‌ها درباره جنگ درست است. ساویرس همانند تاجران معمولی نیست و روابطش با سیاستمداران جهان عرب زیاد است؛ و گرنه چرا خبرگزاری مانند بلومبرگ، مواضع وی را در این زمان انتقال داده است.

عطوان می‌نویسد: چهارمین نشانه، درخواست پمپئو -وزیر خارجه جدید آمریکا- از کشورهای حوزه خلیج فارس است که اختلافات خود را کنار بگذارند و بر روی خطر ایران تمرکز کنند. محمد بن سلمان هم اعلام کرده است که موضوع فلسطین در اولویت عربستان نیست و اولویت کنونی مقابله با نفوذ ایران در منطقه است.

وی در ادامه نوشت: احساس جاری در اروپا، نگرانی از موفقیت نتانیاهو در کشاندن منطقه و آمریکا به‌سوی جنگ است و این‌که شراره خروج آمریکا از برجام باشد و این عدم همراهی با نمایش نتانیاهو را تفسیر می‌کند. ولادیمیر پوتین -رئیس جمهور روسیه- سکوت اختیار کرده است و درباره حملات اسرائیل به پایگاه نظامی حماه و ادعاهای نتانیاهو درباره برجام موضعی اتخاذ نکرده است. سئوال این است که واکنش به این اهانت‌های اسرائیل به روسیه و متحدانش چیست؟

این تحلیلگر عرب بیان کرد: نتانیاهو دروغگوی حرفه‌ای و قهار در جعل و اقدامات تحریک‌آمیز است. وی جنگی را برنده نشده و صلحی به‌دست نیاورده و اتهامات فساد به گردنش نزدیک شده است؛ اما دروغگوهایی مانند وی، مورد قبول رئیس‌جمهور کنونی آمریکا و سیستم نظامی آن که با دیکته‌های اسرائیل وارد جنگ می‌شوند، است. ما خواستار جنگ، به‌ویژه در منطقه ما که مردم آن فرصت نفس کشیدن نداشته‌اند، نیستیم؛ اما اگر رخ دهد، چه بسا آخرین جنگ‌ها در حال حاضر باشد؛ زیرا اسرائیل این‌بار از آن سالم بیرون نمی‌آید؛ مشابه آن‌چه برای آلمان در جنگ‌های جهانی اول و دوم رخ داد.
کد مطلب: 89563
نام شما

آدرس ايميل شما

۳ عادت مخرب که سلامت کبدتان را به خطر می‌اندازد
این 7 مدل دختر، پسران را فراری می‌دهند
تالار عروسی را چگونه انتخاب کنیم؟